Ciąża to wyjątkowy czas związany z oczekiwaniem na upragnione dziecko. W tym wyjątkowym okresie w organizmie dochodzi do wielu zmian, które dotyczą m.in. zmian w wyglądzie ciała oraz kondycji skóry. Ciąża i zaburzenia hormonalne sprawiają, że wzrasta produkcja melaniny. W tym czasie skóra staje się sucha i wrażliwa na zmieniające się czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że cera przyszłych mam jest narażona na podrażnienia i przebarwienia. Jak powinna być pielęgnowana cera w ciąży? Podpowiadamy.


Spis treści:

          1. Brzydka cera w ciąży a płeć dziecka
          2. Cera w ciąży a ostuda
          3. Cera w ciąży a trądzik
          4. Pogarszająca się cera w ciąży — co na utratę blasku?
          5. Cera w ciąży — z jakimi problemami skórnymi można się również spotkać?
            5.1 Sińce pod oczami w czasie ciąży
            5.2 Swędząca skóra w ciąży 3 trymestr
          6. Pielęgnacja cery w ciąży — jakich kosmetyków używają przyszłe mamy?

Popularne produkty dla przyszłych mam:

Brzydka cera w ciąży a płeć dziecka

W ciąży burza hormonów sprawia, że ciało kobiety ulega dużym zmianom. U każdej przyszłej mamy zmiany mogą zachodzić inaczej. Niektóre kobiety w tym czasie narzekają na pogorszenie się stanu cery, zaś inne wyglądają bardzo promiennie.

Przez lata krąży mit mówiący o tym, że istnieje pewna zależność pomiędzy cerą a płcią dziecka. Często mówi się, że problemy skórne w ciąży zapowiadają, że na świat przyjdzie dziewczyna, a ładna cera w ciąży zwiastuje urodzenie synka. Tutaj musimy to wyjaśnić. Takie przekonania to mit! Każda ciąża przebiega indywidualnie i nie istnieją, żadne dowody na to, że stan cery w określony sposób świadczy o płci dziecka.

Cera w ciąży a ostuda

Na początek warto wyjaśnić, czym jest ostuda. Ostuda, a inaczej mówiąc melasma to przebarwienie skóry występujące w związku z nieprawidłowościami zachodzącymi w procesach wytwarzania i rozkładania melaniny w naskórku, efektem czego jest nierównomierne rozprowadzanie barwnika, co prowadzi do widoczności nieestetycznych plam.

Ostuda często dotyka kobiety w ciąży i jest potocznie nazywana “maską w ciąży”. Charakterystyczne żółtobrunatne plamy mogą ciemnieć pod wpływem promieni słonecznych. Gdzie te zmiany mogą występować? Najpopularniejsze miejsca to okolice grzbietu nosa, policzki i czoło. Na forach internetowych dla pań można również znaleźć wpisy mówiące o tym, że przebarwienia u przyszłych mam często występują nad górną wargą. Wszystkie zmiany zwykle ustępują po urodzeniu dziecka.

Jeśli ostuda nie jest związana z ciążą, należy skonsultować się z lekarzem. Kobiety w ciąży nie mogą zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Ważny jest wybór odpowiednich preparatów do swojego fototypu skóry. Stosowanie filtrów SPF jest wręcz niezbędne podczas ciąży, by utrzymać skórę w dobrym zdrowiu.


Przeczytaj: Przebarwienia na twarzy – jak skutecznie się ich pozbyć?


Cera w ciąży a trądzik

Trądzik podobnie jak inne zmiany skórne w czasie ciąży ma związek ze zmianami hormonalnymi. W przypadku niektórych kobiet skóra wygładza się, ujędrnia i znikają inne niedoskonałości skórne. Często wtedy się słyszy, że „ciąża Ci służy”. Niestety nie u wszystkich przyszłych mam tak jest. Burza hormonów sprawia, że problemy z cerą w ciąży występują częściej, skóra nadmiernie wydziela sebum oraz występuje trądzik. W ciąży zwiększa się ilość progesteronu oraz podnosi się wrażliwość na androgeny. To właśnie progesteron jest odpowiedzialny za pracę gruczołów łojowych i potowych. Androgeny natomiast wzmagają wydzielanie sebum. Porównać to można np. do okresu dojrzewania.

Nadmiar sebum powoduje przetłuszczanie się skóry i włosów. Zatykanie porów prowadzi do powstania zaskórników, stanów zapalnych i wyprysków. Cera trądzikowa w ciąży wymaga specjalnego traktowania. Okazuje się, że przyszła mama musi zwrócić szczególną uwagę na dobór kosmetyków. Nie wszystkie substancje z preparatów na trądzik są bezpieczne dla dziecka. W ciąży nie zaleca się wielu kosmetyków, maści i specjalistycznych kremów. Warto stawiać na domowe sposoby. W walce z trądzikiem w czasie ciąży sprawdza się:

      • Odpowiednie nawodnienie organizmu i picie dużej ilości wody.
      • Spożywanie błonnika.

Cera trądzikowa w ciąży powinna być oczyszczana z toksyn. W codziennej diecie należy wyeliminować np. czekoladę, ostre przyprawy i tłuste potrawy. Warto wprowadzić warzywa, owoce i ryby. Domowym sposobem na trądzik jest m.in. okład z cebuli i maseczka z drożdży. Zaleca się także regularne peelingowanie skóry oraz stosowanie maseczek, gdzie wykorzystywana jest glinka kaolinowa. Ważne! Pod żadnym pozorem nie należy wyciskać wyprysków i zaskórników.


Sprawdź również: Cera trądzikowa – jak o nią dbać i jakie kosmetyki wybrać?


Pogarszająca się cera w ciąży — co na utratę blasku?

Cera w ciąży

Pogorszona cera w ciąży i utrata blasku sprawia, że cera wygląda na brzydką. Utrata blasku powoduje, że cera wygląda na poszarzałą i szorstką. Wiąże się to z problemem niedoboru witamin oraz mikro i makroelementów. Cera może nie wyglądać dobrze zwłaszcza w pierwszym trymestrze, gdy mama musi się mierzyć z wymiotami, mdłościami i ogólnie złym samopoczuciem. Czy cera w ciąży się poprawia? Wygląd cery poprawia się zwykle w drugim trymestrze. Kondycję skóry można wesprzeć, stosując kremy oraz inne kosmetyki na bazie witaminy C. Potężna dawka nawilżenia, oraz witaminy skutecznie odświeżają cerę. Popularnością cieszą się m.in. maseczki witaminowe oraz te z kwasem hialuronowym. W ciąży warto również zwrócić uwagę na naturalne składy i brak sztucznych dodatków zapachowych, które mogą drażnić.

Cera w ciąży — z jakimi problemami skórnymi można się również spotkać?

Cera w ciąży się zmienia to fakt. Wiele kobiet zauważa, że pieprzyki na ciele zmieniają swoją barwę, a na dekolcie, twarzy i ramionach pojawiają się piegi. Te charakterystyczne zmiany mają związek ze zwiększoną produkcją melaniny. Chcąc uniknąć nowych znamion, lekarze zalecają zrezygnowanie z nadmiernej ekspozycji na słońce.

Sińce pod oczami w czasie ciąży

Ciąża i zmiany hormonalne to czas, gdy pod skórą uwidocznić się mogą niebieskie naczynka krwionośne, tworząc charakterystyczne sińce pod oczami. Jak się z nimi uporać? Sprawdzą się tutaj kremy i żele, które zawierają składniki odpowiedzialne za zwężanie naczynek krwionośnych. Popularne substancje to: , koper włoski, zielona herbata i wyciąg z kasztanowca. Problem ten zazwyczaj ustępuje po porodzie. Gdy utrzymuje się przez długi czas, warto skonsultować się z lekarzem.

Swędząca skóra w ciąży 3 trymestr

To hasło pojawia się na wielu formach internetowych, gdzie przyszłe mamy często skrąża się, że właśnie w 3 trymestrze skóra na brzuchu niesamowicie swędzi. Co może być przyczyną? W wielu przypadkach sucha cera w ciąży i swędzenie na innych obszarach ciała nie jest oznaką żadnej choroby. Na brzuchu — zwłaszcza w 2 i 3 trymestrze się rozciąga i napina. Wówczas pojawia się niekomfortowy świąd. Swędzenie skóry może również dotyczyć piersi, bioder i ud.
Nadmierne rozciąganie skóry może być przyczyną rozstępów, które wręcz wzmagają swędzenie brzucha w ciąży. By lepiej zrozumieć to zjawisko, warto wiedzieć, czym dokładnie są rozstępy.
Te nieestetyczne blizny na skórze powstają za sprawą uwarunkowań genetycznych. Mogą powstawać również poprzez nadmierny stres i podniesiony kortyzol, który osłabia włókna kolagenowe skóry. Efektem tego skóra jest bardziej podatna na rozciąganie, co tworzy zmiany w strukturze tkanki łącznej, czyli tworzy tzw. rozstępy. Jak sobie z nimi radzić? Wiele kobiet poleca stosowanie dedykowanych kosmetyków, które nawilżają skórę i chronią ją przed utratą elastyczności. Wybór konkretnego preparatu to często kwestia indywidualna.

Pielęgnacja cery w ciąży — jakich kosmetyków używają przyszłe mamy?

Kosmetyki dla kobiet w ciąży to szerokie spektrum produktów, które mają za zadanie przede wszystkim kompleksowo wesprzeć codzienną pielęgnację. Najpopularniejsze są preparaty nawilżające, które pozwalają ukoić suchą i swędzącą skórę. Kobiety często zadają sobie pytanie: jaki krem w ciąży jest najlepszy? Najlepsze są kremy nawilżające, które bazują na naturalnych składnikach. Popularnością cieszą się także wszelkiego rodzaju kremy przeciw rozstępom, które mają za zadanie uelastycznić i ujędrnić skórę w miejscach narażonych na nadmierne napinanie (np. brzuch, uda). Do popularnych kosmetyków dla kobiet w ciąży zaliczamy również:

Palmer’s Cocoa Butter Formula Soothing Oil For Dry Ichty Skin kojąca oliwka dla kobiet w ciąży (150 ml) — to produkt, który łączy w sobie właściwości masła kakaowego, witaminy E, kolagenu i elastyny. Oliwka ma za zadanie ukoić, nawilżyć i wygładzić suchą i swędzącą skórę. Produkt polecany jest zwłaszcza w pielęgnacji brzucha w przypadku swędzenia.

Nacomi balsam do biustu dla kobiet w ciąży (130 ml) — nawilża i ujędrnia biust, a naturalny skład sprawia, że z powodzeniem może być stosowany przez kobiety w ciąży. W składzie znajdziemy wiele dobroczynnych substancji w postaci masła shea, masła kakaowego, oleju ze słodkich migdałów, oleju inca inchi oraz innych olejków — jojoba, arganowego, kokosowego. Formuła została również wzbogacona o witaminę E, ekstrakt z aloesu oraz palmy sabałowej.

The Organic Pharmacy Stretch Mark Oil olejek zapobiegający rozstępom dla kobiet w ciąży (100 ml) — pozwala zachować miękkość i elastyczność skóry podczas ciąży. Preparat skutecznie zapobiega powstawaniu rozstępów. Organiczny skład w postaci 99,8% składników naturalnych przypadnie do gustu przyszłym mamom, które dużą uwagę zwracają na naturalny skład produktów. W składzie główną rolę pełnią takie składniki jak dzika róża, pomarańcza, olejek jojoba oraz nagietek. Wystarczy odrobinę olejku rozgrzać w dłoniach i wmasować w czystą i suchą skórę.

Cera w ciąży cały czas się zmienia i nie ma jednego sprawdzonego sposobu na jej pielęgnację. Każda kobieta w ciąży może spotkać się z zupełnie innymi objawami. Jedno jest pewne. Tylko odpowiednia pielęgnacja pozwala utrzymać skórę w doskonałej kondycji przez cały okres ciąży i po ciąży.


Przeczytaj koniecznie: Jak rozpoznać typ cery? Poznaj 4 główne rodzaje


Sprawdź również inne kosmetyki dla kobiet w ciąży: