5 najczęstszych mitów na temat trądziku

Czy wiesz, że jednym z powodów, dla których trądzik jest tak trudny do pokonania, jest to, że istnieje wiele mitów i nieprawdziwych informacji na jego temat? Niektóre z nich są tak popularne, że wiele osób uważa je za fakty. Dziś przytaczamy 5 najpopularniejszych mitów na temat trądziku – poznaj je, aby skutecznie z nim walczyć!

Mit 1: Trądzik to choroba nastolatków

Pierwszy mit, który chcemy obalić, to ten, że trądzik to choroba nastolatków. To prawda, że trądzik jest najczęściej spotykany u osób w wieku dojrzewania, ponieważ w tym okresie dochodzi do znaczących zmian hormonalnych, które wpływają na pracę gruczołów łojowych. Jednak trądzik nie jest zarezerwowany tylko dla młodych ludzi według badań, około 20-40% osób dorosłych cierpi na trądzik. Może on mieć różne przyczyny, takie jak zaburzenia hormonalne, stres, niewłaściwa dieta, używanie nieodpowiednich kosmetyków, przyjmowanie niektórych leków, czy palenie papierosów. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja może bardzo pomóc pozbyć się tej przypadłości. Ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leki i zabiegi. Ponadto, należy dbać o zdrowy tryb życia, zrównoważoną dietę, redukcję stresu i właściwą pielęgnację skóry.

Mit 2: Trądzik jest spowodowany brudem i złą higieną

Wśród wielu ludzi panuje przekonanie że wystarczy bardzo często i dokładnie myć twarz  i używać mocnych środków antybakteryjnych aby pozbyć się trądziku. Niestety, nie jest to prawda. Trądzik nie jest spowodowany brudem, ale nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe, które znajdują się w skórze. Łój to naturalny tłuszcz, który nawilża i chroni skórę przed wysuszeniem i podrażnieniem. Jednak gdy jest go za dużo, może on się zmieszać z martwym naskórkiem i bakteriami, tworząc zaskórniki, które prowadzą do stanów zapalnych i zmieniają się w krosty. Aby zadbać o swoją cerę, wystarczy myć twarz dwa razy dziennie – rano i wieczorem – łagodnym żelem do mycia twarzy, przeznaczonym dla skóry trądzikowej.

Mit 3: Trądzik można wyleczyć dietą

Trzeci mit na temat trądziku jest taki, że jest on spowodowany nieodpowiednią dietą, np. spożywaniem tłustych, słodkich, pikantnych lub mlecznych produktów. Dlatego wiele osób myśli, że aby pozbyć się trądziku, wystarczy zmienić sposób odżywiania, wyeliminować pewne pokarmy lub stosować specjalne diety. Niestety, nie jest to prawda. Trądzik nie jest spowodowany dietą, ale wieloma innymi czynnikami, które wpływają na pracę gruczołów łojowych i stan zapalny skóry.

Mit 4: Kosmetyki z alkoholem wysuszają krosty i leczą trądzik

Kolejny mit, który należy obalić, to ten, że kosmetyki z alkoholem są dobre dla skóry z trądzikiem, ponieważ wysuszają krosty i zapobiegają ich powstawaniu. To prawda, że alkohol ma właściwości antybakteryjne i ściągające, które mogą zmniejszyć stan zapalny i nadmiar łoju. Jednak alkohol ma także wiele negatywnych skutków dla skóry, podrażnia, przesusza i uszkadza barierę ochronną skóry, a w efekcie zwiększa się ilość wydzielanego łoju i pogarsza stan skóry.

Mit 5: Nie ma skutecznych domowych metod pozbycia się trądziku

Ostatni mit, który należy obalić, to ten, że nie ma skutecznych domowych metod pozbycia się trądziku. To prawda, że trądzik jest chorobą, która niekiedy wymaga leczenia farmakologicznego i dermatologicznego, zwłaszcza w ciężkich i uporczywych przypadkach. Jednak bardzo można zrobić nic samemu, aby złagodzić objawy i poprawić stan skóry. Odpowiednio dobrana pielęgnacja jest kluczem do tego, by zarówno trądzik wieku dorosłego, jak i młodzieńczy zniknął bez śladu!