flakony perfum i cięte kwiaty

Czy perfumy wietrzeją? Odpowiedź na to pytanie jest jedna: tak. I w zasadzie na tym zdaniu mógłby skończyć się ten artykuł, ale my zgłębiliśmy temat bardziej i wyjaśnimy tę kwestię szerzej, bowiem pojawia się ona niezwykle często, więc i odbiorcy chcieliby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego perfumy tracą swój zapach i po jakim czasie wietrzeją.


Spis treści:

 1. Czy perfumy wietrzeją? 5 powodów, które wpływają na jakość perfum
  1.1. Czy zamknięte perfumy wietrzeją? Upływ czasu i wiek ma znaczenie
  1.2. Kiedy perfumy wietrzeją? Promienie słoneczne, wysoka wilgotność i temperatura
  1.3. Czy perfumy bez korka wietrzeją? Nieszczelne zamknięcie
 2. Czy oryginalne perfumy wietrzeją?

Kluczowe treści:

5 czynników zewnętrznych wpływających na jakość perfum:

 • upływający czas,
 • wysoka temperatura,
 • duża wilgotność,
 • długotrwała ekspozycja na światło,
 • brak szczelnego zamknięcia.

Polecane produkty:


Czy perfumy wietrzeją? 5 powodów, które wpływają na jakość perfum

trzy flakony perfum na zielonym tle

Decydując się odpowiedzieć na pytanie, czy perfumy wietrzeją, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, które przesądzają o tym, dlaczego właśnie się tak dzieje, że perfumy wietrzeją, tracą moc zapachu i nie są zdatne do użycia. W powszechnej świadomości panuje przekonanie, że perfumy się nie psują i nie ima się ich czas. Niestety tak jak wszystko na tym świecie poddane jest działaniu czasu i pod jego wpływem traci swoje oryginalne właściwości, tak również dzieje się w przypadku perfum.

Dlaczego perfumy wietrzeją? Perfumy damskie i perfumy męskie wietrzeją i tracą swoje właściwości pod wpływem kilku czynników. Do najważniejszych należą: czas, wysoka temperatura, duża wilgotność, długotrwała ekspozycja na światło i brak szczelnego zamknięcia.

Czy da się temu zapobiec? Oczywiście w większości tak, jednak nic nie możemy zrobić z upływającym czasem, nie zatrzymamy go, dlatego kupując flakonik ulubionych perfum pamiętajmy o tym, że stoi na półce i czeka na użycie niekoniecznie z powodu ważnej okazji, ale tak na co dzień. Dzięki temu że zużyjemy krople perfum w odpowiednim czasie, będą nam doskonale służyć, bo zapach pozostanie intensywny, doskonale złożony i oddający harmonię oryginalnej kompozycji. Z czasem zapach perfum się wytraca, niektóre nuty zapachowe, te delikatniejsze, słabną i wyciszają się. Przy ciężkich, orientalnych aromatach może być nieco inaczej i czas bywa dla nich łaskawszy, bo potężne, intensywne nuty zapachowe, takie jak opium, oud, piżmo, ambra, drewno sandałowe, bób tonka, wanilia czy skóra dłużej trzymają swój właściwy zapach.

Sprawdźmy, jak dbać o perfumy i w jaki sposób je przechowywać, aby cieszyć się jak najdłuższej niezmąconym niczym zapachem.


Sprawdź, czy perfumy mogą się przeterminować


Czy zamknięte perfumy wietrzeją? Upływ czasu i wiek ma znaczenie

Po jakim czasie perfumy wietrzeją? Przyjmuje się, że perfumy tracą swoją ważność po upływie 5 lat od daty produkcji, nawet wtedy, gdy nigdy nie były otwarte. Z uwagi na to nie warto nadmiernie oszczędzać perfum i przetrzymywać ich przez długi czas, bo w dłuższej perspektywie może to być po prostu strata pieniędzy. Po upływie 5 lat zapach słabnie, a składniki kompozycji tracą swoje pierwotne właściwości. Poza tym dochodzi do naturalnych reakcji chemicznych, które powodują, że formulacja perfum przechodzi wiele zmian i aromat olejków eterycznych ulatnia się lub nawet pachnie inaczej niż na początku.

Jak sprawdzić datę produkcji na perfumach, aby móc sobie obliczyć datę ich przydatności? Okazuje się, że producenci nie umieszczają jej na flakonie, zamiast tego posługują się specjalnymi kodami, które pomogą nam rozszyfrować datę produkcji, jeżeli wpiszemy je w wyszukiwarki internetowe. Wtedy poznamy datę wyprodukowania perfum i przy okazji sprawdzimy, czy perfumy są oryginalne. Polecane strony to m.in.: checkcosmetic.net i checkfresh.com. Kod składa się z kilku cyfr i liter, a znajdziemy go na spodzie flakonu (może być nadrukowany na naklejce lub wtłoczony w szkło).

Wiele nam powie o tym, kiedy perfumy zwietrzeją, symbol PAO, który zawiera informację, przez jaki czas po otwarciu perfum zachowają świeżość i będą pachniały tak samo, jak w dniu zakupu. PAO, czyli z j. ang. Perfiod After Opening najczęściej pojawia się pod postacią otwartego słoiczka, literki M oraz cyfry lub liczby, podającej w miesiącach datę przydatności produktu, np. 6M, 12M, 36M. Znak PAO pokazuje nam, jaka jest data ważności kosmetyków.

Kiedy perfumy wietrzeją? Promienie słoneczne, wysoka wilgotność i temperatura

kolekcja perfum na podświetlonym tle

Perfumy tracą swoje szczególne właściwości, jeżeli narażamy je właśnie na te trzy czynniki – światło, wilgoć, wysoka temperatura. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne przyczynia się do szybszego rozpadu molekuł zastosowanych w kompozycji zapachowej, przez co perfumy szybciej wietrzeją. Równie złym pomysłem, jak stawianie perfum na parapecie czy szafce ustawionej w mocno nasłonecznionym miejscu, jest przechowywanie ich w łazience, gdzie nie tylko panuje wysoka wilgotność, ale również wysoka temperatura, która również nie sprzyja trwałości perfum.

Z uwagi na utrzymanie dobrej jakości perfum przez jak najdłuższy czas, pohamujmy swoją chęć cieszenia się pięknem misternie wykonanych flakoników i nie ustawiajmy ich w przeszklonej witrynce tuż przy oknie lub grzejniku, czy na półce w zaparowanej łazience. Najlepsze warunki dla perfum to chłodne, zacienione pomieszczenia, zamykane szafki. Optymalna temperatura to ok. 18 stopni Celsjusza. Idealnie byłoby chować perfumy do tekturowych pudełeczek, w których do nas przychodzą.


Przeczytaj porady, z których dowiesz się, jak przechowywać perfumy


Czy perfumy bez korka wietrzeją? Nieszczelne zamknięcie

Czy perfumy bez korka wietrzeją? Owszem – brak zabezpieczenia w postaci oryginalnego korka, który idealnie przylga do atomizera zdecydowanie wpływa na utratę jakości i świeżości perfum. Dlaczego? Okazuje się, co naturalne, że kontakt z powietrzem przyspiesza rozkładanie się cząsteczek zapachowych. Warto wiedzieć, że pierwszą tarczą ochronną przed tlenem jest atomizer, natomiast bywają perfumy lub wody kolońskie, które są zamykane jedynie na korek. W tych przypadkach należy szczególnie dbać o to, aby szczelnie zamykać takie zapachy korkiem lub zakręcać starannie zakrętkę.

Czy oryginalne perfumy wietrzeją?

perfumy w leśnym otoczeniu

Oryginalne perfumy są poddawane dokładnie takim samym szkodliwym czynnikom, jakie wymieniliśmy wyższej w artykule. Niestety oryginalność kompozycji nie ma znaczenie dla upływającego czasu, ekstremalnych temperatur czy intensywnego nasłonecznienia szklanego flakonika. Wiedząc to, tym bardziej powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce dla naszych wyjątkowych perfum (komoda w zacienionym miejscu, zamykana szafka), aby nic nie zakłócało szlachetnej kompozycji nut zapachowych. Tym sposobem perfumy będą nam długo służyły w niezmienionej formie i będą miały takie same walory zapachowe, jak przy pierwszym psiknięciu.

Perfumy wietrzeją i choć nic nie poradzimy na upływający czas, pod wpływem którego się starzeją, to zdecydowanie możemy zapanować nad optymalnymi warunkami do przechowywania perfum, aby drogocenny płyn w buteleczce cieszył nas swoim pełnym zapachem jak najdłużej.


Polecane produkty: