skład kosmetyku

Cocamidopropyl Betaine to substancja powierzchniowo-czynna często występująca w szamponach do włosów. Wzbudza zainteresowanie szczególnie u włosomaniaczek, bo choć jest delikatnym środkiem myjącym, to niektóre osoby szukają kosmetyków bez niej, a w wielu drogeriach internetowych powstają nawet specjalne kategorie szamponów bez CAPB. Dlaczego? Czemu mimo swojej łagodności w działaniu nie wszystkim ten składnik służy? Jakie pojawiają się wątpliwości? O tym wszystkim i o wielu innych sprawach przeczytacie w dzisiejszym artykule.


Spis treści:

 1. Cocamidopropyl Betaine – co to jest?
  1.1. Cocamidopropyl Betaine – inne nazwy
 2. Cocamidopropyl Betaine – szkodliwość
  2.1. Cocamidopropyl Betaine – uczulenie
  2.2. Uczulenie na Cocamidopropyl Betaine – objawy
  2.3. Cocamidopropyl Betaine a wypadanie włosów
  2.4. Jak rozpoznać uczulenie na CAPB?
 3. Cocamidopropyl Betaine w kosmetykach
  3.1. Łagodny szampon bez Cocamidopropyl Betaine
  3.2. Szampon bez SLS i Cocamidopropyl Betaine
  3.3. Żel pod prysznic bez Cocamidopropyl Betaine
 4. Coco-betaine a Cocamidopropyl Betaine
  4.1. Czym jest Coco-betaine?

Polecane produkty:

Cocamidopropyl Betaine – co to jest?

wzór chemiczny Cocamidopropyl Betaine

Cocamidopropyl Betaine to substancja pianotwórcza, której zadaniem jest ustabilizowanie i poprawienie jakości piany w preparatach myjących. Dzięki niej piana jest gęsta i stabilna. Dba także o konsystencję kosmetyków, zawierających anionowe substancje powierzchniowo-czynne, tworząc mieszane micele. Posiada przezroczystą konsystencję i powstaje na bazie oleju kokosowego. Z chemicznego punktu widzenia jest surfaktantem amfoterycznym. Jest biodegradowalna. Występuje w składzie wielu kosmetyków, należą do nich m.in. szampony do włosów, żele oczyszczające, żele pod prysznic, mydła w płynie, płyny do kąpieli.

To substancja myjąca, która skutecznie, ale bardzo łagodnie usuwa zanieczyszczenia ze skóry i włosów. Stosowana w kosmetykach zmywalnych pełni również funkcję łagodzącą działanie mocniejszych detergentów zastosowanych w produkcje, takich jak SLS, SLES, ALS, zmniejszając lub eliminując całkowicie ich drażniące działanie.

Kokamidopropylobetaina (nazwa zwyczajowa) wykazuje właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, dlatego często znajduje zastosowanie w kosmetykach do higieny intymnej. Działa antystatycznie, co oznacza, że zapobiega elektryzowaniu się włosów.

Cocamidopropyl Betaine – inne nazwy

Kokamidopropylobetaina ukrywa się również pod innymi nazwami. W składzie kosmetyków możemy ją znaleźć również jako:

 • Coconut Oil Amidopropyl Betaine,
 • Cocoyl Amide Propyl Dimethyl Glycine,
 • Tegobetaine L7,
 • N-cocamidopropyl-N,
 • N-dimethylglycine Hydroxide.

Cocamidopropyl Betaine – szkodliwość

CAPB jest składnikiem uznanym za bezpieczny do stosowania w kosmetykach. Pojawia się w formule produktów spłukiwanych, które nie pozostają na skórze. Zgodnie z najnowszym stanem wiedzy nie ma informacji odnośnie bezpieczeństwa tego składnika w preparatach niespłukiwanych.

Kosmetyki z tym składnikiem można bezpiecznie stosować w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Pojawiają się informację, że może przesuszać skórę szczególnie wrażliwą, reaktywną.

Cocamidopropyl Betaine – uczulenie

Uczulenie na CAPB to jedna z częściej wyszukiwanych fraz, która łączy się z tą substancją myjącą. Choć jest to łagodny surfaktant, u niektórych osób wywołuje alergie, pod postacią świądu skóry głowy, łupieżu czy wpadania włosów. Pojawiały się badania pilotażowe, których wyniki pokazały, że zamiast wywoływać reakcje alergiczne powoduje nieraz drażniące reakcje. Za ten stan rzeczy obarcza się najbardziej amidoaminy, po których stwierdzono najbardziej widoczne reakcje drażniące skórę. Sama w sobie CAPB ma niski potencjał uczulający. Mogą jej nie tolerować osoby szczególnie wrażliwe na amidoaminy, jednak warto wiedzieć, że ich obecność w CAPB jest niewielka i rygorystycznie kontrolowana.

Gdy CAPB występuje sama w składzie produktu, co znaczy, że nie ma innych detergentów w postaci, np. SLS, itp., ma niski potencjał uczulający.

Uczulenie na Cocamidopropyl Betaine – objawy

Jeżeli w INCI kokamidopropylobetaina występuje w obecności Sodium Lauryl Sulfate, może powodować, m.in.

 • przesuszenie skóry,
 • swędzenie i zaczerwienienie skóry,
 • alergiczne zapalenie skóry,
 • łupież,
 • wyprysk na skórze owłosionej,
 • nasilone wypadanie włosów.

Cocamidopropyl Betaine a wypadanie włosów

wypadanie włosów

Jeżeli zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów, sprawdź INCI swojego szamponu, bo może się okazać, że za taki stan rzeczy odpowiada właśnie CAPB (o ile wykluczysz pozostałe czynniki, takie jak zła dieta, przewlekły stres, przyjmowane leki czy inne składniki aktywne znajdujące się w szamponach). Wówczas możesz zacząć poszukiwać szamponów bez CAPB. Może, ale nie musi być ona przyczyną osłabienia cebulek włosów, które prowadzi właśnie do wypadania włosów w nadmiernej ilości.


Wypadają ci włosy? Sprawdź, szampon przeciw wypadaniu włosów


Jak rozpoznać uczulenie na CAPB?

To żmudne zadanie, polegające na obserwacji. Jeżeli po kilku razach mycia głowy szamponem z CAPB zauważymy u siebie powyższe objawy, prawdopodobnie ich przyczyną się CAPB. Jeżeli inne składniki wchodzące w skład formuły naszego szamponu do tej pory nas nie uczulały, możemy mieć niemal pewność, że powinniśmy poszukać szamponów bez CAPB.

Cocamidopropyl Betaine w kosmetykach

piana z szamponu na włosach

W kosmetykach CAPB może występować w postaci syntetycznej lub roślinnej. Chociaż to substancja bardzo popularna i wykorzystywana w wielu kosmetykach, obecnie możemy znaleźć na rynku szampony bez CAPB. Poniżej kilka naszych propozycji.

Łagodny szampon bez Cocamidopropyl Betaine

Szampon bez SLS i Cocamidopropyl Betaine

Żel pod prysznic bez Cocamidopropyl Betaine

Coco-betaine a Cocamidopropyl Betaine

skróty Coco-betaine i Cocamidopropyl Betaine

Nie bez powodu ten nagłówek znalazł się w naszym artykule. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niepotrzebny, warto wyjaśnić różnice pomiędzy obiema substancjami chemicznymi Coco-betaine a Cocamidopropyl Betaine, ponieważ bardzo często są one ze sobą mylone. Dlaczego? Być może podobieństwo nazw sprzyja pomyłkom. Jednak bardziej niż całe nazwy błędnie stosowane są skróty obu składników, dlatego teraz wyjaśnimy, jak należy oznaczać Coco-betaine, czym jest oraz jaki skrót został przypisany do kokamidopropylobetainy, której dzisiaj poświęciliśmy całą naszą uwagę.

Otóż Coco-betaine posiada skrót CB (stąd też pomyłki, bo pierwsze litery tego skrótu są takie same jak w przypadku Cocamidopropyl Betaine). Dlatego wprowadzono jasne różnienie w skróconych nazwach obu substancji i omawianemu dzisiaj surfaktantowi przypisano CAPB.

Zatem podsumowując:

 • Coco-betaine – CB
 • Cocamidopropyl Betaine – CAPB

Jak widać, nie są to te same substancje, dlatego należy ostrożnie podchodzić do informacji w internecie, ponieważ często zdarzają się błędy w odczytywaniu znaczenia tych składników. Podczas czytania składów, zwróćmy uwagę na oznaczenia i nie dajmy się zaprowadzić w kozi róg. Te wyjaśnienia są szczególnie przydatne osobom, które poszukują szamponów bez CAPB, ale niekoniecznie chcą wyeliminować z pielęgnacji CB.


Dowiedz się, dlaczego włosy się elektryzują


Czym jest Coco-betaine?

Coco-betaine to betaina kokosowa. Zalicza się ją również do surfaktantów amfoterycznych, czyli łagodnych substancji powierzchniowo-czynnych, które mają przede wszystkim za zadanie usuwać wszelkie zanieczyszczenia, brud, sebum i kurz z naszej skóry i włosów. Ponadto CB zmiękcza skórę i włosy oraz jest antystatykiem, czyli zapobiega elektryzowania się kosmyków. Podobnie jak CABP skutecznie zmniejsza właściwości drażniące silniejszych detergentów anionowych, takich jak wspomniane wyżej SLS, SLES, ALS i SCS.

Betaina kokosowa jest aminokwasem, który wchodzi w skład buraka. Oprócz wymienionych uprzednio funkcji myjących, nawilża i wygładza skórę i włosy. Warto wspomnieć, że jest to całkowicie bezpieczny składnik kosmetyków i nie istnieją obostrzenia co do jej stosowania w preparatach do pielęgnacji ciała.

CAPB w kosmetykach występuje bardzo często, co nie znaczy, że nie znajdziemy produktów bez niej w składzie.  Budzi różne emocje, ale nie należy się do niej uprzedzać jedynie ze względu na opinie, że niektórych może uczulać. Jeżeli nie szkodzi naszej skórze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadal stosować kosmetyki, które uwzględniają ją w swoich formułach. To łagodny i bezpieczny składnik myjący.

Polecane produkty: