Cera dojrzała

Cera dojrzała nie jest typem skóry, a określeniem jej stanu, a więc skóry, która wykazuje oznaki starzenia się, czyli tych objawów, która każda kobieta chce maksymalnie opóźnić. W jaki sposób pielęgnować cerę starzejącą się? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!


Spis treści:

  1. Cera dojrzała – charakterystyka
    1.1. Cera dojrzała: od jakiego wieku możemy o niej mówić?
  2. Pielęgnacja cery dojrzałej: co jest najważniejsze?
    2.1. Cera dojrzała – składniki aktywne, które jej służą
    2.2. Krem do cery dojrzałej: jaki wybrać?
  3. Makijaż a cera dojrzała
    3.1. Podkład do cery dojrzałej
    3.2. Korektor pod oczy do cery dojrzałej
  4. Cera dojrzała: działaj, by zatrzymać młody wygląd skóry

Rozpoznanie typu skóry, jej potrzeb oraz problemów, jest kluczowym elementem dla efektywnej pielęgnacji. Zdając sobie sprawę z tego, jakie składniki aktywne czy kosmetyki są pożądane, możemy utrzymać młody i piękny wygląd skóry na dłużej!

Cera dojrzała – charakterystyka

Cera dojrzała, jak już zostało wspomniane, nie jest typem czy też rodzajem skóry, jak chociażby cera sucha, cera tłusta czy cera normalna. Określenie to odnosi się bezpośrednio do stanu i kondycji cery, a więc momentu, w którym na naszej twarzy pojawiają się oznaki starzenia się skóry. Z etapem tym, prędzej czy później, będzie miał do czynienia każdy z nas, dlatego warto wiedzieć, jak opóźnić ten proces, ale i zredukować widoczne już oznaki starzenia się cery.

Tym, co jest niewidoczne, a ma bardzo duży wpływ na wygląd skóry, jest zmniejszona aktywność komórek skóry właściwej, co przyczynia się do spadku fibroplastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu, elastyny, ale też kwasu hialuronowego. Osłabieniu ulega również wiele innych zdolności skóry, chociażby proces odbudowy i regeneracji.

W efekcie cera znacznie traci na swojej kondycji, gdyż włókna kolagenowe oraz elastynowe stają się mniej sprężyste oraz elastyczne. Z kolei niedobory kwasu hialuronowego powodują, że cera przesusza się, a poprzez to, zmarszczki stają się widoczne.

Cera dojrzała charakterystyka

Starzenie się skóry, to nie tylko kwestia czynników i uwarunkowań genetycznych. Przyczyniają się do tego również zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieodpowiednia dieta, używki, brak aktywności fizycznej, stres, czynniki zewnętrzne, jak promieniowanie UV, a także niewłaściwa pielęgnacja i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

Po czym rozpoznać cerę dojrzałą?

  • na skórze pojawiają się zmarszczki mimiczne,
  • bruzda nosowo-wargowa staje się bardziej widoczna,
  • skóra staje się mniej jędrna, sprężysta i elastyczna,
  • skóra jest cienka, wiotka, często odwodniona i przesuszona,
  • kąciki oczu, ust i powieki zaczynają opadać,
  • owal twarzy zatraca swe rysy, staje się nieregularny,
  • na skórze pojawiają się przebarwienia, a także rozszerzone naczynka,
  • cera jest pozbawiona blasku, wygląda na zmęczoną.

Cera dojrzała jest więc łatwa w rozpoznaniu, a wszystkie jej oznaki są bardzo trudne do zaakceptowania – zwłaszcza przez kobiety. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka, która opóźni proces starzenia się skóry. Kluczowe są: zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, a także właściwa pielęgnacja. Dzięki temu cera zachować młody i zdrowy wygląd na dłużej.

Po czym rozpoznać cerę dojrzałą

Cera dojrzała: od jakiego wieku możemy o niej mówić?

Cera dojrzała – w jakim wieku można w ten sposób mówić o naszej skórze? Nie ma jednej, oczywistej bariery, bowiem uzależnione jest to od wielu czynników, natomiast ogólnie przyjmuje się, że proces starzenia się skóry rozpoczyna się już po 25. roku życia, a z każdym kolejnym rokiem przyspiesza – zwłaszcza po trzydziestce.
Przyjmuje się, że o skórze dojrzałej mówimy po 45. roku życia, jednak może to być również wcześniej – wiele zależy od indywidualnych czynników – nie tylko genetycznych, ale również zewnętrznych, chociażby od tego, w jaki sposób dbaliśmy o swoją skórę.

Spowolnienie metabolizmu komórkowego, utrata zdolności naskórka do odnowy czy też zmniejszona produkcja kolagenu – to wszystko sprawia, że kondycja cery pogarsza się, a na jej powierzchni pojawiają się oznaki charakterystyczne dla procesu starzenia się skóry.


Przeczytaj również: Kolagen liposomalny (typu I i II) – zdrowie w głębi skóry!


Niezwykle ważna jest prewencja i profilaktyka, gdyż łatwiej jest przeciwdziałać niepożądanym objawom, niż je redukować. Właśnie dlatego kosmetyki, które działają przeciwstarzeniowo z powodzeniem można stosować już po ukończeniu 25. roku życia.

Przyjmuje się, że pierwszymi oznakami starzenia się skóry, które można zauważyć już po 30. roku życia są: przesuszenia, przebarwienia na twarzy i spadek elastyczności. Następnie dochodzą do tego: opadające powieki, kąciki ust, oczu oraz policzki, przez co zmienia się kształt twarzy. Ponadto, bardziej widoczne stają się zmarszczki, ale też oznaki zmęczenia. Oczywiście czasu nie da się zatrzymać, jednak w przypadku skóry możemy zrobić naprawdę wiele, by opóźnić jej starzenie się.

Pielęgnacja cery dojrzałej: co jest najważniejsze?

Pielęgnacja cery dojrzałej musi być przemyślana i świadoma – tylko wtedy zachowamy jej elastyczność i sprężystość na dłużej, a dzięki temu opóźnimy pierwsze oznaki jej starzenia się. Nasza rutyna pielęgnacyjna powinna być ukierunkowana na oczyszczanie i ochronę, a także nawilżanie i intensywną regenerację.

Cera dojrzała pielęgnacja

Oczywiście, pierwszorzędną kwestią jest precyzyjne oczyszczanie twarzy, które pozwoli nam usunąć z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia, ale i wolne rodniki. Kluczowa dla dobrej kondycji cery, jest również jej ochrona przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych – zwłaszcza przed szkodliwym promieniowaniem. Słońce dodatkowo ją wysusza, przez co wygląda jeszcze starzej.

W naszej rutynie nie można pomijać złuszczania martwych komórek, a więc peelingów, które jednocześnie poprawiają krążenie krwi oraz limfy, ale też przyspieszają i wspomagają procesy odbudowy i regeneracji.

Z uwagi na to, że wraz z wiekiem w skórze spada produkcja kwasu hialuronowego, musimy cerę odpowiednio nawodnić oraz nawilżyć. Dzięki temu zniwelujemy nie tylko możliwość wysuszania czy łuszczenia się skóry, ale przede wszystkim zapobiegniemy utracie wody. Równie ważne jest odżywianie i regeneracja, a oprócz kosmetyków o działaniu uelastyczniającym, warto regularnie wykonywać automasaże.

Pielęgnacja cery dojrzałej to tak naprawdę wybór odpowiednich kosmetyków, które zawierają pożądane substancje aktywne. Produkty powinny być ukierunkowane na odbudowę włókien kolagenowych i elastynowych, nawilżenie i regenerację, co docelowo sprawi, że jędrność i elastyczność skóry ulegnie poprawie.


Przeczytaj także: Ujędrnienie skóry (sprawdzone kosmetyki na piękne ciało)


Kosmetyki powinny bazować na delikatnych formułach, wypełnionych naturalnymi, roślinnymi składnikami. Powinny działać kojąco i łagodząco, nie naruszając w żaden sposób warstwy hydrolipidowej naskórka.

Oczywiście, codzienną, domową pielęgnację warto wzbogacić o profesjonalne zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych. W przypadku cery dojrzałej polecane są m. in. infuzja tlenowa, mikrodermabrazja czy zabiegi elektrostymulujące.

Cera dojrzała – składniki aktywne, które jej służą

Cera dojrzała – składniki aktywne nie mogą być przypadkowe! Wszak to od tego, co dostarczymy naszej skórze zależy, w jakiej będzie kondycji. Najbardziej pożądane są substancje, które działają nawilżającą, uelastyczniająco, a także regenerująco.

W produktach należy poszukiwać witamin – zwłaszcza A (stymuluje produkcję kolagenu, pobudza skórę do regeneracji), C (rozjaśnia przebarwienia) oraz E (nawilża i odżywia). Pożądany jest również kwas hialuronowy, który przeciwdziała zmarszczkom, a także minimalizuje widoczność już istniejących.


Dowiedz się więcej: Kosmetyki z witaminą C – jakie mają właściwości?


Substancją, która szczególnie polecana jest cerze dojrzałej, jest koenzym Q10 – to wspaniały przeciwutleniacz, który słynie ze swojego działania przeciwstarzeniowego oraz ochronnego. Neutralizuje działalność wolnych rodników, przyspiesza odnowę biologiczną skóry, a także stymuluje produkcję kolagenu i elastyny.

Cera dojrzała składniki aktywne

Krem do cery dojrzałej: jaki wybrać?

Krem do cery dojrzałej powinien działać wielopłaszczyznowo, dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jego skład oraz formułę. Co ważne, inny krem należy aplikować na skórę rano, a inny wieczorem.

Kremy na dzień powinny mieć lekką konsystencję, a jednocześnie zapewniać skórze ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza promieniowaniem (filtry). Oczywiście, w jego składzie pożądane są substancje nawilżające, np. kwas hialuronowy czy ceramidy, a także składniki neutralizujące wolne rodniki.

Z kolei na noc warto wybierać bogatsze kremy, które będą ukierunkowane na regenerację, odbudowę i odnowę. Kremy na noc obowiązkowo powinny zawierać witaminy – zwłaszcza te o działaniu odmładzającym, czyli A, C i E.

Makijaż a cera dojrzała

Cera dojrzała wymaga nie tylko właściwej pielęgnacji, ale również makijażu. Również w tym przypadku dobór odpowiednich kosmetyków makijażowych ma ogromne znaczenie. Ważne jest także staranne przygotowanie skóry przed nałożeniem make-upu.

Zanim sięgniemy po kosmetyki makijażowe, cerę należy dokładnie oczyścić, przemyć tonikiem, a następnie nałożyć krem nawilżająco-ochronny. Dopiero wtedy można rozpocząć wykonywanie make-upu. Pamiętajmy jednak, by wszystkie kosmetyki – zwłaszcza podkład czy korektor – były przeznaczone do cery dojrzałej.

W makijażu skóry starzejącej się, najważniejsze jest ukrycie mankamentów urody, a więc m.in. zmarszczek czy bruzd, dlatego też warto korzystać z produktów dobrej jakości, które optycznie zamaskują wszelkie niedoskonałości. Kluczowe dla pięknego wyglądu cery są zwłaszcza podkłady do twarzy oraz korektory pod oczy – od nich zależy, jak skóra będzie się prezentować.

Cera dojrzała makijaż

Podkład do cery dojrzałej

Podkład do cery dojrzałej powinien mieć lekką konsystencję, która nie będzie niepotrzebnie obciążać skóry. Lepiej unikać podkładów o właściwościach silnie matujących i kryjących, które mogą tworzyć efekt maski, a także gromadzić się w zmarszczkach.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są podkłady o kremowej, elastycznej formule, które będą wzbogacone o koenzym Q10 czy witaminę E. Pamiętajmy też, że zbyt ciemny odcień kosmetyku, może dodać nam lat, dlatego lepiej wybierać odcienie zbliżone do naszej karnacji. Dobrym rozwiązaniem mogą być również podkłady rozświetlające, które dzięki temu, że będą odbijać światło, optycznie odmłodzą twarz i dodadzą jej blasku.

Korektor pod oczy do cery dojrzałej

Korektor pod oczy do cery dojrzałej również powinien charakteryzować się lekką formułą, a także właściwościami rozświetlającymi, które nieco ożywią twarz i zniwelują widoczność zmarszczek. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, a poprzez to wszelkie niedoskonałości – zmarszczki, opuchlizna, cienie – są bardziej widoczne.

Korektory pod oczy powinny więc zapewniać doskonałą jakość krycia, ale przy tym nie osadzać się w zmarszczkach i drobnych liniach. Wybierając te o działaniu rozświetlającym, które rozpraszają światło, zyskamy efekt jędrniejszej oraz gładszej skóry. Oczywiście, kosmetyk idealny powinien też wykazywać właściwości nawilżające. W korektorach, tak jak i w podkładach, warto poszukiwać kwasu hialuronowego, peptydów, ceramidów czy witaminy C.

Cera dojrzała: działaj, by zatrzymać młody wygląd skóry

Cera dojrzała naprawdę może wyglądać pięknie. Wraz z wiekiem zmienia się nasza skóra, a razem z nią również jej potrzeby, jednak dostosowując do nich swoją pielęgnację, możemy opóźnić oznaki starzenia się cery.

Oczywiście, właściwa pielęgnacja i odpowiednio dobrane kosmetyki mogą zdziałać cuda, jednak na co dzień nie należy zapominać o zdrowej diecie czy regularnej aktywności fizycznej. Unikać należy również czynników, które szkodzą naszej skórze, chociażby nadmiernej ekspozycji na słońce.