kobieta rozpyla perfumy

Butylphenyl Methylpropional (zwyczajowa nazwa to Lilial) to substancja zapachowa, którą wykorzystuje się w kosmetykach. Niweluje nieprzyjemne aromaty i wchodzi w skład kompozycji zapachowych perfum. Ostatnio było o niej głośno i pojawiało się na jej temat wiele informacji, wśród których były również półprawdy. Dlaczego była na ustach wszystkich zainteresowanych składem chemicznym kosmetyków? O tym już za chwilę. W artykule znajdziesz fakty poparte naukowymi ustaleniami, zgodne z najnowszą wiedzą.


Spis treści:

  1. Butylphenyl Methylpropional – co to jest?
    1.1. Butylphenyl Methylpropional – inne nazwy
    1.2. Butylphenyl Methylpropional – kosmetyki, w których występował
  2. Butylphenyl Methylpropional – zakaz stosowania w kosmetykach w UE
    2.1. Butylphenyl Methylpropional – szkodliwość
  3. Butylphenyl Methylpropional – perfumy do reformulacji

Polecane produkty:

Butylphenyl Methylpropional – co to jest?

konwalia

Zacznijmy od podstaw – czym jest Butylphenyl Methylpropional? Lilial, jak się o nim potocznie mówi, to syntetyczny aldehyd aromatyczny, który był wykorzystywany w branży kosmetycznej i perfumeryjnej. Znany ze swoich właściwości zapachowych naśladujących zapach białych kwiatów, np. konwalii, był ceniony w branży. Wytwarzano go syntetycznie i stosowano pod postacią bezbarwnej cieczy o jasnożółtej barwie. Kwiatowa woń Lilialu ukrywała przykre zapachy innych składników kosmetyków, a także przykrywała zapach potu.

Butylphenyl Methylpropional – inne nazwy

Omawiany składnik występował w kosmetykach pod różnymi nazwami, które warto poznać.

  • Nazwa chemiczna: 2-(4-tert-Butylbenzyl)propionaldehyde.
  • Nazwa zwyczajowa: Lilial.
  • Pojawia się również pod nazwami: Aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo)propionowy, Lilyal, Protectol PP, p-tert-butyl-alpha-methylhydrocinnamic aldehyde.

Butylphenyl Methylpropional – kosmetyki, w których występował

W jakich kosmetykach pojawiał się Butylphenyl Methylpropional? Z uwagi na to, że był to dość popularny składnik, można było go znaleźć w formułach wielu kosmetyków z różnych kategorii produktowych. Były to m.in.:


Czy benzoesan sodu jest szkodliwy? Sprawdź: Sodium Benzoate


Butylphenyl Methylpropional – zakaz stosowania w kosmetykach w UE

lilial zapach konwalii w perfumach

Zakaz stosowania Butylphenyl Methylpropionalu w kosmetykach nałożony przez UE na mocy rozporządzenia 2021/1902 był mocno komentowany na grupach i formach kosmetycznych. Powstało również wiele artykułów i wpisów blogowych na temat szkodliwości Butylphenyl Methylpropionalu, jednak niektóre z nich powielały mity, co wzbudzało gorące emocje, a nawet panikę u niektórych. Od kiedy obowiązuje zakaz? Uspokajamy – Lilial od 1 marca 2022 roku został zakazany do stosowania w kosmetykach. To jednoznacznie przekłada się na to, że od tego dnia producenci kosmetyków nie mogą go umieszczać w produktach, a do końca lutego 2022 roku zgodnie z tym postanowieniem muszą wycofać ze sprzedaży wszystkie preparaty zawierające ten składnik.

Butylphenyl Methylpropional – szkodliwość

Butylphenyl Methylpropional, choć wcześniej był stosowany w kosmetykach, jego obecność w recepturze była ściśle kontrolowana na podstawie rozporządzenia 1223/2009, w którym stało, że:

  • ta substancja chemiczna musi być ujawniona w INCI, gdy jej stężenie przekracza 0,001% w kosmetykach, których nie spłukujemy i 0,01% w produktach spłukiwanych. Takie ograniczenia w stężeniach, zanim zakaz zaczął obowiązywać, podyktowane były silnym działaniem alergizującym Lilialu.

Dobrze, wiemy już, że nie znajdziemy Butylphenyl Methylpropionalu w kosmetykach, ale dlaczego tak się stało? Ta substancja zapachowa zaklasyfikowana została przez UE jako substancja niebezpieczna, działająca szkodliwe na rozrodczość. Takie postanowienie w oparciu o najnowsze dane wydał Komitet ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemikaliów. Ta regulacja odnosi się jedynie do 100% czystego Lilialu. Sklasyfikowanie każdej substancji chemicznej jest początkiem całej procedury jej oceny bezpieczeństwa do stosowania w produktach, w tym przypadku kosmetycznych. Jeżeli mowa o Lilialu nie dostarczono odpowiednich danych naukowych, które mogłyby posłużyć do zaproponowania regulacji odnośnie konkretnych zastosowań tej substancji. Z braku takiej wiedzy UE wprowadziła powyższy zakaz.

Warto wiedzieć, że ocena bezpieczeństwa danego składnika to bardzo skomplikowany proces, w którym bierze udział wiele instytucji. W przypadku takiej sytuacji jak z Lilialem, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, stosowny urząd regulacji UE  zawsze podejmuje bardziej rygorystyczną decyzję odnośnie stosowania substancji, niż sugerują to dostępne dane naukowe, aby chronić odbiorców, w tym przypadku klientów.

Podsumowując, Butylphenyl Methylpropional został zakazany od 1 marca 2022 roku do użytku w przemyśle kosmetycznym, ponieważ nie było wystarczających danych, aby potwierdzić bezpieczeństwo jego stosowania.


Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne? Dowiedz się!


Butylphenyl Methylpropional – perfumy do reformulacji

luksusowe perfumy

Lilial często stosowany był w perfumach, ponieważ jego zapach przypomina aromat konwalii lub cyklamenu. Ostatnie wyliczenia mówią, że Lilial zużywany był w ilości około 15 000 ton rocznie. W perfumach wykorzystywany był przede wszystkim jako składnik wzmacniający aromat, który często pojawiał się przy otwarciu bukietu. To jeden z najlepszych substytutów zapachu konwalii, który po raz pierwszy pojawił się w perfumach Diorissimo marki Dior, stworzonych przez perfumiarza Edmonda Roudnitskę.

W jakich perfumach znajdował się Lilial? Poniżej lista niektórych zapachów, które posiadały w formule ten zakazany obecnie składnik, a które były obecne na półkach do 1 marca 2022 roku. Aktualnie trwa reformulacja receptur:

Dostępne są również perfumy, w których występował Lilial, a w których zaszła już zmiana formuły. To m.in.: Miss Dior Eau de Toilette Originale, Fahrenheit Dior, Organza i Amarige Givenchy oraz wszystkie zapachy Moschino i Versace.

Producenci zaczęli poszukiwać alternatyw dla Lilialu. Firma BASF opracowała składnik Florosa (angielska nazwa: Pyranol i Florol/Florosa), który bezpiecznie zastępuje zakazaną substancję. Według opinii ekspertów jest niedrogi w produkcji i ekologiczny. Jego zapach jest podobny do lilii i aldehydów. Koncern Procter & Gamble w pełni zastąpił już Lilial w swoich produktach, a pozostali producenci idą w jego ślady.

Wycofanie Butylphenyl Methylpropionalu jest już faktem. Producenci zastosowali się do nowych regulacji bez wyjątku. Prawo europejskie jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie, dlatego gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości i znaki zapytania wokół substancji stosowanej w kosmetykach i produktach spożywczych, jest ona wpisywana na listę substancji zakazanych i w ściśle określonym czasie znika z receptur wskazanych produktów.

Polecane produkty:

 

Źródła:

Butylphenyl Methylproponial, w: kosmopedia.org, dostępny: https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/butylphenyl-methylpropional/, dostęp 07.11.2022

Lilial – wszystko, co naprawdę trzeba wiedzieć o zakazie jego stosowania w kosmetykach, w: kosmpoedia.org, https://www.kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/lilial-wszystko-co-naprawde-trzeba-wiedziec-o-zakazie-jego-stosowania-w-kosmetykach/, dostęp 07.11.2022

Rozporządzenie 2021/1902, w: eur-lex.europa.eu, dostępny: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021R1902&qid=1635948500267&from=PL%20, dostęp 07.22.2022

Reformulacji ciąg dalszy: 1 marca kolejną datą restrykcji, w: fragrantica.pl, dostępny: https://www.fragrantica.pl/wiesci/Reformulacji-ciag-dalszy-1-marca-kolejna-data-restrykcji-3068.html , dostęp 07.11.2022