Biotyna na włosy

Znana również jako witamina B7 – biotyna. Jej niedobór powoduje konsekwencje, które łatwo zlekceważyć. Biotyna na włosy to jeden z tych składników, który wpływa na ich wzrost i kondycję skóry głowy. Jak stosować biotynę i jakie kosmetyki wybrać? O tym w poniższym artykule.


Sposób użycia:

  1. Biotyna – co to jest?
    1.1. Biotyna na włosy – właściwości
    1.2. Biotyna – do jakich włosów?
    1.3. Biotyna – skutki uboczne
  2. Biotyna na włosy – jaka najlepsza?
    2.1. Suplementy z biotyną
    2.2. Biotyna na włosy – ranking TOP 5 kosmetyków
    2.3. Biotyna na włosy – podsumowanie

Biotyna – co to jest?

To witamina rozpuszczalna w wodzie, która stanowi koenzym kilku innych enzymów, która bierze udział w wielu procesach w organizmie (np. syntezie białek i kwasów tłuszczowych, metabolizmie węglowodanów i tłuszczów). Wpływa na pracę układu immunologicznego, nerwowego, gruczołów potowych i szpiku, a także na utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi i wspiera rozwój umysłowy i fizyczny. Jednak najbardziej znany jest wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

Biotyna - na co wpływa


Ogórecznik w pielęgnacji włosów? Tak! Sprawdź artykuł: Olej z ogórecznika.


Biotyna na włosy – właściwości

Biotyna na włosy to ich wzmocnienie od nasady, dzięki czemu ogranicza się problem ich nadmiernego wypadania. Jednak na tym jej działanie się nie kończy. Biotyna jest składnikiem produktów takich jak szampony do włosów, odżywki, maseczki i sera – dlaczego? Oto jej najważniejsze właściwości:

  • hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych (ogranicza wydzielanie sebum),
  • łagodzi łupież,
  • regeneruje łamliwe włosy i rozdwajające się końcówki,
  • wspiera leczenie łysienia,
  • stymuluje wzrost włosów.

Pozbądź się łupieżu raz na zawsze. Jak? Sprawdź artykuł: pirokton olaminy.


Biotyna na włosy - działanie

Biotyna na wypadanie włosów to skuteczna terapia, która pozwala wzmocnić kosmyki. Jednocześnie można śmiało powiedzieć, że biotyna na porost włosów doskonale sprawdzi się u osób, które cierpią z powodu przerzedzającej się fryzury. Kluczowa jest tu siarka, z której między innymi składa się biotyna, a która wpływa korzystnie na kondycję włosów i skóry głowy. Ciekawostką jest fakt, że osoby dotknięte problemem przedwczesnego siwienia, mają niższy poziom biotyny.

Poza korzystnym wpływem na włosy biotyna wpływa też na skórę i paznokcie. Wspiera leczenie grzybicy paznokci i zapobiega ich rozdwajaniu. Witamina B7 wpływa też na spłycenie zmarszczek, redukcję obrzęków, a także zmniejsza cienie pod oczami i zwiększenie nawilżenia skóry. Biotyna jest również stosowana w pielęgnacji skóry wymagającej, takiej jak cera trądzikowa.

Biotyna – do jakich włosów?

Witamina ta sprawdzi się przede wszystkim w przypadku włosów z tendencją do nadmiernego wypadania. Wspiera też leczenie łupieżu i skóry głowy, a także reguluję pracę gruczołów łojowych, dlatego może być skutecznym wsparciem w pielęgnacji włosów przetłuszczających. Z kolei biotyna na włosy dla mężczyzn zapobiega ich przerzedzaniu.

Wypadające włosy

Biotyna – skutki uboczne

Zazwyczaj nadmiar biotyny w organizmie nie prowadzi do żadnych poważnych problemów. Jednak gdy już do tego dojdzie, jest ona wówczas wydalana z moczem. Jeżeli nadmierne stosowanie biotyny trwa zbyt długo, mogą pojawić się skutki uboczne. Są nimi przede wszystkim dolegliwości związane z układem trawiennym: bóle brzucha, wymioty, mdłości i biegunka. Przeciwskazania do jej stosowania obejmują przede wszystkim nadwrażliwość na wybrany składnik suplementu.


Poznaj niezwykłe właściwości zwyczajnej rośliny: Siemię lniane na włosy.


Biotyna na włosy – jaka najlepsza?

Preparaty z biotyną można podzielić na dwie kategorie: do stosowania zewnętrznie (kosmetyki) lub wewnętrznie (suplementy diety). Na początek słów kilka o suplementach, które są najpopularniejszą formą stosowania biotyny. Jakie produkty wybrać i czym się kierować?

Biotyna, mimo że trudno o jej przedawkowanie, powinna być stosowana z umiarem. Biotyna występuje w wielu produktach spożywczych. Najwięcej tej witaminy znajdziesz w wątróbce wołowej, jajkach, łososiu, słodkich ziemniakach, nasionach słonecznika i migdałach. Jeżeli zdecydujesz się na suplementację, to aby nie narazić się na jej negatywne skutki, warto kierować się wskazówkami zawartymi na opakowaniu wybranego produktu.

Zalecane dzienne spożycie biotyny wynosi:

  • niemowlęta – 6 µg,
  • dzieci od 1. do 8. roku życia – 12 µg,
  • dzieci od 9. do 13. roku życia – 25 µg,
  • dzieci od 14. do 18. roku życia – 25 µg,
  • dorośli – 30 µg,
  • kobiety w ciąży – 35 µg,
  • kobiety karmiące piersią – 35 µg.

Suplementy z biotyną

Suplementy z biotyną

  1. Colorwin Hair Elixir suplement diety na wzrost włosów (30 kapsułek) – zawiera biotynę, ryboflawinę, cynk, miedź i selen, które wzmacniają włosy i sprawiają, że są wyraźnie mocniejsze. Efekty stosowania preparatu widać już po pierwszym miesiącu.
  2. Noble Health Kolagen morski skóra włosy paznokcie suplement diety (60 kapsułek) – w jego składzie, poza biotyną, znajdziesz keratynę, kolagen morski i witaminę C. To sprawia, że suplement wpływa korzystnie na włosy, skórę i paznokcie. Wystarczą 2 kapsułki dziennie, aby uzupełnić niedobory wymienionych wyżej składników.
  3. Bodymax Joy Healthy Star energia i odporność suplement diety o smaku malinowym (60 żelek) – to smaczny sposób na codzienną suplementację. W składzie produktu znajduje się witamina C, A, witaminy B6 i B12 oraz cynk, które nie tylko korzystnie wpływają na kondycję włosów, ale i wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.
  4. Noble Health Biotyna w żelkach dla dorosłych smak truskawkowy (60 szt.) – kolejna przepyszna propozycja dla dorosłych, dzięki której włosy, skóra i paznokcie staną się mocniejsze i bardziej odporne. Wysoka zawartość biotyny wpływa korzystnie na układ nerwowy i pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
  5. Noble Health Biotyna na włosy + krzem (suplement diety 30 tabletek) – to połączenie dwóch skutecznych składników: biotyny i krzemu, które wpływają na poprawę kondycji włosów. Zawarta w składzie miedź pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów, a skrzyp polny wzmacnia włosy, skórę i paznokci.

 

Biotyna na włosy – ranking TOP 5 kosmetyków

  1. Organix Biotyna i Kolagen szampon z biotyną i kolagenem (385 ml) –  to połączenie dwóch składników kluczowych dla zdrowych i mocnych włosów. Szampon przeznaczony jest do włosów cienkich, łamliwych i suchych. Nie zawiera parabenów, silikonów i detergentów, dzięki czemu działa delikatnie i nie obciąża włosów.
  2. Bioelixire – Serum Biotyna + Jojoba Zdrowe i elastyczne włosy (50 ml) – reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejsz tendencję włosów do przetłuszczania się. Biotyna wzmacnia, hamuje wypadanie włosów  i zapobiega ich przedwczesnemu siwieniu. Olejek jojoba przywraca kosmykom sprężystość i chroni przed rozdwajaniem się końcówek.
  3. Bioelixire Vegan maska do włosów cienkich i słabych Biotyna (300 ml) – wzmacnia cebulki, dzięki czemu włosy rosną szybciej, są mocniejsze i bardziej odporne. Zawarty w składzie olejek arganowy poprawia elastyczność włosów, nadaje im objętości i podkreśla naturalny blask. Aksamitna konsystencja łatwo się rozprowadza i ułatwia rozczesywanie włosów.
  4. Joanna Konopie odżywka-wcierka wzmacniająca do włosów wypadających (100 ml) – to bogaty skład, który odżywia skórę głowy. Połączenie ekstraktu z nasion konopi, kompleksu Vital Hair, biotyny i prebiotyków sprawia, że włosy rosną mocniejsze i zdrowsze. Prebiotyki wpływają pozytywnie na mikrobiom skóry, dzięki czemu jest mniej podatna na podrażnienia i powstawanie stanów zapalnych.
  5. Anwen Darling Clementine serum do pielęgnacji skóry głowy (150 ml) – doskonale uzupełni codzienną pielęgnację włosów. Zawiera glukonian cynku, wyciąg z grzyba Hub, witaminę B6 i biotynę, które regulują pracę gruczołów łojowych, wzmacniają cebulki i przywracają równowagę skóry głowy. Serum zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów,  łagodzi podrażnienia i wzmacnia naturalne mechanizmy obronne skóry.

Biotyna na włosy – podsumowanie

Biotyna na włosy, skórę i paznokcie to składnik, o którym nie powinniśmy zapominać. Podstawą jest tu odpowiednio zbilansowana dieta, czasem wsparta przez suplementację (szczególnie warto wybierać suplementy na włosy). Biotyna w kosmetykach to skuteczny sposób na wsparcie z zewnątrz, którego Twoja skóra, włosy i paznokcie potrzebują.

Źródła:

  • Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, Małgorzata Szklarczyk, Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, 2012.
  • Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, Justyna Marwicka, Aleksandra Gałuszka, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2021.
  • Witaminy w pigułce, Witamina B7, Natalia Barnasz, Arkadiusz Dobosz.