perfumy a woda perfumowana - czym się różnią?

Na drogeryjnej półce wyglądają identycznie. Występują często w takich samych pojemnościach, ale różni ich często tylko cena. Czym różnią się perfumy od wody perfumowanej? Który zapach utrzymuje się dłużej i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Na te i inne pytania ze świata zapachów postanowiliśmy odpowiedzieć w tym artykule. Sprawdź to.


Spis treści:

  1. Czym różnią się perfumy od wody perfumowanej?
  2. Czym jest piramida zapachowa?
  3. Z czego składają się perfumy?

Popularne wody perfumowane dla kobiet:

Czym się różnią perfumy od wody perfumowanej?

Zastanawiasz się, czym różnią się perfumy od wody perfumowanej? Opakowania tych zapachów wyglądają często identycznie, ale główne różnice znajdują się wewnątrz flakonu. Różnice pomiędzy perfumami a wodą perfumowaną dotyczą zawartości składników zapachowych i samej intensywności konkretnego zapachu.

Perfumy damskie i perfumy męskie to najbardziej intensywne i najtrwalsze zapachy ze wszystkich dostępnych na rynku zapachów. Zawierają najwięcej składników zapachowych, co gwarantuje mocne i wyraźne aromaty przez wiele godzin. W składzie tego typu produktów znajdziemy od 15% do 30% składników zapachowych, które zostały rozpuszczone w alkoholu, co zapewnia trwałość do nawet 8 godzin. Właśnie trwałość i intensywność nut zapachowych sprawia, że perfumy są droższe niż popularne wody perfumowane i wody toaletowe.

Wody perfumowane (Eau de Parfum) posiadają w składzie mniej składników zapachowych – 10-20%. Są mniej intensywne niż perfumy, ale zapewniają zadowalającą trwałość. W zależności od producenta i mieszanki nut zapachowych mogą być wyczuwalne przez nawet 5 godzin. Wody perfumowane stanowią więc dobrą alternatywę dla perfum, gdy oczekujemy bogatych i złożonych zapachów za mniejszą kwotę.

Z czego składają się perfumy?

Czym się różnią perfumy od wody perfumowanej?

Zapachy zamknięte we flakonikach to specjalnie skomponowana mieszanka różnych substancji zapachowych, rozpuszczalników i stabilizatorów, które razem tworzą niesamowite aromaty roztaczające wokół osoby niesamowity klimat. Za najpopularniejsze składniki zapachowe uznaje się esencje i olejki eteryczne — stanowiące główną część perfum i odpowiadające za unikalny zapach danego produktu. Tutaj warto zaznaczyć, że główne składniki perfum mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.

Mówiąc o perfumach, należy wiedzieć, że w składzie znajdziemy także rozpuszczalniki — są to substancje rozpuszczające składniki zapachowe i pozwalające im wyparować. Za najpopularniejsze uważa się alkohole w postaci etanolu lub izopropanolu.

Jakie składniki odpowiadają za trwałość zapachu? Tutaj wykorzystuje się stabilizatory. Mogą to być np. substancje chemiczne, których zadaniem jest zapobieganie utlenianiu się i psuciu zapachów.

Podsumowując: Perfumy to mieszanina różnych składników, które wykorzystane w odpowiednich proporcjach tworzą niesamowite kompozycje. W zależności od wykorzystanych proporcji możemy mówić o intensywności i trwałości danego zapachu.


Sprawdź również: Czy perfumy mogą się przeterminować?


Czym jest piramida zapachowa?

Piramida zapachowa

W branży perfumeryjnej można spotkać się z opisem i hierarchią składników zapachowych, które występują w konkretnych perfumach. Piramida zapachowa składa się zwykle z trzech poziomów tzw. nut zapachowych: nuty głowy, nuty serca oraz nuty bazowej. Co one oznaczają?

Nuty głowy — to pierwsze aromaty, które jesteśmy w stanie wyczuć po aplikacji zapachu. Zwykle są to lekkie i orzeźwiające w postaci cytrusów, pomarańczy, grejpfruta, bergamotki lub zielonych liści. Tutaj należy wiedzieć, że nuty głowy mogą szybko się ulatniać.

Nuty serca — to kolejne nuty nadające zapachowi charakteru. Nuty serca są trwałe i o wiele bardziej złożone niż w przypadku nut głowy. Idealnie się łączą z innymi nutami zapachowymi. Za najpopularniejsze składniki można uznać m.in. jaśmin, ylang-ylang, anyż, cynamon lub różę.

Nuty bazowe — to one utrzymują się na skórze najdłużej i odpowiadają za trwałość i głębię konkretnego zapachu. Do tej grupy zaliczamy często bardzo intensywne i ciężkie składniki stanowiące konkretną podstawę. To właśnie trwałość i intensywność odpowiada za rozwój zapachu w kolejnych godzinach. Najpopularniejsze składniki w tej grupie to m.in. drzewo sandałowe, ambra, piżmo, wanilia i paczula.

Przykład piramidy zapachowej na przykładzie zapachu dla kobiet Paco Rabanne Lady Million woda perfumowana:

  • Nuty głowy — malina, neroli.
  • Nuty serca — gardenia, jaśmin arabski, kwiat afrykańskiej pomarańczy.
  • Nuty podstawy — biały miód, bursztyn, paczula.

Paco Rabanne Lady Million to zapach, który uwodzi i porywa. Pozwala kobietom poczuć się wyjątkowo w każdym miejscu, gdzie zapach będzie nam towarzyszył. Wystarczy nawet jedna kropla, by niesamowity aromat otulił naszą skórę. Paco Rabanne Lady Million czaruje zmysły nutom maliny i neroli, które wręcz królują na początku. W nutach serca z czasem rozkwitają tony jaśminu, mocnej gardenii i słodkiej pomarańczy. Słodkie nuty białego miodu harmonijnie łączą się z ciepłym bursztynem, który otulony został nutami orientalnej paczuli.


Sprawdź: Jakie perfumy na jesień wybrać?


Poznaj popularne wody perfumowane dla mężczyzn: