cera atroficzna

Cera atroficzna to bardzo wymagający typ skóry. Boryka się z wieloma problemami, które mogą być złagodzone poprzez specjalne zabiegi kosmetyczne i skrupulatnie zaplanowaną pielęgnację. Czym charakteryzuje się cera atroficzna? Kto się z nią zmaga? Jakie składniki aktywne wprowadzić do pielęgnacji, aby odpowiednio zadbać o taką skórę? Poznajmy bliżej cerę z cechami atrofii.


Spis treści:

  1. Cera atroficzna – charakterystyka. Co to za typ skóry?
    1.1. Jakie są przyczyny powstawania skóry zanikającej?
    1.2. Rodzaje atrofii
  2. Jak wygląda cera atroficzna?
  3. Cera atroficzna – pielęgnacja, która działa
    3.1. Cera atroficzna – składniki aktywne zalecane w pielęgnacji
  4. Cera atroficzna – zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Polecane produkty:


Cera atroficzna – charakterystyka. Co to za typ skóry?

zestawienie cery normalnej i cery atroficznej

Cera atroficzna to inaczej cera zanikająca, ponieważ nazwa tego rodzaju skóry pochodzi od łacińskiego słowa „atrophia”, które oznacza “zanik”. Atrofia skóry polega na stopniowym zaniku objętości komórki, tkanki i narządu. Skóra z cechami atrofii zalicza się do skór dojrzałych, choć może występować też w młodszym wieku. Zanik spowodowany jest przede wszystkim starzeniem się skóry związanej z wiekiem i negatywnym wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Atrofia pojawia się również przy różnych dermatozach skórnych, czyli różnego rodzaju patologicznych zmianach w obrębie skóry.

To skóra, która przedwcześnie się starzeje i może to być spowodowane wrodzonymi uwarunkowaniami lub nabytymi w drodze licznych problemów skórnych i szkodliwych czynników zewnętrznych. W związku z tym atrofia może zachodzić spontanicznie lub być następstwem różnych chorób skóry.

Tempo starzenia się skóry związane jest z czynnikami genetycznymi i zewnętrznymi. Starzenie się skóry rozpoczyna się ok. 25. roku życia, kiedy produkcja kolagenu i elastyny zwalania, a zasoby kwasu hialuronowego zaczynają się zmniejszać. Ok. 35. roku życia niewielkie zmarszczki mimiczne zaczynają się utrwalać i zmieniać w głębokie, trwałe zmarszczki i bruzdy.

Warto wiedzieć, że do starzenia się skóry bezpośrednio przyczynia się zanik włókien elastynowych, a także utrata ilości składników z naturalnego czynnika nawilżającego NMF. Oczywiście na przyspieszenie procesów starzenia się skóry mają wpływ takie czynniki, jak: palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, solarium.

W atrofii skóry dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej, która jest swoistą podporą dla skóry. Wówczas naskórek jest bardzo ścieńczały, dlatego zaczynają być widoczne doliny łez, bruzdy nosowo-wargowe, doły skroniowe. Gdy dochodzi do przerwania włókien kolagenowych, skóra przestaje być rozciągliwa, traci swoją elastyczność. Naturalny kwas hialuronowy jest na bardzo niskim poziomie, co przyczynia się do upośledzenia procesów wytwarzania kolagenu i elastyny, a skóra traci nawilżenie – staje sucha, wiotka i długo utrzymują się na niej odkształcenia, co oznacza, że bardzo wolno powraca do naturalnego stanu, widoczne są dłuższy czas po przebudzeniu zmarszczki senne czy inne odgniecenia.


Czym jest tech-neck? Sprawdź, jak zlikwidować zmarszczki na szyi


Jakie są przyczyny powstawania skóry zanikającej?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, atrofia skóry wiąże się z wieloma czynnikami. Podsumowując, najczęściej odpowiedzialne są za nią:

  • czynniki fizjologiczne – związane z wiekiem i naturalnym procesem starzenia się skóry (skóra starcza),
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (w tym solarium), która prowadzi do wzrostu wolnych rodników powodujących szybsze starzenie się naskórka,
  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej (wiek okołomenopauzalny) – utrata gęstości skóry, słabiej zarysowany owal twarzy, opadające policzki, zmarszczki i bruzdy na czole, nasadzie nosa, szyi i dekolcie,
  • ubytki w uzębieniu, które powodują zmianę rysów twarzy i zapadanie się policzków,
  • dermatozy skórne (ziemista cera),
  • palenie papierosów i stosowanie innych używek,
  • zanieczyszczenie powietrza, smog,
  • silny stres.

Rodzaje atrofii

Wyróżnia się także różne typy atrofii, które mogą występować pojedynczo lub wspólnie, przekazując dominujące cechy z każdego z rodzajów atrofii skóry.

1. Zanik plamisty

Skóra w atrofii plamistej cechuje się występowaniem grudek rumieniowych i obrzęków. Cera miejscami może być zwiotczała, przypominająca bibułę, którą bardzo łatwo naruszyć. Pod naciskiem zapada się. Najczęściej zanik plamisty dotyka skórę tułowia, rzadziej twarzy i kończyn.

2. Zanik rogowy

Spowodowany jest nadmiernym rogowaceniem okołomieszkowym. Dotyka przeważnie dzieci, które nie weszły jeszcze w okres dojrzewania. Ujścia mieszków włosowych są zablokowane przez masy rogowe, które nie mogą się wydostać.

3. Zanik słoneczny

Zanik słoneczny w atrofii spowodowany jest nadmiernym promieniowaniem UV. Dochodzi do zgrubienia warstwy rogowej naskórka i skóry właściwiej. Warstwa lipidowa zostaje naruszona, co skutkuje przesuszeniem skóry. Dodatkowo naturalny czynnik nawilżający (NMF) jest w zaniku.

Jak wygląda cera atroficzna?

cechy cery atroficznej

Można powiedzieć, że to skóra dojrzała, a nawet starcza. Choć może pojawiać się w młodszym wieku, ale to zależy od uwarunkowań genetycznych. Cera w zaniku posiada pewne charakterystyczne cechy wyglądu. Oto kilka z nich:

  1. Utrata gęstości, elastyczności i tkanki tłuszczowej.
  2. Zanik włókien kolagenowych.
  3. Pogorszenie jakości tkanki łącznej.
  4. Skóra jest cienka, szarawa i zmęczona.
  5. Mogą pojawić się liczne przebarwienia.
  6. Pojawiają się rozszerzone naczynia (teleangiektazje).
  7. Widoczne są głębokie zmarszczki i bruzdy.

Jak działa DMSO na zmarszczki? Dowiedz się!


Cera atroficzna – pielęgnacja, która działa

pielęgnacja cery atroficznej

Skóra atroficzna wymaga przemyślanej i spójnej pielęgnacji opartej na sprawdzonych kosmetykach stworzonych do skóry dojrzałej i wrażliwej. Należy pamiętać, że taka cera potrzebuje kosmetyków o łagodnym działaniu, z wyłączeniem tych produktów, które mają intensywnie złuszczające i wysuszające właściwości, takie jak mydła, peelingi kwasowe i mechaniczne.

Warto postawić przede wszystkim na kosmetyki nawilżające, nawadniające, łagodzące i odbudowujące warstwę lipidową skóry. Sprawdzą się preparaty odżywcze o bogatej konsystencji i ze składnikami aktywnymi dopasowanymi do wymagań cery atroficznej.

Wykonując kolejne etapy pielęgnacyjne, należy wybierać kosmetyki o łagodnym działaniu, takie jak mleczka do demakijażu, toniki do twarzy i esencje do tonizowania skóry, kremy regenerujące, odmładzające i liftingujące skórę. Nie wolno zapominać o całorocznym stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremów z filtrem SPF 50.

⇒ Sprawdź: Uriage Age Lift Filler wypełniacz zmarszczek (30 ml)

Zapewnia skórze ujędrnienie i korekcję zmarszczek. Skutecznie wypełnia linie, sprawiając, że cera jest wyrównana i gładka. Zawiera kwas hialuronowy, retinol i środek zmniejszający pory, który został połączony z pudrami soft focus. Zmniejsza widoczność przebarwień i wyrównuje koloryt cery. Ponadto chroni skórę przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła, dzięki technologii Blue Light Barrier.

⇒ Sprawdź: Ziaja Krem nawilżający naprawczy z ceramidami 50+ każdy rodzaj skóry na dzień SPF6 50ml

To naprawczy krem, który bazuje na ceramidach. Działa liftingująco, zmniejsza zmarszczki i linie mimiczne. Regeneruje uszkodzony naskórek, uelastycznia go i poprawia owal twarzy.

⇒ Sprawdź: L’Oreal Revitalift krem na dzień przeciwzmarszczkowy ujędrniający na dzień (50 ml)

Silnie ujędrniająca i nawilżająca formuła zawiera skuteczne składniki aktywne, takie jak: elastyna i pro-retinol. Krem wspomaga przebudowę komórkową skóry i pobudza wytwarzanie kolagenu i elastyny. Ponadto wygładza zmarszczki, ujędrnia i intensywnie nawilża skórę.

Cera atroficzna – składniki aktywne zalecane w pielęgnacji

atrofia skóry

Jeżeli podejrzewasz u siebie początki cery atroficznej i poszukujesz kosmetyków do ułożenia nowej rutyny pielęgnacyjnej, zobacz, na jakie składniki aktywne warto postawić i jakich substancji należy szukać w formułach kosmetycznych.

  • Ceramidy – to składniki, które odbudowują cement międzykomórkowy, przyczyniając się do wzmocnienia warstwy hydrolipidowej skóry, zapobiegając tym samym nadmiernej utracie wody i sebum.
  • Składniki wchodzące w skład Naturalnego Czynnika Nawilżającego, czyli m.in. aminokwasy, kwas piroglutaminowy, kwas mlekowy, mocznik, jony.
  • Alantoina i pantenol – składniki łagodzące podrażnienia, zmiękczające i wygładzające skórę. Ponadto pobudzają wytwarzanie się nowych komórek i tkanek.
  • Kwas hialuronowy – wiąże wodę w głębokich partiach skóry, zapewniając długotrwałe nawilżenie skóry.
  • Mocznik – przyciąga cząsteczki wody i wiąże je w naskórku, zapobiegając transepidermalnej utracie wody (TEWL). Dodatkowo wzmacnia barierę ochronną skóry.
  • Koenzym Q10 – wspomaga odnowę komórkową i chroni skórę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się skóry.
  • Witamina C i E – działają rozjaśniająco i odmładzająco. Uszczelniają naczynia krwionośne. Redukują przebarwienia, wyrównują koloryt cery, niwelują wolne rodniki. To silne antyoksydanty.

Cera atroficzna – zabiegi w gabinecie kosmetycznym

zabieg kosmetyczny dla cery atroficznej

Cera atroficzna oprócz regularnej pielęgnacji i unikania słońca, wymaga również wsparcia w postaci zaawansowanych zabiegów kosmetologicznych. Jakie zabiegi wybrać, aby skóra starzała się wolniej i aby zmniejszyć skutki atrofii?

  • Mezoterapia – polega na podskórnym podaniu składników aktywnych, w tym przypadku przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych (mezoterapia może być igłowa lub bezigłowa wykonana metodą elektroporacji).
  • Peeling kawitacyjny i sonofereza – złuszczają martwe komórki naskórka, odświeżają skórę, sprawiając, że jest bardziej promienna.
  • Masaż twarzy, szyi i dekoltu z użyciem naturalnych olejów – pobudza mikrokrążenie, uwalnia zalegającą limfę, wspomagając pozbycie się obrzęków i zasinień (masaż twarzy Kobido).
  • Implanty kolagenu – iniekcje (wstrzykiwanie) kolagenu w zanikowe miejsca, aby zwiększyć objętość tkanki miękkiej w zmarszczkach.

Pielęgnacja cery atroficznej na pewno wymaga zaangażowania i poświęcenia czasu na dobór odpowiednich kosmetyków. Często przydatna też jest pomoc z zewnątrz, czyli skorzystanie z oferty dermatologów i kosmetologów. Dobre nawyki, unikanie słońca i dbałość o regularne działania wzmacniające, nawilżające i ujędrniające skórę, na pewno przedłużą jej dobry wygląd, a przede wszystkim zadbają o to, aby pomimo atroficznych cech wyglądała zdrowo jak najdłużej.


Polecane produkty: