Demakijaż oczu

Demakijaż oczu i twarzy – staranny i bardzo dokładny – jest niezbędny, by móc cieszyć się piękną i zdrową cerą. Tymczasem wiele kobiet, niestety, często pomija bądź nie przykłada się do tego etapu pielęgnacji, co w dłuższej perspektywie czasowej negatywnie odbija się na kondycji skóry, a nawet rzęs.

Demakijaż i oczyszczanie to kluczowe czynności w codziennej pielęgnacji cery. Dzięki nim ze skóry usuwane są nie tylko make-up i wszelkie zanieczyszczenia, ale także martwe komórki naskórka. Tylko precyzyjnie oczyszczona skóra ma szansę w pełni się regenerować, walczyć z niedoskonałościami i korzystać ze składników aktywnych zawartych w kosmetykach.

Demakijaż oczu: dlaczego jest tak ważny?

Demakijaż oczu jest równie ważny, co demakijaż i oczyszczanie całej cery. Przede wszystkim dlatego, że skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, a więc łatwo ją podrażnić i pogorszyć jej kondycję. Niewystarczające lub niepoprawne zmywanie makijażu z oczu, może przyczynić się także do uszkodzenia rzęs.

Niepoprawnie wykonany demakijaż, za pomocą źle dobranych preparatów i niewystarczające oczyszczenia skóry, mogą przyczynić się powstawania niedoskonałości, zaczerwienień i podrażnień. A często powtarzające się złe nawyki sprawiają, że cera szybciej się starzeje, staje się szorstka, sucha, pełna krostek oraz zaskórników.

Niewłaściwy demakijaż bądź nieodpowiednie produkty, mogą wywołać zaczerwienienie i podrażnienie spojówek oraz skóry wokół nich. Negatywnie oddziałują również na rzęsy, które mogą stać się zniszczone i osłabione.

Kosmetyki do demakijażu oczu muszą być dobierane ze względu na rodzaj makijażu, ale też poziomu wrażliwości oczu i skóry wokół nich. Przykładowo, innego preparatu należy użyć w przypadku makijażu wodoodpornego – wówczas formuła powinna być na bazie oleju. Jeśli natomiast mamy wrażliwe oczy, warto zainwestować w delikatne preparaty.

Skuteczny demakijaż oczu: jak zrobić go poprawnie?

Jak powinien wyglądać skuteczny demakijaż oczu? Jeżeli mamy pewność, że wybraliśmy odpowiedni produkt, nasączmy nim wacik kosmetyczny i przyłóżmy do powieki, delikatnie go dociskając, ale nie pocierając.

Po kilku sekundach nasz preparat powinien zacząć rozpuszczać make-up, a wtedy wystarczy delikatnymi ruchami przesuwać wacik i zbierać pozostałości kosmetyków oraz zanieczyszczenia. Za pomocą patyczka kosmetycznego można doczyścić okolicę oka w trudnodostępnych miejscach, np. wzdłuż linii rzęs.

Są też oczywiście produkty, które należy zaaplikować bezpośrednio na powiekę i rzęsy, a zabrudzenia usunąć czystym wacikiem. Najważniejsze to jednak nie pocierać i nie naciągać skóry – nasze ruchy powinny być delikatnej, płynne i koliste. Pozostałości kosmetyków pod dolną linią rzęs, należy usunąć ruchem od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.

Kosmetyki do demakijażu oczu

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, a to powoduje, że nadmierne jej naciąganie lub zbyt mocne tarcie osłabia ją, a to z kolei może przyśpieszyć procesy odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i wiotczenie skóry. Skóra wokół oczu, szybciej też ulega przesuszeniu.


Przeczytaj również: Pielęgnacja skóry wokół oczu


Największymi błędami, jakie są popełniane podczas demakijażu oczu są:

  • niedokładne i niewystarczająco staranne usuwanie make-upu,
  • używanie niewłaściwych produktów lub tych samych, którymi oczyszczamy twarz,
  • pomijanie demakijażu oczu podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej,
  • zbyt silne pocieranie skóry podczas zmywania make-upu.

Demakijaż oczu wrażliwych

Demakijaż oczu wrażliwych to przede wszystkim wybór odpowiednich preparatów – pozbawionych związków zapachowych bądź alkoholu, które najczęściej dodatkowo podrażniają oczy i skórę wokół nich.

Warto też poszukiwać produktów przebadanych okulistycznie i wybierać inne produkty do demakijażu oczu, a inne do demakijażu całej twarzy. W przypadku oczu wrażliwych, dokładne zmywanie make-upu jest wręcz koniecznością, bowiem pozostałości kosmetyków mogą dostać się do oczu nawet w trakcie snu i podrażniać je od środka.

Wrażliwość oczu związana jest ze skłonnością i tendencją do potencjalnych uczuleń, podrażnień oraz alergii, dlatego też warto sięgać po preparaty, które minimalizują to ryzyko. Pożądane są naturalne ekstrakty i wyciągi z roślin, które zwykle są dobrze tolerowane przez każdy rodzaj skóry.

Ponadto, formuły kosmetyków powinny być bezzapachowe, o neutralnym odczynie pH, a do tego działać łagodząco, kojąco i nawilżająco oraz ochronnie, by zabezpieczyć naskórek przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Hagina Eye-Make-Up Remover płyn do demakijażu oczu zawiera ekstrakt z rumianku, który nie podrażnia i łatwo usuwa makijaż. Kosmetyk pozbawiony jest konserwantów, jest przyjazny także dla delikatnej skóry.

Dermacol Sensitive Eye Make-Up Remover to kolejny płyn do demakijażu wrażliwych okolic oczu. Nie zawiera alkoholu i jest preparatem nieperfumowanym. W jego składzie obecny jest m.in. wyciąg z oliwek, który odpowiada za efektywne usuwanie make-upu.

Kosmetyki do demakijażu oczu

Kosmetyki do demakijażu oczu powinny skutecznie usuwać make-up, zanieczyszczenia czy nagromadzone sebum, ale nie podrażniać powierzchni naskórka. Idealnie, gdyby jednocześnie delikatnie nawilżały oraz odżywiały skórę.

Olejki do demakijażu oczu

Dobre kosmetyki do demakijażu oczu powinny nie tylko doskonale oczyszczać skórę i rzęsy, ale także je pielęgnować. Wskazane są łagodne formuły, w których nie brakuje naturalnych składników aktywnych o działaniu kojącym, łagodzącym i nawilżającym. Dobrym przykładem jest Uzdrovisco olejowy balsam wzmacniający rzęsy do demakijażu oczu, który usuwa makijaż i zanieczyszczenia, a jednocześnie dba o kondycję rzęs i brwi.

Nie sposób też nie wspomnieć o demakijażu oczu olejami – metoda OCM wykorzystuje głównie działanie naturalnych olejów i olejków roślinnych. Olejowe produkty nie tylko skutecznie usuwają makijaż, rozpuszczają tusz do rzęs i zmywają cienie do powiek, ale jednocześnie nawilżają i natłuszczają skórę.


Dowiedz się, na czym polega metoda OCM


Wybór pomiędzy płynem, pianką, olejkiem mleczkiem, w głównej mierze jest kwestią bardzo indywidualną – pod uwagę wziąć należy natomiast rodzaj makijażu (wodoodporny czy też nie), uniwersalność produktu (np. jeden do oczu i twarzy), ale także fakt, czy nosimy soczewki kontaktowe bądź sztuczne rzęsy.

Demakijaż i oczyszczanie to najważniejsze etapy pielęgnacyjne – to głównie od nich zależy, czy cera będzie w dobrej kondycji. Demakijaż oczu powinien być wykonany w taki sposób, by precyzyjnie usunąć resztki makijażu i wszelkie zanieczyszczenia, ale przy tym nie podrażniać delikatnej i wrażliwej skóry okolic oczu.