kosmetyki z emolientami

Emolienty to substancje tłuszczowe, które mają za zadanie zapobiegać wysuszeniu się warstwy rogowej naskórka, tworząc na nim warstwę okluzyjną, która chroni naskórek przed utratą wody. To obco brzmiące słowo ma łacińską etymologię i pochodzi od słowa emolleire – co oznacza zmiękczać.

Polecane kosmetyki z emolientami:

 

Emolienty – co to za składniki i jak działają?

Emolienty jako składniki mają przede wszystkim za zadanie nawilżyć i natłuścić skórę, pozostawiając na jej powierzchni warstwę okluzyjną, która uszczelnia naskórek, chroniąc przed wyparowaniem wody. Należy jednak wyjaśnić, że omawiany tematy istnieje w dwóch obszarach znaczeniowych.

1. Pierwsze znaczenie: emolienty jako składniki kosmetyków

To pierwotne objaśnienie tego terminu i od niego powinno zacząć się rozmowę na temat tych substancji, mimo że drugie znaczenie tego słowa jest bardziej popularne i mocno zakotwiczone w świadomości klientów. O emolientach bowiem zwykło się mówić jako o pewnej grupie kosmetyków i dermokosmetyków dla skóry problematycznej, atopowej, z łojotokowym zapaleniem skóry, etc.

2. Drugie znaczenie: grupa kosmetyków tzw. emolienty

W tym miejscu warto się zatrzymać i dopowiedzieć, że emolienty traktowane jako gotowe kosmetyki – żele i płyny do mycia, emulsje do kąpieli, olejki dla noworodków i niemowląt – w finalnej formule i co do ścisłości zachowania terminologii nie są jedynie emolientami, a ich składy zawierają również humektanty, czyli substancje wiążące wodę w naskórku (np.: glicerynę, kwas hialuronowy, aloes) i substancje uzupełniające lipidy w naskórku (np. skwalen, cholesterol, fosfolipidy). Dzięki tej różnorodności składowej emolienty jako gotowe kosmetyki pełnią więcej funkcji niż czyste emolienty traktowane jako substancje.

W tym artykule skupimy się przede wszystkim na pierwszym znaczeniu tego słowa, ale wskażemy także gotowe kosmetyki, będące emolientami. Czym są emolienty, kto powinien je stosować? Dziś odpowiemy sobie na te pytania.

Jak działają emolienty?

Na wstępnie wspomnieliśmy o warstwie okluzyjnej. Czym jest? To film ochronny na powierzchni naskórka, który zabezpiecza przed przeznaskórkową utratą wody (TEWL).


Czy wiesz, że…

TEWL – rozwinięcie tego skrótu brzmi: transepidermal water loss. Oznacza to transepidermalną utratę wody przez naskórek. Naturalny proces przepływu wody ze skóry właściwej do rogowej warstwy naskórka jest sytuacją normalną, gdy skóra nadal pozostaje odpowiednio nawilżona. W przypadku, gdy naskórek staje się przesuszony, oznacza to, że została zaburzona równowaga pomiędzy naturalnym przepływem wody, a jej odparowywaniem.

Jak to wygląda w praktyce? Skóra to nasz największy narząd, a widzimy tylko jego wierzchnią warstwę. Pod naskórkiem kryje się warstwa lipidowa, której zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia skóry. Gdy warstwa hydrolipidowa zostaje naruszona i dochodzi do zaburzenia jej funkcji ochronnych, skóra przestaje być optymalnie nawilżana i dochodzi wówczas do podrażnień, uczucia suchości, napięcia i utraty elastyczności skóry.


Wtedy do akcji wkraczają nasi bohaterowie – emolienty. Te tłuszczowe substancje odbudowują warstwę hydrolipidową naskórka. Dbają o odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry. Domykają pielęgnację, chroniąc przed ucieczką wody z naskórka. Tworzą na skórze cienki film okluzyjny, który zapobiega odparowywaniu wody z głębszych warstw skóry. Dodatkowo chronią skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Wygładzają i zmiękczają warstwę rogową naskórka, sprawiając, że staje się dobrze nawodniona, sprężysta i elastyczna.

Te składniki mogą pełnić różne funkcje w zależności od tego, jakie wybierzemy. Dobrze, ale jakie właściwie są to substancje? Czy oleje to emolienty? Poniżej zamieściłam kilka przykładów.

Emolienty – przykłady składników

emolienty kremy

Omawiane składniki znajdują się niemal w każdym kosmetyku do pielęgnacji skóry, ponieważ takie preparaty składają się z wody i tłuszczu. Szukając kosmetyków, zwróć uwagę na:

  • emolienty naturalne: masła (np. masło z mango, masło kakaowe, masło shea), oleje roślinne (np. oliwa, olej z pestek moreli, olej konopny, sojowy, słonecznikowy, olej z wiesiołka, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, z pestek winogron), oleje odzwierzęce (lanolina), woski, alkohole tłuszczowe (np. alkohol cetylowy), stearynian glicerolu;
  • emolienty syntetyczne: oleje mineralne (wazelina, parafina), estry kwasów tłuszczowych (mirystynian izoprypolu, mirystynian mirycylu, palmitynian izopropylu), oleje silikonowe.

Naturalne masła i oleje pozyskiwane z kiełków czy owoców roślin są najstarszą grupą emolientów stosowanych już wieki temu w leczeniu, pielęgnacji i regeneracji skóry. Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych dobrze balansuje naruszoną równowagę hydrolipidową. Oprócz nawilżenia i ochrony skóry, oleje i masła roślinne łagodzą podrażnienia, działają przeciwzapalnie i koją nadwrażliwą skórę.

Czym są emolienty i kto powinien je stosować?

Wybierając kosmetyki naturalne z emolientami należy zwrócić uwagę na obecność olejów tłustych (np. olej z awokado, z migdałów, pestek moreli), które sprawdzą się w pielęgnacji skóry bardzo suchej, suchej i podrażnionej, która potrzebują intensywnego natłuszczenia.

Do skóry dojrzałej polecany jest olej z kiełków pszenicy, który posiada wysoką wartość witaminy E, będącej silnym antyoksydantem, czyli naturalną bronią w walce ze starzeniem się skóry. Cera z pierwszymi zmarszczkami polubi się również z olejem jojoba, np. marki Mokosh, olejem kukurydzianym, z dzikiej róży i z masłem shea.

W pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci zastosowanie znajduje olej ze słodkich migdałów, który jest delikatny i znakomicie się wchłania. Polecany jest również do pielęgnacji każdego typu skóry.

Z kolei wrażliwa skóra skorzysta z właściwości oleju z rokitnika, z sezamu, czy z pestek moreli.


Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji według rodzajów skóry, czytając artykuł: Jak rozpoznać typ cery?


Syntetyczne substancje tłuszczowe, takie jak parafina i wazelina, nie pojawiają się w kosmetykach naturalnych. Choć są bardziej trwale niż roślinne, mogą tworzyć na skórze zbyt mocny film, który będzie zapychał pory. Nie zmienia to faktu, że są to składniki, które bardzo skutecznie zapobiegają ucieczce wody z z głębszych warstw skóry. Często można je znaleźć w kosmetykach ochronnych na zimę.

Jeżeli chodzi o silikony, to narosło wokół nich wiele mitów. Pokrótce wyjaśnię, że są one obojętne dla skóry. Tworzą na niej ochronną warstwę, która działa zmiękczająco i wygładzająco, jednak w odróżnieniu od olejów mineralnych nie powodują blokowania porów, a co za tym idzie pozwalają skórze oddychać.

W pielęgnacji włosów często pojawiają się sera silikonowe, które mają za zadnie wygładzić kosmyki, zapobiegając puszeniu się włosów. Nie są to „złe składniki”, a jedynie syntetyczne, więc jeżeli jesteśmy zwolennikami kosmetyków naturalnych, na pewno ich tam nie znajdziemy.

Emolienty w kosmetykach z dobrym składem

emolienty z dobrym składem

Jako gotowe kosmetyki mogą pojawić się, np. emulsje, żele, płyny, emolienty do twarzy i ciała: kremy, balsamy, olejki. Kosmetyki dobieramy odpowiednio do wymagań swojej skóry. Warto czytać skład i posiłkować się wiedzą na temat olejów odpowiednich do naszej skóry, a także innych składników i ich właściwości.

Emolienty dla dzieci – jakie wybrać? Podpowiadamy

Emolienty dla dzieci to łagodne kosmetyki, które obfitują w naturalne oleje roślinne i woski. Warto szukać kosmetyków, które będą wielofunkcyjne i sprawdzą się zarówno w pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Takim przykładem jest Hagi Cosmetics Baby – naturalny krem do buzi i ciała z olejem morelowym. Preparat bazuje na delikatnych olejach: morelowym, ryżowym i makowym. Skład został uzupełniony o masło shea, masło kakaowe, żel z aloesu, d-pantenol i skwalan oraz ekstrakty z bławatka i bawełny. Krem sprawdzi się w pielęgnacji zarówno noworodków, jak i starszych dzieci.

Wśród emolientów dla dzieci nie mogło zabraknąć oliwki do ciała. My polecamy naturalną i hipoalergiczną oliwkę do ciała marki Sylveco, która oprócz niej w swojej ofercie posiada 3 dodatkowe kosmetyki do pielęgnacji skóry u najmłodszych. Sylveco dla dzieci oliwka do ciała z betuliną (200 ml) to bardzo wydajny produkt, który warto włączyć do pielęgnacji niemowląt i dzieci. Olejki to podstawa pielęgnacji. Są nieodłącznym elementem rytuału wyciszania maluszka przed zaśnięciem. Oliwka umożliwia wykonanie relaksującego masażu u dziecka. Ma idealnie skomponowaną formułę, która jest nasycona naturalnymi olejami, będącymi źródłem witamin. Znajdziemy w składzie również oliwę z oliwek, która działa jak naturalny filtr UV. Dodatek wosku pszczelego zapewnia optymalne natłuszczenie i wygładzenie skóry. Ekstrakt z kory brzozy (betulina) jest składnikiem łagodzącym podrażnienia i zaczerwienienia. Wspomaga odbudowę warstwy lipidowej naskórka, minimalizuje uczucie swędzenia i pieczenia. Oliwka odpowiednio nawilża skórę dziecka, wzmacniając barierę ochronną naskórka. Może być stosowana po pierwszym miesiącu życia.

Jakie emolienty dla noworodka?

Dla rodziców ważną kategorią produktową są emolienty do kąpieli, które zmiękczają i nawilżają skórę dzieci i niemowląt już podczas kąpieli.

Od pierwszego dnia życia warto stawiać na produkty specjalnie przeznaczone dla noworodków. Jednym z nich jest MomMe Dla Maluszka łagodny żel 2w1, który jest w 100% naturalnym kosmetykiem. Polecany również w pielęgnacji skóry z AZS. Równocześnie działa na dwóch polach pielęgnacji: jest szamponem i żelem do mycia całego ciała, również okolic intymnych. W składzie pojawia się mleczko z migdałów ziemnych o działaniu wygładzającym i odżywczym. Betaina z buraka cukrowego działa nawilżająco, łagodny wyciąg z mydlnicy lekarskiej pełni funkcję oczyszczającą. Zastosowany w formule żelu prebiotyk wzmacnia naturalną florę bakteryjną skóry, dzięki czemu rzadziej występują podrażnienia, łupież, a także ciemieniucha.

Emolienty do kąpieli w postaci emulsji oferuje marka Allerco. Ich emulsja do kąpieli wyróżnia się starannie dobranymi emolientami, które mają za zadanie zmiękczyć skórę i chronić naturalną barierę lipidową naskórka przed podrażnieniami. Olej macadamia dba o delikatne natłuszczenie skóry. Dzięki glicerynie i witaminie E preparat zapobiega odparowywaniu wody z naskórka i utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności. Choć jest to produkt do pielęgnacji skóry najmłodszych, z powodzeniem sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej, atopowej, suchej i wrażliwej.

Czy stosować emolienty u noworodka?

Wybierając emolienty dla noworodka zwróćmy uwagę przede wszystkim na formułę kosmetyku, który chcemy zastosować. Unikajmy preparatów z parafiną, która może blokować pory i utrudniać skórze oddychanie. Sięgajmy po kosmetyki, które zawierają roślinne oleje delikatne substancje myjące, a pozbawione są drażniących konserwantów, barwników i syntetycznych aromatów. Kosmetyki z emolientami poleca się stosować u tych noworodków, które mają problem z suchą i podrażnioną skórą. Pamiętajmy również, żeby kierować się zasadą– mniej znaczy więcej – i stosować ją w pielęgnacji skóry najmłodszych. Zastosowanie jednego produktu z emolientami w zupełności wystarczy, aby natłuścić i ochronić naskórek przed wysuszeniem. Emolienty do kąpieli są jednymi z najwygodniejszych produktów do zastosowania w pielęgnacji skóry maluszka.

Jakie emolienty na AZS?

Przy problemach z atopowym zapaleniem skóry należy, zasięgnąć porady u specjalisty, w jaki sposób pielęgnować taki rodzaj skóry. Emolienty na AZS powinny być produktami na bazie czystych i naturalnych składników, pozbawionych barwników i substancji zapachowych. Sięgajmy po produkty sprawdzone, polecane przez lekarzy w profilaktyce i w leczeniu AZS. Takim zestawem jest Derma ECO Baby zestaw maść łagodząca 100 ml + krem pielęgnacyjny 100 ml + szampon/mydło do kąpieli 150 ml chusteczki nawilżane 64 szt. To odpowiedni wybór w leczeniu skóry atopowej, ze skłonnością do alergii.

Dobre emolienty do twarzy i ciała znajdziesz w naszej drogerii. Korzystaj z dobroczynnych właściwości olejów roślinnych i dobieraj je odpowiednio do wymagań swojej skóry.