Cera tłusta

Cera tłusta, nazywana również łojotokową, jest dość problematycznym rodzajem, skóry. Nadmierne błyszczenie, ziemisty odcień czy skłonność do niedoskonałości nie muszą być Twoją zmorą! Kluczową kwestią jest odpowiednia pielęgnacja, która bazować będzie na produktach przeznaczonych do skóry tłustej. Czym się charakteryzuje ten rodzaj cery i jak o nią zadbać?


Spis treści:

  1. Cera tłusta: charakterystyka. Po czym ją rozpoznać?
    1.1. Tłusta cera – przyczyny błyszczenia się skóry
  2. Cera tłusta: pielęgnacja każdego dnia
  3. Cera tłusta: jak dbać o ten rodzaj skóry?
    3.1. Cera tłusta: kosmetyki, które sprawdzą się w jej pielęgnacji
    3.2. Cera tłusta: jaki podkład wybrać? Make up skóry łojotokowej
  4. Cera tłusta: właściwa pielęgnacja kluczem do sukcesu

Właściwe określenie rodzaju cery jest jedną z najważniejszych kwestii pielęgnacyjnych. Tylko wtedy jesteśmy w stanie o nią odpowiednio zadbać. Wyróżnia się cztery podstawowe typy skóry: suchą, normalną, mieszaną oraz tłustą, jednak istnieje też mnóstwo dodatkowych rodzajów, których nazewnictwo w większości podyktowane jest problemami, jakie im towarzyszą. Są to między innymi cera trądzikowa, naczynkowa, dojrzała, atopowa czy wrażliwa.

Cera tłusta: charakterystyka. Po czym ją rozpoznać?

Cera tłusta jest tym typem skóry, który w większości przypadków, dość łatwo można rozpoznać oraz określić. Co ważne, przetłuszczanie i świecenie się skóry, nie jest przypadłością, która dotyczy wyłącznie nastolatków w trakcie burzy hormonalnej. Boryka się z nią również wiele dorosłych osób.


Przeczytaj koniecznie: Jak rozpoznać typ cery? Poznaj 4 główne rodzaje


Głównym problemem cery łojotokowej jest nadmierne wydzielanie się łoju skórnego, a więc sebum. Jest ono bardzo przydatne, gdyż chroni skórę chociażby przed utratą wody czy zbyt szybkim starzeniem się, jednak w nadmiarze sprawia, że cera nieestetycznie się świeci, błyszczy, wygląda na przetłuszczoną i nieświeżą. Ponadto, nadmiar łoju jest częstą przyczyną zaskórników, trądziku i innych skórnych niedoskonałości. Cera tłusta ma również ziemisty, nieco poszarzały odcień.

Co ważne, ten rodzaj cery – wbrew pozorom – ma również pewne atuty. Zmarszczki pojawiają się na niej dużo później, a wiele z nich jest praktycznie niewidocznych, procesy starzenia się skóry postępują o wiele wolniej niż w przypadku innych rodzajów cery. Tłusta cera jest również bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Po czym rozpoznać cerę tłustą?

Kluczową kwestią w przypadku tłustej cery jest właściwa pielęgnacja. Wiele osób uważa, że należy ją przede wszystkim zmatowić i nie przesadzać z nawilżeniem, co jest podstawowym błędem, który zamiast polepszyć kondycję skóry, może jedynie pogłębić problem. Warto zatem dowiedzieć się, co jest przyczyną nadmiernego przetłuszczania i błyszczenia się, by móc wdrożyć efektywną pielęgnację.

Tłusta cera – przyczyny błyszczenia się skóry

Tłusta cera głównie jest zmorą okresu dojrzewania. Podwyższony poziom hormonów androgenowych, wzmaga pracę gruczołów łojowych. Problem tłustej cery nie dotyczy natomiast wyłączne nastolatków – zmaga się z nim także wiele osób dorosłych, choć w wielu przypadkach – wraz z wiekiem – cera zmienia się z tłustej na mieszaną bądź suchą.

Tłusta cera

Przyczynami skóry tłustej mogą być m.in. uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne i problemy zdrowotne, zaburzenia przemiany materii, niewłaściwa dieta, niektóre leki, a także nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry twarzy.

Bezpośrednią przyczyną jest natomiast nadaktywność gruczołów łojowych, którą można uregulować za pomocą właściwej pielęgnacji.

Cera tłusta: pielęgnacja każdego dnia

Cera tłusta, bez wątpienia, wymaga starannej, świadomej i przemyślanej pielęgnacji. Kluczowe są precyzyjnie oczyszczanie twarzy, ale również regularne złuszczanie naskórka. Pamiętajmy też, że błędem jest zwalczanie błyszczenia przez brak nawilżania. To podstawowy błąd, bowiem przesuszając skórę, paradoksalnie mobilizujemy ją, by wydzielała jeszcze większej ilości sebum.

W pielęgnacji wskazane są produkty o formule lekkiej, niezatykającej porów, która nie jest zbyt ciężka i tłusta. Warto, by w ich składzie obecne były substancje o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwłojotokowych, ściągających i łagodzących.

Wybierając kosmetyki do cery tłustej, warto szczególną uwagę zwracać na ich skład. Pożądane są substancje takie jak: oczar wirginijski, rumianek, ylang-ylang, krzem, niacynamid, mocznik, alantoina, retinol, retinal, witaminy A i E czy kwasy owocowe (alfahydroksykwasy). W jej pielęgnacji sprawdzi się również kwas salicylowy.

Pamiętajmy też, że cera łojotokowa nie lubi zbyt intensywnej ekspozycji na słońce, bowiem prowadzi to do wysuszenia skóry. Ponadto, pod żadnym pozorem nie należy wyciskać zaskórników i krost – w ten sposób możemy zaostrzyć stan zapalny, przenosząc go na inne miejsca na skórze.

Cera tłusta pielęgnacja

Cera tłusta: jak dbać o ten rodzaj skóry?

Cera tłusta, dzięki właściwej pielęgnacji, może znacząco poprawić swoją kondycję. Pierwszorzędną kwestią jest więc uregulowanie pracy gruczołów łojowych, by zniwelować nadprodukcję sebum. Wówczas ograniczymy jednocześnie skłonność do infekcji grzybiczych i bakteryjnych, a tym samym niedoskonałości skórnych.

By właściwie zadbać o tłustą cerę, należy przede wszystkim unikać błędów pielęgnacyjnych. Nie stosować produktów, które zawierają drażniące, wysuszające i zatykające pory składniki. Nie należy tez zbyt często i intensywnie złuszczać skóry, a w pielęgnacji nie można zapominać o optymalnym nawilżaniu.

Warto też wyzbyć się nawyków, które pogarszają kondycję cery tłustej. Są to m.in. zbyt częste dotykanie okolic twarzy, samodzielne wyciskanie zaskórników, nadmierne opalanie się (w solarium i na słońcu), niewłaściwa dieta (głównie chodzi o zbyt dużą ilość przetworzonych węglowodanów oraz cukier), a także używki.

Oprócz właściwej pielęgnacji, mankamenty cery tłustej zminimalizujemy m.in. dzięki prawidłowemu nawadnianiu organizmu, aktywności fizycznej, redukcji stresu, a także zbilansowanej diecie, która będzie wzbogacona o kwas linolowy oraz inne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Cera tłusta: kosmetyki, które sprawdzą się w jej pielęgnacji

Cera tłusta, z reguły, lubi się z kosmetykami matującymi, jednak stosując je nie należy zapominać o jej optymalnym nawilżaniu. Unikać należy natomiast produktów o zbyt tłustej i oleistej formule, zwłaszcza takich, które zawierają oleje mogące zatykać pory, a więc chociażby olej kokosowy, olej z pestek moreli czy też olej palmowy.

Kluczowe w pielęgnacji tłustej cery są: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i odżywianie, a także regularne złuszczanie.

W oczyszczaniu skóry sprawdzą się lekkie, bezolejowe produkty – żele oczyszczające czy też pianki do mycia twarzy z lekko kwaśnym bądź też obojętnym pH. Zapominać nie można również o tonizacji skóry, czyli etapie, który ma na celu przywróci jej równowagę. Wybierając toniki do twarzy czy też hydrolaty, warto sięgać po produkty, które nie zawierają alkoholu mogącego przesuszać skórę.


Przeczytaj koniecznie: pH skóry – czym jest?


Bardzo ważnym etapem jest nawilżanie i odżywianie skóry za pomocą kosmetyków o lekkich, np. żelowych formułach. W ich składzie należy poszukiwać retinolu, niacynamidu, antyoksydantów, alantoiny, panthenolu i kwasu hialuronowego czy ceramidów, które wspomogą odbudowę bariery hydrolipidowej. Rozwiązaniem mogą być też dobrej jakości kremy nawilżająco-matujące, które z jednej strony będą absorbować nadmiar sebum, a z drugiej zapewnią skórze optymalne nawilżenie.

Cera tłusta kosmetyki

Regularnie należy też złuszczać martwy naskórek – lepszym rozwiązaniem niż peelingi gruboziarniste, będą z pewnością peelingi enzymatyczne – enzymy w nich zawarte delikatnie, ale skutecznie rozpuszczą martwy naskórek i sprawią, że ujścia gruczołów łojowych zostaną odblokowane.

Do swojej pielęgnacji warto włączyć też delikatne kwasy AHA, PHA lub też BHA, jednak pamiętajmy o tym, by naskórek złuszczać regularnie, ale z umiarem – raz lub dwa razy w tygodniu.


Dowiedz się więcej: Kwasy na twarz (AHA, BHA, PHA)


Uzupełnieniem pielęgnacji powinny być maseczki czy sera do cery tłustej. Warto poszukiwać z nich substancji takich jak cynk, węgiel aktywny, zielona herbata czy glinka zielona. Przez cały rok należy stosować produkty zapewniające ochronę przeciwsłoneczną z wysokim filtrem SPF – nawet w pochmurne dni!

Oczywiście, wskazane są również specjalistyczne zabiegi, które przeprowadzane są w gabinetach kosmetycznych. Szczególnie przydatne okazać się mogą: mikrodermabrazja, kawitacja oraz mezoterapia.

Kosmetyki do codziennej pielęgnacji cery tłustej, powinny działać wielokierunkowo. Przede wszystkim regulować i normalizować pracę gruczołów łojowych, a przy tym działać przeciwzapalnie i zmniejszać widoczność porów. Pożądane są również produkty, które wzmocnią barierę hyrdolipidową.

Cera tłusta: jaki podkład wybrać? Make-up skóry łojotokowej

Cera tłusta wymaga też odpowiedniego makijażu – przede wszystkim bazy pod makijaż oraz podkładu. Kosmetyki te bowiem pozostają na skórze przez wiele godzin, dlatego nie powinny jej dodatkowo obciążać.

Cera tłusta podkład

Produkty makijażowe powinny wykazywać właściwości niekomedogenne, a więc nie przyczyniać się do zatykania porów i powstawania zaskórników. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kosmetyki mineralne, które są tak samo skuteczne, jak kosmetyki tradycyjne, a przy tym są całkowicie naturalne – zwykle też wykazują działanie antybakteryjne i odpowiednio zabezpieczają skórę przed promieniowaniem UV.

Kosmetyki makijażowe do cery tłustej, w tym przede wszystkim podkład, mają trudne zadanie. Oczekujemy od nich bowiem, że będą upiększać skórę i nie pogorszą jej kondycji. Podkłady mają dobrze maskować, zwłaszcza niedoskonałości, a jednocześnie matowić skórę i przeciwdziałać błyszczeniu przez wiele godzin. Pożądane są podkłady lekkie, których konsystencja nie będzie oleista, a formuła niekomedogenna.

Cera tłusta: właściwa pielęgnacja kluczem do sukcesu

Cera tłusta może być prawdziwą zmorą jej posiadaczy, jednak wdrażając właściwą pielęgnację, możemy znacznie ograniczyć problemy jej towarzyszące. Kluczowe jest oczywiście zmniejszenie nadprodukcji sebum, które w nadmiarze wywołuje skórne niedoskonałości.

Unikając podstawowych błędów, ale też zmieniając swoje przyzwyczajenia i nawyki, możemy ograniczyć nieestetyczne świecenie i błyszczenie się skóry, nie przesuszając jej. Warto zatem dokładnie rozpoznać swój typ cery, by móc wprowadzić pielęgnację, która odpowie na wszystkie potrzeby skóry, a jednocześnie zniweluje jej problemy.