Cera atopowa

Cera atopowa to specyficzny rodzaj skóry, który dotyka wiele osób na całym świecie. Do najpopularniejszych objawów zaliczamy suchość, swędzenie, zaczerwienienie, a w ekstremalnych przypadkach duży ból. Jakie są sprawdzone metody pielęgnacyjne i jakie kosmetyki użyć w codziennym dbaniu o cerę? Na te i inne pytanie odpowiemy w tym artykule.


Spis treści:

  1. Skóra atopowa — jak wygląda?
   1.1 Kto najczęściej zmaga się z atopowym zapaleniem skóry?
   1.2 Ciekawostki o cerze atopowej i atopowym zapaleniu skóry
  2. Cera atopowa — przyczyny
  3. Skóra atopowa — objawy
  4. Pielęgnacja cery atopowej — na co zwrócić uwagę?
   4.1 Cera atopowa — kosmetyki, które wybrać?
  5. Cera atopowa i AZS — leczenie
   5.1 Skóra atopowa — twarz
   5.2 Skóra atopowa — dieta

Kosmetyki pielęgnacyjne stosowane do cery atopowej:

 

Skóra atopowa — jak wygląda?

Cera atopowa, a dokładniej mówiąc atopowe zapalenie skóry, to dość powszechna choroba, która wiąże się z kilkoma silnymi i dokuczliwymi objawami. Jej duża częstotliwość oraz remisje i nawroty sprawiają, że ta choroba skóry zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Cera atopowa ma związek z nieprawidłowym działaniem bariery ochronnej skóry, która odpowiedzialna jest za ochronę skóry przed nadmierną utratą wilgoci i ryzykiem różnego rodzaju zakażeń. Osoby posiadające skórę atopową muszą mierzyć się z osłabioną skórą podatną na suchość i podrażnienia.

Atopowe zapalenie skóry może pojawiać się we wczesnym dzieciństwie i towarzyszyć nam przez nawet całe życie. W leczeniu i pielęgnacji bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza i wprowadzenie odpowiednich kosmetyków, preparatów i leków. Cera atopowa występuje częściej u mieszkańców dużych miast, gdzie słaba jakość powietrza i duże wahania temperatur mogą utrudniać odpowiednie dbanie o skórę.

Kto najczęściej zmaga się z atopowym zapaleniem skóry?

Cera atopowa może pojawić się samoistnie lub jako nawrót choroby skóry z lat młodzieńczych. Dermatolodzy informują, że atopowe zapalenie skóry można podzielić na trzy etapy:

 • Skóra atopowa u niemowlaka — może występować od narodzin do 2. roku życia. Zmiany skórne najczęściej występują na policzkach, płatkach uszu i skórze głowy.
 • Skóra atopowa u dzieci — dotyka dzieci w przedziale wiekowym 3-11 lat. Zmiany najczęściej zlokalizowane są na zgięciach łokci i kolan, na karku, a nawet na dłoniach.
 • Skóra atopowa u dorosłych i młodzieży — występuje często na tych samych obszarach na ciele co u niemowląt, a dodatkowo zmiany pojawiają się m.in. w górnych partiach ciała i wokół ust. Zmiany na skórze mogą pojawiać się sezonowo.

Ciekawostki o cerze atopowej i atopowym zapaleniu skóry

Wiele osób myśli, że problemy skórne (AZS), egzema atopowa dotyka tylko dzieci. Okazuje się, że z tymi problemami mogą również borykać się dorośli. Cera atopowa jest często związana z czynnikami środowiskowymi. Duże wahania temperatur, zmiany w wilgotności powietrza oraz kontakt z różnymi alergenami może nasilać objawy. Warto więc wiedzieć, jakie kosmetyki do skóry atopowej dla dorosłych wprowadzić do codziennej pielęgnacji.


To powinno Cię zainteresować: Jak rozpoznać typ cery? Poznaj 4 główne rodzaje


Cera atopowa — przyczyny

Dokładne przyczyny problemów cery atopowej nie zostały dokładnie wyjaśnione. Atopowe zapalenie skóry uznaje się za chorobę, która w dużej mierze zależy od czynników środowiskowych, genetycznych i innych chorób immunologicznych. Zmiany atopowe mogą się nasilać wraz z:

 • Alergenami w postaci sierści zwierząt, roztoczy, pyłków roślin.
 • Zanieczyszczeniami środowiska.
 • Zakażeniami bakteryjnymi.
 • Stresem.
 • Substancjami drażniącymi.
 • Zbyt dużą wilgotnością powietrza.

Skóra atopowa — objawy

Cera atopowa

Cera atopowa i objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo charakterystyczne i nie należy ich lekceważyć. Szybka i prawidłowa diagnoza pozwala szybko wdrożyć rozwiązania, które odpowiednio zadbają o skórę. Do najczęstszych objawów AZS zaliczamy:

 • Silny świąd powodujący dużą chęć na drapanie się.
 • Suchość skóry.
 • Podrażnienia, zaczerwienienia, rumień.
 • Występowanie grudek i pęcherzyków z płynem, które powodują sączące się rany.

W ocenie choroby duże znaczenie ma także lokalizacja zmian skórnych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, u niemowląt zmiany pojawiają się najpierw na twarzy, a następnie na szyi i tułowiu. U starszych dzieci i młodzieży zmiany pojawiać się mogą na zgięciach stawowych, a u dorosłych nawet na całym ciele.

Cera atopowa jest reaktywna, co oznacza, że w jej pielęgnacji należy zwrócić dużą uwagę na skład kosmetyków. Unikać należy przede wszystkim sztucznych barwników, konserwantów i parabenów. Przyczyną problemów mogą być również substancje o działaniu wysuszającym jak alkohol i SLS-y, która naruszają płaszcz hydrolipidowy.

Pielęgnacja cery atopowej — na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka sposobów, by kompleksowo zadbać o cerę atopową. W codziennej pielęgnacji należy postawić przede wszystkim na delikatne mycie. W pierwszej kolejności powinno się zrezygnować z agresywnych mydeł, żeli i balsamów, które mogą powodować nadmierne wysuszanie skóry. Warto postawić na łagodne i bezzapachowe kosmetyki myjące.

Co z nawilżaniem? Tutaj odpowiednie będą emolienty i kremy nawilżające. Podobnie jak w przypadku produktów myjących, warto, by skład tych preparatów był jak najbardziej naturalny bez sztucznych dodatków i barwników.

W codziennej pielęgnacji należy do minimum zredukować czynniki drażniące. Zaliczamy do nich m.in. zbyt długi kontakt z gorącą wodą i silne detergenty mogące powodować podrażnienia. Promieniowanie UV również mogą podrażniać cerę atopową. Zawsze należy stosować filtr SPF, szczególnie w okresie letnim.

Pielęgnacja cery atopowej to nie tylko wybór kosmetyków, ale także codziennie wybory dotyczące np. ubioru. W swojej garderobie warto postawić na ubrania wykonane z miękkich i naturalnych materiałów, jak np. bawełna. Dzięki temu zyskamy pewność, że skóra będzie oddychać. Podobnie jest z dietą. Czasami wyeliminowanie jednego ze składników z diety może przynieść niesamowite rezultaty.

Co z bardzo ciężkimi objawami? Tutaj warto pamiętać, że cera atopowa może się różnić w zależności od osoby i objawów. Niektóre przypadki będą wymagały zaawansowanego leczenia farmakologicznego. Ważne jest, by skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zaplanuje plan leczenia i wdroży odpowiednie rozwiązania do indywidualnych potrzeb.

Cera atopowa — kosmetyki, które wybrać?

Specjalne wymagania cery atopowej sprawiają, że w jej pielęgnacji należy stawiać na delikatne preparaty o ukierunkowanym działanie. Do popularnych kosmetyków do cery atopowej zaliczamy m.in.:

AA HELP Cera Atopowa Krem — żel do mycia twarzy (125 ml) – to produkt, który został stworzony z myślą o specjalnych potrzebach cery atopowej. W składzie nie znajdziemy żadnych sztucznych barwników, parabenów i alergenów. Formuła delikatnie oczyszcza twarz i skutecznie łagodzi podrażnienia.

Solverx Atopic Skin — szampon do włosów skóra atopowa (250 ml) – o konsystencji emulsji przeznaczony jest zwłaszcza do pielęgnacji włosów słabych, wypadających, tłustych oraz tych przy atopowym zapaleniu skóry głowy. Kompleks 12 ekstraktów z ziół wzmacnia włosy i blokuje wypadanie. Delikatne składniki myjące skutecznie oczyszczają skórę głowy i włosy oraz sprawiają, że skóra głowy jest właściwie nawilżona, a uczucie swędzenia zredukowane.

Holika Holika Good Cera Super Ceramide Tonek — tonik do cery suchej i wrażliwej (180 ml) – przeznaczony jest do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Formuła z ceramidami sprawia, że skóra staje się odpowiednio nawilżona, a naturalne funkcje ochronne zostaję kompleksowo wzmocnione. Tonik przygotowuje cerę na kolejne zabiegu pielęgnacyjne i przywraca równowagę aktywności gruczołów łojowych.


Sprawdź również: Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry (AZS)


Cera atopowa i AZS — leczenie

Jak leczyć AZS i zmiany charakterystyczne dla cery atopowej? Niestety do tej pory nie wynaleziono leku, który w 100% rozwiązuje wszystkie problemy i dolegliwości. Istnieją jednak preparaty, które pozwalają zwalczyć objawy do tego stopnia, że choroba zostaje skutecznie uśpiona. W pielęgnacji i leczeniu kluczem jest zawsze prawidłowa diagnoza. W przypadku leczenia pomocne okazać się mogą testy skórne i płatkowe, sprawdzenie poziomu ogólnego IgE oraz specyficznego IgE.

Leczenie zmian charakterystycznych dla cery atopowej to często bardzo żmudny i długi proces. Wymaga on cierpliwości i odpowiedniej profilaktyki, która skierowana jest na łagodzenie istniejących objawów. Najczęściej stosuje się leki o działaniu przeciwhistaminowym, leki immunomodulujące oraz te zapobiegające powstawaniu infekcji. W skrajnych przypadkach lekarz może zdecydować się na leczenie ogólnoustrojowe.

Mówiąc o leczeniu, pacjenci pozytywnie wypowiadają się o leczeniu miejscowym, gdzie głównym zadaniem jest m.in. zredukowanie poziomu świądu, regeneracja uszkodzonej skóry i skuteczna odbudowa warstwy hydrolipidowej.

Cera atopowa wymaga specjalnego traktowania i tylko odpowiednia pielęgnacja potrafi poprawić komfort życia. W przypadku cery atopowej każdy przypadek jest inny i może wymagać wdrożenie innych działań pielęgnacyjnych. By znaleźć odpowiednie rozwiązanie, warto skonsultować się z dermatologiem, który zdiagnozuje problem i zaproponuje wskazów dotyczące redukcji objawów.

Skóra atopowa — twarz

Skóra atopowa na twarzy może dotyczyć osób w każdym wieku. Twarz staje się zaczerwieniona, przesuszona i łuszcząca się w różnych miejscach. Dla wielu chorych jest to ogromne wyzwanie pielęgnacyjne. Skóra twarzy jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia i czynniki alergiczne. Nieleczone AZS może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. W ekstremalnych przypadkach choroba może zaatakować powieki i strukturę oka, co w konsekwencji prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia.

W leczeniu zmian skórnych na twarzy warto postawić na dobrej jakości emolienty, które wzmacniają barierę ochronną skóry i zapobiegają działaniu szkodliwych substancji środowiskowych. Ważne są również dobre nawyki pielęgnacyjne. Zaleca się m.in. krótkie kąpiele, prysznice i unikanie wysokich temperatur, alergenów i stresu. Gdy “domowe” sposoby zawiodą, wówczas niezbędne jest leczenie farmakologiczne.

Jak zredukować zmiany na twarzy? Jak wcześniej wspomnieliśmy, ważne jest używanie emolientów. W przypadku innych kosmetyków, należy sięgać po kremy nawilżające, natłuszczające o naturalnym składzie bez substancji drażniących. Dobry krem na atopowe zapalenie skóry ma za zadanie m.in. wzmocnić barierę ochronną naskórka, przeciwdziałać stanom zapalnym i chronić przed czynnikami zewnętrznymi.  W walce o zadbaną twarz ważna jest systematyczność i odpowiednia pielęgnacja.

Ważne! Problemy z cerą atopową mogą wymagać poradnictwa psychologicznego. Świąd, zaczerwienienie i stany zapalne w widocznych miejscach powodują nie tylko dyskomfort, ale negatywnie wpływają również na stan psychiczny (pojawienie się kompleksów, obniżona samoocena, strach przed wyjściem z domu, unikanie kontaktów towarzyskich).

Skóra atopowa — dieta

Czy wiesz, że zdrowa dieta i rezygnacja z niektórych produktów jest w stanie wyciszyć stany zapalne? Statystyki mówią o tym, że u 30% osób borykających się z AZS, zmiany skórne związane są m.in. z alergią na jakiś produkt spożywczy. Alergie pokarmowe mogą objawiać się widocznymi na skórze zaczerwienieniami, szorstkością i pojawiającymi się wypryskami. Właśnie odpowiednia dieta, pozbawiona alegenów i jednocześnie wspierająca układ odpornościowy jest w stanie zmniejszyć stany zapalne skóry u osób z AZS.

W diecie u osób z AZS powinny pojawić się takie produkty jak:

 • Oleje roślinne bogate w NNKT – to właśnie nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią podstawę diety u osób z AZS. Oleje uzupełniają niedobory lipidów i wzmacniają barierę ochronną skóry. Popularne oleje to: olej z wiesiołka lub ogórecznika.
 • Tłuste ryby – oleje rybne U i regularne spożywanie np. łososia lub makreli chroni ogranizm przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Popularny jest również tran i olej z rekina, które wzmacniają odporność i wspierają leczenie AZS.

Czego unikać? Zmiany skórne w przypadku AZS mogą być spowodowane niekiedy przez alergie pokarmowe, dlatego warto wykonać testy alergiczne. U wielu osób objawy AZS nasilają się po spożyciu białka mleka krowiego. Dieta u osób z AZS powinna być dietą eliminacyjną. Należy unikać m.in. produktów przetworzonych i tych o słabej wartości odżywczej. Oznacza to, że zrezygnować trzeba m.in. ze słodyczy, słodkich napojów, dań błyskawicznych oraz fast foodów. Curkier, sztuczne barwniki i konserwanty zaostrzają stany zapalne skóry.  W diecie należy również ograniczyć nasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego. Smalec, boczek i tłuste mięsa mogą prowadzić do pojawienia się stanów zapalnych w jelitach, co powoduje namnażaniu się patiobiotów, które wpływają na wygląd cery.

Poznaj również inne kosmetyki do cery atopowej: