wody toaletowe i wody perfumowane

Czym się różni woda toaletowa od perfum? To jedno z wielu pytań, które pojawia się w naszych głowach, gdy zaczynamy się zastanawiać nad postacią zapachu, którą chcemy kupić. Świat olfaktoryczny jest niezwykle bogaty, przepełniony aromatami z każdej rodziny zapachów, pełny tajemniczych oznaczeń, które na początku mogą się nam wydać trudne do rozszyfrowania. Z pomocą przyjdzie ten poradnik, w którym zawarliśmy podstawowe informacje mające ułatwić poruszanie się pomiędzy określeniami z branży perfumeryjnej.

Polecane produkty:

Czym się różni woda toaletowa od perfum? Poznaj znaczenie skrótów: EDP, EDT, EDC

perfumy

Czy wiesz, czym się różni woda toaletowa od perfum? Jeżeli tak – to doskonale! Jeżeli nadal mylisz te dwa pojęcia – mamy dla Ciebie praktyczny przewodnik po skrótach z branży perfumeryjnej.

Pierwszą, istotną rzeczą, którą warto wyjaśnić na początku, jest to, że w powszechnym użyciu słowo „perfumy” odnosi się przede wszystkim do… wody perfumowanej. Tak! To dla wielu zaskoczenie, ponieważ to właśnie wody perfumowane, a nie perfumy damskie i perfumy męskie najczęściej kupujemy w drogeriach stacjonarnych i internetowych.

Przyjęło się, że perfumami nazywamy wszystkie kompozycje zapachowe zamknięte w luksusowych flakonach. W rzeczywistości zwykły śmiertelnik nie ma do czynienia z prawdziwymi perfumami, ponieważ są bardzo drogie i niedostępne w szerokiej ofercie. Najczęściej kupujemy wody perfumowane i wody toaletowe. Każda grupa zapachów posiada swoje specjalne oznaczenia, które ułatwiają nam ich identyfikację. Jak je czytać i co oznaczają? Zacznijmy od początku.

W zależności od stężenia olejków eterycznych możemy wyróżnić 4 podstawowe wody:

  • Perfumy (ekstrakt perfum) – Parfum, Extrait
  • Woda perfumowana – Eau de Parfum (EDP)
  • Woda toaletowa – Eau de Toilette (EDT)
  • Woda kolońska – Eau de Cologne (EDC)

Minikompedium wiedzy, które znajdziesz poniżej, zawiera odpowiedź na pytanie, czym różni się woda toaletowa od perfum, ale również znajdziesz wyjaśnienie, czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej.


Czy wiesz, że…

kompozycje zapachowe nie bez przyczyny mają wiele wspólnego z komponowaniem, ponieważ umiejętne dobranie nut zapachowych, które układa się w akordy, daje pełne spektrum wrażeń węchowych (olfaktorycznych), które powszechnie właśnie nazywamy perfumami.

Składniki tworzące kompozycję mogą być pochodzenia naturalnego i syntetycznego. Wspólnie tworzą akordy zapachowe: bazowy, średni i wysoki. Te zaś łączą w sobie różnorodne nuty zapachowe. W bazie najczęściej mamy do czynienia z najcięższymi aromatami ambry, piżma, żywicy. Akord średni to przejście pomiędzy początkiem a finiszem zapachu. Tutaj do głosu dochodzą najczęściej nuty kwiatowe i korzenne. W akordzie wysokim swoją moc ujawniają najbardziej lotne składniki, takie jak cytrusy czy zioła. To właśnie one są najszybciej wyczuwalne tuż po otwarciu flakonika, ale równie szybko znikają, pozostawiając miejsce dla nut serca i podstawy.


Perfumy – esencja pachnących olejków – unikatowe kompozycje

Perfumy – z języka francuskiego par fumée przez dym – to połączenie związków zapachowych, homogenizujących i wzmacniających zanurzonych w etanolu. Proporcje rozpuszczalnika, czyli właśnie alkoholu, do olejków eterycznych, mówią o tym, z jaką kompozycją zapachową mamy do czynienia. Między sobą poszczególne grupy zapachów różnią się również ceną, trwałością, projekcją i pojemnością.

Perfumy (Parfum/Extrait) – inaczej nazywane ekstraktem perfum – to kompozycja, która składa się z olejków zapachowych w wysokim stężeniu co najmniej 25% do 43%. Taka esencja zapachu kosztuje niemało, bo kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych, bo niektóre z nich mają już status wyrobów kolekcjonerskich. Możemy dostąpić ich wyjątkowości w niewielkich ilościach, bo najczęściej są oferowane w miniaturowych flakonach 7,5 – 30 ml.

Ekstrakty perfum charakteryzują się głębokim, mocnym i bardzo trwałym zapachem. Skoncentrowana moc czystych olejków eterycznych, które wolno rozwijają swój aromat i znacznie dłużej utrzymują się na skórze, sprawia, że to kompozycje szlachetne, najwyższej wartości, często uznawane za małe arcydzieła. Te skondensowane mikstury olejków są bardzo wydajne i bliskoskórne, ponieważ wystarczy przysłowiowa kropla zaaplikowana na miejsca, gdzie tętno naszej krwi jest wyczuwalne, a zapach pięknie unosi się nad nami, bez uczucia obciążenia czy zbytniej nachalności zapachu.

Do najsłynniejszych marek projektujących ekstrakty perfum należy m.in. Chanel i jej jedyna w swoim rodzaju esencja Chanel N°5 (dostępna również w formie wody perfumowanej i wody toaletowej). Prawdziwe perfumy znajdziemy w portfolio takich marek, jak na przykład: Guerlain, Dior, Cartier, Hermes, Amouage, Vero Profumo.

Czym jest woda woda perfumowa (EDP)?

perfumy Paco Rabanne 1 Million

Czym jest woda perfumowana? To woda zapachowa mniej skoncentrowana i bardziej dostępna niż prawdziwe perfumy. Woda perfumowa (EDP) posiada mniejsze stężenie olejków zapachowych niż ekstrakt z perfum, jednak wśród dostępnych dla zwykłych śmiertelników EDP posiada najwięcej substancji zapachowych – od 10% nawet do 25%! W porównaniu z wodą toaletową i wodą kolońską to najbardziej trwała i intensywna formuła zapachu. Eau de Parfum przeważanie kosztują kilkaset złotych, oczywiście w zależności od wykorzystanych surowców i twórców zapachów, a także domów mody, które firmują swoją nazwą konkretną kompozycję.

Niszowe wody perfumowane także nie należą do najtańszych, a nawet często są droższe niż te znane szerszej publiczności. Zapach wody perfumowanej cechuje się większą projekcją, a sam aromat potrafi być wyczuwalny na skórze przez 24 godziny, na włosach i ubraniu nawet dłużej. W wodach perfumowanych, gdzie do głosu dochodzą nuty zwierzęce i orientalne, wonna moc jest większa, niż w wodach, które bazują na akordach wodnych, zielonych i owocowych.

Sprawdź w naszej drogerii internetowej wody perfumowane takich marek, jak: Giorgio Armani, Yves Saint Laurent czy Lancome. Dla poszukiwaczy niecodziennych zestawień aromatów polecamy produkty marki Tom Ford, Etat Libre d’Orange, Xerjoff.


Jak sprawić, aby zapach perfum długo się utrzymywał? Dowiesz się tego z naszego artykułu: jak używać perfum


Czym jest woda toaletowa (EDT)?

Czym jest woda toaletowa (EDT)? To świeża i subtelna formuła zapachowa, w której występuje od 5 do 10% olejków eterycznych. Lekkość i odświeżający charaktery wód toaletowych czyni je doskonałym wyborem na cieplejsze, letnie dni. Dlaczego? Upalne miesiące i mocne, ciężkie, pudrowe zapachy nie tworzą udanej kombinacji, bo są zbyt przytłaczające i większość z nas przyprawiające o zawrót głowy. Woda toaletowa to co innego – mimo tego że kondensacja substancji aromatyzujących jest niższa niż w wodach perfumowanych, to wyższa temperatura powietrza sprawia, że woń wody toaletowej łatwiej się rozprasza i cząsteczki zapachowe roztaczają mocniejszą woń.

W przypadku tej kategorii wód zapachowych cena jest również zachęcająca, ponieważ można zdobyć te produkty nawet w kwocie kilkudziesięciu złotych. Dobra informacja jest również taka, że większość marek perfum oferuje swoje zapachy w różnych wersjach – wody perfumowanej i jej lżejszej koleżanki – wody toaletowej. Dzięki temu możemy kolekcjonować zapachy z tej samej linii, ale w innym stężeniu i korzystać z nich w odpowiednich porach.

My polecamy Escentric Molecules – markę, która oferuje kompozycje zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, zwane unisex. Dla wielbicieli klasyki Calvin Klein Eternity for Men woda toaletowa spray.

Czym jest woda kolońska (EDC)?

Czym jest woda kolońska (EDC)? Woda kolońska posiada najmniejsze stężenie olejków eterycznych, bo tylko od 3 do 5% w 80% stężeniu alkoholu. Historia powstania tej grupy zapachów prowadzi nas do Niemiec, a precyzyjniej – do miasta Kolonia (stąd też nazwa Eau de Cologne), gdzie jest produkowana od XVIII wieku. Receptura pierwszej, oryginalnej wody kolońskiej została opracowana przez Włocha, Johanna Marię Farinę, natomiast Wilhelm Muhlens zaczął produkcję w budynku nr 4711 w Kolonii Echt Kölnisch Wasser w oparciu o formułę Fariny. Dzisiaj marka 4711 cieszy się ogromnym uznaniem, a jej wody kolońskie znajdziesz w naszej drogerii internetowej.

Nuty zapachowe wody kolońskiej Fariny to: bergamota, cytryna, pomarańcza w nutach głowy, lawenda i rozmaryn w nucie serca, neroli w nucie bazy. Jak sam twórca mówił o tym aromacie: „Mój zapach przypomina włoski, wiosenny poranek po deszczu: pomarańcze, cytryny, grejpfruty, bergamotkę, cytron oraz kwiaty i zioła, rosnące w mojej ojczyźnie”.

Współczesne wersje oryginalnej wody kolońskiej Eau de Cologne Fariny wytwarzane są nadal, już przez ósme pokolenie tej włoskiej rodziny. Nowoczesne wody kolońskie są nieco lżejsze i łatwiejsze w noszeniu. Jedno pozostaje wspólne – dominujące akordy składają się z cytrusowych nut zapachowych, które przywodzą na myśl słońce, radosną energię i odświeżenie. W naszej drogerii zachęcamy do zapoznania się z unikalnymi wodami toaletowymi marki: Baldessarini, Acqua di Parma, Jo Malone.

Woda perfumowa a woda toaletowa – którą wybrać?

Woda perfumowana ma większe stężenie olejków zapachowych niż woda toaletowa. Często piramida zapachu każdej z tych wód, jeżeli pochodzą z jednego portfolio marki, jest taka sama, a różnica polega na stężeniu olejków eterycznych w alkoholu. Dzięki wspólnej linii zapachowej łatwiej można wybrać, który zapach nam odpowiada i raz korzystać z wody toaletowej, a na wieczór, czy ważniejsze okazje sięgać po wodę perfumowaną, która charakteryzuje się większą trwałością i projekcją, a także wyższą ceną.

Wody perfumowane lepiej są odbierane przez otoczenie w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ są intensywniejsze, sensualne, rozgrzewające. Gdy robi się cieplej, do głosu dochodzą odświeżające, chłodne nuty wód toaletowych, pełnych słońca, zapachu drzew, kwiatów i morskich akcentów. Jak sama nazwa wskazuje, wody toaletowe należą do wód zapachowych stosowanych przy porannej toalecie, kiedy oporządzamy się przed wyjściem do pracy, pielęgnujemy swoją skórę, a cały proces przygotowania wykańczamy kroplą wody toaletowej, która niesie za sobą pozytywny ładunek emocjonalny, mocną świeżość i orzeźwienie.


Znajdź swój ulubiony zapach, poznaj nasze propozycje: najpiękniejsze perfumy dla niej i dla niego


Woda toaletowa a perfumy? Różnice

Czym się różni woda toaletowa od perfum? Poznawszy lepiej każdy rodzaj wody zapachowej, wiemy, że między tymi obiema, aromatyzującymi formami istnieje kolosalna różnica. To dwa odmienne światy, stojące naprzeciw siebie na szali zapachu. Każdy z nich niesie za sobą inny wymiar zapachu. Perfumy są najbardziej skoncentrowaną recepturą olejków eterycznych, woda toaletowa zaś to najbardziej przystępna wersja zapachu, do stosowania na co dzień,

Prawdziwe perfumy są bezkompromisowe w odbiorze – dla znawców i miłośników chcących zapłacić niemałą fortunę za krople ekstraktu perfum. Woda toaletowa jest o wiele lżejsza i łatwiej osiągalna. Doskonale pasuje na każdą okazję, jest dyskretna i tworzy lekką mgiełką zapachu.

Czym się różni woda perfumowa od wody toaletowej? Czym się różni woda toaletowa od perfum? Najważniejsze informacje znajdziesz też na naszej infografice.

wyjaśnienie skrótów EDP, EDT, EDC

Wody zapachowe, perfumy powinny pasować do naszej osobowości, bo tylko wtedy stworzymy udany duet. Jeżeli wolisz lżejsze formuły, sięgnij po wodę toaletową. Jeżeli zależy Ci na większej trwałości, wybierz wodę perfumowaną. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wodę toaletową czy perfumowaną pozwól, aby zapach towarzyszył Ci przez cały dzień. Wtedy najlepiej poznasz jego wszystkie warstwy, poczujesz, jak układa się na Twojej skórze, czy dobrze się go nosi. 

Polecane produkty:

Źródła

  1. Woda kolońska, w: wikipedia.org, dostępny w: https://pl.wikipedia.org/wiki/Woda_kolo%C5%84ska, dostęp 9.03.2022
  2. Perfumy, w: wikipedia.org, dostępny w: https://pl.wikipedia.org/wiki/Perfumy, dostęp 9.03.2022