Cienie pod oczami - jakie kosmetyki wybrać

Cienie pod oczami to problem, którego przyczyn można doszukiwać się zarówno w nieodpowiednim trybie życia, jak i w niewłaściwej pielęgnacji, a czasem także w problemach zdrowotnych. Na potrzeby tego artykułu pominę jednak kwestie chorobowe i skupię się bardziej na pielęgnacji oraz codziennych nawykach, które mogą wpływać na wygląd skóry pod oczami. Z tego wpisu dowiesz się, jakie są główne przyczyny pojawiania się cieni pod oczami, jak im zapobiegać oraz jak redukować te, które już istnieją. A gdy wszystko zawiedzie sięgnąć po skuteczną broń – korektory pod oczy!


  1. Cienie pod oczami – przyczyny
  2. Jak pozbyć się cieni pod oczami?
    2.1. Jak zlikwidować cienie pod oczami? Domowe sposoby!
    2.2. Zabiegi na cienie pod oczami
  3. Cienie pod oczami – na co zwrócić uwagę?
    3.1. Cienie pod oczami – ranking najlepszych kremów
    3.2. Cienie pod oczami – makijaż jako ostatnia deska ratunku

 

Cienie pod oczami – przyczyny

Cienie i worki pod oczami mogą mieć różnorakie przyczyny, od problemów zdrowotnych, poprzez alergie, aż po nieodpowiedni tryb życia i przemęczenie. Gdy się pojawiają to znak, że coś może być nie tak. Im wcześniej zajmiemy się zlokalizowaniem źródła problemu, tym większe szanse na jego częściowe lub całkowite wyeliminowanie.

Głównymi przyczynami odpowiadającymi za powstawanie cieni pod oczami są;

  • przewlekłe zmęczenie,
  • długotrwały stres,
  • niewyspanie,
  • nieprawidłowa dieta,
  • niedobory witamin i składników mineralnych,
  • niewystarczające nawodnienie organizmu,
  • alergie,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • anemia,
  • zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca),
  • zarażenie pasożytami,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niedoczynność tarczycy,
  • choroby wątroby, nerek i śledziony.

Najczęściej jednak cienie pod oczami to objaw zwyczajnego przemęczenia, zarwanych nocy i zbyt dużej liczby obowiązków, które generują stres. Przekłada się to nie tylko na pojawienie się nieestetycznych sińców, ale i ogólne pogorszenie kondycji skóry. Wpływ na pojawienie się cieni mają również złe nawyki żywieniowe: zbyt duża ilość kawy, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz dieta uboga w składniki odżywcze, a zasobna w sól, która zatrzymuje płyny i powoduje pojawienia się “worków” pod oczami.

Maseczka pod oczy na cienie

Jak pozbyć się cieni pod oczami?

Na szczęście zazwyczaj wystarczy wprowadzić kilka prostych (lub pozornie prostych 😉 ) zmian. Podstawą jest wysypianie się  i zachowanie odpowiedniego rytmu dnia. Nie zawsze jest to możliwe, szczególnie przy pracy zmianowej, dlatego warto zadbać o kolejną kwestię: bądź aktywna. Ruch na świeżym powietrzu, nawet jeżeli jest to tylko spacer, poprawia samopoczucie i zapewnia lepsze dotlenienie organizmu. Pozwala również ograniczyć powstawanie obrzęków – nie tylko pod oczami.

Ważne jest również, aby nie nadużywać swojego wzroku – po godzinach w pracy spędzonych przed komputerem ostatnim, czego potrzebujesz to kolejne chwile przed ekranem. Zmiana nawyków żywieniowych oraz włączenie do diety owoców i warzyw również pozytywnie wpłyną na kondycję skóry, która dzięki nim dostanie większą ilość składników do prawidłowej regeneracji. I jeszcze jedno: woda, woda, woda – minimum dwa litry dziennie. To wszystko brzmi pięknie, jednak wprowadzenie tak radykalnych zmian jest zwyczajnie trudne i czasochłonne. Dlatego warto mieć w zanadrzu kilka domowych sposobów, które pozwolą na działanie, gdy cienie już się pojawiły.

Jak zlikwidować cienie pod oczami? Domowe sposoby!

Domowe sposoby na cienie pod oczami obejmują przede wszystkim pobudzenie krążenia krwi w skórze. Wraz z naturalnymi produktami dostarczane są składniki aktywne, które nawilżają, regenerują i likwidują obrzęki. Co pomoże Ci naturalnie uporać się z cieniami?

  • masaż zimnymi przedmiotami (np. łyżeczką lub kostką lodu) – zmniejsza opuchliznę i przywraca zdrowy wygląd skóry,
  • ogórek – nawilża, łagodzi podrażnienia, zmniejsza obrzęki i regeneruje,
  • jabłko – rozjaśnia cienie i skórę, a także zmiękcza ją,
  • ziemniaki – skórki ściągają nadmiar wody zgromadzonej pod skórą, a sok z ziemniaków delikatnie wybiela, zmniejsza zaczerwienienie i zasinienie,
  • herbata czarna lub rumianek – redukują opuchliznę i sprawiają, że skóra wygląda na wypoczętą.

Powyższe składniki możesz stosować bez obaw. Wystarczy 10 minut, by wygląd skóry pod oczami uległ poprawie, dlatego domowe sposoby na cienie pod oczami są idealnym uzupełnieniem pielęgnacji. Czasem to martwy naskórek, a raczej jego nadmiar, może powodować utrudnione wnikanie składników w skórę, dlatego regularne wykonywanie peelingu wesprze Cię w walce o świeże, wypoczęte spojrzenie.


Masaż twarzy kobido – lifting twarzy bez użycia skalpela!


Zabiegi na cienie pod oczami

Zdarza się, że problem jest jednak trudniejszy do rozwiązania i trzeba sięgnąć po usługi profesjonalnych salonów kosmetycznych. Kosmetolog będzie w stanie ocenić, jaki zabieg na usunięcie cieni pod oczami będzie w danym przypadku najbardziej skuteczny.

Niektóre zabiegi usuwające cienie pod oczami:

  • mezoterapia igłowa,
  • dermapen z osoczem bogatopłytkowym,
  • karboksyterapia,
  • ledoterapia,
  • radiofrekwencja mikroigłowa,
  • zabieg wypełniający z użyciem kwasu hialuronowego.

Usuwanie cieni pod oczami za pomocą specjalistycznych zabiegów kosmetycznych może być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy problem ma charakter nawrotowy. Czasem tradycyjne i mniej inwazyjne metody zwyczajnie zawodzą, a pod czujnym okiem specjalisty być może uda się osiągnąć efekty, których osiągnięcie nie byłoby możliwe w żaden inny sposób.

Cienie pod oczami – na co zwrócić uwagę?

Nim podejmiesz się znalezienia odpowiednich produktów, takich jak kosmetyki pod oczy, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę. Niektóre składniki działają w sposób wręcz fenomenalny, dlatego to właśnie na nich powinna być oparta pielęgnacja delikatnej skóry wokół oczu.

Podstawą pielęgnacji skóry wokół oczu jest nawilżanie, dlatego warto sprawdzić, czy wybrany produkt zawiera np. kwas hialuronowy.  Jest on jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków do twarzy, ze względu na intensywnie odmładzające działanie. Bardzo dobrze nawilża, koi i łagodzi podrażnienia. Właśnie te właściwości doskonale sprawdzą się w pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami.

Coraz częściej pojawiają się informacje, że to witamina C na cienie pod oczami jest kluczowa do zredukowania ich widoczności. Wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, co zapobiega pojawianiu się popękanych naczynek. Dodatkowo rozjaśnia i jest silnym antyoksydantem, który spowalnia procesy starzenia się skóry. Pamiętaj jednak, aby preparat z witaminą C był dedykowany właśnie skórze pod oczami, ponieważ wymagana jest tu lżejsza, lepiej wchłanialna konsystencja. Często witamina ta jest składnikiem serum pod oczy.

Cienie pod oczami można próbować zmniejszyć z pomocą znanych roślin, do których należą:

  • chaber bławatek,
  • rumianek pospolity,
  • arnika górska,
  • babka lancetowata,
  • ruszczyk kolczasty,
  • myszopłoch,
  • kasztanowiec zwyczajny,
  • świetlik.

Zmniejszają opuchliznę, działają przeciwzapalnie, ściągająco, antyseptycznie i poprawiają krążenie. Są one częstym składnikiem kremów, ze względu na znane i przebadane działanie. Możesz stosować je także samodzielnie. Wystarczy przygotować napar, nasączyć nim płatki kosmetyczne, następnie ostudzić w lodówce i położyć na powiekach. Po kilku minutach zauważysz, że skóra stanie się bardziej sprężysta, a opuchlizna i cienie widocznie się zmniejszą. Po kilku dniach regularnego stosowania takich “opatrunków”, cienie powinny być znacznie mniej widoczne.

Kosmetyki do pielęgnacji cieni pod oczami

Cienie pod oczami – ranking najlepszych kremów

Ok, przejdźmy teraz do rozwiązania, które chyba sprawia najwięcej radości, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jaki krem na cienie pod oczami wybrać? Lista nie zawiera tylko kremów, ale głównie z nich się składa. Postanowiłam stworzyć listę bestsellerów i produktów, które bardzo dobrze rokują na przyszłość – masz już któryś z nich?

Kosmetyki na cienie po oczami – TOP 5 produktów!

  1. Yon-Ka – Contours Phyto-Contour krem pod oczy redukujący cienie i obrzęki (15 ml) – jego magia polega na zastosowaniu połączenia wzmacniającego rozmarynu, odbudowujących peptydów z kory i pąków buku, nawilżającego aloesu i gliceryny roślinnej oraz witaminy E. To jeden z najlepszych kremów dedykowanych zmęczonej skórze z tendencją do pojawiania się cieni pod oczami.
  2. Clinique Pep-Start Eye Cream – rozjaśniający krem pod oczy (15 ml) – znana marka po raz kolejny wypuściła na rynek produkt, który jest strzałem w dziesiątkę w przypadku problemów z cieniami pod oczami. Odżywia, nawilża, rozjaśnia i zmniejsza widoczność oznak zmęczenia. Krem wyposażony został w praktyczny aplikator, który umożliwia jednocześnie wykonanie delikatnego masażu.
  3. Clinique All About Eyes Rich Bogaty krem redukujący sińce pod oczami, opuchliznę oraz linie i drobne zmarszczki 15 ml – kolejna propozycja od marki Clinique. Tym razem produkt nie tylko bardzo dobrze radzi sobie ze zmniejszeniem obrzęku i cieni, ale i wygładza drobne zmarszczki i linie. Właśnie dlatego sprawdza się szczególnie w pielęgnacji cery dojrzałej.
  4. Nacomi Argan Oil Eye Cream – krem pod oczy arganowy (15 ml) – na liście nie mogło zabraknąć popularnego kremu od Nacomi. Oparty głównie na oleju arganowym krem to idealne rozwiązanie na codzienną pielęgnację skóry w każdym wieku.
  5. Lancome Advanced Genifique Yeux Light Pearl Eye Mask hydrożelowa maska na okolice oczu (10 g) – jej skład oparto na rozjaśniającym działaniu bifidusu. Lekka formuła wyraźnie odświeża skórę i zmniejsza obrzęki pod oczami. To jeden z tych kosmetyków, które zawsze warto mieć w swojej kosmetyczce.

Cienie pod oczami – makijaż jako ostatnia deska ratunku

Ok, ale co zrobić, gdy po nieprzespanej nocy czeka Cię ważne wydarzenie a pod oczami rozchodzą się ciemne smugi? Ostatnią deską ratunku jest w tym przypadku makijaż, który nie rozwiąże problemu, ale przynajmniej go zamaskuje. Podstawą jest wybór odpowiedniego korektora o średnim lub mocnym kryciu, a zarazem lekkiej konsystencji, która nie obciąży skóry i nie będzie się gromadzić w zmarszczkach.

Zasady wyboru odpowiedniego korektora:

  • cienie sine lub błękitne – korektor z pomarańczowymi tonami,
  • cienie fioletowe – korektor z żółtymi pigmentami,
  • cienie oliwkowe lub szarobrązowe – korektor z różowymi tonami,
  • zaczerwienienie pod oczami – korektor zielony.

 

 

Nasza skóra ma tendencję do pokazywania, że coś jest nie tak. Nie inaczej jest w przypadku delikatnej skóry pod oczami. Aby uniknąć pojawiania się cieni i opuchlizny warto zawalczyć na wielu polach. Ukrywanie tych niedoskonałości nie powinno zastępować właściwej pielęgnacji, zrównoważonej diety czy ruchu na świeżym powietrzu. Bez trwałych zmian cienie oraz inne niedoskonałości będą powracać.