Cera cukrowa

Cera cukrowa to twarz szara z widocznymi nieestetycznymi zmianami skórnymi. Terminem tym określa się cerę, na której łatwo zaobserwować sińce pod oczami i liczne przebarwienia. Wypryski i zmiany trądzikowe można znaleźć nie tylko na twarzy, ale także na szyi i dekolcie. Jakie zabiegi pielęgnacyjne wybrać, by cera odzyskała zdrowy wygląd? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.


Spis treści:

  1. Twarz cukrowa — co to jest?
  2. Cera cukrowa a nieprawidłowa dieta
  3. Cera cukrowa — jak sobie z nią radzić?
  4. Kosmetyki dla cery cukrowej

Popularne kosmetyki do pielęgnacji cery:

 

Twarz cukrowa — co to jest?

Sugar face wbrew pozorom wcale nie oznacza słodkiej i pięknej buzi. Pod pojęciem twarzy cukrowej kryje się szereg błędów żywieniowych, które prowadzą do wielu nieestetycznych zmian skórnych. Według ekspertów cera cukrowa ma związek ze zbyt nadmiernym spożyciem węglowodanów. Cechami charakterystycznymi sugar face są widoczne poziome zmarszczki na czole, sińce pod oczami, szare zabarwienie cery oraz wypryski widoczne na niemal całej powierzchni.

cera cukrowa

Cera cukrowa a nieprawidłowa dieta

“Jesteś tym, co jesz” to zdanie, które idealnie pasuje do zdefiniowania cery cukrowej. Pokazuje, jak nieodpowiednia dieta ma negatywny wpływ na stan i kondycję skóry. Za główną przyczynę twarzy cukrowej uznaje się węglowodany — a dokładniej mówiąc ich nadmierne spożycie. Dotyczy to zarówno cukrów prostych, jak i dwucukrów. Jeśli więc jesteś miłośniczką czekolady, cukierków, ciastek oraz fanką produktów zrobionych z białej mąki i zmagasz się np. ze zmianami trądzikowymi, to znak, że być może zmagasz się z cerą cukrową. To właśnie niewłaściwa dieta prowadzi do poważnych zaburzeń hormonalnym i wahań poziomu cukru we krwi. Nadmiar glukozy wpływa na zmniejszenie elastyczności włókien kolagenowych oraz elastyny. Właśnie te zaburzenia sprawiają, że skóra traci młody wygląd, widoczne są zmarszczki, a skóra częściej pęka i wygląda na wiotką.

Sugar face ma również związek z procesem trawienia. Nadmiar cukru w diecie sprawia, że w naszych jelitach zostaje zaburzona równowaga bakteryjna. Dochodzi do podwyższenia poziomy insuliny — co ma znaczący wpływ na nadmierne wytwarzanie i stymulowanie hormonu stresu i spadku procesów wiążących białka i retinoidy. Efektem tego jest nasilone powstawanie trądziku i zmiany kolorytu cery.


Czy wiesz, że:
Cukier to prawdziwy wróg zdrowej cery. Nadmierne spożywanie cukrów wpływa na tzw. glikację białek i lipidów. W dermatologii rola AGEs (końcowe produkty glikacji) mają kluczowy wpływ na stan ogólny skóry i ryzyko powstawania stanów zapalanych. Przyspieszona degradacja kolagenu sprawia, że skóra traci blask, elastyczność i młody wygląd. Cukry mają również wpływ na zmniejszenie nawilżenia skóry i stymulację gruczołów łojowych. Efektem tego skóra nie wygląda zdrowo i narażona jest na zmiany trądzikowe.


Cera cukrowa — jak sobie z nią radzić?

Najprostszym sposobem, by uporać się z tym problemem, jest wdrożenie diety bogatej w zbilansowane składniki odżywcze. W praktyce oznacza to często rezygnację z nadmiernego spożywania pieczywa, makaronów i słodyczy. Eliminując z diety niepotrzebne węglowodany, po kilku tygodniach można zaobserwować pozytywne zmiany. Warto jednak pamiętać, że choroby na podłożu dermatologicznym są przewlekłe i uwarunkowane wieloma czynnikami. W przypadku cery cukrowej oprócz zmiany diety należy również wprowadzić zabiegi wspierające. Chodzi tu m.in. o codziennie rytuały pielęgnacyjne, które prowadzone są od wewnątrz i od zewnątrz na skórę.


Zobacz również: Cera tłusta: jak o nią dbać i ją pielęgnować? (PORADY)


Kosmetyki dla cery cukrowej

Okazuje się, że pielęgnacja twarzy cukrowej nie różni się w żaden sposób od rytuałów pielęgnacyjnych stosowanych na co dzień. W walce z wypryskami warto zwrócić uwagę na kosmetyki dedykowane cerze trądzikowej. Główne przyczyny trądziku znajdują się wewnątrz skóry, ale warto zadbać o skórę na jej powierzchni, gdzie zadbać można o kompleksowe nawilżenie. Trądzik można zredukować, stosując m.in. produkty antybakteryjne, przeciwzapalne oraz specjalistyczne preparaty złuszczające, oraz te oferujące działanie przeciwłojotokowe. W pielęgnacji warto postawić np. na retinol — zmniejsza pory, złuszcza skórę i skutecznie stymuluje nowe komórki do wzrostu. Jak wygląda kuracja retinolem? Stosując retinol podczas codziennej pielęgnacji, warto obserwować skórę i wszystkie zmiany.

Cera cukrowa lubi łagodne kosmetyki, które nie tylko koją różnego rodzaju podrażnienia i zaczerwienienia, ale także wzmacniają barierę hydrolipidową skóry. Dobrym rozwiązaniem jest regularne stosowanie kremów nawilżających. Ich brak może prowadzić do jeszcze większego odwodnienia cery i zaburzenia mikrobiomu. Kremy muszą być dostosowane do potrzeb cery trądzikowej, gdzie w składzie znajdziemy składniki antybakteryjne.

W pielęgnacji cery cukrowej warto sięgnąć po takie kosmetyki jak:


Powinno Cię zainteresować: Maseczka z drożdży (na włosy, cerę) — jak ją stosować?


Nadmiar węglowodanów i źle dobrana dieta może być przyczyną występowania trądziku i przebarwień. Cera cukrowa dokładnie pokazuje, jak nasz organizm reaguje na ubogą dietę. By uporać się z tym problemem, warto działać dwutorowo. Zmiana nawyków żywieniowych to jedno. Drugim rozwiązaniem jest wdrożenie do codziennej pielęgnacji odpowiednich kosmetyków. Tylko w ten sposób można skutecznie poprawić kondycję cery.

Sprawdź również: