Atopowe zapalenie skóry

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry (AZS) w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją, są jednym ze sposobów, by zniwelować objawy choroby. AZS jest uciążliwą dolegliwością, która wywołuje dyskomfort i znacznie obniża komfort życia. Dokuczliwy świąd, pieczenie, wysypka, a także nadmierne przesuszenie skóry, są typowymi objawami. Jak pielęgnować skórę atopową, by złagodzić bądź wyeliminować przykre dolegliwości?

AZS uważane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, w tym jedną z najczęstszych alergicznych chorób skóry, jednak wciąż jest przypadłością mało znaną, której nie poświęca się zbyt wiele miejsca w publikacjach i badaniach naukowych. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 20 procent populacji. Z uwagi na to, że dotychczas nie powstał skuteczny lek, warto postawić na profilaktykę, która obejmuje m. in. odpowiednią dietę, higienę czy pielęgnację, w tym kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, zwłaszcza balsamy, żele czy kremy.

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry muszą przede wszystkim silnie nawadniać, natłuszczać i nawilżać, czyli w pierwszej kolejności należy sięgnąć po emolienty. Równie ważne jest działanie wyciszające, kojące i łagodzące produktów, które pozwoli zniwelować dokuczliwe objawy. Preparaty powinny zawierać również substancje odbudowujące, które wzmocnią barierę ochronną skóry i będą przeciwdziałać podrażnieniom. Pożądanymi składnikami są kwasy tłuszczowe i oleje roślinne, a także mocznik, gliceryna czy kwas hialuronowy.


Dowiedz się więcej o emolientach: Emolienty – co to są za składniki?


Utrzymanie optymalnego nawilżenia skóry eliminuje uczucie suchości i szorstkości, ale też, w znacznym stopniu, łagodzi uporczywy świąt, czyli najbardziej uciążliwy objaw AZS. Warto również pamiętać, że drapanie skóry dodatkowo ją podrażnia i uszkadza, a także wywołuje zakażenia, które – niestety – potęgują uczucie swędzenia i zaostrzają objawy, dlatego nawilżenie jest najważniejszym punktem w kuracji atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry: objawy i przyczyny

Kosmetyki na AZS

Kosmetyki na AZS muszą działać wielokierunkowo, by wyciszyć dokuczliwe objawy. Atopowe zapalenie skóry, z uwagi na to, że stało się dolegliwością powszechną, a przy tym przewlekłą, spowodowało, że przemysł kosmetyczny zaczął uwzględniać potrzeby tego rodzaju cery. Coraz częściej na drogeryjnych półkach można odnaleźć kosmetyki (i dermokosmetyki) dedykowane skórze problematycznej z AZS. Zwykle o antyalergicznej formule.

Odpowiednia pielęgnacja jest kluczem do złagodzenia objawów AZS. Kosmetyki do cery atopowej powinny przede wszystkim:

  • nawilżać, natłuszczać i nawadniać skórę,
  • odbudowywać i wzmacniać barierę ochronną,
  • przeciwdziałać przesuszeniom,
  • niwelować uczucie swędzenia,
  • koić i łagodzić podrażnienia,
  • wyciszać stany zapalne i redukować zaczerwienienia.

AZS u dorosłych najczęściej występuje w obrębie ramion, pleców, na kończynach, grzbietowych powierzchniach stóp i rąk, a także na twarzy, szyi oraz skórze głowy. Ulgę przyniosą z pewnością kosmetyki silnie nawilżające i natłuszczające, które zawierają chociażby oliwę z oliwek, olej lniany czy lanolinę. Na skład kosmetyków należy zwrócić szczególną uwagę, bowiem to właśnie produkty kosmetyczne – nierzadko – są alergenem nasilającym objawy.

Kremy na atopowe zapalenie skóry

Kremy na atopowe zapalenie skóry są w zasadzie obowiązkowe dla osób cierpiących na AZS. Dzięki swoim właściwościom, wpływają pozytywnie na skórę, nie nasilając objawów, chociażby dzięki temu, że eliminują uczucie swędzenia, a więc i drapania się, które zazwyczaj zaostrza dolegliwości.

Rewelacyjnym produktem, który zbiera tysiące pozytywnych recenzji jest Bioliq – dermo krem naprawczy do cery atopowej, który bazuje na olejku ze słodkich migdałów o właściwościach emoliencyjnych. Krem działa wszechstronnie i odpowiada na najważniejsze problemy i potrzeby cery z AZS. Sprzyja odbudowie warstwy lipidowej, intensywnie i dogłębnie nawilża, zmiękcza i uelastycznia naskórek, a także ogranicza transepidermalną utratę wody. Likwiduje przyczyny suchości skóry oraz wykazuje właściwości kojące oraz łagodzące.

Jeśli atopowe zapalenie występuje na skórze wokół oczu, warto sięgnąć po krem Vis Plantis Atopy Tolerance krem-emolient na powieki i wokół oczu do skóry atopowej zapewniający kompleksową opiekę cery wymagającej. Ekologiczny skład zasilają m. in. ekstrakt z kory brzozy, ziela trędownika, masło karite, olej bawełniany, a także panthenol, alantoina i gliceryna, które znakomicie nawilżają oraz koją podrażnienia, nie naruszając naturalnego pH. Ponadto, krem eliminuje suchość skóry i redukuje uporczywe uczucie swędzenia.

Balsamy, żele i szampony na AZS

Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry to również rozbudowana gama żeli i balsamów do ciała, które – jeśli stosowane regularnie – przynoszą skórze ukojenie. Warto przy tym zaznaczyć, że AZS dotyka również skórę głowy, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej specjalistycznych szamponów eliminujących świąd czy pieczenie.

W przypadku skóry atopowej niezwykle ważne jest również jej codzienne oczyszczanie. Produkty powinny być pozbawione sztucznych substancji i łagodzić podrażnienia. Godny uwagi jest AA Help Cera Atopowa krem – żel do mycia twarzy pozbawiony alergenów, parabenów i barwników. Zawiera z kolei d-pantenol, alantoinę oraz ekstrakt z lukrecji.

Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny również zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki do codziennej pielęgnacji, które nie będą potęgować suchości skóry i dodatkowo podrażniać naskórka. Świetne właściwości wykazuje Barwa Balnea Med specjalistyczne mydło nawilżające do skóry atopowej, które oczyszcza, a z drugiej strony zwiększa odporność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Również podczas codziennej kąpieli należy stosować specjalistyczne kosmetyki, np. Vis Plantis Atopy Skin emulsja do mycia ciała i włosów – skóra sucha i atopowa. Zawiera delikatne substancje myjące, które nie wywołują podrażnień, dlatego emulsja może być stosowana również przez dzieci powyżej trzeciego roku życia. Kosmetyk oczyszcza skórę i włosy, nie naruszając ich naturalnej warstwy ochronnej. Składniki aktywne działają kojąco i niwelują uczucie pieczenia oraz świądu. Najważniejsze składniki to kwas betulinowy, betuliny oraz iridoidy, które wspierane są przez mocznik, pantenol, glicerynę, estry oleju babassu czy hialuronian sodu.

Atopowe zapalenie skóry bardzo często dotyka skórę głowy, dlatego jej odpowiednia pielęgnacja jest równie ważna, co całego ciała. Przy AZS sprawdzi się Solverx Atopic Skin szampon do włosów skóra atopowa, który zawiera kompleks 12 ekstraktów z ziół. Alantoina, olej lniany oraz pantenol odpowiadają za odpowiednie nawilżenie skóry, jednocześnie eliminując świąd i pieczenie. Składniki aktywne zmniejszają nadreaktywność skóry głowy i działają przeciwzapalnie.

Skóra atopowa

Skóra atopowa: po pierwsze profilaktyka

Skóra atopowa jest problemowym typem skóry, dlatego też wymaga specjalnej i troskliwej pielęgnacji. AZS przybierać może dwie formy: aktywną oraz nieaktywną, w stanie wyciszenia. Niezależnie od tego czy akurat mamy do czynienia z objawami, czy też AZS jest w fazie uśpienia (remisji), nie należy rezygnować z profilaktyki.

Przy atopowym zapaleniu skóry niezwykle ważna jest odpowiednia dieta i zdrowy styl życia. Pokarmami, które mogą wywoływać AZS są: czekolada, ryby, jaja, herbata, alkohol, kawa, ostre przyprawy, jednak lista ta nie jest zamknięta i określona. Specjaliści zalecają jednak, by ze swojego jadłospisu wykluczyć chociażby produkty mleczne, które zawierają laktozę lub też zastosować dietę, tak zwaną, antyhistaminową, która może zniwelować uczucie swędzenia. W tym przypadku należy unikać produktów zawierających barwniki oraz sztuczne aromaty.

Z uwagi na to, że za powszechną przyczynę AZS uważa się chemikalia w środkach piorących, (np. proszkach, płyny do prania i płukania) warto sięgać po produkty o łagodnej, np. hipoalergicznej formule, które nie będą podrażniać skóry. Ponadto, zanim ubierzemy nowo zakupioną odzież, wcześniej należy ją wyprać. Zrezygnować należy również z ubrań, które powstają z wełny czy tworzyw sztucznych. Natomiast podczas prac domowych powinniśmy korzystać z rękawiczek ochronnych.

Atopowe zapalenie skóry: co pomaga i co stosować?

Pielęgnacja skóry atopowej musi być bardzo dobrze przemyślana, a najlepiej uzgodniona z lekarzem specjalistą. Ogromną uwagę należy przyłożyć do jej ochrony, bowiem cera atopowa jest podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Unikać należy m. in. nadmiernego przebywania na słońcu czy zbyt długich kąpieli, natomiast absolutną podstawą jest wybór odpowiednich kosmetyków, przy jednoczesnej rezygnacji z produktów perfumowanych, o intensywnych zapachach, ze sztucznymi dodatkami, barwnikami, konserwantami i detergentami, które mogą dodatkowo ją wysuszać i podrażniać.

Bardzo ważna jest prawidłowa higiena, a więc regularne kąpiele, podczas których wyzbywamy się z powierzchni skóry szkodliwych substancji, resztek preparatów, a także strupków. Woda powinna być oczyszczona z chloru, a także niezbyt gorąca, gdyż wysoka temperatura może spotęgować objawy, zwłaszcza świąd. Pod koniec warto zastosować preparat natłuszczający. Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut.

Pomocne w łagodzeniu objawów mogą okazać się również chłodne kompresy oraz kąpiele lecznicze, a także leki przeciwhistaminowe, jednak to właśnie pielęgnacja jest najważniejszym elementem terapii AZS – niezależnie od intensywności objawów i przebiegu choroby.

AZS krem do skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry – co to?

Atopowe zapalenie skóry co to dokładnie jest i co oznacza to pojęcie? AZS klasyfikowana jest jako choroba występująca powszechnie, o przewlekłym charakterze, która dotyka zazwyczaj dzieci, ale jest również chorobą dorosłych. Samo słowo „atopowy” oznacza skłonność do alergii bądź wywołane przez alergię, dlatego też AZS uznawane jest za alergiczną chorobę skóry. Nierzadko atopowe zapalenie skóry bywa nazywane przewlekłą dermatozą lub wypryskiem alergicznym.

Choć atopowe zapalenie skóry bardzo często diagnozowane jest u niemowlaków i dzieci do pięciu lat, AZS coraz częściej dotyka również osób dorosłych, u których zapalenie zwykle obejmuje skórę w zgięciach łokci oraz pod kolanami. Skóra w tym miejscu robi się sucha, podrażniona i towarzyszy temu uporczywy świąd. Ponadto, płacz hydrolipidowy jest niekompletny, a poprzez to alergeny mogą przenikać do głębokich warstw skóry, wywołując reakcję zapalną.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt diagnozowane jest w o wiele większym stopniu niż u osób dorosłych, jednak coraz częściej przypadłość dotyka osób starszych, nawet po 50. roku życia. W przypadku AZS wieku dziecięcego i niemowlęcego wiąże się ono z alergią na białko jaja kurzego, mleka krowiego i alergeny zwierzęce, a także, z reguły, obejmuje inne części ciała niż w przypadku atopowego zapalenia skóry u osób dorosłych. Charakterystyczne przy AZS u dzieci i niemowląt są zmiany w okolicy twarzy, głowy, szyi, tułowia, a z czasem również na zgięciach stawowych i na kończynach.

Przyczyny i objawy AZS

Do najczęstszych objawów AZS  zalicza się: uporczywy świąd, pieczenie, swędzenie, a także miejscowe zaczerwienienie i przesuszenie skóry, które bardzo trudno wyeliminować. Czynników wywołujących tę dolegliwości może być wiele, jednak specjaliści wskazują, że najczęściej przyczyniają się do tego stres, nieodpowiednia dieta i tryb życia, a także zanieczyszczenia środowiska, substancje chemiczne w środkach piorących, które pozostają na odzieży, czy też sztuczne tkaniny oraz niektóre kosmetyki, zwłaszcza mocno perfumowane.

Jedną z najczęstszych przyczyn jest podłoże genetyczne, jednak środowisko zewnętrzne również ma bardzo duży wpływ na pojawienie się atopii, a także sam jej przebieg. W grupie ryzyka znajdują się chociażby osoby zamieszkujące duże miasta, w których jakość powietrza nie jest najlepsza.

Skóra każdego dnia narażona jest na wiele czynników, które w dłuższej perspektywie czasowej mogą okazać się silnym alergenem. Wszechobecny pośpiech, stres, permanentny brak czasu, sztuczne substancje, które obecne są w żywności, kosmetykach i środkach czystości, a także czynniki klimatyczne, jak suche powietrze, mogą powodować negatywne reakcje skórne. Na skórze bardzo szybko widać symptomy ewentualnej choroby, a jej suchość, drażliwość, zaczerwienienie oraz wypryski, mogą być pierwszymi objawami AZS.

Skóra atopowa jest odmiennie zbudowana do skóry osób zdrowych. Z uwagi na niekompletny i nierówno poukładane komórki naskórka, a także obniżoną ilość lipidów, skóra podatna jest na przesuszenia oraz podrażnienia. Czynnikami zaostrzającymi objawy są również pot, suche powietrze oraz wysoka temperatura. Obraz kliniczny AZS może różnić się w zależności od wieku i stopnia zaawansowania choroby.

Typowe objawy AZS:

  • świąd, pieczenie, swędzenie,
  • mocno przesuszona skóra,
  • zaczerwienienie,
  • wysypka, rumień, plamki, grudki,
  • skłonność do zakażeń bakteryjnych,
  • rogowacenie skóry, rybia łuska,
  • drapanie zwiększa świąd,
  • powracające dolegliwości.

 Żel do mycia cery atopowej

 

Atopowe zapalenie skóry – skutecznie zwalczaj objawy

Atopowe zapalenie skóry jest bardzo uciążliwą i męczącą dolegliwością, głównie przez świąd, który często przypomina o sobie wieczorami oraz w nocy, w dalszej perspektywie czasowej wywołując bezsenność, drażliwość czy zmęczenie. AZS jako choroba przewlekła o nawrotowym charakterze jest trudna w leczeniu, dlatego profilaktyka oraz leczenie objawowe są jedynymi skutecznymi narzędziami do walki z AZS.

AZS cera atopowa

AZS może ustąpić samoistnie lub też towarzyszyć przez całe życie – z okresowo łagodniejszymi lub ostrzejszymi etapami. Z uwagi na to, że odruchową reakcję na świąd jest drapanie się, mimowolnie prowadzimy do dalszego uszkadzania naskórka i rozwoju choroby w ramach tak zwanego błędnego koła. Atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć. Osobom chorym pozostaje jedynie przeciwdziałanie i łagodzenie objawów.

Diagnozowanie atopowego zapalenia skóry czasem może sprawić wiele trudności, dlatego każdorazowo, gdy zauważymy u siebie niepokojące zmiany skórne, powinniśmy skontaktować się z dermatologiem albo alergologiem. Niezależnie od tego, bardzo dużą uwagę należy przywiązać do pielęgnacji – zwłaszcza w kwestii regularnego nawilżania i natłuszczania skóry. Optymalne nawilżenie skóry przyniesie ulgę, a także zniweluje uciążliwe dolegliwości, a tym samym przywróci nam komfort życia.