dobre kosmetyki dla nastolatków

Dobre kosmetyki dla nastolatków? Jak je rozpoznać? Czym się charakteryzują? Jakie funkcje powinny pełnić? Pielęgnacja młodej cery to szeroki temat, który wymaga zgłębienia, aby dobrze rozpoznać problemy skórne młodych dorosłych. Wybór kosmetyków spośród bogatej oferty drogeryjnych preparatów nie jest łatwy, szczególnie wtedy, gdy nie wiemy, na co warto zwrócić uwagę.

Ten artykuł pomoże Ci się rozeznać w temacie pielęgnacji młodej cery. Odpowiemy na pytania, jak o nią dbać, jakich błędów nie popełniać i jakie to są dobre kosmetyki dla nastolatków – co o tym świadczy i czego warto szukać w formułach tych produktów.

Polecane produkty:

Dobre kosmetyki dla nastolatków – jakie wybrać?

Dobre kosmetyki dla nastolatków do przede wszystkim takie, które odpowiadają na potrzeby młodej skóry. Do cech taki preparatów warto zaliczyć ich prosty skład, naturalne ekstrakty roślinne i substancje aktywne skutecznie oddziałujące na problemy skórne, które najczęściej dotykają młode osoby w okresie dojrzewania.

Pierwsze kosmetyki dla nastolatków dobrze jest wprowadzić wcześniej niż zaczną się pojawiać zmiany skórne, towarzyszące burzy hormonów, jaką przechodzi młody organizm. Im wcześniej nasz nastolatek nauczy się regularnie pielęgnować skórę, pozna dobre nawyki pielęgnacyjne, tym lepiej poradzi sobie z tym trudnym okresem zmian, jakie zachodzą w ciele i na skórze podczas dojrzewania.

Nastoletniość to jedyny czas w swoim rodzaju. Pełen skrajności, całego wachlarza emocji, z którymi trzeba się zmierzyć, aby zbudować swoją osobowość. To piękny czas, ale również bolesny, ponieważ w życiu młodych ludzi zachodzą poważne zmiany, na które nie są przygotowani. Mowa tu nie tylko o słynnym buncie i kontestacji wszystkiego, co zastane, ale również o niby prozaicznej rzeczy, jaką jest wygląd skóry i proporcje całego ciała. Nastolatkowie borykający się z dolegliwościami skórnymi często siebie nie akceptują, alienują się i próbują ukryć defekty skórne. Dziewczęta najczęściej sięgają po kryjące podkłady do twarzy, a chłopcy niechętnie stosują kosmetyki i zamiast pielęgnacji w inny sposób próbują uporać się z problematyczną cerą, na przykład manifestując to dobrą miną do złej gry czy udawaniem, że problemu nie ma.

Wraz z dorastaniem zmieniają się nie tylko proporcje naszego ciała, ale również przemianę przechodzi nasza skóra, co widoczne jest przede wszystkim na twarzy, plecach i dekolcie. Człowieka zalewają fale hormonów, które zanim się ustabilizują, potrafią wywołać dosłownie i w przenośni wulkany na twarzy. To poważne zmiany trądzikowe, które wymagają skutecznego planu leczenia pod okiem dermatologa. Jednak większość problemów skórnych nastolatków nie wymaga specjalistycznej kuracji, a jedynie, a raczej przede wszystkim, regularnej i dopasowanej do wymagań młodej skóry pielęgnacji i zastosowania do niej dobrych kosmetyków, które nie pogorszą kondycji skóry, a poprawiają jej stan zdrowia.


Dowiedz się, jak dbać o cerę trądzikowa – cera trądzikowa


Z czym zmaga się skóra nastolatków?

Gdy hormony buzują, skóra nie ma łatwo. Uzewnętrznia się to poprzez nadmierne wydzielanie łoju – sebum. Gruczoły łojowe wydzielają go więcej, co skutkuje błyszczeniem się cery, zapychaniem porów, tendencją do zaskórników, stanów zapalnych i trądzikowych. Trądzik młodzieńczy jest jednym z najczęściej spotykanych dolegliwości skórnych wieku nastoletniego. Gdy jego przebieg jest łagodny, należy po prostu uzbroić się w cierpliwość i stosować się do kilku zasad pielęgnacyjnych, które pozwolą wyciszyć zmiany. Ważna jest również zbilansowana dieta, unikanie słodyczy i mocno przetworzonej żywności, ograniczenie używek.

Jeżeli stan skóry się zaognia, mamy do czynienia z ostrym przebiegiem trądziku, pojawiają się bolesne, ropne wypryski, podskórne grudki, nie należy zwlekać i udać się do dermatologa, aby podjąć leczenie pod jego kontrolą.

Młoda cera częściej się przetłuszcza szczególnie w strefie T – czoło, nos, broda, zaś na policzkach jest sucha i ściągnięta. Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja wykonana dobrymi kosmetykami to często najlepsze lekarstwo na niedoskonałości nastoletniej skóry. Także w późniejszym wieku ta zasada ma zastosowanie. Dobre nawyki pielęgnacyjne bowiem pozostają z nami na zawsze i przyniosą wymierne korzyści w postaci czystej, nawilżonej i gładkiej skóry.

Jakie potrzeby ma skóra adolescentów?

Aby cieszyć się zdrową cerą, należy przede wszystkim zadbać o dogłębne, ale delikatne oczyszczanie, intensywne nawilżanie i przeciwdziałanie rozwojowi bakterii chorobotwórczych wywołujących stany zapalne.

Skóra nastolatków potrzebuje:

 • systematycznego demakijażu (wieczorem) i oczyszczania skóry (rano i wieczorem) delikatnymi kosmetykami bez silnych substancji myjących takich jak SLS, który może działać drażniąco na wrażliwą skórę,
 • tonizowania naskórka, czyli przywracania mu naturalnego pH (krok opcjonalny, jednak warto go wprowadzić),
 • skutecznego i długotrwałego nawilżania skóry,
 • działania antybakteryjnego i antyseptycznego,
 • działania łagodzącego stany zapalne,
 • całorocznej ochrony przeciwsłonecznej.

Jakich błędów pielęgnacyjnych nie popełniać?

Najistotniejszą zasadą w pielęgnacji wieku dojrzewania (ale tak naprawdę na każdym etapie naszego życia) jest umiar w stosowaniu kosmetyków. Maksyma „mniej znaczy więcej” doskonale oddaje sens tego działania. Kluczem do zrozumienia tej zasady jest informacja, że obciążanie skóry zbyt wieloma kosmetykami, a co za tym idzie, dostarczanie jej zbyt wielu substancji aktywnych, może doprowadzić do pogorszenia jej kondycji. Niektóre składniki aktywne bowiem źle ze sobą współpracują i nie powinno się ich łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Pozostaje również bardzo indywidualna kwestia reagowania na konkretne składniki, które u jednych będą działały komedogennie i aknegennie, a u innych będą świetnie tolerowane.

Nie warto sięgać w młodym wieku po kosmetyki do cery dojrzałej, ponieważ te preparaty przeważnie zawierają składniki aktywne w wyższym stężeniu, a ich formuły są mocniejsze. Poza tym obfitują w substancje, które zwyczajnie nie są jeszcze potrzebne młodej skórze.

Minimalizm w pielęgnacji jest wskazany z tego powodu również, że łatwiej wtedy wykryć, który produkt szkodzi skórze i który należy wyeliminować. Przy większej ilości kosmetyków znalezienie owego szkodnika jest trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Złe nawyki pielęgnacyjne nastolatków:

 • zbyt agresywne oczyszczanie skóry kosmetyki z mocnymi substancjami myjącymi,
 • nadużywanie gruboziarnistych peelingów do twarzy (lepiej sięgać po delikatniejsze, enzymatyczne peelingi do twarzy),
 • pomijanie etapu nawilżania twarzy kremami (często z obawy przed tym, “że będę się świecić”, a to błędne myślenie, bo sucha skóra jest spragniona wody, więc jeżeli jej nie dostanie w kremie, gruczoły łojowe zaczną produkować więcej sebum, aby samodzielnie nawilżyć skórę, doprowadzając do sytuacji, której nie chcieliśmy, a mianowicie do tego że skóra nadmiernie się błyszczy i tłuści),
 • stosowanie kosmetyków z alkoholem wysoko w składzie, który ma działanie wysuszające, ale również drażniące,
 • zbyt mocne tracie twarzy podczas jej wycierania, ponieważ w ten sposób rozciągamy skórę i ją niepotrzebnie drażnimy, a przy stanach zapalnych istnieje duże prawdopodobieństwo, że naruszymy zmianę i rozprowadzimy po całej twarzy bakterie,
 • chodzenie spać w makijażu,
 • bezwiedne dotykanie twarzy w ciągu dnia,
 • stosowania zbyt mocnych, kryjących i matujących kosmetyków do makijażu, które jedynie kamuflują niedoskonałości (choć nałożone nieumiejętnie, czyli zbyt grubą warstwą, nierozblendowane, działają odwrotnie do zamierzonego skutku i zamiast ukrywać defekty, jeszcze bardziej je uwidaczniają). Obciążają skórę, blokują pory, przesuszają cerę,
 • niestosowania kremów z wysokim filtrem UVA i UVB.

Jakie kosmetyki dla nastolatków wybrać?

Sprawdzą się przede wszystkim kosmetyki o działaniu przeciwłojotokowym, bo nadmiar łoju może powodować zapchanie porów i powstanie niedoskonałości. Na półce z kosmetykami powinni się znaleźć produkty nawilżające skórę, bo optymalnie nawodniona skóra mniej się przetłuszcza, a tym samym mniej się świeci.

Warto wybierać preparaty, które będą miały właściwości antybakteryjne, zwężające pory i regulujące pracę gruczołów łojowych. Należy przy tym uważać, aby nie przesuszyć skóry, dlatego nagminne stosowanie kosmetyków matujących może powodować pogorszenie stanu skóry. Produkty antybakteryjne i wysuszające najlepiej jest stosować punktowo, na konkretną zmianę, aby jak najbardziej ograniczyć działanie do małego obszaru skóry.

Wybierajmy kosmetyki dla nastolatków o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają, są komfortowe w noszeniu i nie pozostawiają na skórze lepkiej warstewki. To ona właśnie często zniechęca młodzież do sięgania po produkty do pielęgnacji, bo młodzi ludzie czują, że ich skóra jest oblepiona i tłusta.

Dobre kosmetyki dla nastolatków to takie, które będą dopasowane do potrzeb skóry, dlatego należy rozpoznać jej rodzaj i dopasować odpowiedni produkt.


Zastanawiasz się, jaki masz typ skóry? Jeżeli jeszcze tego nie wiesz, przeczytaj nasz artykuł: jak rozpoznać typ cery


Najbardziej podstawowy podział to: cera sucha, cera mieszana, cera tłusta i cera normalna. Aby ułatwić znalezienie najlepszych preparatów do pielęgnacji młodej cery, producenci tworzą specjalne linie kosmetyczne dla młodych ludzi. Takie rozróżnienie pomaga się lepiej zorientować w bogatej ofercie na rynku beauty.

Pierwsze kosmetyki dla nastolatków mogą pochodzić właśnie z takiej linii młodzieżowej, choć nie jest to obowiązkowe, a ma jedynie stanowić ułatwienie, póki nie poznamy lepiej swojej skóry, nie dowiemy się więcej o jej potrzebach i nie poznamy lepiej składników, które na nią dobrze działają, aby potem samodzielnie ich szukać w kosmetykach z ogólnej kategorii.

Marki kosmetyków dla nastolatków – nasze top 5

Marki kosmetyków dla nastolatków mają szerokie pole do popisu, ponieważ coraz więcej osób świadomie kupuje produkty do pielęgnacji, porównuje ceny i składy. 20 lat temu wybór był naprawdę niewielki, ale teraz sporo marek tworzy odrębne kolekcje kosmetyków dla młodych ludzi, dopasowując odpowiednio ich skład do wymagań nastoletniej cery, a także projektując grafiki i opakowania cieszące oko i wpisujące się w aktualne trendy. Producenci idąc zgodnie za potrzebami rynku, stawiają przede wszystkim na naturalne składniki w formule produktów, ekologiczne opakowania, nadające się do recyklingu i interesujący przekaz, zawierający przejrzyste zasady pielęgnacyjne podane w atrakcyjnej dla młodych formie.

Kosmetyki do cery trądzikowej dla nastolatków stanowią bardzo ważną grupę produktów w ofercie marek, bo i też trądzik młodzieńczy jest najczęstszą i najbardziej kłopotliwą dolegliwością młodej skóry. Kosmetyki dla nastolatków na trądzik mają za zadanie przede wszystkim nie dopuścić do pogorszenia stanu cery i rozprzestrzenienia się bakterii, które wywołują zmiany trądzikowe. Dobre kosmetyki dla nastolatków łagodnie oczyszczają skórę, bez naruszania warstwy hydrolipidowej, działają antybakteryjne i antyseptycznie, nawilżają i regulują pracę gruczołów łojowych, tonizują i matują.

1. Kosmetyki dla nastolatków Ziaja

Ziaja Jeju kosmetyki dla nastolatków

Seria kosmetyków Jeju niebieska to produkty przeznaczone do pielęgnacji młodej cery. Ich właściwości to przede wszystkim działanie oczyszczające, przeciwłojotokowe, antybakteryjne, nawilżające i łagodzące. W ofercie Jeju znajduje się 9 produktów, które mają wegańskie formuły i 95% składników pochodzenia naturalnego. To kosmetyki na wągry dla nastolatków i na trądzik.

Energetyczna linia zapachowa wykorzystuje aromat mięty, czarnej porzeczki i granatu. Wśród preparatów znajdziemy kosmetyki, które są niezbędne do wykonania wszystkich etapów pielęgnacji: demakijażu (płyn micelarny), oczyszczania (drobnoziarnisty peeling do ciała, cukrowy peeling do ciała, czarna maska do twarzy, pasta przeciw zaskórnikom), tonizowania (tonik do twarzy) i nawilżania (biały mus do twarzy na dzień SPF 10). Dostępny jest również fluid-korektor. Ziaja oferuje również zestaw kosmetyków dla nastolatków, np. Duet Jeju, Duet Ananasowy, Duet Liście Manuka.

⇒Sprawdź: Ziaja Jeju pasta w czarne kropki przeciw zaskórnikom do młodej cery. Oferuje mineralną mikrodermabrazję. Delikatnie peelinguje skórę, usuwając martwe komórki naskórka. Oczyszcza, wygładza i zmiękcza naskórek. Dzięki zastosowanym składnikom aktywnym skutecznie zwalcza niedoskonałości, oczyszcza pory i przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Zawiera aktywne salicylany z kory topoli osikowej o działaniu antybakteryjnym, glicerynę o właściwościach nawilżających, wyciąg z czystka, krzemionkę, betainę, pantenol i olej z kamelii japońskiej.

2. Kosmetyki dla nastolatków Under Twenty

Dobre kosmetyki dla nastolatków Under Twenty i Sylveco

Under Twenty to marka istniejąca na rynku od ponad 20 lat. Skuteczne receptury kosmetyków potrafią zneutralizować problemy młodej cery. Mamy do czynienia tutaj z produktami o działaniu przeciwtrądzikowym, które zawierają między innymi takie składniki, jak: kwas szikimowy, który reguluje wydzielanie sebum, prebiotyki, które dbają o równowagę mikrobiomu skóry, naturalne glinki, ekstrakt z mięty, szałwii, kocanki, oleje roślinne (np. olej tamanu), enzymy, emolienty i humektanty, które zapewniają optymalne nawilżenie i zmiękczenie skóry. W ofercie znajdziemy m.in. pianki oczyszczające, toniki, kremy na dzień, czy pasty myjące.

⇒Sprawdź: Under Twenty Anti Acne prebiotyczny tonik w mgiełce, który ma wegańską formułę, a w niej aż 97% składników pochodzenia naturalnego. Stworzony do cery wrażliwej z niedoskonałościami. Normalizuje wydzielanie sebum, oczyszcza i zapewnia skórze detoks. Bazuje na organicznej wodzie z kiwi. Zawiera prebiotyk, kwas migdałowy i witaminę B.

3. Kosmetyki dla nastolatków Girls and Boys

Girls and Boys kosmetyki dla nastolatków

Girls and Boys to polska marka kosmetyków dla młodej cery, która pochodzi z portfolio doświadczonego gracza na rynku kosmetycznym – firmy Oceanic. Kosmetyki Girls and Boys są przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Oprócz wartościowych, wegańskich formuł produkty zachęcają swoim wyglądem, graficznie nawiązującym do zdjęć z Instagrama. Preparaty skutecznie radzą sobie z problemami typowymi dla młodej cery, wykorzystując naturalne składniki, takie jak m.in. olej z ogórecznika, cynk, aloes czy kofeinę. Seria przeznaczona jest do pielęgnacji skóry z tendencją do trądziku.

⇒Sprawdź: Girls and Boys krem matujący, który nawilża skórę, ale jednocześnie ją matuje. Zawiera aloes o działaniu nawilżającym i kojącym, silny antyoksydant – acerolę, ogórecznik, który łagodzi i nawilża oraz zieloną herbatę, która odświeżą skórę i nawilża.

4. Kosmetyki Sylveco Wow – naturalne kosmetyki dla nastolatków

Sylveco Wow to linia produktów dla młodej cery polskiej marki naturalnych kosmetyków. Zwalcza najczęściej pojawiające się dolegliwości wieku młodzieńczego, czyli łojotok, trądzik i podrażnienia. To wegańskie kosmetyki, które bazują na naturalnych składnikach aktywnych, do których należą m.in. kwasy na twarz AHA i BHA, sok z brzozy, czy olej z czarnuszki. Seria zawiera podstawowe produkty do pielęgnacji: krem do twarzy, tonik, emulsję myjącą, żel myjący, a także zestaw kosmetyków dla nastolatków.

⇒Sprawdź: Sylveco Wow żel myjący do twarzy, który opiera się na łagodnych substancjach myjących, nieprzesuszających naturalnej bariery ochronnej skóry. Zawiera sok z brzozy, kwas salicylowy o działaniu antybakteryjnym i pantenol, który łagodzi podrażnienia i nawilża skórę. Idealny do pielęgnacji skóry trądzikowej, z rozszerzonymi porami.

5. Kosmetyki dla nastolatków Gift of Nature

Gift of Nature kosmetyki dla młodej cery

Gift of Nature to marka, która niedawno pojawiła się na rynku, ale bardzo szybko podbiła serca, nie tylko młodych osób, swoimi genialnymi składami, zabawnymi grafikami i atrakcyjnymi cenami. Kosmetyki są naturalne i zawierają od 93% do 99% składników pochodzenia naturalnego. Formuły są wegańskie i cruelty free.

W tej serii znajdziemy preparaty do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. To, co wyróżnia tę linię na tle innych, to formuły z prebiotykami. Prebiotyki to składniki niezbędne dla zachowania równowagi mikrobiomu. Nienaruszony mikrobiom skóry pełni wiele ważnych funkcji, m.in. chroni skórę przed rozwojem bakterii chorobotwórczych. Produkty dopasowane są do potrzeb cery suchej, wrażliwej, mieszanej i naczynkowej. Do dyspozycji są m.in. mgiełki tonizujące, prebiotyczne kremy czy pianki do mycia twarzy.

⇒Sprawdź: Gift of Nature prebiotyczne serum do twarzy do cery wrażliwej, które minimalizuje zaczerwienienia i koi podrażnienia, dbając o mikrobiom. Zawiera olej z czarnuszki o działaniu antyoksydacyjnym, minerały i kwasy tłuszczowe, a także kompleks lipidowy, który wycisza zaczerwienienia i koi napiętą skórę. Cera odzyskuje elastyczność, jest miękka i gładka, a przede wszystkim ukojona i zregenerowana.

Dobre kosmetyki dla nastolatków to takie, które rozumieją młodą skórę, dbają o nią, poprawiają jej kondycję i pozwalają wyjść z twarzą z każdej opresji, z uniesionym czołem, bez kompleksów.

Polecane produkty: