kobieta z rudymi włosami

Dlaczego włosy się elektryzują? Odpowiedź łączy się z fizyką, której podlega wszystko na tym świecie. Konkretnie rzecz ujmując, polega to na tym, że nasze włosy mają na sobie dwa rodzaje jonów – dodatnie i ujemne. Elektryzacja pojawia się wtedy, gdy dochodzi do nagromadzenia się ładunków elektrycznych jednego znaku. Wyjaśniając to na przykładzie włosów – kosmyki elektryzują się wtedy, gdy na ich powierzchni znajduje się nadmiar jonów dodatnich, które odpychają się, tworząc aureolę fruwających włosków dookoła głowy.

Trudno znaleźć osoby, które lubią ten efekt. Dla większości z nas to zmora sezonu jesienno-zimowego, kiedy do elektryzowania się włosów dochodzi najczęściej. Czym jest to spowodowane? Sprawdźmy. Z tego artykułu dowiesz się, jak ujarzmić włosy, które wyglądają jakby strzelił w nie piorun, poznasz kosmetyki na elektryzujące się włosy, a także domowe sposoby na fruwające kosmyki.

Polecane kosmetyki:

Dlaczego włosy się elektryzują?

włosy, które się elektryzują

Choć pytanie: dlaczego włosy się elektryzują, nie jest fundamentalne, warto dowiedzieć się, co wpływa na to zjawisko, aby przedsięwziąć odpowiednie środki, które pozwolą uniknąć odstających na wszystkie strony świata kosmyków.

Włosy elektryzują się wtedy, gdy posiadają za dużo jonów dodatnich, które również pojawiają się na swetrach, krzesłach czy fotelach. Ładunki o tym samym znaku odpychają się i wtedy zachodzi proces elektryzowania się włosów.

Najczęściej to zjawisko spotyka włosy suche i zniszczone, znacznie rzadziej zachodzi w przypadku włosów normalnych lub ze skłonnością do przetłuszczania się. Ogromny wpływ na odstające włoski ma również suche powietrze, w którym przebywamy. Dodatkowo używanie plastikowych szczotek i grzebieni znacząco zwiększa ryzyko elektryzowania się włosów. Najczęściej z tym problemem borykamy się jesienią i zimą. Można go zauważyć szczególnie wtedy, gdy zdejmujemy przez głowę swetry i golfy, wykonane z syntetycznych tkanin, takich jak poliester czy akryl. Podobnie sytuacja wygląda wtedy, gdy zdejmujemy czapkę, wykonaną ze sztucznego tworzywa. Włosy stają dęba i bardzo trudno je ujarzmić. Zaleca się noszenie ubrań z naturalnych tkanin, takich jak na przykład bawełna.

Włosy się elektryzują – co robić? 10 sposobów na fruwające kosmyki

Na samą myśl o naelektryzowanych włosach przechodzą cię ciarki? Przypominasz sobie, jak to jest „strzelać prądem”, wstając z krzesła, do którego przykleiły się twoje włosy? Bad hair day zdarza ci się zbyt często i ukrywasz się pod czapką? Wiedz, że to również może być wina czapki! Choć oczywiście nie tylko, ale zamiana czapki z tworzywa sztucznego, na tę wykonaną na przykład z bawełny, może mieć ogromne znaczenie dla twoich włosów. Być może wystarczy właśnie zmienić garderobę, aby problem elektryzujących się włosów zniknął? Przeważnie jednak to nie wystarcza i należy skupić się na zmianie nawyków pielęgnacyjnych, bo to właśnie w odpowiedniej pielęgnacji włosów tkwi cały sekret. Naelektryzowane włosy potrafią uprzykrzyć dzień, jednak wprowadzając już niewielkie zmiany do swojej pielęgnacji, zminimalizujesz ryzyko pojawienia się fruwających włosów. Co robić, aby włosy przestały się elektryzować? Poznaj domowe sposoby, które bardzo łatwo wprowadzić w życie.

1. Najważniejsze jest nawilżanie

Suche włosy znacznie częściej się elektryzują, dlatego należy dostarczyć im odpowiedniej ilości nawodnienia. Najprościej jest zacząć stosować kosmetyki nawilżające – szampony do włosów, odżywki do włosów, maski. Jakie to są produkty? To preparaty, w których znajdziemy humektanty, czyli, np. glicerynę, kwas hialuronowy, panthenol, aloes. Skutecznym nawilżaczem jest również arginina, która zapobiega elektryzowaniu się włosów, zwiększa ich objętość i stymuluje cebulki włosowe do wzrostu.

Oprócz nawilżania należy zadbać o to, aby włosy otrzymały pozostałe substancje, czyli proteiny o działaniu regenerującym strukturę włosa (proteiny jedwabiu, mleka, kiełki pszenicy) i emolienty (oleje i masła roślinne), które zadbają o elastyczność i wygładzenie włosów.


Równowaga pomiędzy tymi wszystkimi substancjami jest bardzo istotna w pielęgnacji włosów – więcej o niej przeczytasz w naszym artykule: Równowaga PEH


2. Poprawne mycie włosów

Podczas mycia włosów również można popełniać błędy, na przykład zbyt mocno trąc pasma włosów podczas spieniania szamponu. Skalp należy myć delikatnie, masując skórę głowy z użyciem łagodnego szamponu. Raz w tygodniu warto oczyścić skórę głowy przy pomocy szamponu z mocnym detergentem typu SLS, SLES.

Pamiętajmy również o tym, aby na koniec mycia włosów przełączyć strumień na letnią lub, w miarę możliwości, zimną wodę. Dlaczego to istotne? Zimna woda bowiem domyka łuski włosów, sprawiając, że ich powierzchnia staje się gładka. Ciepła woda rozpulchnia łuski włosów, sprawiając, że w dotyku są szorstkie i napuszone.

3. Olejowanie włosów ma znaczenie

Olejowanie włosów to sposób na intensywne odżywienie kosmyków, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasze włosy narażone są na radykalne zmiany temperatur i przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach. Olejowanie włosów wymaga cierpliwości i dopasowania odpowiedniego oleju do porowatości naszych włosów, ale naprawdę warto zainteresować się tym tematem, bo regularne nakładanie olejów na włosy dogłębnie je odżywia, uelastycznia i wygładza. Pasma lśnią, są idealnie dociążone i nie elektryzują się.


Z nami początki są łatwiejsze – olejowanie włosów to szeroki temat – zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje, które znajdziesz w tym artykule: Olejowanie włosów


4. Pożegnaj się z plastikową szczotką

Używaj akcesoriów do rozczesywania włosów, które posiadają naturalne włosie, np. z dzika. Unikaj grzebieni i szczotek z tworzyw sztucznych. Zwróć również uwagę na to, aby nie rozczesywać włosów zbyt mocno i zbyt często. To ważne, ponieważ właśnie podczas czesania włosów dodatkowo je ładujesz. Pocierasz je innym przedmiotem, a wtedy dochodzi do zwiększenia elektryczności statycznej.

* pamiętaj o regularnym myciu szczotki do włosów, dzięki czemu nie tylko będzie czysta, ale również pozbędziesz się ładunków elektrostatycznych.

Polecane akcesoria:

5. Stosuj kosmetyki o działaniu antystatycznym i anti-frizz

Wspomagają utrzymanie równowagi elektrostatycznej, zapobiegają elektryzowaniu się włosów i puszeniu. Nawilżają i wygładzają pasma. Zaliczamy do nich m.in. specjalne mgiełki do włosów, dwufazowe odżywki, sera i olejki do włosów, które przeciwdziałają puszeniu się kosmyków. Lakiery do włosów (to świetny patent nawet wtedy, gdy nie używasz lakieru na co dzień. Możesz nim spryskać zarówno pasma włosów, jak i wnętrze czapki przed wyjściem, a twoje włosy będę grzeczne i ułożone). Podobnie działają inne produkty stylizacyjne, takie jak pianki, czy żele.

Świetnie sprawdzi się również domowa płukana octowa. Ocet jabłkowy nie tylko uchroni włosy przed elektryzowaniem się, ale również ułatwi ich rozczesywanie. Wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:1 i na koniec mycia włosów spłukać je taką mieszanką.

6. Jonizacja w suszarce to twój sprzymierzeniec

Funkcja jonizacji w suszarce polega na tym, że pod czas suszenia włosów uwalniane są ujemne ładunki, które osiadają na włosach, neutralizując bezpośrednio te dodatnie. To sprawia, że odpowiedni balans zostaje przywrócony, a to z kolei przekłada się na gładkie i lśniące pasma, które nie puszą się i nie unoszą się w powietrzu, przyprawiając cię o zawrót głowy. Jonizacja przynosi również dawkę nawilżenia, co jest szczególnie przydatne w sezonie grzewczym, kiedy nasze włosy narażone są na suche powietrze.

7. Zimny podmuch powietrza

Na koniec suszenia włosów, warto przełączyć suszarkę na zimne powietrze. Niektóre suszarki, te bardziej profesjonalne, mają przycisk zimnego powietrza. Zimny podmuch skutecznie domyka łuski włosów, dzięki czemu pasma są gładkie, miękkie i lejące się.

8. Ubieraj się naturalnie!

Jeżeli zrezygnujesz ze sztucznych materiałów wśród ubrań i nakryć głowy, nie tylko twoje włosy będą ci wdzięczne, ale również całe ciało. Naturalne tkaniny przepuszczają powietrze, są łagodne dla skóry, nie podrażniają jej i nie powodują elektryzowania się włosów. Bawełna, len, wełna, kaszmir – powiedz im: tak!

9. Nawilżaj powietrze

Warto zainwestować w nawilżacz powietrza do swojego mieszkania. To nie tylko dobrze zrobi włosom, ale przede wszystkim naszym drogom oddechowym.

10. Szybko, szybko!

A co jeśli włosy stają dęba, a ty nie wprowadziłaś w życie jeszcze niczego z tej listy? Ratunkiem w takiej sytuacji, gdy po zdjęciu czapki widzisz aureolę fruwających włosków, jest… woda. Spróbuj ugładzić pasma lekko zwilżoną dłonią. Może pomoże, a na pewno zmniejszy „poziom elektryczności włosów”.

Kosmetyki na elektryzujące się włosy

kobieta rozczesuje naelektryzowane włosy

    1. L’Oreal Professionnel Tecni Art Air Fix Extra-Strong Fixing Spray super mocno utrwalający lakier do włosów Force 5 – posiada  szybkoschnącą formułę z polimerem anionowym. Chroni włosy przed promieniowaniem UV. Choć mocno utrwala włosy, nie skleja ich, zapewniając naturalnie wyglądającą fryzurę.
    2. Nacomi Avokado Oil Serum – serum na końcówki włosów z olejem awokado – idealny produkt do ujarzmiania końcówek włosów. Serum wzmacnia je i wygładza, chroniąc przed elektryzowaniem się włosów. Produkt może służyć również do olejowania włosów. Wówczas nakładamy go na włosy od połowy ich długości, zakładamy foliowy czepek i dodatkowo owijamy głowę ręcznikiem, aby maksymalnie podnieść temperaturę, by pod wpływem ciepła zwiększyć przenikanie dobroczynnych składników zawartych w oleju.
    3. Anwen olej Marakuja (olej do włosów wysokoporowatych 50 ml) – regeneruje włosy wysokoporowate, wygładza je, uelastycznia i chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Zapobiega elektryzowaniu się włosów. Można go stosować przy olejowaniu włosów i jako serum na końcówki włosów.
    4. Morfose Keratin Two Phase Conditioner dwufazowa odżywka do włosów zniszczonych – posiada lekką konsystencję i nie wymaga spłukiwania. Nie obciąża włosów, pomaga je wygładzić i poskromić odstające kosmyki. Włosy będą miękkie, nawilżone jedwabiście miękkie.
    5. Revlon Professional Equave Hydro Nutritive Detangling Conditioner nawilżająca odżywka ułatwiająca rozczesywanie – błyskawicznie nawilża włosy, a dzięki obecności keratyny wspomaga ich regenerację, uzupełniając ubytki w strukturze włosa. To sprawia, że pasma są gładkie, miękkie w dotyku i dogłębnie odżywione. Perfekcyjnie się układają i nie elektryzują się.
    6. Fanola – Nourishing Restructuring Conditioner odżywka dwufazowa do włosów suchych i łamliwych – idealnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów z tendencją do puszenia się. Eliminuje elektryzowanie się. Zapewnia blask i jedwabistą miękkość. Nie wymaga spłukiwania. Przed użyciem należy wstrząsnąć odżywką i spryskać wcześniej umyte włosy.

Wypróbuj powyższe sposoby i znajdź swój złoty środek na elektryzujące się włosy.