kobieta ma nałożone żelowe płatki na opuchnięte powieki

Co na opuchnięte powieki? Ten odwieczny problem natury estetycznej spędza sen z powiek wielu z nas, ponieważ dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale również dzieci. Jak sobie radzić z opuchlizną pod oczami i na powiekach? Już w drugim zdaniu tego artykułu pojawiła się podpowiedź – zapewnić sobie odpowiednią ilość snu w nocy. Można więc lekko powiedzieć – nie spędzaj snu z powiek, a rano Twoje powieki będą wyglądały normalnie, a spojrzenie będzie świeże i wypoczęte.

Ta wydawać by się mogło banalna rada jest po prostu najbardziej skuteczna, jednak nie żyjemy w idealnym świecie i nie zawsze niestety możemy się dobrze wyspać. Jak zatem usunąć wizualne skutki nieprzespanej nocy? Jakie jeszcze inne czynniki poza złą higieną snu powodują opuchliznę na powiekach? Jak sobie z nią radzić? Jakich kosmetyków używać i jakimi domowymi sposobami niwelować ten defekt? Oto zagadnienia, którymi dzisiaj się zajmiemy.


Spis treści:

 1. Co na opuchnięte powieki – przyczyny opuchlizny
  1.1. Rodzaje opuchlizny na powiekach
 2. Co na opuchnięte powieki rano – domowe sposoby działania
 3. Co na opuchnięte oczy? Kosmetyki pielęgnacyjne

Polecane produkty:


Co na opuchnięte powieki – przyczyny opuchlizny

alergiczne opuchnięcie powieki

Zanim zgłębimy główny temat: co na opuchnięte powieki, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny pojawianie się opuchlizny i co oznaczają opuchnięte powieki.

Jak już wiemy z poprzednich artykułów skóra wokół oczu jest cienka, delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych i szczególnie podatna na działanie czynników zewnętrznych. To właśnie po niej od razu widać, czy wystarczająco długo spaliśmy, ale też jej wygląd może powiedzieć nam wiele o kondycji całego organizmu i chorobach, z którymi się zmagamy. Tkanka pod skórą na powiekach jest miękka, luźna i mocno ukrwiona z widocznymi naczynkami.

Dlaczego powieki puchną? Opuchnięte powieki pojawiają się wtedy, gdy właśnie w tej tkance gromadzi się limfa i powstają zastoje w jej przepływie. Taka sytuacja może się pojawić przede wszystkim rano, gdy zbyt krótko spaliśmy i nie jesteśmy wypoczęci. Poza tym opuchlizna towarzyszy nam, gdy mamy niską przepuszczalność ścian naczyń lub posiadamy ku niej predyspozycje genetyczne.

Co oznaczają opuchnięte powieki? Przeważnie oznaczają to, że jesteśmy przemęczeni i że nie dostarczy naszemu organizmowi wystarczającej ilości płynów. Oprócz złej higieny snu na pojawienie się obrzęków na powiekach wpływa również nasz styl życia, a mianowicie godziny spędzone przed ekranem komputera i telefonu, czyli nadmierne poddawanie się wpływowi niebieskiego światła. Jeżeli sporadycznie zauważmy u siebie opuchnięte powieki, mamy do czynienia jedynie z defektem estetycznym i nie musimy się nadmiernie tym przejmować, bowiem wystarczy zmienić zwyczaje i ułożyć odpowiednią pielęgnację, aby zniwelować ten „spuchnięty problem”.

Kolejnym powodem, który nie powinien zasiać u nas ziarna niepokoju, są również opuchnięte oczy po płaczu. To naturalny efekt, jaki pojawia się na tej wrażliwej tkance, jeżeli wcześniej płakaliśmy. Skóra na powiekach zostaje podrażniona i zatrzymuje się w niej woda, co przejawia się w obrzęku na górnej i dolnej powiece, czy smutnych podkówkach pod oczami. Z tą przyczyną również sobie poradzimy, stosując odpowiednie kosmetyki lub skuteczne, domowe triki.

Gdy jednak opuchlizna pod oczami nie jest związana z naszym trybem życia czy wyjątkowymi sytuacjami, może oznaczać pewne zmiany chorobowe, jakie zachodzą w naszym organizmie. Wówczas należy baczniej obserwować te skórne defekty i w razie konieczności skonsultować się z lekarzem. Opuchlizna w okolicach oczu może sygnalizować niektóre choroby, jak, np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zapalenie spojówek, zapalenie zatok, alergia, cukrzyca, zaburzenia w układzie krążenia, problemy z wątrobą lub nerkami. Dość częstym powodem, dla którego woda gromadzi się w okolicach oczu i powstaje opuchlizna, jest przyjmowanie niektórych leków.

Typowe jest również to, że opuchnięcia skóry pod oczami pojawiają się z wiekiem. Gdy się starzejemy nasza skóra staje się mniej elastyczna, a mięśnie okrężne oka nie są tak napięte jak kiedyś. Z tego powodu właśnie skóra staje się bardziej wiotka i podatna na powstawanie opuchlizny, która utrzymuje się dłużej i jest widoczna nie tylko rano po nieprzespanej nocy, ale również przez resztę dnia.

Najczęstsze przyczyny opuchlizny w okolicach oczu:

 • zbyt mała ilość przespanych godzin,
 • nadmierny kontakt ze światłem niebieskim (praca przy komputerze, rozrywka na telefonie, itp.),
 • przemęczenie i przewlekły stres,
 • płacz,
 • złe nawyki żywieniowe,
 • niezdrowy tryb życia,
 • używki,
 • alergia na pyłki, sierść, kurz,
 • alergia\uczulenie na składniki kosmetyczne, klej do sztucznych rzęs, etc.,
 • choroby.

Co na opuchnięte powieki? Świetlik lekarski! Dowiedz się więcej


Rodzaje opuchlizny na powiekach

Powody, dla których powstają obrzęki pod oczami, są różne i w zależności od źródła problemu należy znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które przyczyni się do zmniejszenia opuchlizny.

 • Co na opuchnięte powieki po alkoholu?

Jeżeli przytrafiła się nam impreza, która nie tylko przedłużyła się do rana, ale również co nieco przesadziliśmy z procentami, należy się nastawić na opuchliznę nie tylko pod oczami, ale również, możliwe, że na całej twarzy. W takich sytuacjach najważniejsze jest nawodnienie organizmu. Ratunkiem jest przede wszystkim zadbanie o to już na imprezie, aby przy okazji każdego drinka wypić również szklankę wody. To nas niewątpliwe uchroni przed niechcianymi efektami imprezowania. Rano oczywiście można skorzystać z któregoś z domowych sposobów i sięgnąć po kostki lodu lub napary ziołowe.

 • Co na opuchnięte powieki – alergia

Opuchlizna wokół oczu to jeden z typowych objawów alergii. Jeżeli oprócz spuchniętych powiek, zauważymy u siebie również łzawienie oczu, pieczenie, swędzenie, a także katar, zaczerwienienie śluzówki, możemy mieć do czynienia z alergią, np. na pyłki traw, sierść zwierząt, roztocza. Opuchlizna może pojawić się także przy okazji alergii pokarmowej, a także uczulenia na kosmetyki, a wtedy mamy do czynienia z alergią kontaktową.

Aby uniknąć przynajmniej tego ostatniej, nieprzyjemnej reakcji, należy stosować pod oczy tylko takie kosmetyki, które są przeznaczone do aplikacji w te miejsca. Takie produkty przechodzą bowiem dodatkowe badania oftalmologiczne, które zapewniają ich bezpieczeństwo do stosowania we wrażliwych miejscach na skórze twarzy, jakimi są okolice oczu. Bardzo ważne jest również wykonywanie prób uczuleniowych przy wprowadzaniu nowych kosmetyków do rutyny pielęgnacyjnej, szczególnie jest to istotne, gdy nasza cera jest wrażliwa, reaktywna.

W przypadku alergicznego obrzęku powiek po pierwsze należy usunąć z otoczenia uczulające substancje, w tym kosmetyki, które mamy na twarzy. Na pewno należy przemyć oczy zimną wodą, a następnie namoczyć bawełnianą ściereczkę i położyć tak przygotowany kompres na oczy na około 10 – 15 minut. Niezawodne są również krople do oczu lub roztwór soli fizjologicznej, którym przemywamy oczy. Przy alergicznym zapalaniu spojówek stosuje się również maści.

 • Co na opuchnięte oczy u dziecka?

Jeżeli u dziecka pojawi się opuchlizna na oczach, najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem pediatrą, ponieważ wymaga to podjęcia szybkich i skutecznych kroków. Obrzęk na powiekach łączy się nieraz z opuchlizną nosa i może to sygnalizować mononukleozę. Dodatkowo gdy pojawią się inne objawy, takie jak powiększenie migdałków, ból gardła, rozbicie i gorączka, warto jak najwcześniej udać się do przychodni rodzinnej, aby uzyskać diagnozę i rozpocząć ewentualne leczenie.

Co na opuchnięte powieki rano – domowe sposoby działania

kobieta masuje rollerem opuchniętą skórę pod oczami

Co zrobić na opuchnięte powieki? Co stosować na opuchnięte powieki, gdy rano obudzimy się z poduszeczkami pod oczami? Twarz nie prezentuje się wtedy zdrowo, bo odbija się na niej zarwana noc nie tylko na imprezie, ale również w pracy przy komputerze, itd. Oczy są zaczerwienione, powieki są spuchnięte i obolałe. Gdy mamy do czynienia z taką sytuacją, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Oto kilka z nich.

To niezawodne metody na usunięcie opuchlizny nawet w kilka minut. Przydadzą się szczególnie wtedy, gdy rano musimy szybko wyjść i dobrze wyglądać, bo czeka nas ważne spotkanie czy inspirująca rozmowa z dawno niewidzianą koleżanką.

Domowym, a w zasadzie życiowym, patentem na opuchliznę wokół oczu w większości przypadków jest nic innego jak zachowanie higieny snu, czyli przesypianie 7 – 8 godzin w nocy. Pomoże również picie wody w odpowiedniej ilości, regularny sport, unikanie stresujących sytuacji, natlenianie się, unikanie dymu papierosowego, alkoholu i innych używek. Odstawianie telefonu czy laptopa, wyłączanie telewizora co najmniej dwie godziny przez zaśnięciem. Taki detoks technologiczny znakomicie wpłynie nie tylko na jakość snu, ale również na stan naszej cery. To pewne!

Z czego okłady na opuchnięte oczy? Do najczęściej stosowanych domowych sposobów na opuchnięte powieki należą:

 1. Lód na opuchnięte oczy – chłód skutecznie zmniejsza opuchliznę, ponieważ obkurcza naczynia krwionośne. Mikromasaż kostkami lodu to pierwszy krok do rozprawienia się z opuchlizną po nieprzespanej nocy.
 2. Zimne okłady – świetnie w tym aspekcie sprawdzi się schłodzony, świeży ogórek zielony, którego plasterki połóż na powieki.  Ratunkiem na opuchnięte powieki może być również schłodzona łyżeczka deserowa.
 3. Roller do twarzy i kamień gua sha – to sprawdzone akcesoria to rozbijania limfy i poprawiania mikrokrążenia. Jeszcze lepiej się sprawdzoną, jeżeli poprzedniego dnia włożymy je do lodówki.
 4. Maseczka z ogórka i ziemniaka – starte warzywa powinny przyjąć konsystencję pasty z miąższu, którą następnie należy schłodzić w lodówce. Gdy maseczka osiągnie odpowiednio niską temperaturę, należy nałożyć ją na zamknięte oczy i po 15 minutach zmyć letnią wodą.
 5. Ziołowe i herbaciane kompresy:
 • kwiat lipy – działa przeciwzapalnie;
 • świetlik lekarski – zwiększa wchłanianie płynu wysiękowego, zmniejszając przy tym opuchliznę, działa łagodząco;
 • chaber bławatek – wykazuje właściwości przeciwzapalne i łagodzi działanie niebieskiego promieniowania z ekranów komputerów i telefonów;
 • arnika górska – uszczelnia naczynia włosowate i bardzo dobrze wchłania się przez naskórek;
 • zielona i czarna herbata – obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszają stany zapalne i redukują opuchliznę.

Warto pamiętać o tym, że wykonując kompresy z ziół i herbaty, należy korzystać z niearomatyzowanych herbat i wysokiej jakości, czystych ziół.


Twoja skóra jest nadwrażliwa? Dowiedz się, czym jest skóra reaktywna i jak o nią zadbać


Co na opuchnięte oczy? Kosmetyki pielęgnacyjne

dziewczyna ma pod oczami żelowe płatki na opuchnięte powieki

A co jeśli domowe sposoby to za mało? Wówczas dobrze jest mieć pod ręką skuteczne kosmetyki pielęgnacyjne, które posiadają formuły bogate w składniki o działaniu rozjaśniającym skórę, redukującym opuchliznę, nawilżającym i rozświetlającym naskórek.

Najważniejsza jednak rada jest taka, że lepiej zawczasu zaradzić problemom ze spuchniętymi powieki, niż później niwelować obrzęki. Dlatego należy dbać o regularne nawilżanie skóry pod oczami, ujędrnianie jej i przede wszystkim łagodne oczyszczanie. Gdy nasza pielęgnacja będzie odpowiednia, a przy okazji będziemy prowadzić zdrowy tryb życia, o wiele rzadziej będziemy mieć do czynienia z obrzękami na twarzy.

Jakich składników szukać w kosmetykach do aplikacji na skórę pod oczami? To przede wszystkim: świetlik lekarski, witamina C, kofeina, ceramidy, peptydy, kwas hialuronowy, ektoina, masło shea, olej z wiesiołka.

Jednak nawet najlepsze kremy pod oczy i serum pod oczy na nic się zdadzą, jeżeli do całej rutyny podejdziemy frywolnie i niedbale. Trzymanie się nawet najbardziej podstawowego planu pielęgnacyjnego, do którego należy: demakijaż, oczyszczanie, nawilżanie twarzy (te ostatnie etapy wykonywane dwa razy dziennie: rano i wieczorem), na pewno przyniesie rezultaty w postaci zadbanej skóry i braku opuchlizny pod oczami, chociażby z powodu niedokładnie wykonanego demakijażu oczu.

Uwierz, że codzienna pielęgnacja wymagającej skóry pod oczami sprawi, że na pewno rzadziej zauważysz opuchliznę pod oczami, a w razie podbramkowych sytuacji, ratunkiem będą żelowe, schłodzone płatki pod oczy, które warto mieć zawsze w zanadrzu i w lodówce, jeżeli masz tendencję do obrzęków.


Polecane produkty: