czy perfumy mogą się przeterminować

Określenie daty ważności większości z nas kojarzy się z produktami spożywczymi, na których znajdziemy daty określające, do którego dnia dany produkt nadaje się do spożycia. Czy podobnie jest z kosmetykami? Okazuje się, że perfumy również mają swoją datę przydatności. To, że są zamknięte w szklanych flakonikach, posiadają w składzie alkohol i charakteryzują się niezwykle wydajnymi formułami, nie znaczy, że nie mogą się przeterminować. Perfumy z czasem mogą zwietrzeć i całkowicie zmienić odbiór zapachu. W tym artykule odpowiemy na bardzo ważne pytanie — czy perfumy mogą się przeterminować? 


Spis treści:

 1. Czy perfumy mogą się przeterminować?
  1.1. Przeterminowane perfumy a trwałość perfum — od czego zależy?
 2. Co oznacza skrót PAO?
  2.1. Na jakich kosmetykach nie znajdziemy znaku PAO?
 3. Czy perfumy mogą się przeterminować? Co wpływa na jakość zapachów?
 4. Czy perfumy mogą się przeterminować szybciej przez złe przechowywanie?
  4.1. Jak utrwalić zapach perfum? Sprawdzone sposoby

Popularne perfumy dla kobiet:

Czy perfumy mogą się przeterminować? Na co zwrócić uwagę?

Zauważyłaś, że po pewnym czasie Twoje perfumy straciły moc i intensywność? To jedna z oznak tego, że konkretne perfumy się po prostu przeterminowały. Olejki eteryczne wykorzystane w kompozycji zapachowej nie są „nieśmiertelne”. Zwykle perfumy po około 2-3 latach mogą tracić na świeżości. 

Zmiany nie są widoczne, ale są to za wyczuwalne. Gdy w perfumach zaczniemy zauważać kwaśne, nieprzyjemne nuty zapachowe lub wyczujemy specyficzny zapach pleśni to znak, że wybrałaś przeterminowane perfumy. Kolejną oznakom jest zmniejszenie trwałości zapachu. Jeśli zapach zbyt szybko się ulatnia to kolejny sygnał, że żywot perfum dobiegł końca. Kolejnym elementem jest kolor. W przezroczystych flakonach można na bieżąco śledzić ich barwę. Gdy kolor się drastycznie zmienił lub formuła zmętniała to kolejny znak, że czas pożegnać się z konkretnym zapachem. Przypominamy, że używanie przeterminowanych perfum może wywoływać różnego rodzaju alergie i uczulenia na skórze. 

Przeterminowane perfumy a trwałość perfum — od czego zależy?

Perfumy damskie lub perfumy męskie to często „ogólna” nazwa dla tego typu produktów. Na rynku znaleźć możemy kosmetyki zapachowe różniące się od siebie trwałością i intensywnością zapachów. Zależy to m.in. od odpowiedniego stężenia olejków eterycznych. Zapachy możemy podzielić na perfumy, wody perfumowane, wody toaletowe, wody kolońskie i mgiełki. 

 • Perfumy — stężenie olejków eterycznych w alkoholach wynosi od 24% do nawet 43%. Oznacza to, że tego typu zapachy są najtrwalsze.
 • Woda perfumowana — stężenie wynosi od 10% do 15%.
 • Woda toaletowa — stężenie olejków zapachowych oscyluje w okolicach 5-10%, a sam zapach jest wyczuwalny przez mniej więcej 8 godzin. 

Sprawdź również: Jakie perfumy na jesień wybrać? Postaw na cięższe zapachy


Co oznacza skrót PAO?

PAO

Na kosmetykach znajdziemy informacje podobne do tych umieszczanych na produktach spożywczych – „najlepiej spożyć przed”. Na kosmetykach symbolem określających ważność preparatów jest znak PAO (period after opening). To charakterystyczny symbol otwartego słoiczka, który informuje użytkownika o tym, przez jaki czas od otwarcia można bezpiecznie stosować dany kosmetyk. 

Znak PAO został wprowadzony po to, by zapewnić konsumentów maksimum bezpieczeństwa oraz uchronić ich przed zakupem przeterminowanych kosmetyków. PAO to tak naprawdę znak określający datę ważności perfum, kremów, balsamów itd. 

Obok symbolu PAO znajduje się liczba i litera „M”, np. PAO 6M lub symbol otwartego słoiczka z oznaczeniem 6M. Tak podana informacja mówi o tym, ile miesięcy po otwarciu kosmetyku należy go zużyć lub wyrzucić. W przypadku perfum można również się spotkać z zapisem „EXP.”, gdzie obok podana jest konkretna data określająca termin ważności kosmetyku. 

Na jakich kosmetykach nie znajdziemy znaku PAO?

Istnieją kosmetyki, które nie zawierają na opakowaniu znaku PAO. Dotyczy to głównie produktów do jednorazowego użytku oraz np. w aerozoli (dezodoranty), na pomadkach do ust, pudrach prasowanych. W tych kosmetykach kontakt ze środowiskiem zewnętrznym nie ma wpływu na bezpieczeństwo i właściwości danego preparatu. Najkrótszą datę ważności mają zwykle kremy do twarzy i balsamy do ciała, a najdłuższą tusze do rzęs i kosmetyki w pudrze. Pamiętaj, że przeterminowane perfumy lub inne kosmetyki mogą uczulać i powodować groźne zmiany skórne. 

Czy perfumy mogą się przeterminować? Co wpływa na jakość zapachów?

Po czym poznać, że perfumy mogą być przeterminowane

Okazuje się, że w przypadku dobrej jakości perfum można ich używać o wiele dłużej niż data ważności podana na opakowaniu. Trwałość i właściwości konkretnych perfum mogą zostać jednak obniżone przez wiele czynników zewnętrznych. Zaliczamy do nich m.in.:

 • Światło — słoneczne i te sztuczne to jedne z największych wrogów perfum. Perfumy wystawione na światło szybciej tracą swoje właściwości i o wiele szybciej się psują. Producenci często zaznaczają, że konkretne zapachy należy trzymać w ciemnym miejscu oraz w oryginalnych opakowaniach.
 • Temperatura — perfumy psują się przez zbyt wysoką lub niską temperaturę. Wahania temperatur, wilgotność lub nieprawidłowe miejsce przechowywania odbijają się negatywnie na kondycji perfum. Uznaje się, że najlepszą temperaturą dla perfum jest ok. 16 stopni Celsjusza. Wiele kobiet w trosce o świeżość zapachów decyduje się na przechowywanie perfum w lodówce. Lodówka na kosmetyki to gadżet, który coraz częściej wybierają fanki kosmetyków. Warto jednak pamiętać o tym, że temperatura pokojowa również w żaden sposób im nie zaszkodzi. 
 • Powietrze — atomizer to jedyna część perfum, która ma kontakt z powietrzem zewnętrznym. Oznacza to, że w przypadku perfum z kolbką, w splashu, należy pamiętać, by zapachu nie aplikować bezpośrednio na skórę, ponieważ bakterie ze skóry mogą przedostać się do wnętrza flakonu i doprowadzić do ich przedwczesnego zepsucia. 

Czy perfumy mogą się przeterminować szybciej przez złe przechowywanie?

czy perfumy mogą się przeterminować, gdy przechowywane są w samej buteleczce

Czy perfumy mogą się przeterminować szybciej, niż wskazuje na to informacja producenta? Tak! Wiele osób powiela jeden błąd — przechowuje perfumy w łazience. Wszystkim perfumom ciepło, wilgoć i sztuczne światło szkodzi i prowadzi do przyspieszenia procesów odpowiedzialnych za utratę świeżości i intensywności nut zapachowych. Perfumy przechowywane w łazience o wiele szybciej się zmieniają. Wietrzeją, zmieniają kolor i tracą swoje właściwości. 

Perfumy zawsze należy przechowywać w suchym, chłodnym i pozbawionym światła miejscu. Najlepiej sprawdzi się szafka lub szuflada. Nie warto również wyrzucać tekturowych opakowań — chronią one skutecznie flakonik przed dostępem światła. By przedłużyć trwałość zapachów nie należy…z nich często korzystać! Codzienne otwieranie, zamykanie, sprawdzanie i wąchanie ich sprawia, że nadmierny kontakt z tlenem może powodować, że zapach z czasem stanie się mniej intensywny. Co więc zrobić? Jeśli kochasz perfumy i boisz się o utratę wszystkich właściwości — kupuj perfumy w mniejszych pojemnościach. Możesz również przelać je do mniejszych flakoników lub atomizera.


Warto przeczytać: Jak przechowywać perfumy? (cenne wskazówki i porady)


Jak utrwalić zapach perfum? Sprawdzone sposoby

Istnieje kilka trików pozwalających przedłużyć intensywność i trwałość perfum na naszej skórze. Kosmetyczne ekspertki zalecają, by przed użyciem perfum nałożyć na skórę balsam do ciała z tej samej linii zapachowej. Wielu producentów sprzedaje swoje perfumy w specjalnych zestawach, w których znajdziemy np. zapach, balsam do ciała lub perfumowany żel pod prysznic. 

Aplikując perfumy, należy wybierać takie miejsca jak szyja, dekolt i nadgarstki. Dla zwiększenia intensywności poleca się m.in. włosy. Dlaczego? Molekuły perfum mają zdolność do głębokiego wnikania w strukturę włosa. Dzięki temu zapach jest lepiej wyczuwalny. Mówiąc o trwałości perfum, nie można zapominać o najprostszym sposobie, czyli reaplikacji. Warto posiadać w torebce ulubione perfumy w wersji mini, dzięki temu w dowolnym momencie można odświeżyć zapach. Pamiętaj, że przeterminowane perfumy nie tylko mogą źle pachnieć, ale mają ogromny wpływ na odbiór całego wizerunku. Należy wiedzieć, jak przechowywać zapachy i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. 

Popularne perfumy dla mężczyzn: