Czy perfumy mogą się zepsuć?

Czy perfumy mogą się zepsuć? To pytanie raczej rzadko pojawia się w kontekście tego typu produktów. Zapewne z powodu ich specyficznego charakteru i składu. Nie ma w nich tak wysokiej koncentracji składników organicznych, które mogłyby zmienić swoje właściwości, a opakowania perfum są szczelne – bez dostępu powietrza. Jak to więc jest, że z czasem zapachy stają się mniej intensywne, a nawet wyraźnie się zmieniają?


Spis treści:

 1. Czy perfumy mogą się zepsuć?
  1.1 Czy perfumy się psują i dlaczego?
  1.2. Jak długo można trzymać perfumy?
  1.3. Po jakim czasie psują się perfumy?
  1.4. Jak zapobiec psuciu się perfum?

Kluczowe treści:

 • perfumy, jak każdy inny kosmetyk mogą ulec zepsuciu,
 • wpływ na psucie się perfum mają: miejsce i temperatura przechowywania oraz szczelność opakowania,
 • większość perfum ma datę ważności perfum od pierwszego użycia wynoszącą od 12 do 36 miesięcy.

Czy perfumy mogą się zepsuć?

Perfumy, jak każdy inny wyrób kosmetyczny, mogą ulec zepsuciu. Po czym poznać zepsute perfumy? Przede wszystkim po wyraźnym zmętnieniu. Perfumy, które nie uległy zepsuciu, są klarowne, a na dnie flakonu nie widać żadnych osadów. Gdy ulegną zepsuciu, gubią klarowność, a w buteleczce dostrzec można drobinki unoszące się w cieczy. Zmienia się również ich zapach, staje się mniej wyrazisty, bardziej kwaśny i nieco stęchły. Takie produkty nie nadają się już do użytku, ponieważ mogą powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne.

Czy perfumy się psują i dlaczego?

Psucie się perfum wynika z zastosowania w nich składników naturalnych, takich jak olejki eteryczne czy ekstrakty. Organiczne substancje poddane działaniu tlenu i bakterii stopniowo się rozkładają. Bez względu na to, czy masz do czynienia z perfumami Versace, Lancome, Calvin Klein czy Chanel – wszystkie, nieodpowiednio przechowywane, mogą ulec zepsuciu.

Czynniki wpływające na psucie się perfum:

 • powietrze – nieszczelny flakon umożliwia przedostawanie się zanieczyszczeń i mikroorganizmów, które stopniowo rozkładają składniki zawarte w perfumach. Czy perfumy wietrzeją w ten sposób? Tak, jest to również problem, który sprawia, że zapach traci intensywność;
 • światło – w wielu sytuacjach wpływa negatywnie na różnego rodzaju kosmetyki. Szczególnie niebezpieczne dla właściwości naszych perfum jest światło słoneczne, choć także światło sztuczne może wpłynąć na szybsze psucie się perfum;
 • temperatura – zazwyczaj perfumy przechowujemy w łazience. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ panuje tam często wysoka temperatura, która przyspiesza psucie się perfum.

Jak używać perfum? Dowiedz się, jak stosować je poprawnie!


Czy perfumy się psują?

Jak długo można trzymać perfumy?

Czy perfumy mają datę ważności? Na opakowaniu każdego produktu zawarta jest informacja o czasie, w jakim należy perfumy zużyć po otwarciu. Właśnie tym powinniśmy się sugerować. Jeżeli po zakupie perfum wyrzucasz papierowe opakowanie, zawsze możesz niezmywalnym markerem na spodzie flakonu zapisać datę, do której perfumy można bez obaw używać. Zazwyczaj czas zużycia perfum to 2 do 3 lat. Jednak data jest umowna i zależy również od sposobu przechowywania.

Po jakim czasie psują się perfumy?

Wspomniane wyżej 2 – 3 lata to wartość umowna, ponieważ wiele zależy od sposobu przechowywania i charakteru samej kompozycji. Perfumy mogą się zepsuć po roku, a nawet wcześniej, jeżeli nie są odpowiednio zabezpieczone. Szybciej psują się perfumy, których opakowanie nie jest szczelne, przez co zawartość flakonu ma stały kontakt z powietrzem. Dlatego, aby wydłużyć trwałość perfum, stosuj się do kilki poniższych zasad.

Jak zapobiec psuciu się perfum?

Jak przechowywać perfumy? Poniższe sposoby na wydłużenie przydatności do użycia perfum pozwolą Ci dłużej cieszyć się ulubionym zapachem. Co robić, a czego nie robić?

 • przechowuj perfumy w ciemnych szafkach, bez dostępu światła,
 • najlepsza temperatura do przechowywania perfum wynosi 16 stopni Celsjusza,
 • za każdym razem po użyciu upewnij się, że dokręciłaś zakrętkę,
 • staraj się unikać noszenia ze sobą perfum w torebce,
 • myj dokładnie ręce przed użyciem perfum (może to zapobiec przedostaniu się bakterii),
 • nie przechowuj perfum w lodówce (panuje tam zbyt niska temperatura),
 • wybieraj perfumy z aplikatorem w postaci atomizera.

Perfumy są ważnym kosmetykiem zarówno w życiu kobiet, jak i mężczyzn. Perfumy damskie charakteryzują kwiatowymi, słodkimi aromatami, a perfumy męskie świeżymi, intensywnymi nutami – nie dopuść, aby zapach zniknął zbyt szybko i przechowuj go w odpowiednich warunkach. Kilka prostych zasad wystarczy, aby uniknąć psucia się perfum i konieczności częstego kupowania nowych flakonów.