Bakuchiol – co to jest? To roślinny ekstrakt, o którym mówi się, że jest alternatywą dla retinolu. To nowy składnik w kosmetykach, który pojawił się na rynku drogeryjnym i zyskał ogromne zainteresowanie wśród klientów. Wiele marek postanowiło wprowadzić go do swoich serii kosmetycznych, sprawiając, że obecnie można mówić o boomie na roślinny zamiennik retinolu.
Czemu bakuchiol zawdzięcza swoją sławę? Czym jest i jak działa? Odkryj jego właściwości lecznicze i dowiedz się, czy warto uzupełnić nim swoją pielęgnację.
Polecane kosmetyki z bakuchiolem:
Bakuchiol – co to jest? Poznaj bioretinol
Co to jest bakuchiol? Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się związek chemiczny, który po raz pierwszy został wyizolowany z nasion rośliny Psoralea corylifolia w 1966 roku. Inna nazwa tej rośliny to Babći, Bakuchi lub Bu Gu Zhi, która od setek lat jest stosowana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej, w leczeniu na przykład egzemy. To jednoroczna roślina, która zawiera flawonoidy i kumaryny. Przedkliniczne badania wykazały również, że posiada właściwości przeciwnowotworowe. Działa przeciwzapalne i antybakteryjne. Jest przeciwutleniaczem.
Czy wiesz, że…
Choć w swojej budowie chemicznej bakuchiol nie przypomina retinolu, udowodniono, że posiada jego różne funkcje. Jedno z badań z 2018 roku, którego wyniki opublikowano w British Journal of Dermatology, potwierdziło, że bakuchiol ma podobną do retinolu siłę przeciwdziałania fotostarzeniu się skóry. W niemal równym stopniu co retinol zadziałał przeciwzmarszczkowo i rozjaśniająco na przebarwienia, pozostając jednocześnie mniej inwazyjnym wobec skóry niż retinol. Testy trwały 12 tygodni, a poddało się im 44 ochotników.
Jest lepiej tolerowany i łagodniejszy dla skóry – nie uczula i nie podrażnia. Może być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą i naczynkową. Bakuchiol a ciąża? Nie znaleziono przeciwwskazań do stosowania kosmetyków z bakuchiolem podczas ciąży i karmienia piersią. Może wówczas okazać się doskonałą alternatywą dla klasycznego retinolu.
Jak działa bakuchiol? Efekty kuracji
Botaniczny odpowiednik retinolu to aktywny składnik posiadający wiele cech regenerujących skórę, odmładzających czy ujędrniających. Skoro powszechnie nazywany jest roślinnym retinolem, co zostało udowodnione, to należy przyjąć, że działa na podobnej zasadzie co pochodna witaminy A.
1. Odmłodzenie skóry
Bakuchiol pobudza syntezę kolagenu i elastyny, a to jednoznacznie przekłada się na odnowę naskórka i poprawę jego elastyczności. Spłyca zmarszczki i bruzdy, wygładza linie mimiczne. Skóra odzyskuje utraconą jędrność. Roślinny retinol słynie ze swoich właściwości antyoksydacyjnych – zwalcza wolne rodniki, które mają nieodzowny wpływ na szybsze starzenie się skóry.
2. Rozjaśnienie przebarwień
Niweluje przebarwienia, dzięki zmniejszeniu wytwarzania melaniny. W efekcie koloryt skóry staje się ujednolicony, a przebarwienia z dnia na dzień stają mniejsze, aż do całkowitego zniknięcia w niektórych przypadkach. Botaniczny retinol działa bardzo delikatnie – nie powoduje podrażnień i zaczerwienień. Sprzyja wręcz łagodzeniu dyskomfortu napiętej i nadwrażliwej skóry.
3. Działanie przeciwtrądzikowe
Wspomaga leczenie trądziku, ponieważ powstrzymuje rozwój bakterii chorobotwórczych odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. Zapobiega stanom zapalanym skóry. Normalizuje pracę gruczołów łojowych, które zaczynają uregulowaną produkcję sebum.
Poprawia ogólny wygląd skóry, która staje się zdrowsza, gładsza i odpowiednio napięta; zwiększa się jej elastyczność i jędrność.
Bakuchiol – z czym łączyć?
Roślinny retinol lubi się z wieloma składnikami – w formułach pielęgnacyjnych często występuje w towarzystwie: kwasu hialuronowego, który wiąże wodę w naskórku, zapewniając skórze odpowiednią elastyczność. W kremach pojawiają się obok niego w składzie również algi, na przykład azjatycka alga Wakame lub zielona mikroalga Chlorella Vulgaris, które również pobudzają produkcję kolagenu i elastyny.
Warto szukać kosmetyków, w których znajdziemy olej tamanu w towarzystwie bakuchiolu i niacynamidu. Wszystkie te składniki działają przeciwbakteryjnie i przeciwtrądzikowo, wzmacniając działanie roślinnego retinolu w tych aspektach.
Dowiedz się więcej na temat działania niacynamidu, czytając artykuł: Kosmetyki z niacynamidem – co warto o nich wiedzieć?
Jak stosować bakuchiol?
W czystej postaci można go kupić jako płyn, który należy dodać do swoich ulubionych kosmetyków, najlepiej na bazie olejów i maseł. Stosowanie rozpoczyna się od stężenia 0,5% – 1%. Istnieje wiele możliwości przygotowania domowych mikstur z zawartością omawianego ekstraktu. Jeżeli stosujesz oleje do pielęgnacji skóry twarzy, połącz wybrany olej z roślinnym retinolem, możesz dodać również witaminę A i E, uzyskując wówczas odmładzający eliksir.
Bakuchiol czy retinol?
Bakuchiol to botaniczny retinoid, który pochodzi z natury. W porównaniu z retinolem jest składnikiem łagodniejszym. Nie ma właściwości fotouczulających, dlatego może być włączony bez przeciwwskazań i dodatkowych obostrzeń do codziennej pielęgnacji skóry, w tym wrażliwej. Zaobserwowano nawet właściwości łagodzące poparzenia słoneczne.
Udowodniono, że bakuchiol wykazuje równie wysoką skuteczność jak retinol w leczeniu zmian trądzikowych, rozjaśnianiu przebarwień, wygładzaniu zmarszczek i bruzd, a przy tym nie odnotowano działań niepożądanych i skutków ubocznych. Dlatego przyjęło się, że bakuchiol może być z powodzeniem stosowany w pielęgnacji skóry wrażliwej, ponieważ w odróżnieniu od retinolu nie podrażnia skóry, lecz wręcz odwrotnie – wycisza i koi nadreaktywną skórę.
Retinol, czyli forma witaminy A, uznawany jest od dziesięcioleci za najskuteczniejszy składnik o działaniu odmładzającym, czyli stymulującym odbudowę komórek skóry. Retinol w kosmetykach występuje w różnym stężeniu. Kurację należy rozpocząć od najniższego stężenia i stopniowo wprowadzać wyższe, według schematu, który wymaga cierpliwości i precyzyjnej pielęgnacji okołoretinolowej. A ta wiąże się z intensywnym nawilżaniem skóry i zabezpieczaniem jej przed promieniowaniem UV, z uwagi na to, że retinol ma właściwości fotouczulające. Należy postawić na kosmetyki nawilżające i odbudowujące warstwę hydrolipidową skóry. Niezbędne będą również kremy z wysokim filtrem UV SPF 50.
Na początku stosowania pochodnej witaminy A, skóra się łuszczy i bywa zaczerwieniona. Kosmetyki z retinolem niestety działają złuszczająco i jest to jedna z częściej zauważanych niedogodności podczas stosowania retinolu. Gdy zrogowaciały naskórek zostanie usunięty, działanie retinolu wchodzi w drugą fazę i zaczyna się stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny. Poprawia się elastyczność skóry, która staje się wyraźnie gładsza, miększa, o jednolitym kolorze.
Kurację retinolem stosuje się również przy zwalczaniu trądziku, ponieważ normalizuje pracę gruczołów łojowych i regeneruje naskórek.
Jak dbać o skórę trądzikową? Dowiedz się więcej z artykułu: Cera trądzikowa
Który wybrać? To pytanie do przemyślenia. Jedno jest pewne, że stosowanie retinolu jest bardziej wymagające. Z drugiej jednak strony jego działanie odmładzające zostało udowodnione ponad wszelką wątpliwość. Jeżeli dopiero zapoznajesz się ze światem kosmetyków przeciwzmarszczkowych, twoja skóra nie wymaga jeszcze mocnej interwencji, zacznij od produktów z botanicznym retinolem.
Bakuchiol w kosmetykach
Nie da się ukryć, że niegdyś niemal nieznany u nas składnik, dziś pojawia się w kosmetykach znanych marek, łatwo dostępnych i atrakcyjnych cenowo. Polski rynek drogeryjny bardzo szybko reaguje na najnowsze trendy, dlatego mamy możliwość w krótkim odstępie czasu przetestować różne preparaty z tym składnikiem.
Kosmetyki z bakuchiolem mogą być stosowane przez cały rok i za dnia, a nie jak to ma miejsce w kuracji retinolem, którą włączamy do pielęgnacji nocnej w sezonie jesienno-zimowym.
- Krem z bakuchiolem OnlyBio to jedna z naszych propozycji, którą polecamy do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, w tym dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia się. Seria OnlyBio z bioretinolem stawia na trzy różne działania: ujędrnienie, regenerację i działanie przeciwzmarszczkowe. Dzięki temu możesz postawić na dobrze wycelowaną w problem pielęgnację bez niepotrzebnego stosowania kremu na wszystko. To kosmetyki standaryzowane w Cosmos Natural z certyfikatem Ecocert.
- Bakuchiol Bielenda Professional krem z serii SupremeLab posiada w składzie 0,5% bakuchiolu i 6% Hydro+ Complex. Specjalistyczny krem normalizuje wydzielanie sebum i dba o odpowiednie nawilżenie skóry. Moc odmładzającą i przeciwtrądzikową botanicznego retinolu wzmacniają niacynamid i olej tamanu, które zostały użyte w formule tego kremu.
- Bakuchiol serum Miraculum to botaniczny retinol w skoncentrowanej formie. Działa przeciwstarzeniowo, zapewniając intensywne odżywienie. Dogłębnie nawilża skórę, regeneruje, rozjaśnia plamy i przebarwienia. Siła roślinnego retinolu została tutaj uzupełnioną witaminą C i kwasem hialuronowym.
Czy to składnik doskonały?
Na to pytanie pozostaje sobie odpowiedzieć, obserwując reakcje skóry po włączeniu go do swojej pielęgnacji.
Po analizie jego właściwości wynika, że posiada wszystkie dobre cechy retinolu, ale pozbawiony jest jego wad. Brzmi niewiarygodnie. A jednak, natura od zawsze nas zaskakuje i mimo ogromnego postępu niemal w każdej dziedzinie życia, okazuje się, że istnieją składniki wykorzystywane od dawna w ludowej medycynie, które dopiero teraz odkrywa nowoczesny świat kosmetyków. Tak dzieje się współczesna alchemia.
Póki co jednak retinol pozostaje niekwestionowanym mistrzem w walce ze zmarszczkami. Czas i kolejne badania kliniczne nad bakuchiolem pokażą, czy faktycznie możemy mówić o roślinnej alternatywnie dla retinolu w skali 1:1.
Witam
Mam pytanie:
Czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia dotyczące stosowania bakuchiolu, na przykład dla osób w ciąży lub dla osób z określonymi problemami skórnymi?
Nie znalazłam informacji na temat ograniczeń co do stosowania kosmetyków z bakuchiolem. Będąc w ciąży, skóra może być uwrażliwiona i różnie reagować na nowe składniki w pielęgnacji, dlatego należy się obserwować. Podobnie dzieje się przypadku innych problemów skórnych – obserwujemy zmiany na twarzy i decydujemy, czy nadal stosujemy jakiś składnik, czy nie.