Jak zmyć farbę do włosów ze skóry

Czym zmyć farbę do włosów ze skóry? To pytanie najczęściej pojawia się podczas farbowania włosów w domowym zaciszu. O ile ta metoda jest zdecydowanie tańsza niż koloryzacja w profesjonalnym salonie, tak plamy po farbie na skórze mogą wywołać sporo problemów. W tym artykule dowiesz się jak zmyć farbę i na co zwrócić uwagę, by domowa koloryzacja przebiegała szybko i sprawnie.


Spis treści:

  1. Domowe farbowanie – salon fryzjerski w…salonie
  2. Czym zmyć farbę do włosów ze skóry – poznaj domowe sposoby
  3. Jak zmyć farbę do włosów ze skóry za pomocą kosmetyków?
  4. Jak zmyć farbę do włosów ze skóry rąk?
  5. Jak przygotować skórę do domowej koloryzacji?
  6. Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Popularne farby do włosów:

 

 

Domowe farbowanie – salon fryzjerski w…salonie

Zmiana koloru włosów dla wielu kobiet ma symboliczne znaczenia. Dla wielu to nowy etap w życiu, który zmienia wizerunek i otwiera nowe możliwości. Farbując włosy chcemy, by kolor utrzymywał się jak najdłużej. Dla zwiększenia efektu podczas codziennej pielęgnacji stosuje się rozmaite szampony do włosów, maski i odżywki, których zadaniem jest wydłużenie trwałości koloru. 

Domowa koloryzacja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polek. Jest to alternatywa dla farbowania wykonanego w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Domowa koloryzacja jest zdecydowanie tańsza, a multum odcieni na drogeryjnych półkach pozwala wybrać swój kolor idealny. Trwałość farby na włosach zawsze cieszy. Gorzej jest, gdy farba znajdzie się na skórze. Najczęściej podczas koloryzacji wykonywanej w domowym zaciszu, farba znaleźć się można na dłoniach, twarzy, szyi i uszach. Te nieestetyczne plamy mogą odmienić cały “odbiór” nowej stylizacji. Dodatkowo trudność w usunięciu plam wymaga wysiłku i sposobu. Kobiety podczas koloryzacji w domu nakładając farbę samemu. Nawet pomimo dołączonych do opakowania rękawiczek, bardzo łatwo o zabrudzenie dłoni i paznokci. Czy usunięcie farby jest trudne? Podpowiadamy.


Sprawdź również: Ciepły blond (różne odcienie) – jak wybrać i pielęgnować?


Czym zmyć farbę do włosów ze skóry – poznaj domowe sposoby

W internecie roi się od domowych trików, które porównuje się do działania profesjonalnych preparatów do usuwania farby do włosów. Przejrzeliśmy różne “beauty fora” i stworzyliśmy listę produktów, które pomogą w domowych zaciszu sprawnie usunąć farbę ze skóry po koloryzacji:

  • Ciepła woda z mydłem – to pierwszy sposób na to, jak zmyć farbę do włosów ze skóry. Jeśli farba jeszcze nie do końca zaschła, to wystarczy przemyć zafarbowane miejsce ciepłą wodą z mydłem. Tutaj warto użyć np. płatka kosmetycznego lub chusteczki.
  • Olejek – mówi się, że potraktowanie zafarbowanych miejsc tłuszczem, pozwala sprawnie usunąć farbę. W tym celu można sięgnąć m.in po: oliwkę dla dzieci, olejek do pielęgnacji włosów lub olej kokosowy. Jak zmyć farbę do włosów ze skóry za pomocą oleju? Nałóż olej na zafarbowane miejsce i użyj płatka kosmetycznego lub miękkiej ściereczki. Zetrzyj plamę i sprawdź jak skóra w tym miejscu stała się miękka i czysta. 
  • Sok cytrynowy – sok z cytryny to prawdziwy “gamechanger” w wielu domowych akcjach czyszczących. Wykazuje on działanie wybielające i może być stosowany nawet na skórę skłonną do podrażnień. Jak zmyć farbę do włosów ze skóry za pomocą soku cytrynowego? Wystarczy rozcieńczyć go z wodą i nanieść na zafarbowane miejsce. 
  • Spirytus salicylowy – działa podobnie jak sok, ale nieprzyjemny zapach może drażnić.
  • Zmywacze do paznokci – doskonale poradzi sobie z resztkami farby, ale należy uważać przy jego stosowaniu. Po zmyciu farby z rąk należy je następnie dokładnie umyć i nawilżyć.

Jak zmyć farbę do włosów ze skóry za pomocą kosmetyków?

Okazuje się, że wiele kosmetyków, które stosujemy w codziennej pielęgnacji, sprawdza się w usuwaniu resztek farby ze skóry. Jakie kosmetyki można wybrać?

  • Lakiery do włosów – wystarczy spryskać pofarbowane miejsce i wytrzeć je za pomocą wacika. Stosując lakier należy uważać, aby preparat nie dostał się do oczu.
  • Płyny do demakijażu – mleczka i płyny do demakijażu słyną ze swoich właściwości czyszczący. Wybierając kosmetyk o silnym działaniu poradzi sobie z farbą na tej samej zasadzie co resztki makijażu. Proces usuwania jest identyczny jak w przypadku usuwania resztek kosmetyków.
  • Peelingi do twarzy – usuwa nie tylko martwy naskórek ale także poradzi sobie z zaschniętą farbą na skórę. Wystarczy wmasować go w wybrane miejsce i dokładnie zmyć. 
  • Chusteczki nawilżane – sprawdzą się te, które dedykowane są do tuszu wodoodpornego. Sprawnie usuwają zabrudzenia i pielęgnują nawet bardzo delikatną skórę. 
  • Szampony – tutaj dobrym wyborem jest ten o silnym działaniu oczyszczającym i przeciwłupieżowym. W połączeniu z ciepłą wodą pozwala usunąć nawet mocno zaschniętą farbę. 

Jak zmyć farbę do włosów ze skóry rąk?

Opakowanie drogeryjnej farby do włosów zawiera specjalne rękawiczki, które pomagają nałożyć farbę bez obaw o zabrudzenie dłoni. W opakowaniu znajdziemy również farbę, oksydanty, miseczkę oraz pędzelek do aplikacji. Zaschnięta farba na dłoniach jest trudna do usunięcia i odporna na łagodne detergenty. Zwykłe mydło może w tym przypadku nie zdać egzaminu. Wówczas należy sięgnąć po inne rozwiązania w postaci:

  • Płynu do mycia naczyń – płyn sprawnie usuwa zabrudzenia w połączeniu z sodą oczyszczoną. Zmieszaj te dwa składniki na pastę i nałóż na skórę. Po zmyciu zastosuj preparat nawilżający do dłoni.
  • Pasta BHP – to produkt, po który warto sięgać w ostateczności. Profesjonalna pasta BHP radzi sobie ze wszelkimi zabrudzeniami. Warto jednak nie przesadzać z jej ilością, ponieważ może działać drażniąco na skórę. 

Jak przygotować skórę do domowej koloryzacji?

farbowanie włosów

Wiemy już, że skórę na dłoniach można zabezpieczyć rękawiczkami. Co jednak ze skórą na twarzy, która jest bardzo podatna na farbę koloryzacyjną? Czy istnieje sposób, by uniknąć nieestetycznych plam. Najpopularniejszym sposobem jest posmarowanie linii włosów, czoła, uszu za pomocą tłustego kremu nawilżającego. Jego konsystencja i formuła sprawia, że farba nie będzie się wchłania w posmarowane miejsca i nie zabrudzi skory. Najpopularniejsze kosmetyki to:

  • żele do włosów,
  • kremy nawilżające,
  • olejki do włosów,
  • kosmetyki o żelowej i bardzo tłustej konsystencji. 

Zobacz również: Kremy koloryzujące a farby do włosów — różnice, wady, zalety


Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by domowa koloryzacja gwarantowała efekt podobny do profesjonalnej stylizacji wykonanej w salonie fryzjerskim. 

  1. Przygotuj przestrzeń – farbowanie w domu wymaga zaaranżowania odpowiedniej przestrzeni. Często koloryzacji kończy się zachlapaniem farby na meble i podłogę. Najczęściej “domowy salon fryzjerski” mieści się w kuchni lub łazience. Do domowej stylizacji załóż stare ubranie, która nie szkoda zabrudzić.
  2. Przygotuj niezbędne akcesoria – opakowania drogeryjnej farby zawierają – farbę, rękawiczki, miseczkę, pędzelek i pelerynę ochronną. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w minutnik, które będzie wyznaczał czas koloryzacji.
  3. Wykonaj próbę uczuleniową – farba do włosów to produkt chemiczny, który może uczulać. Wykonaj próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie i sprawdź jak zareaguje skóra.
  4. Odmierz składniki – na opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja informująca o dokładnych proporcjach. Nigdy nie odmierzaj składników “na oko”.
  5. Nałóż farbę na włosy – nałóż farbę na włosy przy skórze głowy. Wydziel sekcje i nakładaj preparat za pomocą pędzelka. Postępuj zawsze zgodnie z instrukcją. Po nałożeniu nastaw minutnik i pilnuj czasu.
  6. Zmyj włosy – zmyj farbę po określonym czasie. Następnie nałóż na włosy odżywkę regeneracyjną. Popularnością cieszą się m.in produkty dedykowane włosom farbowanym. Tego typu kosmetyki nawilżają, odżywiają i przedłużają trwałość koloru.

Jak zmyć farbę do włosów ze skóry? To pytanie często pojawia się na wielu urodowych i pielęgnacyjnych forach. Jak widać sposobów jest wiele, a wybór konkretnego zależy od indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, by każdy kosmetyk używać ostrożnie. Wszystko po to, by ograniczyć do minimum ryzyko problematycznych podrażnień skóry. 

Popularne akcesoria do farbowania: