Cera naczynkowa

Cera naczynkowa (a właściwie cera naczyniowa) występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zdarza się, że problem dotyka także dzieci. W zależności od przyczyny jego występowania, podjęte powinny zostać odpowiednie kroki, aby wzmocnić ściany naczyń krwionośnych. Pomogą w tym odpowiednie kosmetyki, a także zmiana codziennych nawyków – także żywieniowych. Cera naczynkowa- jak wygląda i czym jest?


Spis treści:

  1. Cera naczynkowa – czym jest?
    1.1. Jak wygląda cera  naczynkowa?
    1.2. Cera naczynkowa – przyczyny
  2. Cera naczynkowa – pielęgnacja
    2.1. Cera naczynkowa – profilaktyka
    2.2. Cera naczynkowa – kosmetyki
    2.3. Cera naczynkowa – zabiegi
    2.4. Cera naczynkowa – domowe sposoby
    2.5. Czego nie wolno przy cerze naczynkowej?

Kluczowe treści:

  • głównym objawem cery naczynkowej są rumieńce i tzw. pajączki,
  • przyczyną są rozszerzające się i pękające naczynka krwionośne,
  • cery naczynkowej nie da się trwale wyleczyć.

Cera naczynkowa – czym jest?

Cera naczynkowa to typ skóry, który charakteryzuje się czasowym lub stałym zajęciem przez zmiany rumieniowe, lub plamy o zróżnicowanym nasileniu. Charakterystyczne są tu tzw. pajączki na twarzy, inaczej teleangiektazje – trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowatego, które przeświecają przez naskórek. Powierzchnia takich wykwitów czasem jest miejscem pojawiania się innych zmian zapalnych, takich jak krosty, grudki i guzki, a także obrzęk.

Dlaczego wykwity te są widoczne przede wszystkim na skórze twarzy? Przyczyną jest tu zwiększona ekspozycja na czynniki zewnętrzne. Mogą one znacząco nasilać dolegliwości, co znane jest jako jej nadmierna reaktywność. Zaostrzenie się objawów jest szczególnie widoczne w przypadku alergii kontaktowej.

Jak wygląda cera  naczynkowa?

Po czym poznać cerę naczynkową? Jaka jest charakterystyka cery naczynkowej? Wspomniane wyżej pajączki są jej najbardziej charakterystycznym objawem. Cera naczynkowa jest cienka, wrażliwa i delikatna, dość skłonna do pojawiania się alergii. Wszelkie oznaki emocji są na niej błyskawicznie odzwierciedlane, co ma związek z tym, że układ naczyniowy twarzy ma stosunkowo dużą ilość naczyń krwionośnych.

Oznaki cery naczynkowej

Cera naczynkowa – przyczyny

Widoczność rozszerzonych i prześwitujących przez skórę naczyń występuje u większości osób dorosłych. Szczególnie jednak dotyczy kobiet w okresie okołomenopauzalnym o jasnej karnacji – fototyp I lub II. Dlaczego to właśnie kobiety są najczęściej dotknięte tym problemem? Przede wszystkim ze względu na estrogeny, które mają działanie rozluźniające na mięśnie naczyń krwionośnych, a to prowadzi właśnie do zwiększonej skłonności do ich poszerzania.

Do głównych przyczyn występowania cery naczynkowej należą:

  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne (opalanie),
  • wysoka lub niska temperatury i nagłe jej zmiany,
  • wiatr,
  • nadmierna suchość lub wilgotność powietrza,
  • czynniki emocjonalne (stres),
  • spożywanie alkoholu, gorących lub pikantnych potraw,
  • wysiłek fizyczny,
  • przebywanie w saunie,
  • wrażliwość na kosmetyki i leki.

Warto dodać, że rozwojowi nadwrażliwości w obrębie cery naczyniowej u kobiet, które stosowały kosmetyki przez wiele lat (kobiety w wieku średnim i starszym), sprzyja używanie jednocześnie wielu różnych kosmetyków, pozostających na twarzy przez długi czas.

Widoczne objawy cery naczynkowej

Cera naczynkowa – pielęgnacja

Jak zawsze najlepszym rozwiązaniem jest prewencja. Substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych zmniejszają ryzyko ich uszkodzenia, dlatego właśnie na nich powinna opierać się pielęgnacja. Jeżeli wiesz, że Twoja cera ma predyspozycje do pojawienia się omawianego problemu, zacznij temu przeciwdziałać już dziś. Skóra naczynkowa – jak o nią dbać?

Cera naczynkowa – profilaktyka:

  • unikanie czynników wzmacniających występowania zaczerwienienia,
  • stosowanie wysokiej fotoprotekcji,
  • używanie wyłącznie specjalistycznych, delikatnych kosmetyków do pielęgnacji,
  • stawianie na delikatne, nieperfumowane produkty,
  • używanie letniej wody do mycia skóry twarzy,
  • unikanie gorących kąpieli,
  • po oczyszczeniu skóry stosowanie kosmetyków przywracających naturalne pH skóry (toniki do twarzy), dopuszczalną alternatywą są płyny micelarne,
  • używanie osobno kremów na dzień i noc, ochronnych kremów na zimę i wybrane warunki atmosferyczne,
  • stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej (kremy do opalania) – najlepiej kosmetyków wzbogaconych o tlenek cynku lub tlenek tytanu, odbijające promienie słoneczne,
  • stosowanie kosmetyków wzmacniających ściany naczyń krwionośnych,
  • dopuszczalne jest stosowanie kosmetyków złuszczających martwy naskórek (naturalne peelingi do twarzy), które nie zawierają agresywnych substancji ściernych.

W przypadku cery naczynkowej ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, które nie tylko będą działały profilaktycznie, ale i ograniczą pogłębianie się problemu teleangiektazji. W tym celu najlepiej jest sięgać po produkty przeznaczone do pielęgnacji tego typu skóry.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do cery naczynkowej?

Czy można wyleczyć cerę naczynkową? Niestety nie jest możliwe jej trwałe wyleczenie. Możliwe jest jednak częściowe zmniejszenie nasilenia objawów za pomocą odpowiednich produktów kosmetycznych lub zabiegów w gabinetach kosmetologicznych.

Składniki kosmetyków w pielęgnacji cery naczynkowej

Cera naczynkowa – kosmetyki

Na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających wyżej podane składniki. Część z nich wzbogacono o ekstrakty, które nie tylko wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, ale i łagodzące inne dolegliwości, takie jak nadmierne wysuszenie czy pojawiające się często podrażnienia. Poniżej lista produktów, które pomogą Ci zadbać o swoją skórę każdego dnia.

  1. Apis Couperose-Stop Toner tonik do cery naczynkowej z acerolą (500 ml) – zdecydowanie jedna z najlepszych propozycji dla cery naczynkowej. Poza witaminą C zawiera również beta-karoten i ekstrakt z dzikiej róży, dzięki czemu wzmacnia i uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, chroniąc je przed pękaniem.
  2. Clinique Redness Solutions Daily Relief Cream krem do cery naczynkowej (50 ml) został wzbogacony o ekstrakt z Lactobacillius, przynoszący ulgę zaczerwienionej i napiętej skórze. Bardzo dobrze nawilża i redukuje zaczerwienienia. Bezzapachowa formuła przetestowana alergologicznie i dermatologicznie to idealny wybór dla cery wrażliwej.
  3. Nanoil Anti-Redness serum do cery naczynkowej (50 ml) zmniejsza nadwrażliwość cery naczynkowej, koi podrażnienia, obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ich widoczność. Serum od Nanoil to najlepsza pielęgnacja w przypadku nasilonych objawów cery naczynkowej.
  4. Jadwiga krem do cery naczynkowej i wrażliwej (200 ml) – ten kosmetyk od mało znanej marki Jadwiga to prawdziwy opatrunek dla skóry naczyniowej. Zawiera wyciągi z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, oczaru wirginijskiego, kory dębu, limonki i grejpfruta, a także alantoinę – wszystko to, czego potrzebujesz w codziennej pielęgnacji.
  5. Fitomed Esencja nawilżająca do cery naczynkowej Kocanka (30 g) – sięgaj po nią regularnie, aby ukoić podrażnioną i suchą skórę. Produkt zawiera kwas hialuronowy, wyciąg z kwiatów kocanki i kasztanowca, a także rutynę i hydrolat oczarowy, dlatego szybko łagodzi zaczerwienienia i długotrwale nawilża.

Cera naczynkowa – zabiegi

W związku z tym, że nawet profesjonalne kosmetyki do cery naczynkowej jedynie łagodzą objawy, które z czasem mogą się pogłębiać, w niektórych przypadkach wskazane jest poddanie się zabiegom poprawiającym kondycję cery naczynkowej. Do najpopularniejszych należą: laseroterapia, IPL, mezoterapia igłowa, skleroterapia, a także różne metody elektroterapii.

Cera naczynkowa – domowe sposoby

Domowe sposoby na cerę trądzikową nie są tak skuteczne, jak profesjonalne preparaty kosmetyczne. Mimo to warto stosować kilka metod, które mogą pomóc w zmniejszeniu występujących już dolegliwości. Przede wszystkim wskazane są naturalne maseczki zawierające: miód,  siemię lniane, zieloną glinkę i olejek różany. Możesz również wypróbować domowe toniki do twarzy na bazie ogórka zielonego, a także napar z nagietka lub rumianku. Kluczowa jest tu również dieta i styl życia, w tym unikanie stresu i umiarkowanie intensywna aktywność fizyczna.

Czego nie wolno przy cerze naczynkowej?

Mimo że cery naczynkowej nie da się na trwałe wyleczyć, warto ograniczyć czynniki, które mogą wpływać na pogorszenie jej kondycji. Czego unikać?

  • gorących kąpieli,
  • opalania (na słońcu lub w solarium),
  • nagłych zmian temperatur,
  • mycia twarzy zbyt ciepłą wodą,
  • chlorowanej i twardej wody
  • gorących napojów,
  • ostrych przypraw.

Cera naczynkowa to problem, którego nie da się trwale usunąć. Stosowanie odpowiednich kosmetyków i ograniczenie niektórych nawyków pomogą Ci spowolnić proces powstawania pajączków. Czasem, gdy zaczynają one pojawiać się na coraz większej powierzchni skóry, warto skorzystać z profesjonalnego zabiegu w gabinecie kosmetycznym.