Kosmetyki z argininą

Arginina to rewelacyjny składnik, który ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszej skóry. Ten aminokwas jest otrzymywany z nieoczyszczonego cukru i uważany jest za bardzo skuteczny nawilżacz. Trafia nie tylko do naskórka, ale także w głębokie warstwy skóry. Ze względu na swoje właściwości nawilżające i wzmacniające barierę lipidową skóry, arginina uważana jest za cenny składnik kosmetyków do skóry i włosów. 

Do popularnych kosmetyków z argininą zaliczamy:

Arginina – co to jest?

Arginina to naturalny aminokwas, który pozyskiwany jest m.in z nieoczyszczonego cukru. Jest to aminokwas egzogenny. Oznacza to, że organizm ten składnik musi pozyskać z pożywienia. Argininę uważa się za prekursora tlenku azotu, który odgrywa ogromną rolę w cyklu mocznikowym, funkcjonowaniu wątroby i prawidłowym działaniu układu krążenia. Aminokwas ten stosowany zewnętrznie wpływa na regulację i przyspieszenie procesów związanych z gojeniem się podrażnień i chorego naskórka. Arginina wspomaga produkcję tlenku azotu. Oznacza to, że jest chętnie wykorzystywana w produkcji wielu preparatów leczniczych i pielęgnacyjnych (np. środki poprawiające ukrwienie skóry). W produktach kosmetycznych składnik ten można spotkać w preparatach do skóry suchej, podrażnionej i atopowej. Występuje on także w np. szamponach wzmacniających włosy i przyspieszających ich wzrost. Aminokwas doskonale wpływa na wygląd włosów. Sprawia, że stają się one wygładzone, nie elektryzują się, a rozczesywanie ich i ułożenie staje się o wiele prostsze.

Arginina – właściwości:

  • chroni uszkodzony naskórek i łagodzi podrażnienia,
  • działa nawilżająco,
  • wzmaga produkcję kolagenu w skórze,
  • regeneruje uszkodzoną, suchą i łuszczącą się skórę,
  • zwiększa syntezę tlenku azotu i zwiększa dopływ krwi do naczyń krwionośnych,
  • pobudza cebulki włosowe do wzrostu,
  • wspiera przenikanie składników aktywnych do skóry,
  • działa jak peeling występując w wysokich stężeniach,
  • zmniejsza drażniące działanie kwasów bez zmniejszania skuteczności preparatów,
  • zapobiega elektryzowaniu się włosów,
  • poprawia jędrność włosów,
  • wygładza i regeneruje skórę,
  • nadaje włosom większą objętość i puszystość.

Arginina w kosmetykach

Kosmetyki z argininą

Arginina w kosmetyce uważana jest za niezwykle skuteczny nawilżacz. Nawilża nie tylko naskórek, ale także trafia w głębokie partie skóry dzięki arginazie, która przekształca aminokwas w mocznik na poziomie komórkowym. Właśnie ze względu na swoje właściwości nawilżające, składnik ten wzmacnia barierę lipidową skóry i jest cennym składnikiem w preparatach do skóry suchej, atopowej i z osłabioną barierą skórną. Aminokwas polecany jest szczególnie po zabiegach peelingu, gdzie wykorzystuje się derma-roller lub laser. Ciekawostką jest to, że już po pierwszym zabiegu można odczuć znaczącą poprawę. 

Składnik ten jako prekursor tlenku azotu, odgrywa ogromną rolę m.in w regulacji pracy układu krążenia. Zewnętrzna aplikacja pozytywnie wpływa na przyśpieszenie gojenia się podrażnionego naskórka. Pozytywne działanie sprawia, że bardzo często występuje w preparatach, które mają za zadanie poprawić ukrwienie skóry. Występuje m.in we wcierkach, szamponach do słabych włosów oraz w kosmetykach, które przyspieszają wzrost włosa i przeciwdziałają łysieniu. Regularnie stosowane działa nawilżająco, kojąco, wygładzająco i regenerująco. Pobudza syntezę kolagenu, który opóźnia procesy starzenia się komórek.

Wysokie stężenie argininy działa podobnie jak peeling enzymatyczny – szybko i sprawnie usuwa martwy naskórek. Wcieranie tego składnika we włosy – zwiększa ich objętość i nadaje fryzurze puszystości. Dodatkowo wzmacnia wypadające włosy, pobudza cebulki do wzrostu, przeciwdziała elektryzowaniu się i sprawia, że składniki odżywcze jeszcze lepiej wnikają w głąb włosa. 

Arginina w kosmetykach jest popularna w różnego rodzaju preparatach. Znaleźć ją można m.in w:

L’Oreal Elseve Arginine Resist – maseczka do włosów (300 ml) – to kosmetyk zawierający serum wzmacniające do włosów osłabionych, z tendencją do wypadania oraz delikatnych, bez sprężystości i gęstości. Maseczka odżywia cebulki włosów i stymuluje aktywność komórek odpowiedzialnych za tworzenie się łodyg włosów. 

Schwarzkopf Men – szampon do włosów przeciw wypadaniu z argininą (250 ml) – to propozycja dla wszystkich panów, którzy zmagają się z problemem osłabionych włosów. Szampon wzmacnia i aktywuje cebulki włosowe. Dodatkowo oczyszcza i wzmacnia skórę głowy. 

Rooney L-arginina Complex Shampoo – szampon przeciw wypadaniu włosów (1000 ml) – doskonale odżywia i wzmacnia włosy. Dodatkowo ułatwia ich rozczesywanie.

Radical – wzmacniający szampon w kremie do wrażliwej skóry głowy i włosów wypadających (200 ml) – to niesamowity szampon w kremie przeciw wypadaniu włosów. Receptura zawiera o 30% mniej wody niż zwykły szampon. W preparacie znajdziemy oprócz argniny także ekstrakt ze skrzypu oraz olejek z nasion lnu. 

Orphica Timeless Anti-Ageing Day Cream – krem na dzień (50 ml) – bazuje na formule Pro-Lift Complex, która łączy składniki aktywne o właściwościach odżywiających i wygładzających. Krem działa przeciwzmarszczkowo i sprawia, że skóra staje się elastyczna i sprężysta. 

Dr.Sante Keratin Hair – szampon odbudowujący do włosów łamliwych i matowych (1000 ml) – to preparat zapewniający nawilżone i odbudowane włosy. Przeznaczony do włosów matowych i łamliwych. Nadaje objętości, połysku, lekkości  elastyczności.  


Jaki szampon na łupież wybrać? Postaw na 100% skuteczności


Arginina na włosy – jak działa?

Arginina kosmetyki

Cienkie i wypadające włosy to problem wielu kobiet. Z l-argininy powstaje tlenek azotu, który bierze czynny udział w regulacji mieszków włosowych. W Klinice Mayo naukowcy wykazali, że arginina bierze udział w produkcji melaniny – składnika, który jest odpowiedzialny za barwę włosów i skóry. Udowodniono, że zbyt niski poziom l-argininy w organizmie może być przyczyną osłabienia i wypadania włosów. Ciekawe badania wykonano również na Wolnym Uniwersytecie Berlina. Wykazano, że kondycja włosów ma związek z tlenkiem azotu. Okazało się, że tlenek azotu bierze aktywny udział w regulacji aktywności mieszków włosowych i decyduje o ich wzroście i utrzymaniu dobrej kondycji. Tlenek azotu występuje w brodawce włosa, która zaopatrywana jest w liczne składniki odżywcze. Zniszczenie brodawki sprawia, że włos zostaje trwale uszkodzony. 

Pozytywnie o argininie można także przeczytać w pracy, która została opublikowana w Journal of Cosmetic Science. Japoński naukowiec – Eiko Oshimura odkrył związek pomiędzy udziałem argininy w ochronie koloru włosów. Udowodniono, że to właśnie ten składnik pełni bardzo ważną rolę we włóknach włosa*.

Arginina a łysienie

Łysienie to problem, który może dotyczyć kobiet i mężczyzn. W walce z wypadaniem włosów bardzo ważne jest dokładnie określenie typu łysienia. Do najpopularniejszych typów łysienia zaliczamy:

  • Łysienie androgenowe – to najczęstszy typ łysienia niezblinowaciejącego. Ma on związek z wpływem hormonów androgenowych na procesy związane miniaturyzacją mieszków włosowych skóry głowy wskutek predyspozycji naszych genów.
  • Łysienie anagenowe – ma związek z gwałtownym zatrzymaniem podziału mitotycznego w mieszku włosowym. 
  • Łysienie telogenowe – w tym problemie faza wzrostu włosa zostaje zaburzona i skrócona. Oznacza to, że takie łysienie objawia się mniej gwałtowną utratą włosów niż w przypadku łysienia anagenowego. 

W leczeniu danego typu łysienia ważna jest m.in wizyta u trychologa, który dokładnie określi rodzaj problemu. Następnie zostanie dobrany określony preparat. W budowie włosa bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na aminokwasy. Takie składniki jak arginina, ornityna, cytrulina, metionina i tryptofan są odpowiedzialne m.in za budowę białek keratynowych. To keratyna jest budulcem włosów. Arginina to składnik, który już w 1965 roku została badany w ujęciu procesów dotyczących wzrostu włosa. Okazało się, że ten aminokwas jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu włosów. Brak jednego z wyżej wymienionych aminokwasów może zatrzymać procesy wzrostowe włosów. Potwierdzeniem tego są badania opublikowane w 2006 roku na kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Dermatologów we Florencji. Badania pokazały 10% wzrost włosów w grupie osób, które stosowały preparaty z aminokwasami w porównaniu z osobami stosującymi placebo. To potwierdziło, że aminokwasy pozytywnie wpływają na kondycję włosów. 

L-arginina – działa nie tylko na włosy i skórę

L-arginina nie tylko wspiera kondycję naszych włosów. Lekarze wielu specjalności przyznali rację temu, że składnik ten jest niezwykle potrzebny do wytwarzania związków, które są bardzo przydatne do wytwarzania energii w mięśniach. Składnik ten jest także wykorzystywany do walce z nadciśnieniem tętniczym i zastoinowej niewydolności serca. Suplementacja pozwala także normalizować agregację płytek, które mają skłonność do powstawania skrzepów u osób z wysokim poziomem cholesterolu. Na koniec warto również wiedzieć to, że l-arginina sprawdza się także w sypialni. Seksuolodzy udowodnili, że składnik ten może być pomocny w niwelowaniu zaburzeń wzwodu i wspiera produkcję nasienia. 

Arginina na zmarszczki

Czy składnik ten pomaga również zredukować zmarszczki? Tak. Aminokwas ten jest bardzo dobrym składnikiem nawilżającym i zawierają go m.in. kremy do rąk. Dociera on w głębokie warstwy skóry, podnosi poziom nawilżenia naskórka oraz skutecznie wzmacnia barierę lipidową skóry. Osoby posiadające skórę bardzo suchą, ze zmarszczkami, skórę atopową lub bardzo osłabioną już po kilku aplikacjach kosmetyków z argininą (l-argininą) zauważą efekty. Składnik ten może redukować zmarszczki, ale sprawdza się doskonale, w sytuacjach gdy skóra narażona jest na wiele czynników drażniących. Gdy za oknem panuje mróz, nadmierne słońce, wiatr lub suche powietrze, to właśnie ten aminokwas tworzy swego rodzaju barierę przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo składnik ten pobudza produkcję kolagenu w skórze, łagodzi podrażnienia i powoduje lepsze przenikanie składników odżywczych w głąb skóry w dalszych zabiegach pielęgnacyjnych.

Arginina dostępna jest w wielu kosmetykach. A Ty po jakie sięgasz najczęściej?

* Źródła:

Nitric oxide in the human hair follicle: constitutive and dihydrotestosterone-induced nitric oxide synthase expression and NO production in dermal papilla cells. Journal of Molecular Medicine, 2003, Volume 81, Number 2, Pages 110-117

Mayo Clinic: Arginine

Effects of arginine on hair damage via oxidative coloring process. Journal of Cosmetic Science,2004, VOL 55; SUPP, pages S155-S170