hydrolaty Mohani

Hydrolaty – co to takiego? To pytanie nie jest bezzasadne, ponieważ jeszcze do niedawna nie mówiło się wiele o tych substancjach, gdyż w świecie kosmetycznym uznawane były za część zbędną, niewykorzystywaną, odpad powstały w procesie pozyskiwania olejków eterycznych z różnych części roślin.

 

Obecnie hydrolaty przeżywają swój renesans i każda miłośniczka świadomej i naturalnej pielęgnacji na pewno o nich słyszała i korzystała z ich dobroczynnych właściwości.

Hydrolaty – co to jest za substancja?

O hydrolatach mówi się inaczej wody roślinne, wody kwiatowe. To woda, która pozostaje po wydestylowaniu olejków eterycznych. Kiedyś wydawała się bezużyteczna, zanim nie zbadano jej składu. Okazało się, że w takiej wodzie pozostaje nawet do 1% olejków eterycznych. Znajdziemy w niej także inne cenne składniki pochodzenia roślinnego, takie jak flawonoidy, antyoksydanty i inne substancje czynne pochodzące z danej rośliny, która została poddana procesowi destylacji. Taką wodę można doskonale wykorzystać w rytuałach pielęgnacyjnych, ponieważ dzięki rozcieńczeniu olejków eterycznych może być zastosowana bezpośrednio na skórę, bez ryzyka podrażnień i alergii, które mogą się pojawić w kontakcie ze skoncentrowanym olejkiem.

Tutaj kilka słów o procesach chemicznych. Hydrolat tworzony jest w procesie destylacji olejków eterycznych – za pomocą pary wodnej oddzielane są olejki eteryczne od wody. W rezultacie pozostaje nam woda kwiatowa. Ten czysty, naturalny hydrolat ma właśnie postać wody o pH zbliżonym do naturalnego odczynu skóry.

Hydrolaty – jak stosować?

hydrolat Mohani z czystka

Hydrolaty – co to takiego – już wiemy, a jak je stosować, aby jak najlepiej spełniły swoją funkcję?

Jak już wcześniej zostało wspomniane naturalne hydrolaty są delikatne, dlatego można aplikować je bezpośrednio na twarz za pomocą atomizera, wacika kosmetycznego lub przy pomocy palców, którymi wklepujemy płyn w skórę. Ta ostatnia metoda szczególnie sprawdzi się przy hydrolatach o gęstszej konsystencji przypominającej esencję.

Preparaty stosujemy na oczyszczoną wcześniej twarz, aby zrównoważyć pH skóry i przygotować ją na kolejne etapy pielęgnacji. Wszelkie kremy i sera nakładamy na wcześniej zwilżoną hydrolatem twarz. Skóra powinna być jeszcze lekko wilgotna. Można stosować je również jako odświeżenie w ciągu dnia

Naturalne wody roślinne mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Służą:

  • do tonizacji skóry,
  • do odświeżania jej w ciągu dnia (mgiełka odświeżająca),
  • jako baza pod makijaż,
  • jako mgiełka utrwalająca makijaż – scali wszystkie kolorowe kosmetyki, tym samym przedłużając trwałość makijażu,
  • jako wzmocnienie nawilżenia skóry – szczególnie te hydrolaty, które zawierają w sobie humektanty, jak kwas hialuronowy czy aloes wiążą wodę w warstwie rogowej naskórka. Takie preparaty powinny zostać domknięte emolientami, czyli kremem lub olejkiem, które działają okluzyjnie, tworząc na skórze warstwę ochronną, zapobiegającą odparowywaniu wody z naskórka,
  • jako podkład do olejowania włosów,
  • jako składnik do rozcieńczania masek glinkowych,
  • do łagodzenia podrażnień skórnych,
  • jako jeden z etapów leczenia różnego rodzaju zmian skórnych i stanów zapalnych,
  • jako element domowej aromaterapii.

Zastanawiasz się, po co stosować hydrolat?

Jakie korzyści płyną z pielęgnacji skóry hydrolatami? Ich kluczową rolą w pielęgnacji jest przywrócenie naturalnej równowagi pH skóry, czyli lekko kwaśnej, dzięki której skóra funkcjonuje w swoim naturalnym środowisku. Stosowanie różnego rodzaju detergentów do mycia skóry, nawet tych delikatniejszych, może naruszać jej warstwę hydrolipidową – przesuszać, podrażniać, napinać, dlatego zastosowanie hydrolatów o pH zbliżonym do naturalnego, przywraca skórze odpowiedni balans.  W większości wypadków hydrolat może zastąpić w pielęgnacji klasyczne toniki do twarzy. Należy jednak zwrócić uwagę, aby był to czysty hydrolat, bez dodatków substancji złuszczających lub mocnych konserwantów.


Czy wiesz, że…

Utrzymanie odpowiedniego pH skóry jest bardzo ważne dla jej zdrowia i wyglądu. Naturalny dla skóry jest kwaśny odczyn między pH 4 a 6. Działa bakteriostatycznie, czyli chroni skórę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, zapewnia jej optymalną równowagę.

Hydrolaty – jaki wybrać? Dobierz do rodzaju cery

Mohani hydrolat różany

Który hydrolat wybrać? Zasada jest taka sama, jak podczas dobru innych kosmetyków do pielęgnacji skóry – należy dostosować rodzaj hydrolatu do typu swojej skóry, aby właściwości substancji aktywnych zawartych w wodzie kwiatowej, jak najlepiej pomogły uporać się z dolegliwościami skóry.

Hydrolaty marki Mohani dostępne są w małych, szklanych buteleczkach z atomizerem. 100 ml to bardzo dobry wybór na początek naszej przygody z wodami roślinnymi, ponieważ możemy przetestować ich działanie przed zakupem produktów o większej pojemności. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również atomizer, dzięki któremu równomiernie rozprowadzimy mgiełkę hydrolatu po całej twarzy.

Uczucie odświeżenia i ochłodzenia skóry w połączeniu z subtelnym i naturalnym aromatem roślinnym to idealny przepis na przyjemną i skuteczną pielęgnację przez cały rok. Szczególnie zaś latem, kiedy doceniamy każdą formę schłodzenia skóry.

Właściwości wybranych hydrolatów:

  • Hydrolat z róży damasceńskiej jest delikatny, nawilża i łagodzi podrażnienia. Znakomicie sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej z widoczną utratą napięcia, ponieważ ma silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Różany hydrolat to zbiór antyoksydantów, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry, neutralizując wolne rodniki. Poprawia koloryt skóry i nadaje jej blasku. Bardzo często wybierają go również osoby ze skórą naczynkową, ponieważ ma właściwości usprawniające mikrokrążenie skórne. To jeden z popularniejszych i najbardziej dostępnych rodzajów hydrolatów o wielokierunkowym działaniu, dlatego jest powszechnie stosowany do każdego rodzaju skóry.
  • Hydrolat oczarowy to produkt polecany do skóry wrażliwej, ponieważ ma działanie łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia, ale również problematycznej, ponieważ działa antybakteryjnie, zwęża pory, normalizuje produkcję sebum.
  • Hydrolat z drzewa herbacianego to zbawienie dla cery tłustej i problematycznej, z tendencją do wyprysków. Znając działanie antybakteryjne olejku z drzewa herbacianego, który należy stosować punktowo, w przypadku hydrolatu o zmniejszonym stężeniu olejków eterycznych z tego drzewa, można stosować go na większe partie twarzy, kiedy na naszej skórze pojawi się więcej niedoskonałości. Działa odświeżająco, antyseptycznie i ściągająco. Przeciwdziała pojawieniu się nowych stanów zapalnych, chroni przed rozwojem bakterii chorobotwórczych.

Zastanawiasz się, jakie hydrolaty do cery trądzikowej będą najlepsze? Przede wszystkim te o działaniu antybakteryjnym, antyseptycznym, regulującym wydzielanie sebum, działającym odświeżająco i normalizująco. Możesz zdecydować się właśnie na hydrolat z drzewa herbacianego, oczarowy, z lawendy, czystka.


Dowiedz się, jak dbać o skórę z problemami: Cera trądzikowa – jak o nią dbać?


Jak przechowywać hydrolaty?

Mohani hydrolat oczarowy

Naturalne wody roślinne przeważnie mają krótką datę ważności, ponieważ nie zawierają konserwantów. Takie kosmetyki według zaleceń producentów należy przechowywać po otwarciu w lodówce, aby nie rozwinęły się drobnoustroje.

Hydrolaty mogą zawierać również delikatne, naturalne konserwanty, których nie należy się obawiać. Dzięki nim produkt dłużej zachowuje swoje właściwości, jest świeży i chroniony przed rozwojem bakterii powodujących na przykład pleśń.

Podsumowując, destylaty kwiatowe i roślinne należy przechowywać zgodnie z wytycznymi producenta.

Naturalne hydrolaty to jeszcze nie tak dawno niedoceniane substancje, a obecnie każda szanująca się marka kosmetyczna chce je posiadać w swoim portfolio. To wielofunkcyjne, delikatne preparaty pielęgnacyjne o szerokim spektrum zastosowania i właściwości. Łatwe w użyciu, bezpieczne i przyjemne w doznaniach zmysłowych. Sprawdź, czy staną się również Twoim ulubionym kosmetykiem.