Cera wrażliwa

Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Z nadwrażliwością skóry boryka się coraz więcej osób – bez względu na wiek, płeć czy rodzaj cery. Dowiedz się, po czym rozpoznać cerę wrażliwą, co niekorzystnie wpływa na jej kondycję, a także jak o nią prawidłowo zadbać!


Spis treści:

 1. Cera wrażliwa: charakterystyka
  1.1. Cera wrażliwa: jak rozpoznać?
 2. Cera wrażliwa – pielęgnacja jest podstawą
  2.1. Cera wrażliwa: kosmetyki, które są dla niej odpowiednie
  2.2. Cera wrażliwa – składniki aktywne, które jej służą
 3. Cera wrażliwa: czego potrzebuje, a czego unikać?

Tylko znając swój rodzaj cery jesteśmy w stanie odpowiednio zatroszczyć się o skórę – dobrać odpowiednie zabiegi, kosmetyki czy akcesoria. Niewłaściwa pielęgnacja, a więc nieodpowiednio dobrana do typu skóry, może jej zaszkodzić i pogorszyć jej wygląd oraz kondycję.

Cera wrażliwa: charakterystyka

Cera wrażliwa jest coraz częstszą przypadłością. Szacuje się, że tylko w Europie z wrażliwością skóry zmaga się około 60% społeczeństwa. Należy też podkreślić, że przypadłość ta obejmuje w zasadzie wszystkie typy cery: wrażliwa może być zarówno skóra sucha, jak i cera tłusta czy mieszana – każda z nich wymaga innej pielęgnacji, dostosowanej do swoich potrzeb i problemów. Wrażliwość skóry wynika z obniżonego poziomu tolerancji na określone czynniki.

Wrażliwość skóry wywołują najczęściej niekorzystne czynniki zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Mogą to być chociażby nadmierny i permanentny stres, niezdrowy tryb życia, używki, czynniki hormonalne, warunki atmosferyczne, gwałtowne zmiany temperatur. Niezwykle często nadmierną reakcję skóry wywołuje także stosowanie niewłaściwych kosmetyków – zwłaszcza tych, zawierających konserwanty i substancje zapachowe.

Czynników wywołujących podrażnienia może być wiele, jednak objawy są w większości przypadków tożsame: zaczerwienienie, pieczenie, świąd, obrzmienie i lekkie opuchnięcie, uczucie napięcia i przesadna reakcja skóry na warunki atmosferyczne, zwłaszcza wahania temperatury, wiatr, mróz czy promienie słoneczne.

Cera wrażliwa charakterystyka

Nieprzyjemne objawy na skórze twarzy są pierwszym czynnikiem, który może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z cerą wrażliwą lub nadwrażliwą. Bardzo często ten typ skóry nie toleruje wielu produktów i zabiegów kosmetycznych. Długotrwałe narażanie skóry na czynniki drażniące, prędzej czy później, wywołuje nadwrażliwość.

Warto również podkreślić, że bardzo często przyczyną podrażnień jest alergia, do której szczególną skłonność ma cera wrażliwa. Jeśli skóra zareaguje na czynnik w zasadzie natychmiastowo, raczej mamy do czynienia ze skórą wrażliwą. Jeżeli jednak reakcja ta będzie opóźniona w czasie, może to być natomiast objaw alergii.

Co ważne, wrażliwość skóry bardzo często towarzyszy dolegliwościom dermatologicznym, np. łojotokowemu zapaleniu skóry, egzemie, AZS czy też trądzikowi różowatemu. Bardzo często występuje też przy skórze naczyniowej, ale także pojawia się w okresie ciąży, za co odpowiadają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.


Przeczytaj również: Cera naczynkowa (PROFILAKTYKA I PIELĘGNACJA)


Cera wrażliwa: jak rozpoznać?

Cera wrażliwa nie jest trudna w rozpoznaniu. Jeśli wykazuje kilka cech, które są znamienne dla tego rodzaju skóry, możemy uznać, że jest ona wrażliwa. Jak już zostało wspomniane, przyczyny mogą być różne, natomiast objawy będą w większości przypadków identyczne, a wszystkie świadczą o zwiększonej reaktywności skóry na wiele bodźców, co nie ma miejsca w przypadku innych typów cery.

Cera wrażliwa – cechy charakterystyczne:

 • zaczerwienienie,
 • pieczenie,
 • szczypanie,
 • swędzenie,
 • mrowienie
 • opuchnięcie, obrzmienie,
 • uczucie suchości, nadmiernego ciepła,
 • uczucie napięcia i ściągnięcia,
 • wysypka.

Cera wrażliwa cechy

By ustalić, czy na pewno mamy do czynienia z cerą wrażliwą, warto skonsultować się ze specjalistą, np. kosmetologiem bądź dermatologiem. Przydatny może być również prosty test wykorzystujący szpatułkę z tworzywa sztucznego. Jej brzegiem wystarczy przeciągnąć po skórze (niezbyt mocno, ale odczuwalnie) – jeśli pojawi się na niej podrażnienie – zaczerwienienie i delikatna opuchlizna, wysoce prawdopodobne, że nasza skóra jest wrażliwa.

Najważniejsze, by jak najszybciej ustalić, czy nasza cera jest wrażliwa, a także, jakie czynniki wywołują niepożądane reakcje. Brak tej wiedzy może negatywnie odbijać się na kondycji skóry, a także nasilać i zwiększać jej reaktywność.

Cera wrażliwa – pielęgnacja jest podstawą

Cera wrażliwa wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Podrażnienia bardzo często wywołują warunki atmosferyczne, ale równie często skóra reaguje negatywnie na wiele substancji znajdujących się w kosmetykach. Warto więc dokładnie analizować składy, by móc określić składniki, które jej po prostu nie służą.

Jeśli chodzi o pielęgnację – nie należy pomijać żadnego etapu. Demakijaż, oczyszczanie twarzy i tonizacja twarzy muszą być wykonywane bardzo starannie – oczywiście z wykorzystaniem delikatnych produktów, o łagodnych formułach. Skóry nie należy pocierać ręcznikiem, ani też podrażniać jej wacikami kosmetycznymi.

Równie ważne, że jest regularne złuszczanie skóry, jednak w przypadku cery wrażliwej bardzo duże znaczenie ma rodzaj peelingu – ten powinien być enzymatyczny – nie należy stosować peelingów mechanicznych. Jeśli chodzi kremy, sera czy maseczki do twarzy, muszą być one dedykowane skórze wrażliwej. W codziennej pielęgnacji nie należy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej i kremach z filtrem – niezależnie od dnia i pory roku.

Cera wrażliwa pielęgnacja

Pielęgnacja cery wrażliwej nie należy do najłatwiejszych, jednak poznając to, co służy skórze, a co jej szkodzi, jesteśmy w stanie minimalizować objawy wrażliwości. Wykluczyć należy zbyt agresywne oczyszczanie, nadmierne złuszczanie, a także stosowanie preparatów, które mogą wysuszać skórę. Unikać należy m.in. zbyt agresywnych i intensywnych środków myjących, a nawet kwasów w wysokich stężeniach.

Cera wrażliwa: kosmetyki, które są dla niej odpowiednie

Cera wrażliwa wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Odpowiednich, czyli pozbawionych substancji, które wywołują podrażnienia czy uczulenia. W pierwszej kolejności, kosmetyki muszą niwelować zaczerwienienia, a także redukować pieczenie czy świąd.

Z pewnością wskazane nie są produkty, które zawierają alkohol, a także substancje zapachowe. Niepożądane są wszelkie sztuczne dodatki, barwniki, konserwanty i silne detergenty. Im krótszy i bardziej naturalny skład, tym lepiej. Na opakowaniach produktów warto poszukiwać informacji, że kosmetyk przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnością do alergii.

W przypadku cery wrażliwej niezwykle istotne jest staranne selekcjonowanie kosmetyków do pielęgnacji oraz makijażu. Wszak to na nie bardzo często skóra reaguje nadwrażliwością. Często rozwiązaniem są dermokosmetyki – zwłaszcza te pozbawione substancji drażniących, a także zapachu. Preparaty powinny więc działać nawilżająco, chronić naskórek przed utratą wody, a także działać łagodząco.

Kremy do twarzy do cery wrażliwej – jaki wybrać? Przede wszystkim taki, który będzie łagodzić objawy wrażliwości. Powinien więc nawilżać, ale też zabezpieczać przed utratą wody. Warto, by działał również kojąco i łagodząco – przynosił skórze komfort i równowagę. Kremy te zwykle nie posiadają zapachu, ani też nie zawierają sztucznych barwników.

Cera wrażliwa kosmetyki

Cera wrażliwa – składniki aktywne, które jej służą

Cera wrażliwa wymaga silnego nawilżenia i odżywienia, co pozwoli zniwelować ryzyko pieczenia i swędzenia. Właśnie dlatego w kosmetykach należy poszukiwać substancji, które wykazują takie właściwości. Wybór jest spory, jednak każdorazowo należy bacznie analizować skład, by mieć pewność, że znajdują się w nim składniki, których nasza skóra potrzebuje, a nie ma takich, które jej zaszkodzą.

Do składników aktywnych, które będą pozytywnie oddziaływać na wrażliwą skórę można zaliczyć:

Pantenol – pozwala utrzymać optymalne nawilżenie skóry. Jest przez nią dobrze tolerowany, a przy tym wykazuje właściwości regenerujące oraz gojące. Co ważne, łagodzi podrażnienia, redukuje zaczerwienienia, pieczenie, świąd, uczucie ściągnięcia i suchości.

Alantoina to kolejny składnik, który służy cerze wrażliwej – przede wszystkim za sprawą działania nawilżającego, regenerującego, a także kojącego i łagodzącego, co pozwala uporać się z cechami cery wrażliwej.

Mocznik, a więc naturalny czynnik nawilżający (NMF) – intensywnie i długotrwale nawilża, dzięki czemu przeciwdziała suchości i podrażnieniom.

Aloes jest równie częstym składnikiem, który wykorzystywany jest w kosmetykach do cery wrażliwej. Ma mnóstwo zalet: odżywia, nawilża, koi, dba o optymalny poziom nawilżenia, wygładza, regeneruje.

Gliceryna, która doskonale wiąże wodę, a przy tym intensywnie nawilża, jednocześnie wzmacnia barierę ochronną skóry.

Ceramidy działają odbudowująco i wzmacniają barierę ochronną, dlatego zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Pożądane są również witaminy (zwłaszcza A, C, E) oraz minerały. Wskazana jest również popularna wąkrotka azjatycka, która koi, łagodzi, a także wspomaga procesy gojenia. Dużo dobrego może zdziałać także skwalan, kwas hialuronowy i oleje, np. różany i bergamotowy.

Cera wrażliwa: czego potrzebuje, a czego unikać?

Cera wrażliwa, wymaga właściwej pielęgnacji, bazującej na kosmetykach pozbawionych substancji, które mogą wywoływać podrażnienia. Warto też zabezpieczyć się przed czynnikami zewnętrznymi, które jej szkodzą, np. wahaniami temperatury, ale i starać się zredukować czynniki wewnętrzne, które pogarszają jej kondycję, np. nadmierny stres.

Skórę należy chronić przed tym, co wywołuje podrażnienia. Warto ograniczyć spożywanie ostrych potraw, nie przebywać w miejscach, w których często zmieniają się temperatury. Warto też zabezpieczać cerę przed słońcem i używać kremów z filtrem przez cały rok.

Jeśli chodzi o pielęgnację, przede wszystkim należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry – unikać produktów zawierających substancje zapachowe, detergenty, konserwanty czy alkohol. Warto postawić na kosmetyki dedykowane cerze wrażliwej.

Osoby z cerą wrażliwą powinny na bieżąco śledzić listę składników, które określane są jako dobrze tolerowane przez skórę i poszukiwać ich w kosmetykach, jednocześnie pamiętając o tych substancjach, które mogą wywoływać podrażnienia.

Skóra wrażliwa może być trudna w pielęgnacji, jednak tylko do momentu, gdy nie poznamy bodźców, na które reaguje negatywnie. Wówczas wystarczy wyeliminować czynniki, które są przyczyną zwiększonej reaktywności.