kobieta ma twarzy krem z ektoiną zaaplikowany w kształcie serduszka

Ektoina w kosmetykach wzbudza spore emocje, ponieważ to wyjątkowy składnik o udowodnionym naukowo działaniu, a przy tym bezpieczny i posiadający liczne właściwości pielęgnacyjne tak cenione i poszukiwane we współczesnej kosmetologii.  Choć znana jest od niemal 40 lat, dopiero obecnie zdobywa coraz większą popularność i traktowana jest jako dość nowy surowiec.

Czym charakteryzuje się ektoina i dlaczego wymienia się ją obok tak wartościowych składników jak kwas hialuronowy, ceramidy czy retinol jako im równą, nieocenioną w codziennej trosce o skórę? Sprawdźmy, jakie mamy na rynku kosmetyki z ektoiną i komu warto je polecić.


Spis treści:

 1. Ektoina w kosmetykach – co to za składnik?
 2. Ektoina w kosmetykach – działanie i właściwości
 3. Komu zaleca się pielęgnację z udziałem ektoiny?
 4. Kosmetyki z ektoiną

Polecane produkty:

 


Ektoina w kosmetykach – co to za składnik?

kobieta nakłada krem z ektoiną

Ektoina w kosmetykach znalazła się tam bez przyczyny, dlatego aby zrozumieć jej niewiarygodne właściwości nie tylko pielęgnacyjne, ale również lecznicze, poznajmy lepiej ten składnik do zadań specjalnych.

Czym jest ektoina? Najłatwiej będzie ją sobie wyobrazić jako substancję, dzięki której mikroorganizmy potrafią przeżyć i funkcjonować w ekstremalnie niesprzyjających warunkach atmosferycznych, czyli w bardzo słonych wodach, gejzerach, kopalniach soli, pustyniach czy lodowcach. Tak dobrze przystosowane bakterie nazywamy również mikroorganizmami ekstremofilnymi, bowiem potrafią skutecznie przeciwstawić się zbyt wysokim temperaturom, suchemu powietrzu, ogromnemu zasoleniu czy mocnemu promieniowaniu słonecznemu. A to wszystko dzięki ektoinie właśnie. To cząsteczka, która jest wytwarzana przez ekstremofile, będąca istotą ich odporności. Chroni te drobnoustroje przed szkodliwym wpływem środowiska – zapobiega utracie wody z komórek.

Pierwszy raz wyizolował i wyjaśnił jej działanie E. Galiński w 1985 roku. Należy do rzadkich aminokwasów – kwas 1,4,5,6-tetrahydro-2-metylo-4-pirymidynokarboksylowy produkowanych przez bakterie żyjące w trudnych warunkach naturalnych. Jest osmoprotektantem, czyli substancją wywarzaną w celu ochrony komórek przed różnymi rodzajami czynników zewnętrznych. Związek ten jest obecnie bardzo pożądany i wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, dlatego poczyniono wiele działań, aby zwiększyć wydajność naturalnej biosyntezy tego związku w porównaniu do technologii chemicznych.

Ektoina w kosmetykach – działanie i właściwości

Z uwagi na fenomenalne właściwości ochronne ektoiny jest ona chętnie wykorzystywana w medycynie i pielęgnacji skóry. Potrafi gromadzić się w komórkach w wysokich stężeniach i zabezpieczać je przed stresem środowiskowym. Posiada zdolność wiązania cząsteczek wody i budowania gęstych oraz trwałych wodnych struktur o charakterze ochronnym.

Ektoina w kosmetykach jest surowcem, który występuje w postaci białego, drobnego proszku. W składzie INCI pojawia się pod nazwą Ectoin. Wykazuje stabilność w szerokim zakresie pH (od 1 – 9) i trwałość w wysokich temperaturach. Możemy ją znaleźć w kosmetykach, które bazują na wodzie, czyli w większości, jak np. balsamy do ciała, kremy nawilżające czy żele do mycia twarzy, a także kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Sięga się po nią również w kosmetykach do pielęgnacji włosów.

Najważniejsze właściwości ektoiny to:

 • zapobiega wysuszeniu skóry,
 • zmniejsza transepidermalną utratę wody (TEWL) z naskórka,
 • nawilża skórę,
 • chroni skórę przed stresorami środowiskowymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, wysoka temperatura,
 • wzmacnia funkcje barierowe skóry,
 • przyspiesza gojenie się uszkodzonej skóry,
 • wycisza stany zapalne,
 • redukuje zaczerwienienia,
 • poprawia elastyczność skóry,
 • koi podrażnienia,
 • wspomaga regenerację skóry,
 • łagodzi pieczenie i świąd,
 • chroni mikrobiom skóry.

Warto zaznaczyć, że ektoina jest bardzo bezpiecznym składnikiem o łagodnym działaniu, dlatego można ją stosować nie tylko na skórę całego ciała, ale również twarzy, okolic oczu i ust, czy narządów płciowych. Kosmetyki z ektoiną intensywnie nawilżają skórę przez dłuższy czas, nawet kilkadziesiąt godzin. Co ciekawe jej potężne właściwości nawilżające sprawiły, że musiała jej ustąpić królowa humektantów – gliceryna.

Ektoina w kosmetyce i dermatologii jest również mocno doceniania za właściwości chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ta wytwarzana przez ekstremofile substancja posiada zdolność pochłaniania promieni UV. Stosowanie kosmetyków z tą cząsteczką w tym celu na pewno zmniejsza ryzyko oparzeń i przeciwdziała chorobom skórnym.

Nie można zapomnieć o tym, że ektoina jest silnym antyoksydantem, ponieważ zapobiega już wczesnym uszkodzeniom komórek skóry. Niweluje działanie wolnych rodników i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ponadto wspiera odbudowę skóry po uszkodzeniu jej przez promieniowanie ultrafioletowe.


Dowiedz się, czym jest fotostarzenie skóry


Komu zaleca się pielęgnację z udziałem ektoiny?

dojrzała kobieta aplikuje serum z ektoiną

Ektoina w kosmetykach posiada wiele zastosowań, ponieważ jest składnikiem przynoszącym korzyści dla różnych typów skóry. Z jej cennych właściwości skorzysta na pewno cera sucha, cera dojrzała, cera wrażliwa czy alergiczna. Najczęściej stosuje się ją w kosmetykach w połączeniu z niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym, aby jak najskuteczniej zwiększyć poziom nawilżenia skóry, wzmocnić płaszcz hydrolipidowy naskórka i uchronić skórę przed wysuszeniem, a co za tym idzie podrażnieniem, zaczerwienieniem i szybszym jej starzeniem.

Z powodu wyjątkowej aktywności wiązania wody zalecana jest w pielęgnacji skóry atopowej (AZS). Badania in vivo wykazały, że zastosowanie emulsji z ektoiną wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Pojawiło się też wiele badań, z których jasno wynika, że ta niezwykła cząsteczka eliminuje świąd i zmiękcza skórę. Uelastycznia ją i niweluje jej szorstkość. Przywraca naturalne funkcje ochronne naskórka.

Kwas hialuronowy w połączeniu z ektoiną tworzą wyjątkowo skuteczną mieszankę nawilżającą i wzmacniającą naskórek. Takie działanie tej zgranej pary sprawia, że organizm jest doskonale chroniony przed wnikaniem z zewnątrz różnego rodzaju patogenów i alergenów.

W medycynie znajduje zastosowanie przy zabezpieczaniu zdrowych komórek organizmu podczas chemio- i radioterapii.  Szerokie, terapeutyczne zastosowanie posiada w leczeniu alergii, dlatego często pojawia się pytanie, czy ektoina to steryd? Nie, ektoina to alternatywa dla klasycznych metod leczenia różnego rodzaju alergii (np. katar sienny) wykorzystujących sterydy, które nie są do końca skuteczne, a przy tym niosą za sobą wiele skutków ubocznych. Ektoina dzięki właściwościom nawilżającym i zmniejszającym stan zapalny skutecznie łagodzi objawy alergii (świąd nosa, katar, kichanie, zatkany nos). Zmniejsza stany zapalne błony śluzowej i wspomaga jej regenerację po stosowaniu właśnie sterydów donosowych. Ta naturalna substancja przyniesie wiele korzyści osobom, które mają skórę alergiczną, ponieważ kremy z ektoiną zabezpieczą ją przed szkodliwym wpływem drażniących czynników.

Może wydawać się to mało prawdopodobne, ale stres jest przyczyną nie tylko pogorszenia się zdrowia fizycznego i psychicznego, ale również oddziałuje negatywnie na kondycję skóry. W pielęgnacji skóry osób narażonych na stres oksydacyjny i poddawanych silnej presji przez dłuższy czas warto jest postawić na kosmetyki z ektoiną. Podobnie sytuacja wygląda u ludzi, którzy są narażeni na silne promieniowanie UV, ponieważ pracują na świeżym powietrzu lub ich ciało będzie poddawane długotrwałej ekspozycji na słońce podczas urlopu. W takich momentach wybawieniem będą preparaty z ektoiną o działaniu ochronnym.

Nie ulega wątpliwości, że kosmetyki z ektoiną powinny zajmować ważne miejsce w rutynie pielęgnacyjnej, w której biorą udział retinoidy – retinol i retinal, a także kwasy na twarz AHA i BHA. Specjalistyczne kuracje niejednokrotnie mocniej oddziałują na skórę, prowadząc nieraz do jej podrażnienia, przesuszenia czy zaczerwienienia, szczególnie na początku terapii retinolem czy kwasem salicylowym. Oba te związki potrafią głęboko penetrować skórę, dlatego przed zbudowaniem na nie tolerancji mogą wywoływać różne, niepożądane reakcje skórne. Zastosowanie kremów z ektoiną, ceramidami, łagodzącymi ekstraktami roślinnymi, emolientami będzie doskonałą odpowiedzią na drażniące składniki i ogromnym wsparciem dla skóry, która dopiero przyzwyczaja się do silnych składników aktywnych.


Jak działają antyoksydanty w kosmetykach?


Kosmetyki z ektoiną

serum z ektoiną

Producenci coraz śmielej umieszczają ektoinę w INCI swoich kosmetyków i nie ma się co temu dziwić, bo to multiskładnik, ze wszech miar naturalny i bardzo dobrze tolerowany, czego najlepszym przykładem są preparaty z ektoiną stosowane w leczeniu AZS.

To niezwykle bezpieczny składnik, dlatego zyskał wiele różnych możliwości zastosowań. Najczęściej pojawia się ektoina w kremie, który chroni komórki skóry przed stresem osmotycznym, wysuszeniem, wysoką i niską temperaturą, promieniowaniem UV. Krem z ektoiną przede wszystkim głęboko i długotrwałe nawilża skórę. Poprawia jej elastyczność i przyspiesza proces regeneracji skóry i błon śluzowych.

 • Ektoina serum – BasicLab Esteticus nawilżający emu-żel do twarzy z 4% ektoiną 2% aminokwasami i beta-glukanem (15 ml) ma w sobie cechy emulsji i żelu. Stworzone do kompleksowej pielęgnacji skóry przesuszonej, odwodnionej i podrażnionej. Łączy w sobie działanie składników aktywnych, które precyzyjnie celują w rozwiązanie wszystkich problemów typowych dla tych rodzajów skóry. Formuła opiera się na ektoinie, która zapobiega odwodnieniu skóry, zwiększając poziom nawilżenia. Aminokwasy (arginina i seryna) również zapobiegają utracie wody i wspomagają regenerację naskórka. Beta-glukan stymuluje procesy naprawcze skóry, łagodząc jednocześnie jej stany zapalne. Ceramidy wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, wspomagają jej odbudowę i chronią przed ucieczką wilgoci. Nisko- i ultraniskocząsteczkowy kwas hialuronowy wygładza skórę, niwelując zmarszczki i zapewniając większą elastyczność skóry.
 • Ektoina w kremie Bielenda Hydro Lipidium krem barierowy nawilżająco-kojący (50 ml) to produkt, który będzie idealny dla osób chcących odbudować warstwę hydrolipidową skóry, po specjalistycznych kuracjach pochodnymi witaminy A, etc. Krem z ektoiną, kompleksem lipidów, takich jak skwalan, fosfolipidy i ceramidy wybitnie sprawdza się w odbudowie, regeneracji i wzmacnianiu BHL. Za utrzymanie optymalnego nawilżenia skóry odpowiedzialne są kwas hialuronowy i omawiana dziś cząsteczka. Krem w widoczny sposób poprawia jędrność i elastyczność skóry. Odżywia naskórek i zmniejsza zaczerwienienia. Przynosi ulgę suchej i podrażnionej cerze.

Ektoina nie wykazuje żadnych skutków ubocznych, jest bardzo skuteczna i bezpieczna, dlatego z preparatów z tym związkiem mogą korzystać również dzieci.

Rocznie pojawia się wiele nowych surowców kosmetycznych, ale ektoina posiada na tyle niepowtarzalne właściwości, dające szerokie spektrum zastosowań, że z powodzeniem może równać się z bestsellerowymi związkami, które od lat są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym.

Czy uda jej się zawojować świat kosmetyków i na stałe zagościć w formułach pielęgnacyjnych? Zdecydowanie tak, ponieważ już to się dzieje, co widać po zwiększającej się liczbie produktów z ektoiną, które pojawiają się na półkach drogeryjnych.


Polecane produkty: