Azeloglicyna to kolejna substancja czynna, której przyjrzymy się uważniej na naszym blogu. Rosnąca świadomość wśród kupujących kosmetyki przekłada się na czytanie etykiet i rozpoznawanie składników, które tworzą INCI produktu, aby jak najlepiej dopasować go do potrzeb swojej skóry i uniknąć zbytecznych oraz drażniących czynników aktywnych.
Poszukiwanie informacji na temat komponentów preparatów pielęgnacyjnych w gąszczu internetowych stron, nie każdemu przychodzi łatwo, dlatego w dzisiejszym artykule przybliżę substancję aktywną, która wzbudza zainteresowanie z uwagi na wysoką tolerancję skóry i wielość dobroczynnych właściwości, które wspomagają leczenie różnych problemów skórnych.
Polecane kosmetyki z azeloglicyną:
Azeloglicyna – czym jest i jak powstała?
Azeloglicyna (INCI Potassium Azeloyl Diglycinate) to nowoczesna i syntetyczna forma pochodnej kwasu azelainowego, która wykazuje właściwości naturalnego związku, jakim jest kwas azelainowy, ale jest lepiej przyswajalna i skuteczniejsza w działaniu.
Powstała w wyniku modyfikacji cząsteczek kwasu azelainowego i dodaniu składnika w postaci aminokwasu glicyny. Dzięki temu surowiec ten jest rozpuszczalny w wodzie w odróżnieniu od formy kwasowej, która nie poddaje się działaniu wody. Przyjmuje postać jasno-żółtego płynu.
Nasza dzisiejsza bohaterka działa na wielu płaszczyznach i przyda się w leczeniu różnych dolegliwości skórnych. Z łatwością przenika w głąb skóry i nie wymaga zastosowania dodatkowych konserwantów w formule preparatu, ponieważ sama pełni taką funkcję, zapewniając czystość mikrobiologiczną produktu.
Czy wiesz, że…
Dzięki lepszym właściwościom fizyko-chemicznym niż omawiany kwas, łatwiej jest ją połączyć z innymi substancjami kosmetycznymi, niezależnie od ich budowy. Natomiast kwas azelainowy najlepiej współpracuje na podłożu tłuszczowym, w połączeniu z alkoholem, dlatego tworzenie odpowiednich formulacji z tym składnikiem jest trudniejsze.
Azeloglicyna jest stabilna w zakresie pH 5-11. Skuteczność pochodnej jest zauważalna przy mniejszych stężeniach niż przy stosowaniu kwasu – 10% azeloglicyny odpowiada 20% kwasu azelainowego.
Jak działa azeloglicyna? 7 najważniejszych funkcji
- Wybiela i rozjaśnia przebarwienia: pozapalne, plamy pigmentacyjne, posłonecznie, pociążowe – hamuje produkcję enzymu tyrozynazy, który odpowiada za tworzenie się barwnika – melaniny; chroni również przed powstawaniem nowych przebarwień.
- Działa antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo w trądziku młodzieńczym i różowatym: zwalcza bakterie tlenowe i beztlenowe: dawniej Propionibacterium acnes, od 2016 roku gatunek ten został przeniesiony do nowego rodzaju Cutibacterium, i Staphylococcus epidermidis. Zmniejsza rumień przy trądziku różowatym.
- Stabilizuje produkcję sebum: ogranicza przetłuszczanie się skóry.
- Działa przeciwzapalnie i przeciwzaskórnikowo: powstrzymuje wytwarzanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych.
- Nawilża skórę, dzięki zawartości glicyny, która zapobiega ucieczce wody.
- Uelastycznia i zmiękcza skórę: zawiera glicynę – aminokwas będący jednym z budulców kolagenu.
- Wzmacnia barierę ochronną skóry.
Podsumowując charakterystykę tego składnika, na jego stosowaniu skorzystają osoby z cerą:
- trądzikową,
- mieszaną,
- tłustą,
- suchą,
- dojrzałą.
Azeloglicyna a kwas azelainowy
W odróżnieniu od kwasu azelainowego omawiana substancja nie wysusza skóry i ma słabe działanie keratolityczne (złuszczające martwy naskórek). Nie jest fotouczulająca, więc może być stosowana również latem jako alternatywa dla kwasów. Nie znaczy to jednak, że można zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej, którą powinno się stosować cały rok, niezależnie od wybranej ścieżki pielęgnacyjnej.
Jakkolwiekby to nie zabrzmiało, azeloglicyna objawia się jako substancja niemal idealna, pełna zalet, bez wad i skutków ubocznych, wynikających z jej działania. Jest lepiej tolerowana niż kwas azelainowy, który przy nadwrażliwości na ten składnik może wywoływać niepożądane reakcje skórne, takie jak: pieczenie skóry, nadmiernie łuszczenie, swędzenie i zaczerwienienie.
Kurację azeloglicyną należy przeprowadzać stężeniami od 3-10%, przy czym zachowując zasadę – od najmniejszego do największego stężenia – stopniowo zwiększając koncentrację tego składnika.
Posiada właściwości lecznicze takie jak kwas azelainowy, bez działań niepożądanych. Skuteczniej rozjaśnia przebarwienia niż kwas, ponieważ łatwiej od niego penetruje nawet głębokie warstwy skóry.
Dowiedz się, jak może pomóc Ci w pielęgnacji skóry trądzikowej olej tamanu: Olej tamanu – jak stosować
Azeloglicyna – jak stosować?
Azeloglicyna na twarz jako samodzielny preparat? To nie jest dobry pomysł, nie można jej nakładać bezpośrednio na skórę twarzy, ponieważ wymaga odpowiedniego stężenia w produktach od 3-10%. Pielęgnację tą substancją należy rozpocząć od najniższego stężenia. W roztworach, czyli w serum, kremie, toniku, esencji. Wygodnym i wartościowym połączeniem będzie duet kwasu hialuronowego i azeloglicyny. Można samodzielnie wymieszać oba surowce i stworzyć domowy eliksir wspomagający terapię wybielania przebarwień i likwidowania stanów zapalanych.
W zależności od potrzeb warto jej używać regularnie, niektórzy sięgają po nią w kilku kosmetykach naraz i stosują je rano i wieczorem. Inni zaś sięgają po nią na przykład tylko w kremie lub serum. Warto zaopatrzyć się w serię produktów z tą substancją czynną marki Bandi Young Care. Choć nazwa wskazuje, że jest stworzona do wymagań młodej cery, u osób nieco starszych również spełni swoją wygładzającą i rozświetlającą rolę. Jeżeli rozpatrujemy zaś serum z azeloglicyną, godnym polecenia produktem jest serum redukujące przebarwienia z 10% azeloglicyną i 3% kwasem traneksamowym marki Basic Lab.
Panaceum na problematyczną cerę
Jak działa azeloglicyna w kosmetykach? Sprawia, że cera staje się wyraźnie bardziej gładka i promienna. Jej koloryt się wyrównuje, co oznacza, że przebarwienia stają się bledsze lub całkiem znikają. Do takiego efektu dochodzi świeży i zdrowy wygląd skóry doświadczonej trądzikiem pospolitym lub różowatym. Jak w przypadku każdej substancji chemicznej, należy obserwować zachowanie skóry i dopasować pielęgnację do jej reakcji.
Azeloglicyna – krem o zawartości już 5% omawianej substancji znacząco wpływa na leczenie trądziku różowatego. Zmniejsza rumień, wygładza i uelastycznia naskórek. Jako pierwszy wybór polecam Bandi krem intensywnie nawilżający, którego składnikami aktywnymi są: azeloglicyna, cica, olej makadamia, olej z owoców leśnych, skwalan, trehaloza, witamina C. To produkt wegański, do stosowania rano i wieczorem. Wygładza i nawilża skórę, nadając jej soczysty wygląd, często nazwany efektem glov. Rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt. Zmniejsza widoczność porów, likwiduje niedoskonałości cery.
Krem na przebarwienia z pochodną kwasu azelainowego można wykonać samemu i w formule wykorzystać dodatkowo witaminę B3 (niacynamid) lub kwas kojowy.
Azeloglicyna – tonik o stężeniu 10% do cery z przebarwieniami. Wśród składników komplementarnych wykorzystywanych w przygotowaniu domowej roboty toników, najczęściej poleca się dołączenie jednego lub kilku z nich: witaminy B3 (niacynamidu), ekstraktu z aloesu, mleczanu sodu, panthenolu, kwasu hialuronowego, alantoiny i ekstraktów roślinnych. Zamiast wody podstawą toniku może być również hydrolat lub odpowiednia baza tonikowa. Domowy tonik należy przechowywać w lodówce, aby nie stracił swoich właściwości.
W formie płynnej omawiania substancja czynna zachowuje wszystkie swoje właściwości, dlatego warto szukać jej w tonikach, żelach i bezolejowych serach. Znajduje zastosowanie również jako dodatek do maseczek z glinki lub jako esencja do masek w płachcie.
Bezpieczna pielęgnacja
Azeloglicyna a ciąża? Można ją bezpiecznie stosować, będąc w ciąży lub karmiąc piersią. Nie istnieją żadne przeciwwskazania. Jest doskonałym zamiennikiem kwasów, więc leczenie trądziku w ciąży może być kontynuowane, bez ryzyka powikłań. Stosując preparaty kosmetyczne, pamiętajmy, aby nie przekraczać maksymalnego stężenia substancji aktywnych.
Modyfikacja kwasu azelainowego doprowadziła do stworzenia bardzo skutecznej i bezpiecznej substancji aktywnej, o lepszych właściwościach rozjaśniających niż wspomniany wyżej kwas.
Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga nieustannej kontroli, ponieważ to choroba przewlekła i nawracająca. Być może właśnie azeloglicyna okaże się remedium na nią i pozwoli skórze dojść do równowagi.