Citric Acid

Citric acid, znany głównie pod nazwą kwas cytrynowy, kojarzony jest przede wszystkim z branżą spożywczą, tymczasem wykazuje on wiele pożądanych właściwości pielęgnujących, dlatego bardzo często zasila formuły produktów kosmetycznych do twarzy oraz całego ciała. Dowiedz się, co to za składnik i jakie ma działanie!


Spis treści:

 1. Citric Acid: co to za substancja?
  1.1. Citric Acid: działanie i właściwości kwasu cytrynowego
 2. Citric Acid w kosmetykach. Czy kwas cytrynowy jest szkodliwy?

Kwasy należą do grupy najbardziej popularnych surowców kosmetycznych. Królują już nie tylko w profesjonalnych salonach, gdyż coraz częściej włączamy je do domowej pielęgnacji samodzielnie. Wszystko dlatego, że działają wielopłaszczyznowo i kompleksowo poprawiają kondycję cery.

Citric Acid: co to za substancja?

Citric Acid, a więc kwas cytrynowy, należy do grupy alfahydroksykwasów, a więc popularnych kwasów AHA, wśród których – w przemyśle kosmetycznym – największą popularnością cieszą się: kwas migdałowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas winowy czy kwas jabłkowy.


Dowiedz się więcej: Kwasy na twarz (AHA, BHA, PHA)


Kwas cytrynowy jest rozpuszczalny w wodzie oraz alkoholu. Naturalnie występuje głównie w owocach cytrusowych, ale też jagodach czy truskawkach. D+o celów przemysłowych pozyskiwany jest w drodze fermentacji. Charakteryzuje się mocnym aromatem oraz kwaśnym smakiem.

Kwasek wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu, m. in. spożywczym, ale też medycznym czy chemicznym. W gospodarstwach domowych przydaje się przede wszystkim do sprzątania – do odkamieniania powierzchni. W przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się go zazwyczaj na trzy sposoby.

Bardzo często stosowany jest jako środek konserwujący, który przedłuża trwałość produktów kosmetycznych. Z uwagi na to, że ma intensywny aromat, może on maskować nieprzyjemny zapach innych surowców wykorzystanych w preparatach.

Po trzecie i najważniejsze, citric acid wykazuje właściwości pielęgnacyjne. Tak, jak pozostałe kwasy z grupy AHA, działa keratolitycznie, a więc rozpuszcza oraz złuszcza martwy naskórek, jednocześnie niwelując wiele niedoskonałości skórnych: plamy, przebarwienia na twarzy czy blizny po trądziku.

Citric Acid: działanie i właściwości kwasu cytrynowego

Citric Acid nie bez powodu jest jedną z chętniej wykorzystywanych substancji w przemyśle kosmetycznym. Jako konserwant stosowany jest niezwykle często, gdyż skutecznie zwiększa trwałość preparatów, wpływa na ich stabilność, a także działa jako regulator pH.

Citric Acid właściwości

Warto natomiast nadmienić, że coraz częściej dostrzegane są pielęgnacyjne właściwości kwasu cytrynowego i choć wciąż jest mniej popularny od pozostałych kwasów z grupy AHA, jego potencjał staje się bardziej doceniany przez branżę beauty.

Najważniejsze właściwości citric acid:

 • działa keratolitycznie (złuszcza naskórek),
 • rozjaśnia przebarwienia i plamy słoneczne,
 • redukuje zmiany potrądzikowe,
 • chroni przed wolnymi rodnikami,
 • działa antybakteryjnie,
 • reguluje pH,
 • przedłuża trwałość kosmetyków,
 • maskuje/neutralizuje/zmienia zapach produktów kosmetycznych.

Przeczytaj również: Kosmetyki z kwasami – jak stosować i u kogo się sprawdzą?


Citric Acid w kosmetykach. Czy kwas cytrynowy jest szkodliwy?

Citric acid jest substancją niezwykle często wykorzystywaną w kosmetykach – nie tylko jako konserwant. Z uwagi na swoje właściwości pielęgnujące – zwłaszcza działanie antyoksydacyjne, rozjaśniające czy antybakteryjne, zasila formuły wielu popularnych produktów: kremów czy balsamów. Citric acid dodawany jest również do kul do kąpieli, ale też produktów myjących, np. żeli i płynów od oczyszczania skóry twarzy i całego ciała.

Działanie antyoksydacyjne pozwala zwalczać wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry. Z kolei jego właściwości rozjaśniające, sprawdzą się przy cerach problemowych, które borykają się z plamami, przebarwieniami czy zmianami potrądzikowymi. W wyższych stężeniach kwas działa wybielająco oraz złuszczająco.

Citric Acid w kosmetykach

Kwas cytrynowy uznawany jest za bezpieczny składnik, jednak ostrożność powinny zachować posiadaczki cery wrażliwej, delikatnej, skłonnej do podrażnień. Preparatów z kwasami, zwłaszcza bez uprzedniej konsultacji z lekarzem-specjalistą, powinny wystrzegać się także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Aplikując kosmetyki z citric acid na twarz, należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, gdyż promienie słoneczne, mogą dodatkowo podrażnić skórę, ale też przyczynić się do powstania nowych plam oraz przebarwień.