Betulina

Betulina, a także kwas betulinowy i inne jej pochodne, są coraz chętniej wykorzystywane przez przemysł kosmetyczny. Wykazuje nie tylko mnóstwo właściwości leczniczych i prozdrowotnych, ale i pielęgnacyjnych, dzięki czemu wykorzystywana jest w regeneracji skóry oraz włosów.


Spis treści:

 1. Betulina – co to jest?
  1.1. Betulina – kwas betulinowy: zastosowanie i działanie
 2. Betulina – właściwości kosmetyczne
 3. Betulina w kosmetykach

Substancja ta jest szeroko stosowana w kosmetyce. Dodawana jest do wielu podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych – z jej właściwości skorzystają przede wszystkim cera sucha oraz cera wrażliwa. Sprawdzi się również przy włosach osłabionych i skłonnych do wypadania.

Betulina – co to jest?

Betulina jest organicznym związkiem chemicznym, który pozyskiwany jest przede wszystkim z kory brzozy, ale również innych drzew, jednak brzoza posiada jej największe ilości. Związek ten odpowiada jednocześnie za to, że drzewo posiada charakterystyczną białą korę. Wyizolowany ekstrakt z brzozy może zawierać od 70 do nawet 80% betuliny, jego pozostałymi składnikami są kwas betulinowy, kwas oleanolowy oraz lupeol.


Przeczytaj również: Woda brzozowa na włosy (czy i jak działa?)


Oprócz betuliny, w przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest również kwas betulinowy, a więc jej pochodna. W korze drzewa występuje on w małych ilościach, dlatego uzyskiwany jest poprzez syntezę chemiczną (utlenianie betuliny)

Z uwagi na to, że jest surowcem roślinnym, uznawana jest za bezpieczny składnik. Działa łagodnie, ale niezwykle skutecznie, jest dobrze tolerowana przez skórę. Ponadto, substancja ta uwalnia swoje właściwości nawet przy małych stężeniach.

Betulina co to jest

Betulina nie jest odkryciem współczesności, bowiem ekstrakt z kory brzozy wykorzystywany był w lecznictwie już setki lat temu. Uznaje się natomiast, że samą betulinę wyizolowano w 1788 roku, a dokonał tego Tobias Lowitz – rosyjski chemik i farmaceuta.

Betulina – kwas betulinowy: zastosowanie i działanie

Betulina, z uwagi na swoje lecznicze działanie, stosowana jest głównie w farmakologii. Dostępne są głównie suplementy do stosowania wewnętrznego. Wykorzystywana jest w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń, jednak badania nad potencjałem tej substancji i jej kolejnymi właściwościami, wciąż są prowadzone.

Substancja ta działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, hamuje fosfolipazę, a więc czynnik, który wywołuje stan zapalny oraz dolegliwości bólowe. Jej działanie przeciwwirusowe wykorzystywane jest do walki z opryszczką. Co ważne, badania naukowe wskazują również, że betulina działa także przeciwnowotworowo, ale i przeciwkamicznie, a więc zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

Jeśli chodzi o skórę, betulina reguluje aktywność melaniny, ma również wpływ na elastazę – enzym, który odpowiada za elastyczność i napięcie skóry, a także zapobieganie pojawianiu się cellulitu. Wykazuje mnóstwo wszechstronnych właściwości pielęgnacyjnych, dlatego nie powinno dziwić, że jest szeroko wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym.


Polecamy artykuł: Ujędrnienie skóry – sprawdzone kosmetyki na piękne ciało


Betulina – właściwości kosmetyczne

Właściwości kosmetyczne betuliny sprawiły, że jest bardzo częstym dodatkiem do wielu kosmetyków. Sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, ale przede wszystkim skóry suchej, wrażliwej czy alergicznej. Pozytywnie oddziałuje również na włosy osłabione, ze skłonnością do nadmiernego wypadania.

Betulina ceniona jest przez branżę beauty za intensywne działanie regenerujące, ponadto doskonale wygładza i ujędrnia skórę, ale też jej właściwości antyoksydacyjne powodują, że opóźnia oznaki starzenia się skóry – właśnie dlatego szczególnie często wykorzystywana jest w kuracjach odmładzających/przeciwstarzeniowych.

Z uwagi na to, że substancja ta wykazuje właściwości przeciwalergiczne (antyhistaminowe), bardzo często zasila formuły kosmetyków dla cer skłonnych do alergii, ale też wrażliwych oraz podrażnionych. Działa też łagodząco i antyseptycznie , dlatego sprawdzi się różnego rodzaju dermatozach oraz AZS, czyli atopowym zapaleniu skóry.


Przeczytaj koniecznie: Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry (AZS)


Z kolei jej właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe wykorzystywane są przy skórach problemowych – np. w walce z trądzikiem. Betulina jednocześnie przyspiesza gojenie się zmian skórnych.

Warto podkreślić, że betulina korzystnie oddziałuje również na włosy. Przede wszystkim, stymuluje mieszki włosowe, pobudza ich pracę, a tym samym aktywizuje nowe kosmyki do wzrostu. Ponadto, przynosi równowagę skórze głowy, ale też reguluje łojotok.

Betulina i jej właściwości kosmetyczne:

 • opóźnia procesy starzenia się skóry,
 • chroni przed wolnymi rodnikami oraz stresem oksydacyjnym,
 • wygładza i ujędrnia skórę,
 • wspiera walkę z niedoskonałościami skóry (działanie przeciwzapalne),
 • przyspiesza procesy gojenia się skóry,
 • działa przeciwalergicznie i antyseptycznie,
 • stabilizuje poziom melaniny w skórze,
 • intensywnie regeneruje,
 • pobudza mieszki włosowe do pracy,
 • wzmacnia cebulki,
 • reguluje łojotok,
 • zapobiega nadmiernemu wypadaniu kosmyków i wspomaga wzrost włosów,
 • łagodzi podrażnienia skóry głowy.

Betulina w kosmetykach

Betulina w kosmetykach odgrywa niezwykle ważną funkcję. Z uwagi na swoje wszechstronne właściwości, zasila formulacje produktów to skóry twarzy, całego ciała, ale również włosów. Bardzo zaczęto znaleźć ją można w kremach, serach i balsamach, ale również w szamponach, maskach oraz odżywkach do włosów.

Z wykorzystania betuliny w kosmetykach słynie przede wszystkim marka Sylveco, która oferuje mnóstwo produktów zawierających tę substancję. Są to m.in. Sylveco krem brzozowo-rokitnikowy z betuliną, Sylveco krem brzozowo-nagietkowy z betuliną czy Sylveco balsam myjący do włosów z betuliną. Surowiec ten chętnie wykorzystuje również marka Feedskin.

Betulina, kwas betulinowy i inne jej pochodne, uwielbiane są za wielopłaszczyznowość i wszechstronność działania. Korzystnie oddziałują na różne rodzaje skóry oraz włosów, dlatego warto wprowadzić je do codziennej pielęgnacji.