Dzisiejszym tematem są ceramidy w kosmetykach – ich rola w pielęgnacji skóry, działanie i właściwości. Od pewnego czasu przedstawiam Wam na blogu artykuły o ciekawych substancjach czynnych, jakie znajdują się w popularnych kosmetykach. Tym razem pod lupę wzięłam właśnie te, które należą do szerszej grupy lipidów.
Polecane kosmetyki z ceramidami:
Ceramidy w kosmetykach – znaczenie biologiczne
Czy ceramidy w kosmetykach to odkrycie ostatnich miesięcy? Nie, są znane od lat, choć ostatnio rynek przyjął sporo nowości z tymi składnikami. Czym są te substancje? To złożona kwestia – postaram się ją przedstawić w przystępny sposób, jednak dość skrótowy, gdyż nie jest to rozprawa na temat budowy związków chemicznych naturalnie występujących w przyrodzie, a poradnik, który ma sprawić, że samodzielnie będziesz potrafiła opowiedzieć innym, czym są te składniki, a przede wszystkim będziesz rozumiała, kiedy włączyć kosmetyki z ceramidami do pielęgnacji i dlaczego warto to zrobić.
Ceramidy należą do bardzo złożonej i szerokiej grupy lipidów (z języka greckiego lipidy oznaczają „tłuszcz”), a dokładniej sfingolipidów, które są organicznymi związkami chemicznymi. Ich głównym zadaniem jest ochrona powierzchni komórek przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Z uwagi na to tworzą na ich powierzchni błonę komórkową, która jest bardzo wytrzymała zarówno pod względem chemicznym, jak i fizycznym.
Warto wiedzieć, że do lipidów należą również kwasy tłuszczowe, glicerolipidy (np. trójglicerydy), fosfolipidy, steroidy (np. cholesterol) i in.
Jaką funkcję pełnią ceramidy?
Te związki chemiczne występują w najbardziej zewnętrznej, rogowej warstwie naskórka i chronią skórę przed utratą wody. Ułożone są względem siebie bardzo ciasno, tworząc coś na wzór cementu międzykomórkowego, naturalnego materiału spajającego i wypełniającego przestrzenie pomiędzy komórkami.
W skórze ludzkiej zlokalizowanych jest 7 typów ceramidów (1, 2, 3, 4, 5, 6I, 6II). Jak już wcześniej zostało napisane, to związki chemiczne, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej budowy bariery ochronnej skóry. Zbudowane są w większości z nienasyconych kwasów tłuszczowych. W ogólnym podejściu to połączenie ponad 100 różnych związków.
Za ponadprzeciętny uznaje się ceramid typu 1, który posiada zdolność łączenia się z sąsiadującą warstwą lipidową, dzięki czemu spojenie naskórka jest znacząco większe. Zawartość kwasu linolowego w ceramidach, który należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), przyczynia się do lepszego nawilżenia skóry, chroni przed utratą wilgoci i przed łuszczeniem się skóry.
Ich priorytetowe zadanie polega na stworzeniu właśnie warstwy hydrolipidowej, która nie będzie przepuszczała wody. W skład tej bariery ochronnej wchodzą również cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe. Warstwa zbudowana z tych składników zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). Ceramidy w kosmetykach wspomagają również przenikanie substancji odżywczych, pochodzących z kosmetyków, w głąb naskórka i ich prawidłowe wchłanianie.
Te wszystkie działania przekładają się na optymalne nawilżenie skóry, która staje się skutecznie nawodniona, napięta i elastyczna. Szczelna warstwa hydrolipidowa warunkuje dobrą kondycję skóry, która staje się bardziej odporna na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak: promieniowanie UV, mróz, silny wiatr, wahania temperatur.
Czy wiesz, że…
Ceramidy są bardzo wrażliwe na działanie silnych substancji myjących – SLS, SLES – które często znajdują się w składzie mydeł do rąk, żeli pod prysznic czy domowej chemii gospodarczej. Zaburzony stan ceramidów w naskórku prowadzi do szybszego starzenia się skóry, która wiotczeje, staje się podatna na podrażniania i różne dermatozy skórne.
Czynniki stresogenne, źle prowadzona pielęgnacja skóry, warunki atmosferyczne, wiek, to najczęstsze powody dla których dochodzi do drastycznego ubytku ilości ceramidów. Wraz z wiekiem ilość ceramidów w skórze drastycznie maleje i przyjmuje się, że po 40. urodzinach nasza skóra kończy ich produkcję i już nigdy jej nie wznawia, dlatego aby utrzymać ją w dobrej kondycji i zapewnić sprężystość oraz odpowiednie napięcie, warto skorzystać zawczasu z kremów z ceramidami, które uszczelnią naskórek i wypełnią luki pomiędzy komórkami.
Ceramidy w kosmetyce
Zastosowanie ceramidów w kosmetyce jako surowców kosmetycznych powoduje szybszą odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry, a dzięki temu znaczną poprawę nawilżenia. Kremy z ceramidami stymulują skórę do regeneracji, działają przeciwstarzeniowo i zatrzymują wilgoć w głębi skóry.
Liczne badania wykazały, że zaburzenia funkcjonowania warstwy lipidowej skóry powodują ucieczkę wody, a to przyczynia się do utraty jędrności naskórka. Brak ceramidów sprawia, że naskórek staje się cienki, szorstki, pojawiają się zmarszczki. Zniszczona bariera ochronna skóry w dużym stopniu przyczynia się do pojawienia się zmian skórnych. Stąd też ceramidy w kosmetyce polecane są do skóry atopowej, skłonnej do alergii, suchej, zniszczonej, problematycznej i trądzikowej.
Zaawansowane badania laboratoryjne pozwoliły na odkrycie ceramidów, która mają identyczne funkcje, jak te znajdujące się w skórze: 1 (EOP), 3 (NP) i 6-II (AP). Wytworzone związki zabezpieczają skórę przed ubytkiem wody, tworząc na skórze szczelną warstwę ochronną.
Sprawdź również: Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry (AZS)
Kremy z ceramidami – kiedy stosować?
Jeżeli zauważyłaś, że Twoja skóra staje się podatna na podrażnienia, przesuszona lub wiotka, z utratą jędrności, oznacza to, że Twoja naturalna warstwa lipidowa skóry straciła swoje funkcje ochronne. Dobrze jest wtedy ją wspomóc i wzmocnić płaszcz ochronny, aby nie doszło do utraty nawilżenia, a tym samym zwiększonej wrażliwości, suchości i utraty elastyczności.
Ceramidy w kremach sprawdzą się także w pielęgnacji skóry dojrzałej, która utraciła jędrność, jest cienka i wrażliwa. Takie preparaty odbudowują warstwę lipidową naskórka, zapewniając jej spoistość i nieprzepuszczalność wody. Krem z ceramidami wspomaga regenerację naskórka i poprawia jego nawilżenie. Kosmetyki z lipidami łagodzą podrażnienia, zmniejszają łuszczenie się naskórka poprzez optymalne jego natłuszczenie. Używanie ceramidów w pielęgnacji skóry twarzy powala spowolnić procesy starzenia się skóry i poprawić kontur twarzy.
Podsumowując, ceramidy w kosmetykach obecne są po to, aby wzmocnić barierę lipidową skóry i usprawnić regenerację uszkodzeń naskórka. Emulsje i kremy na dzień z tymi substancjami w pielęgnacji skóry dojrzej umożliwiają odbudowanie cementu międzykomórkowego, który właśnie z wiekiem zanika, dlatego skóra staje się zwiotczała i narażona na szybsze starzenie się.
Jak ceramidy działają na włosy?
Omawiane składniki występują również we włosach i wchodzą w skład ich budulca. Podobnie jak te występujące w warstwie rogowej naskórka, te we włosach wypełniają przestrzenie międzykomórkowe w osłonce włosa. Ich obecność wpływa na wygląd i kondycję kosmyków. Zapewniają im skuteczne nawilżenie, elastyczność i gładkość. Kosmetyki z ceramidami w pielęgnacji włosów są remedium na liczne, negatywne czynniki zewnętrzne, które osłabiają spoiwo we włosach. Zalicza się do nich między innymi: farbowanie włosów, rozjaśnianie, trwałą ondulację, ale również promieniowanie UV.
Dlatego warto sięgnąć po kosmetyki z ceramidami w pielęgnacji włosów zniszczonych, szorstkich i przesuszonych. To produkty, które zapewnią dogłębne nawilżenie i zwiększą odporność włosów na negatywne działanie promieniowania UV.
Sprawdź Cafe Mimi szampon do włosów z ceramidami (300 ml), który szczególnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów osłabionych, z utratą blasku i elastyczności. Lipidy pomogą uzupełnić uszkodzenia w strukturze włosa, sprawiając, że pasma staną się mocne i gładkie.
Z czego pozyskuje się ceramidy?
Obecnie pozyskuje się je z kilku źródeł. Są to składniki pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i syntetycznego. Roślinne, zwane również fitoceramidami, znajdują się w soi, ziemniakach, ryżu czy kukurydzy. Te wytwarzane syntetycznie nazywane są pseudoceramidami, a ich budowa jest podobna do tych naturalnie występujących w skórze.
Warto wiedzieć, że tylko stosowanie preparatów zawierających czyste biologicznie ceramidy przyniesie spodziewany efekt. Zauważono również, że już kilkutygodniowa pielęgnacja skóry kosmetykami z ceramidami poprawia nawilżenie o ok. 70%.
Z czym łączyć ceramidy?
Ceramidy w kosmetykach wspomagają odbudowę warstwy hydrolipidowej, dlatego polubią się z nimi posiadaczki cery podrażnionej, zaczerwienionej, z utratą jędrności, problematycznej, które do swojej pielęgnacji włączyły kosmetyki z retinolem, kwasami AHA i BHA. Produkty z ceramidami to dobry wybór podczas kuracji złuszczającej, która może podrażnić i osłabić naskórek. Te substancje uszczelnią skórę, sprawiając, że pozostanie dogłębnie nawilżona i odżywiona.
Ceramidy – przykłady kosmetyków
Przemysł kosmetyczny szybko poznał się na znaczeniu ceramidów w pielęgnacji skóry, dlatego z coraz większą łatwością można znaleźć kosmetyki, które obfitują w te związki i dodatkowo w inne, cenne substancje odżywcze.
Ceramidy krem na noc Bielenda Professional Supremelab Barrier Renew to intensywnie odżywczy krem, który wzmacnia i odbudowuje naturalną barierę ochronną skóry. Te związki chemiczne to kluczowe składniki, a ich działanie zostało wzmocnione synergicznie współpracującymi emolientami (masło shea, skwalan), kwasami tłuszczowymi i fitosterolami z olejów roślinnych. W składzie pojawiają się również humektanty (mocznik, glukoza, witamina E). Krem sprawdzi się w pielęgnacji skóry wiotkiej, dojrzałej z utratą jędrności. Pomoże zrewitalizować naskórek, który odzyska utraconą elastyczność, gęstość i miękkość.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym jest skwalan, przeczytaj artykuł: Skwalan – co to za składnik
Marka Nacomi, znana miłośnikom naturalnych kosmetyków, nie próżnuje i nieustannie zaskakuje wymagające klientki atrakcyjnymi nowościami kosmetycznymi, które wpisują się w trend świadomej pielęgnacji z użyciem skutecznych składników aktywnych, które ostatnimi czasy zyskały na popularności w świecie beauty, choć znane były już wcześniej.
Taka właśnie jest nowa seria Nacomi Next Level, która oferuje funkcjonalne kosmetyki, bazujące na poszukiwanych składnikach, do których należą m.in. retinol w różnym stężeniu, kwasy AHA i PHA, bakuchiol, niacynamid, witamina C, peptydy i oczywiście ceramidy. Serum Nacomi Next Level Ceramidy posiada skład, który jest bardzo obiecujący.
Co w nim znajdziemy? Witaminy pod postacią panthenolu (prowitaminy B5) i witaminy E, naturalne oleje, będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych: Inca Inchi i olej z Passiflory, kompleks ceramidów SK-INFLUX V MB z dodatkowymi składnikami, takimi jak cholesterol. Za innowację można uznać zastosowanie przeciwzmarszczkowego kompleksu, który obejmuje ceramidy i peptydy (surowiec Dermaxyl 3%).
Serum z ceramidami to doskonały sposób na złagodzenie podrażnień, intensywne nawilżenie i stymulację produkcji lipidów. Uzupełnienie ceramidów powoduje wzmocnienie naturalnego płaszcza ochronnego skóry. To z kolei zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i utrzymaniu optymalnego nawilżenia skóry.
Basiclab ceramidy oferuje w postaci serum regenerującego strukturę skóry i odbudowującego barierę lipidową. Szczelny mur zwany cementem międzykomórkowym spełnia swoje zadania ochronne przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Nowatorskie połączenie ceramidów typu 3 i 6 w stężeniu 1% i 3%, z naturalną witaminą E, prebiotykiem 2% i specjalistycznym kompleksem peptydów w stężeniu 5% czyni serum z ceramidami marki BasicLab niezwykle pożądanym produktem, który zbiera pozytywne opinie w kręgu specjalistów z branży beauty i samych klientek, zainteresowanych zaawansowaną pielęgnacją, którą można przeprowadzić samodzielnie w domu.
Ceramidy – gdzie kupić?
Drogeria internetowa horex.pl posiada szeroką ofertę kosmetyków, które zawierają ceramidy. Są to produkty zarówno do pielęgnacji skóry twarzy, jak i włosów czy paznokci. Poznaj działanie tych kosmetyków na własnej skórze i przekonaj się, że warto było je włączyć do swojej pielęgnacji, niezależnie od wieku i typu skóry, a już na pewno w przypadku cery wrażliwej, atopowej czy podczas kuracji retinolem.
Ceramidy w kosmetyce stosowane są już od lat, jednak w ostatnim czasie zauważalnie wzrósł popyt na kosmetyki z tymi wyjątkowo wszechstronnymi składnikami. Dlaczego? Szukamy produktów z substancjami aktywnymi o udowodnionym działaniu, biologicznie spójnych z naszą skórę, dających długotrwały efekt pielęgnacyjny przy regularnym stosowaniu.
Poza tym dotkliwie odczuwamy na swojej skórze negatywne skutki coraz częściej występujących w populacji różnych dermatoz skórnych i alergii, które wiążą się z przewrażliwieniem i przesuszeniem skóry. Ratunkiem w takiej sytuacji będą właśnie kosmetyki z ceramidami jako remedium na przywrócenie skórze naturalnych funkcji obronnych przed patogenami i czynnikami środowiskowymi.