Elastyna w kosmetykach to przede wszystkim odpowiedź na potrzeby skóry pozbawionej elastyczności. Choć składnik ten jest produkowany przez ludzki organizm, z czasem jego produkcja ustaje. Właśnie dlatego powinnaś zadbać, aby dostarczać ją w formie kremów, balsamów i innych kosmetyków do skóry i włosów. Jakie jeszcze funkcje spełnia i w jakich kosmetykach ją znajdziesz?
Spis treści:
- Elastyna – czym jest?
1. 1. Gdzie występuje elastyna?
1.2. Elastyna a wiek
1.3. Czym są włókna elastynowe?
1.4. Elastyna – właściwości - Elastyna – zastosowanie
2.1. Elastyna w kosmetykach
2.2. Czy trzeba suplementować elastynę?
Elastyna – czym jest?
Jest białkiem strukturalnym o budowie włókienkowej, które odpowiada za elastyczność tkanek. Patrząc na nią pod mikroskopem, zobaczysz sieć gęstych cienkich włókien, które przeplatają się z włóknami kolagenowymi. To właśnie elastyczność omawianej substancji sprawia, że skóra po naciągnięciu wraca do poprzedniego kształtu. Mimo, że jej zawartość w tkankach wynosi około 1%, to właśnie dzięki możliwości rozciągania się do podwójnej długości, zapewnia odpowiednią elastyczność skóry. Dla porównania 70% to kolagen. Różnica jest znacząca, jednak w tym przypadku nie o ilość chodzi.
Kolagen liposomalny – czym jest? Sprawdź!
Gdzie występuje elastyna?
Elastyna jest składnikiem wiązadeł, ścięgien, tkanki płucnej i ścian większych naczyń krwionośnych. Produkowana jest przez fibroblasty skóry i występuje w parze ze wspomnianym wyżej kolagenem. To powszechnie występujące białko, mimo, że jest go niewiele w porównaniu z kolagenem, decyduje o zdolności tkanek do kurczenia się i powrotu do pierwotnego kształtu. Niestety, z czasem zarówno elastyny, jak i kolagenu zaczyna ubywać. Jakie są tego przyczyny?
Elastyna a wiek
Wytwarzanie elastyny po 25. roku życia ulega zahamowaniu, a około 50. roku życia włókna elastynowe zanikają. Zmniejszona produkcja tego białka wpływa na wygląd skóry oraz wyraźną utratę elastyczności. Nie tylko wiek wpływa na degradację elastyny. Znaczenie mają tu również czynniki zewnętrzne, przede wszystkim promieniowanie UV. Lata nadmiernej ekspozycji na słońce może prowadzić do elastozy posłonecznej. Wówczas włókna elastynowe ulegają zniekształceniu, co objawia się nierównościami i grudkami na skórze, głównie na twarzy i karku. Objawy te często określane są jako fotostarzenie skóry.
Jakie mogą być skutki zmniejszonej produkcji elastyny?
- zmniejszenie elastyczności skóry
- zaburzenia w układzie oddechowym,
- zaburzenia naczyń krwionośnych,
- problemy związane z narządami wewnętrznymi,
- zwiększone ryzyko kontuzji,
- zaburzenia sercowo-naczyniowe.
Czym są włókna elastynowe?
To struktury zbudowane z białka elastyny. Występują w postaci sieci z włóknami kolagenowymi. Są to struktury bardzo elastyczne i wytrzymałe, dzięki którym tkanki mogą się rozciągać, a później wrócić do pierwotnej długości. Włókna elastynowe wraz z włóknami kolagenowymi utrzymują prawidłowe napięcie skóry. Osłabienie włókien kolagenowych, a także rozpad włókien elastynowy prowadzi do powstawania zmarszczek.
Elastyna – właściwości
Przez to, że elastyna znajduje się w wielu miejscach w organizmie, pełni różne funkcje. Do głównych należy przede wszystkim utrzymanie elastyczności tkanek, czyli możliwość dostosowywania się do zmiany kształtu bez pękania czy utraty struktury. Jest jednak kilka innych właściwości, które sprawiają, że powinniśmy zwracać większą uwagę na jej dostarczanie w różnych formach.
- umożliwia powrót tkanki po naprężeniu lub rozciągnięciu do pierwotnego kształtu,
- jest wysoce odporna na zmęczenie i uszkodzenia związane z wielokrotnym rozciąganiem się i kurczeniem,
- we współpracy z kolagenem tworzy z jednej strony struktury wytrzymałe, z drugiej zaś elastyczne,
- jest zdolna do absorpcji energii mechanicznej podczas rozciągania, co jest ważne w tkankach doświadczających stałego napięcia i naprężenia.
Elastyna – zastosowanie
Elastyna stosowana jest w wielu dziedzinach obejmujących zarówno kosmetykę, jak i medycynę, a nawet branżę tekstylną. Należy jednak zaznaczyć, że elastyna nie jest produktem wegańskim, dlatego jeżeli szukasz kosmetyków wegańskich, nie powinny one zawierać tego właśnie białka w swoim składzie.
- medycyna – elastynę wykorzystuje się do produkcji materiałów biomedycznych, takich jak szwy chirurgiczne, protezy naczyń krwionośnych czy implanty tkanek miękkich, a także wykorzystywana jest do rekonstrukcji różnych tkanek ciała. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie produkty muszą być rozciągliwe i dopasowane do ciała pacjenta;
- kosmetologia – elastyna znajduje się w wielu produktach kosmetycznych, skierowanych do pielęgnacji skóry z oznakami starzenia, pozbawionej elastyczności i z widocznymi zmarszczkami;
- odzież sportowa – elastyczność tego białka wykorzystuje się do produkcji sportowej i odzieży i bielizny, które zapewniają doskonałe dopasowanie do ciała oraz elastyczność. Elastyna jest wykorzystywana do tworzenia tkanin takich jak spandex (elastan);
- ochrona ciała – rękawiczki, opaski i ochraniacze, które dopasowują się do ciała, również mogą zawierać właśnie elastynę;
- produkty spożywcze – jako dodatek do wędlin, poprawiający ich teksturę i elastyczność.
Elastyna w kosmetykach
Elastyna znajduje się w bardzo wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. Znajdziesz ją w produktach takich jak kremy nawilżające i przeciwzmarszczkowe, toniki do twarzy, a także szampony i odżywki do włosów. Na jakie kosmetyki warto zwrócić szczególną uwagę?
- Soraya Kolagen Elastyna tonik do twarzy bezalkoholowy (200 ml) – jest lekki i delikatny, dlatego może być stosowany w przypadku bardzo wrażliwej skóry. Błyskawicznie odświeża, łagodzi podrażnienia, a połączenie kolagenu, elastyny, pantenolu oraz witamin A i E sprawia, że doskonale sprawdzi się w codziennej tonizacji skóry dojrzałej.
- Soraya Kolagen Elastyna pielęgnacyjny krem nawilżający na dzień i noc (50 ml) to kolejna propozycja od marki Soraya z serii Kolagen Elastyna. Silnie nawilżająco formuła szybko się wchłania i sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna już po pierwszym użyciu.
- APIS Optima nawilżająca odżywka do włosów z minerałami z Morza Martwego i Olejkiem Arganowym (200 ml) – to bogactwo składników, których Twoje włosy potrzebują. Odżywka zawiera wiele aminokwasów odbudowujących kosmyki, jednocześnie wpływając korzystnie skórę głowy. To sprawia, że włosy rosną szybciej, są grubsze i bardziej elastyczne.
- Dermofuture Precision serum do twarzy zastrzyk z kwasem hialuronowym (20 ml) jest profesjonalnym kosmetykiem o właściwościach silnie nawilżających. Jednak to dodatek kolagenu i elastyny sprawia, że skóra nabiera zdrowszego wyglądu. Serum od marki DermoFuture dociera do głębszych warstw skóry i utrzymuje w niej wilgoć nawet przez całą dobę.
- Farmona Professional – Snail Repair aktywny peeling odmładzający ze śluzem ślimaka (200 ml) – niezbędnym zabiegiem, który poprawia wchłanialność składników odżywczych w kosmetykach, jest regularne złuszczanie naskórka. Do tego celu stosuj peelingi do twarzy, takie jak ten ze śluzem ślimaka i elastyną. Jest to produkt skoncentrowany na działaniu ujędrniającym i odmładzającym.
- Eveline Royal Snail – intensywnie rewitalizująca maska Anti-Age na dzień na noc (50 ml) sprawdzi się zwłaszcza w przypadku cery pozbawionej witalności, poszarzałej i zmęczonej. Dzięki składnikom przyspieszającym syntezę kolagenu i elastyny, maska poprawia napięcie skóry i odbudowuje.
- Herbal Care krem do twarzy odmładzający z różą na dzień i noc (50 ml) łączy olej z dzikiej róży z kolagenem, elastyną i kwasem hialuronowym. Takie połączenie najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji cery dojrzałej i pozbawionej elastyczności.
- Soraya Kolagen Elastyna balsam do skóry normalnej nawilżający (200 ml) – seria Kolagen Elastyna to także propozycja do pielęgnacji skóry całego ciała. Balsam ma lekką formułę, która szybko się wchłania i pozostawia przyjemne uczucie gładkości. Przy regularnym jego stosowaniu efekty zauważysz już po 10 dniach.
- Eveline wygładzająco-nawilżający krem do rąk (100 ml) – elastyna to także sposób na złagodzenie dolegliwości takich jak pękająca skóra na dłoniach. Kremy do rąk z tym właśnie składnikiem mogą znacząco przyspieszyć regenerację uszkodzeń i zapobiegać powstawaniu kolejnych.
- Collistar – Attivi Puri Elastin Anti-Age Recompacting serum do twarzy (30 ml) to specjalna formuła przeciwstarzeniowa, która poprawia elastyczność skóry, wyrównuje jej koloryt, spłyca zmarszczki i hamuje procesy starzenia.
Czy trzeba suplementować elastynę?
Obecnie nie ma jednoznacznych danych, które potwierdzałyby skuteczność suplementacji elastyny. Elastyna jest bowiem produkowana naturalnie przez organizm człowieka, dlatego warto przede wszystkim zadbać o dietę bogatą w składniki odżywcze. Właściwe odżywienie organizmu, a także regularna aktywność fizyczna i odpowiednia pielęgnacja pozwala zachować zdrowy wygląd skóry.
Elastyna odpowiada za sprężystość i elastyczność skóry. Jej stopniowe zahamowanie produkcji następuje już po 25. roku życia, dlatego warto wtedy zadbać o jej dostarczanie w preparatach kosmetycznych. Na rynku znajdziesz wiele produktów, które pomogą Ci zachować jędrność skóry na dłużej.