Cera mieszana

Cera mieszana – jak sama nazwa wskazuje – łączy w sobie cechy dwóch rodzajów skóry: przede wszystkim suchej oraz tłustej, a poprzez to ma złożoną naturę i tym samym potrzeby pielęgnacyjne. Jak pielęgnować cerę mieszaną, by ustrzec ją przed pojawieniem się niedoskonałości i pogorszeniem kondycji?


Spis treści:

 1. Cera mieszana: charakterystyka
 2. Cera mieszana – pielęgnacja
 3. Cera mieszana – kosmetyki stworzone z myślą o niej
  3.1. Podkład do cery mieszanej – jaki powinien być?
  3.2. Krem do cery mieszanej
 4. Cera mieszana: rozpoznaj jej potrzeby!

Prawidłowe określenie rodzaju skóry jest kluczowe dla doboru właściwej pielęgnacji. Właściwej, czyli takiej, która odpowie na wszystkie oczekiwania i potrzeby skóry. Bardzo często to właśnie nieodpowiednia rutyna pielęgnacyjna i źle dobrane kosmetyki sprawiają, że kondycja i wygląd skóry pogarszają się.

Cera mieszana: charakterystyka

Cera mieszana, obok cery suchej, tłustej czy normalnej, jest jednym z głównych typów skóry. Jest połączeniem cery tłustej oraz suchej, dlatego też może być dość wymagająca w pielęgnacji, gdyż w niektórych miejscach skóra pozostaje przesuszona, podczas gdy inne mają skłonność do nadmiernego przetłuszczania się.


Przeczytaj również artykuły: Cera tłusta i cera sucha – czym się wyróżniają i jak je pielęgnować?


Osoby ze skórą mieszaną bardzo często wskazują, że jest ona kłopotliwa i problematyczna w pielęgnacji. Jest to spowodowane tym, że z jednej strony wykazuje skłonność do przetłuszczania się (głównie strefa T, czyli czoło, nos, broda), podczas gdy inne partie na twarzy mogą być przesuszone, a tym samym narażone na podrażnienia, a nawet pęknięcia czy łuszczenie się.

Cera mieszana charakterystyka

Z kolei miejsca, które nadmiernie się przetłuszczają nie tylko się błyszczą i świecą, ale też podatne są na tworzenie się wyprysków, zaskórników, zmian zapalnych czy innych niedoskonałości.

Cera mieszana – jaka to?

 • posiada strefy tłuste i suche,
 • nadmiernie przetłuszczająca się zwłaszcza w strefie T,
 • z tendencją do niedoskonałości,
 • sucha głównie na policzkach oraz na czole,
 • skłonna do podrażnień w tych miejscach.

Na stan cery mieszanej wpływ ma wiele czynników, m. in. predyspozycje genetyczne, gospodarka hormonalna, ale również przewlekły stres, tryb życia i niewłaściwa dieta, a także – co bardzo częste – niewłaściwie dobrane kosmetyki oraz nieodpowiednia pielęgnacja, co zakłóca równowagę wodno-lipidową. Czynniki te przyczyniają się bardzo często do pogorszenia kondycji cery.

Cera mieszana – pielęgnacja

Cera mieszana – bez wątpienia – wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tylko dzięki niej jesteśmy w stanie zapanować nad problemową skórą, kontrolować jej kondycję, ale też przeciwdziałać pojawianiu się nieestetycznych niedoskonałości i wszystkich mankamentów, z którymi wiąże się ten typ cery.

Warto też rozgraniczyć partie skóry partie przesuszające i przetłuszczające się. Pierwsze należy dogłębnie nawilżać, a drugie bardzo dokładnie oczyszczać i normalizować. Pielęgnacja powinna być więc dwutorowa, by zaspokoić wszystkie potrzeby cery mieszanej.

Cera mieszana pielęgnacja

Pielęgnacja cery mieszanej jest dość kłopotliwa, żmudna i wymagająca, jednak poznając to, co jej szkodzi, a co służy, możemy efektywnie o nią zadbać. W pierwszej kolejności należy też określić, czy wykazuje większą skłonność do przesuszania czy przetłuszczania się. Będzie to kluczowe w kwestii wyboru odpowiednich kosmetyków.

Ponadto, w pielęgnacji tego typu skóry, nie należy pomijać żadnego etapu codziennej rutyny. Niezwykle ważne jest dokładne oczyszczanie twarzy i tonizacja twarzy – za pomocą produktów, które dedykowane są cerze mieszanej z tendencją do przetłuszczania się lub przesuszania.

W rutynie pielęgnacyjnej niezwykle ważna jest dbałość o optymalne nawilżenie skóry. Wiele osób, które borykają się z miejscowym przetłuszczaniem cery, bardzo często o tym zapomina bądź też celowo pomija. Ponadto, jak w przypadku każdego rodzaju cery, niezwykle ważne jest zabezpieczanie skóry przed promieniowaniem UV. Aplikowane produkty powinny więc być wzbogacone o SPF.

Zapominać nie można również o regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Raz w tygodniu należy wykonać peeling – przy cerze mieszanej wskazane są peeling drobnoziarnisty lub peeling enzymatyczny, które skutecznie, ale delikatnie usuwają martwy naskórek.

Cera mieszana – kosmetyki stworzone z myślą o niej

Kosmetyki do cery mieszanej powinny charakteryzować się lekkimi i delikatnymi formułami, a z uwagi na to, że ten typ skóry jest podatny na podrażnienia, nie powinny też zawierać substancji drażniących czy alergizujących. Ponadto, dobrym wyborem będą kosmetyki działające regulująco i normalizująco.

Jeśli nasza skóra bardziej się przetłuszcza niż wysusza, należy sięgnąć po kosmetyki do cery mieszanej ze skłonnością do przetłuszczania się. Jeśli natomiast naszą zmorą jest przesuszanie się skóry, na rynku beauty istnieje wiele produktów do cery mieszanej z tendencją do przesuszania się.

Pamiętajmy też, że tylko stosując właściwe kosmetyki, jesteśmy w stanie zapanować nad naszą cerą. Jeśli natomiast produkty kosmetyczne będą źle dobrane bądź też będziemy pomijać wybrane etapy pielęgnacyjne, kondycja naszej skóry ulegnie pogorszeniu.

Wybierając kosmetyki do cery mieszanej, warto postawić na produkty z jednej serii. Przede wszystkim dlatego, że uzupełnią i zintensyfikują one wówczas swoje działanie, a tym samym przyniosą wymierne efekty pielęgnacyjne.

Jeśli natomiast różnica pomiędzy strefami suchymi i tłustymi jest bardzo wyraźna, należy wówczas miejscowo aplikować odmienne preparaty. W pielęgnacji należy zachować regularność i staranność – to one są kluczem do sukcesu.

Cera mieszana kosmetyki

Jednocześnie należy pamiętać, że nie wolno stosować np. wyłącznie kosmetyków do cery tłustej, gdyż te dodatkowo wysuszą te miejsca, które i tak wykazują skłonność do suchości, a poprzez to skóra zacznie się łuszczyć. Ponadto, nadmierne odłuszczanie stref przetłuszczonych, również może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, gdyż pewnym jest, że skóra zacznie wówczas produkować jeszcze większe ilości sebum.

Podkład do cery mieszanej – jaki powinien być?

Podkład do cery mieszanej to kosmetyk makijażowy do zadań specjalnych. Wymagania i oczekiwania względem niego są naprawdę bardzo wysokie. Łączyć ma sobie właściwości produktu do cery suchej, ale również tłustej, a więc z jednej strony ją matowić, ale i nawilżać.

Na szczęście, na rynku drogeryjnym pojawia się coraz więcej produktów dedykowanych poszczególny typom cer, dzięki czemu – bez większego problemu – można odnaleźć podkład, który zapewni dobre krycie, wyrówna koloryt cery, a przy tym nie obciąży skóry – zadziała matująco i nawilżająco.

Krem do cery mieszanej

Krem do cery mieszanej to wręcz pielęgnacyjna konieczność. Ten powinien charakteryzować się lekką, beztłuszczową formułą, a jednocześnie działać wielokierunkowo: nawilżać, ale też regulować pracę gruczołów łojowych.

Warto też, co jakiś czas, zmieniać i testować nowe kremy, bowiem długotrwałe stosowanie kremu matującego, może zadziałać inaczej, niż tego oczekujemy. Cera, chcąc się bronić, zacznie produkować jeszcze większe ilości sebum, a poprzez to, problem nieestetycznego błyszczenia się pogłębi.

W formule kremu do cery mieszanej warto natomiast poszukiwać składników nawilżających i zatrzymujących wilgoć w skórze. Są to m. in. kwas hialuronowy, masło shea, gliceryna, olejek arganowy, pantenol czy olejek makadamia.

Cera mieszana: rozpoznaj jej potrzeby!

Cera mieszana, która jest połączeniem skóry suchej oraz tłustej, jest jednym z najczęściej występujących typów cer. Niestety, sprawia też mnóstwo problemów w pielęgnacji, dlatego niezwykle ważne jest poznanie i zrozumienie jej potrzeb oraz problemów.

Jednak, wdrażając odpowiednią pielęgnację, która bazować będzie na właściwych kosmetykach, możemy zyskać kontrolę nad skórą, a tym samym wyeliminować mankamenty, które są znamienne dla tego rodzaju cery.