Drożdże na włosy to kolejny sposób na urozmaicenie pielęgnacji włosów w naturalny sposób. Mimo że są one produktem dostępnym w każdym sklepie, to rzadko patrzy się na nie jako coś, co można wykorzystać w pielęgnacji. Tymczasem wbrew krążącym wciąż mitom, są one źródłem wielu witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Jak je wykorzystać w pielęgnacji włosów?
Spis treści: (będzie po sprawdzeniu artykułu)
- Drożdże na włosy – dlaczego warto stosować?
1.1 Drożdże na włosy – wskazania
1.2. Drożdże na porost włosów - Drożdże na włosy – jak stosować?
2.1. Drożdże na włosy – jak pić?
2.2. Drożdże na włosy – przepisy
2.3. Kosmetyki do włosów z drożdżami
2.4. Drożdże na włosy – efekty
Kluczowe treści:
|
Drożdże na włosy – dlaczego warto stosować?
Drożdże warto stosować w pielęgnacji włosów z kilku powodów. Na początek jednak należy przyjrzeć się temu, co właściwie znajduje się w ich składzie. Te niepozorne, szaro-beżowe grudki o charakterystycznym zapachu kryją w sobie witaminy i minerały, które mogą być stosowane zarówno zewnętrznie (naturalne kosmetyki do włosów), jak i wewnętrznie (suplementy diety). Ostatnio popularnością zaczęły cieszyć się przede wszystkim maseczki do włosów z dodatkiem drożdży. Przepisy znajdziesz niżej.
Czym są drożdże? To jednokomórkowe mikroorganizmy należące do królestwa grzybów, którego stanowią około 1%. W branży spożywczej stosowane są przede wszystkim drożdże szlachetne, w tym te stosowane w przemyśle fermentacyjnym, do których należą drożdże piwowarskie, winiarskie, gorzelnicze i piekarniane. Niektóre gatunki drożdży wykorzystywane są w ogrodnictwie do biologicznego zwalczania chorób roślin wywoływanych przez inne grzyby.
Drożdże – wartości odżywcze:
- witamina E,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B12),
- prowitamina D2,
- cysteina,
- glutation,
- biotyna,
- potas,
- fosfor,
- cynk,
- jog,
- magnez,
- mangan,
- żelazo,
- wapń,
- siarka,
- sód.
Blisko 40% składu drożdży to białko o wysokim stopniu przyswajalności przez organizm człowieka. Zawarte w składzie są również antyoksydanty, które hamują procesy starzenia, kwas pantotenowy niweluje stany zapalne (antyoksydanty w kosmetykach mają wiele więcej właściwości), a siarka działa antybakteryjnie i jest wsparciem w leczeniu chorób skóry głowy.
W przypadku nawracającego łupieżu sięgnij po pirokton olaminy – jeden z najlepszych składników do walki z tym problemem.
Drożdże na włosy – wskazania
Stosowanie drożdży na włosy wskazane jest w kilku przypadkach. Najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji włosów słabych, wysuszonych, zniszczonych i z tendencją do nadmiernego wypadania. Warto po nie sięgnąć także w przypadku łupieżu i nadmiernego przetłuszczania. Można je również stosować profilaktycznie, aby utrzymać zdrowy wygląd kosmyków.
Drożdże – na jakie włosy?
- wypadające,
- przetłuszczające się,
- z łupieżem,
- osłabione,
- zniszczone,
- pozbawione blasku.
Drożdże na porost włosów
Drożdże są nieocenionym wsparciem, gdy chcesz przyspieszyć wzrost włosów. Aby działały najskuteczniej, należy stosować je w postaci surowej – rozpuszczając drożdże w wodzie lub mleko. Zawarta w składzie biotyna na włosy nie tylko wspiera leczenie łysienia, ale i stymuluje wzrost włosów. Jednocześnie zmniejsza ilość wydzielanego sebum (którego efektem są przetłuszczające się włosy) i łagodzi objawy łupieżu. Ważna jest również zawartość witamin z grupy B, które wpływają na wiele procesów zachodzących w skórze i włosach.
Drożdże na włosy – jak stosować?
Jest kilka metod stosowania drożdży na włosy, jednak jak wspomniałam wyżej, najlepszą jest po prostu codzienne ich picie. W ten sposób organizm sam rozdysponuje składniki odżywcze tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Uzupełniając niedobory witamin i minerałów zarówno włosy, jak i skóra czy paznokcie zaczną wyglądać lepiej, staną się mocniejsze i bardziej odporne. Można też sięgnąć po gotowe suplementy na włosy z drożdżami lub polegać jedynie na zewnętrznym działaniu. Jednak nim sięgniesz po kosmetyki z drogerii, wypróbuj przepisy na domową maseczkę z drożdżami.
Drożdże na włosy – jak pić?
Jak wspomniałam wyżej, najlepszym sposobem aby w pełni wykorzystać właściwości odżywcze drożdży jest ich picie. Jak pić drożdże? Wystarczy około 1/6 kostki drożdży rozpuścić w szklance gorącego mleka lub wody (gdy pojawią się u Ciebie wzdęcia, spróbuj zalać drożdże wrzątkiem). Następnie poczekać, aż płyn osiągnie temperaturę około 35-40 stopni Celsjusza, wtedy możesz go wypić. Nie dodawaj cukru lub innych dodatków, ponieważ mogą one osłabić działanie drożdży.
Drożdże na włosy – przepisy
Z innych moich artykułów już zapewne wiecie, że jestem ogromną fanką domowych kosmetyków. Mam tu na myśli zarówno maseczki do włosów, jak i do twarzy. Drożdże nie są może moim ulubionym składnikiem, ale parę razy zdarzało mi się je stosować. Za każdym razem testowałam inny przepis i dwa poniższe, wydają mi się najlepsze.
Przepis 1. Maseczka drożdżowa na włosy
Składniki:
– kostka drożdży spożywczych,
– 3-4 łyżki ciepłego mleka.
Przygotowanie:
1. Rozetrzyj drożdże i wymieszaj je z mlekiem do czasu uzyskania jednolitej konsystencji.
2. Nałóż na suche włosy i pozostaw na 1 godzinę.
3. Zmyj letnią wodą.
4. Użyj delikatnego szamponu.
Przepis 2. Maseczka z drożdżami i siemieniem lnianym
Składniki:
- kostka drożdży,
- 5 łyżek żelu z siemienia lnianego (o tym, jak go uzyskać przeczytasz tutaj: Siemię lniane na włosy).
Przygotowanie:
- Wymieszaj drożdże z żelem.
- Nakładaj od nasady aż po same końce.
- Pozostaw na 30 minut do godziny.
- Spłucz wodą.
- Użyj delikatnego szamponu.
Maseczki z drożdżami może być urozmaicona w zasadzie dowolnymi składnikami, które stosowane są w innych domowych maseczkach. Możesz dodać do nich:
- miód,
- jogurt naturalny,
- żółtko,
- żel aloesowy,
- napary ziołowe (wystarczy zastąpić nimi mleko).
Jeszcze jedną propozycją, która się pojawia, jest odżywka do włosów z drożdżami. Czym jest? Właściwie można powiedzieć, że tym samym co maseczka. Różni się przede wszystkim tym, że odżywkę zazwyczaj aplikuję się na maksymalnie kilka minut.
Kosmetyki do włosów z drożdżami
Na rynku dostępnych jest niewiele gotowych kosmetyków z drożdżami. Mimo że jest on skuteczny, to rzadko pojawia się jako składnik główny. Zawierają go odżywki do włosów, maski, czasem też szampony do włosów (np. niektóre szampony piwne). Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po świeże drożdże prosto z lodówki.
Drożdże na włosy – efekty
Trochę i wpływie drożdży na włosy napisałam wyżej, poniżej krótko podsumuję, czego możesz się spodziewać, gdy zaczniesz stosować je regularnie.
Drożdże na włosy – co dają?
- wspierają syntezę keratyny,
- wzmacniają,
- chronią przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych,
- zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów,
- reguluje pracę gruczołów łojowych,
- dodaje blasku,
- wspiera leczenie łupieżu.
Zazwyczaj stosowanie drożdży zewnętrznie nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jednak mogą one wystąpić w przypadku ich spożywania. Maksymalny czas stosowania kuracji drożdżowej wynosi 40 dni. Nie powinno się stosować więcej, niż 50 g drożdży dziennie (nadmiar i długotrwałe stosowanie drożdży może prowadzić do niedoboru witaminy H). Przeciwskazaniem do spożywania drożdży są również zaburzenia mikroflory przewodu pokarmowego.
Drożdże na włosy działają jak skoncentrowane serum, które wpływa także na skórę głowy. Te mikroorganizmy, tak niepozorne i na co dzień stosowane do zupełnie innych celów, są dobrym uzupełnieniem pielęgnacji. Nie musisz stosować ich codziennie, ale przynajmniej raz na dwa lub trzy tygodnie. Koniecznie włącz je też do swojej diety, bo efekty będą zdecydowanie trwalsze.