Cera trądzikowa

Cera trądzikowa, w kwestii pielęgnacji, jest bardzo wymagającym typem skóry. Niewłaściwe rytuały pielęgnacyjne, a także nieodpowiednie kosmetyki, mogą jedynie pogorszyć jej kondycję oraz wygląd. Co ważne, trądzik – powszechnie przypisywany wiekowi młodzieńczemu – jest również zmorą wielu dorosłych osób. Warto zatem wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o skórę, by nie tuszować, ale skutecznie wyeliminować mankamenty cery trądzikowej.

Rozpoznanie rodzaju cery jest kluczowym elementem świadomej pielęgnacji, która przyniesie efekty zgodne z naszymi oczekiwaniami, a więc zdrową, świetlistą i pięknie wyglądającą skórę. Tylko odpowiednio dobrane kosmetyki pozwolą właściwie zadbać o potrzeby cery, jednocześnie eliminując wszystkie jej problemy. Nieodpowiednio dobrane metody pielęgnacyjne, mogą jedynie pogorszyć jej kondycję i zamiast zminimalizować niedoskonałości, spotęgować je, rozsiewając stan zapalny po całej twarzy.

Cera trądzikowa – charakterystyka. Rozpoznaj typ swojej skóry

Cera trądzikowa uznawana jest za jedną z najbardziej problematycznych – tak pod względem samej pielęgnacji czy leczenia, jak pod względem estetyczno-wizualnym. Trądzik, krosty, zaskórniki, czy wypryski na twarzy sprawiają, że tracimy nie tylko na wyglądzie i atrakcyjności, ale niedoskonałości nierzadko obniżają również naszą samoocenę i są przyczyną kompleksów. By skutecznie poprawić wygląd i kondycję cery, należy określić jej rodzaj i dostosować odpowiednią pielęgnację. Jak rozpoznać typ cery? Należy zwrócić uwagę na jej najważniejsze problemy oraz potrzeby.

Typ skóry jest uwarunkowany genetycznie, niemniej na jej kondycję oddziaływać mogą również czynniki zewnętrze, które mogą doprowadzić nawet do zmiany jej rodzaju. Wśród podstawowych rodzajów cery wymieniane są sucha, normalna, mieszana, tłusta i wrażliwa, a także ich kombinacje. O rodzaju decydują poziom wody wydzielanej przez gruczoły potowe, a także poziom tłuszczu wydzielanego przez gruczoły łojowe.


Przeczytaj również: Zaskórniki zamknięte: jak się ich pozbyć?


Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie rozpoznać typu skóry, z pomocą mogą przyjść lekarz bądź kosmetyczka, jednak w przypadku cery problemowej i wymagającej, objawy są na tyle charakterystyczne, że określenie rodzaju skóry, nie powinno sprawić większych trudności. Jeśli chodzi o cerę trądzikową, trudnością okazać się może odróżnienie jej od cery tłustej, które często są ze sobą mylone lub wręcz traktowane jako jeden rodzaj.

Cera trądzikowa, a cera tłusta

Cera trądzikowa oraz tłusta mają wiele wspólnego. Połączyć je można określeniem „cery problematycznej”, bowiem problemem obu jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, co z kolei objawia się przetłuszczeniem oraz błyszczeniem skóry w wyniku nadmiernej produkcji sebum.

Mówiąc o cerze tłustej, mowa o łojotoku, który może, ale nie musi, występować w towarzystwie trądziku, dlatego, gdy oprócz łojotoku mamy do czynienia ze stanami zapalnymi czy krostami, najtrafniejszym określeniem jest pojęcie cery trądzikowej. Warto jednak podkreślić, że cera tłusta z czasem może stać się trądzikową, ponieważ to właśnie nadmiar sebum jest odpowiedzialny jest za pojawienie się trądziku.

Najogólniej rzecz ujmując, osoby z cerą tłustą zwykle zmagają się wyłącznie z błyszczeniem i przetłuszczaniem skóry, natomiast posiadaczki cery trądzikowej, dodatkowo muszą walczyć z niedoskonałościami skórnymi – trądzikiem, wypryskami, wągrami czy krostkami. Oba rodzaje skóry mają natomiast wiele wspólnego, jeśli chodzi o pielęgnację – chociażby dokładne, ale delikatne oczyszczanie, potrzebę intensywnego nawilżania oraz działania antybakteryjnego.

Cera trądzikowa charakterystyka

Po czym rozpoznać cerę trądzikową?

Cera trądzikowa jest na tyle problemowa, że w większości przypadków nie powinno być problemu z jej rozpoznaniem. Gdy odróżnimy ją od skóry tłustej, czas zacząć działać, by zminimalizować objawy trądziku oraz uregulować produkcję sebum.

Przede wszystkim należy podkreślić, że trądzik – choć kojarzony z wiekiem dojrzewania i problemami nastolatków, jest również zmorą wielu dorosłych osób – niezależnie od wieku. Może pojawić się na skórze chociażby z uwagi na stresogenny etap życia. Rodzajów trądziku jest wiele, jednak jego najpowszechniejszą odmianą jest trądzik pospolity, czyli zapalna choroba gruczołów łojowych o charakterze przewlekłym.

Trądzik widoczny jest przede wszystkim na skórze twarzy i przybiera postać krost z odczynem zapalnym, bolesnych grudek, zaskórników, wyprysków, którym towarzyszom rozszerzone pory. Niedoskonałości zazwyczaj przybierają czerwony bądź różowy odcień, nierzadko z tak zwaną „ropną główką” i są bolesne w dotyku. W przypadku cery trądzikowej zaskórniki, czyli wągry, licznie wypełniają ujścia gruczołów łojowych.


Dowiedz się więcej: Usuwanie wągrów w domu – jak to zrobić?


Jeśli problemy skórne towarzyszą nam przez kilka miesięcy i nie jest to uzależnione od cyklu miesiączkowego, niemal pewne jest, że mamy do czynienia z cerą trądzikową, która – jeśli nie będzie odpowiednio wypielęgnowana – może z każdym dniem wyglądać coraz gorzej.

Cera trądzikowa z uwagi na nadprodukcję sebum, jest tłusta, przetłuszczona, ze szczególną tendencją do błyszczenia się. Warto dodać, że to właśnie nadprodukcja łoju oraz bakterie, odpowiedzialne są za niedoskonałości charakterystyczne dla cery trądzikowej.

Cera trądzikowa – typowe objawy:

– niedoskonałości występujące dłużej niż 2 miesiące,

– przewlekłe zmiany ropne,

– bolesne krostki, wypryski w kolorze czerwonym bądź różowym,

– wypukłe zaskórniki,

rozszerzone pory na twarzy,

– wypryski na dekolcie, ramionach i plecach,

– nadprodukcja sebum,

– skóra ma tendencję do przetłuszczania się i błyszczenia,

– tradycyjne kosmetyki nie rozwiązują problemu.

Cera trądzikowa – pielęgnacja

Cera trądzikowa może nastręczać wielu trudności, zwłaszcza, jeśli wiedza o właściwej pielęgnacji jest znikoma. Powodów wzmożonej produkcji sebum i powstawania bakterii może być wiele, jednak uznaje się, że najczęstszymi przyczynami są uwarunkowania genetyczne, ale również hormony, dieta, styl i tryb życia.

Cera trądzikowa pielęgnacja

Codzienną pielęgnację cery trądzikowej może wspomóc odpowiednia dieta, wykluczająca m. in. cukier, fast foody, alkohol, kawę czy papierosy, a uwzględniająca zioła o działaniu oczyszczającym – chociażby rumianek bądź czystek. Jednak to prawidłowe rytuały pielęgnacyjne i stosowanie odpowiednich kosmetyków, mają ogromne znaczenie dla kondycji skóry i profilaktyki powstawania wyprysków.

Bardzo powszechnym i – niestety – podstawowym błędem – jest włączenie do pielęgnacji silnie i głęboko oczyszczających preparatów, które zazwyczaj mocno wysuszają skórę. Przesuszenie skóry sprawia, że mobilizuje się ona do jeszcze większej produkcji sebum, co jest efektem odwrotnym od zamierzonego.

Kolejnym błędem są próby wyciskania wyprysków i krostek, co niestety – wbrew pozorom – jedynie zaostrza stan zapalny, a na twarzy pojawiają się kolejne niedoskonałości, których bardzo trudno jest się pozbyć. Bakterie z tzw. „ropnej główki” rozprzestrzeniają się na inne partie twarzy, pogłębiając objawy chorobowe.

Nie zapominajmy też, że kondycję cery możemy pogorszyć dotykając twarzy brudnymi dłońmi, drapiąc zmiany skórne (co też zwiększa ryzyko blizn) lub też używając nieczystego ręcznika i śpiąc w nieświeżej pościeli.


Dowiedz się więcej o podkładzie do cery trądzikowej: Podkład do cery trądzikowej poznaj propozycję marki Clinique


Cera trądzikowa: jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?

Cera trądzikowa jest dość kapryśna, jeśli chodzi o jej pielęgnację. Chcąc minimalizować objawy, a więc przede wszystkim niedoskonałości skórne, należy sięgnąć po dedykowane jej kosmetyki, które zazwyczaj bazują na substancjach regulujących pracę gruczołów łojowych i nadprodukcję sebum, wzbogacone o składniki antybakteryjne.

Cera trądzikowa kosmetyki

OCZYSZCZANIE

Faktem jest, że niezwykle ważne dla cery trądzikowej jest jej dokładne oczyszczanie, podczas którego z powierzchni skóry zostaną usunięte bakterie oraz zalegające sebum. Najlepsze będą produkty o działaniu oczyszczającym, ściągającym i regulującym, które nie zawierają alkoholu. To od dokładności tego punktu w naszej rutynie pielęgnacyjnej, zależy powodzenie kuracji antytrądzikowej.

Skóry nie można podrażniać podczas oczyszczania, np. w wyniku zbyt mocnego tarcia czy duszenia. Wybierzmy delikatne pianki, pasty czy żele oczyszczające, które oczyszczą skórę precyzyjnie, ale jej nie naruszą i nie podrażnią, i nie przesuszą. Warto poszukiwać w nich siarki, glukonianu cynku czy też rumianku i czystka. Celem tych kosmetyków jest usunięcie zanieczyszczeń, nadmiaru sebum oraz normalizowanie i uregulowanie wydzielania łoju.

ZŁUSZCZANIE

Nie bez znaczenia dla cery jest łuszczący się martwy naskórek, który można usunąć za pomocą peelingów. Nie zapominajmy jednak, że klasyczne ziarniste peelingi do twarzy na bazie drobinek mogą pogorszyć strukturę skóry i rozprzestrzenić stan zapalny.

Najlepsze działanie osiągniemy dzięki złuszczaniu enzymatycznemu, który nie uszkodzi powstałych już krostek i wyprysków. Świetne działanie wykazuje peeling enzymatyczny Floslek Anti Acne Program Antybakteryjny peeling enzymatyczny do twarzy. Polecany jest skórze z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum oraz trądziku.

Warto też wypróbować produkty na bazie kwasów. Chociażby ich specjalną mieszankę Apis – kwas 30% azelainowy migdałowy mlekowy AML Complex, który złuszcza martwe komórki naskórka i poprawia strukturę skóry. Kompozycja trzech kwasów działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwzaskórnikowo.


Przeczytaj również: Kosmetyki z kwasami: jak stosować i u kogo się sprawdzą?


TONIZOWANIE

Codzienny rytuał pielęgnacyjny nie może pomijać tonizowania skóry. Toniki do twarzy przywracają cerze naturalny poziom pH, a jednocześnie przeciwdziałają namnażaniu i rozwojowi bakterii. Toniki przygotowują skórę do dalszych etapów pielęgnacyjnych, przynoszą ulgę, ale też sprawiają, że efektywniej chłonie substancje odżywcze kolejnych kosmetyków. EO Laboratorie tonik do skóry tłustej i problemowej oczyszczający, reguluje pracę gruczołów łojowych, usuwa nadmiar sebum i delikatnie matuje skórę. Co ważne, w 95% bazuje na składnikach pochodzenia naturalnego.

Przydatny w pielęgnacji cery problematycznej może być również Mohani Aqua Botanica hydrolat z czystka do cery trądzikowej, ze skłonnością do blizn. Polifenole działają przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Hydrolat zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, a także łagodzi i przyśpiesza gojenie stanów zapalnych.

Kosmetyki przeciwtrądzikowe

PIELĘGNACJA DZIENNA I NOCNA

Oczyszczanie skóry może doprowadzić do uszkodzenia jej naturalnej warstwy lipidowej. Właśnie dlatego w pielęgnacji cery trądzikowej, nie można zapominać o specjalistycznych kremach, serum do twarzy czy koncentratach regenerujących, odbudowujących, a także odżywczych i nawilżających. Unikajmy kosmetyków w postaci olejków i o tłustej konsystencji, chyba że olejki dedykowane są właśnie cerze trądzikowej, problemowej.

W dzień warto sięgnąć po krem do skóry trądzikowej o właściwościach matujących, który ogranicza produkcję sebum, zapobiega błyszczeniu się cery i wykazuje delikatne właściwości nawilżające. Na noc używajmy kremów odżywiających i antybakteryjnych. Warto sięgać po kremy niekomedogenne, czyli niezatykające porów.

Znakomite recenzje zbiera Bioliq – dermo krem do cery trądzikowej na dzień, który ogranicza powstawanie niedoskonałości i matuje skórę. Łagodzi podrażnienia i reguluje pracę gruczołów łojowych. Pielęgnację dzienno-nocną zapewni z kolei Floslek Anti Acne antybakteryjny krem matujący do cery tłustej i trądzikowej. Zawiera kompleks seboregulujący, aktywną formą cynku i ekstrakt z drożdży. Kosmetyk działa przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie, a przy tym nie zatyka porów i pozostawia efekt matowej skóry przez długi czas.

Do pielęgnacji nocnej warto wykorzystać Bandi Anti Acne – kremowa kuracja antytrądzikowa. Produkt zawiera kwas salicylowy, prowitaminę B5, oleje makadamia i z drzewa herbacianego, które wspólnie hamują namnażanie się bakterii, a także nadprodukcję sebum.

Kosmetyki do cery trądzikowej muszą być dobrane tak, by z jednej strony ją nawilżały, ale z drugiej, wysuszały i niwelowały wypryski. Działanie kremów można spotęgować za pomocą Iossi – krwawnik & tamanu – serum dla cery z problemami i trądzikiem – w 100 % naturalnego kosmetyku, który ogranicza powstawanie niedoskonałości.

Cera trądzikowa: pozbądź się niedoskonałości raz na zawsze!

Cera trądzikowa, z uwagi na powszechną zmianę trybu życia czy nawyków żywieniowych, staje się problemem coraz większej liczby dorosłych osób. Szpecące niedoskonałości pozwoli zniwelować bądź wyeliminować właściwa pielęgnacja, która jednak nie należy do najłatwiejszych.

Kluczowe dla cery trądzikowej jest stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych antybakteryjnych, które wyciszą i złagodzą stany zapalne. Ponadto, powinny uregulować pracę gruczołów łojowych oraz nadmiar sebum. Cera trądzikowa postrzegana jest jako cera wrażliwa i takiego też traktowania wymaga.

Wiedza na temat metod pielęgnacyjnych, a także samych kosmetyków i ich składników, jest nieodzownym elementem świadomej troski o skórę twarzy. Pamiętajmy jednak, że wraz z wprowadzeniem specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej, warto zmienić również styl życia – zwrócić uwagę na dietę oraz aktywność fizyczną.