fotostarzenie skóry i ochrona przed słońcem

Fotostarzenie skóry to długotrwały proces, który polega na uszkodzeniu skóry promieniowaniem ultrafioletowym. Przewlekła ekspozycja zarówno na promieniowanie słoneczne, jak i na sztuczne światło lamp, np. w solarium, przyczynia się do powstawania zmian w obrębie komórkowym skóry i naskórka, do których dochodzi poprzez działanie wolnych rodników. Jakie są przyczyny fotostarzenia skóry? Z jakimi skutkami musimy się liczyć w tym zakresie? Jak zapobiegać przyspieszonemu starzeniu się skóry spowodowanemu promieniowaniem UV? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.


Spis treści:

 1. Fotostarzenie skóry – przyczyny
 2. Objawy fotostarzenia skóry
  2.1. Skutki fotostarzenia skóry
 3. Fotostarzenie skóry – pielęgnacja. Jakie kosmetyki wybrać?
  3.1. Retinoidy w roli głównej
 4. Fotostarzenie skóry – zabiegi kosmetyczne

Polecane produkty:

Fotostarzenie skóry – przyczyny

fotostarzenie skóry przyczyny

Na czym polega fotostarzenie skóry? To zbyt wczesne starzenie się skóry spowodowane przede wszystkim promieniowaniem UV, ale również stylem życia, używkami i nieodpowiednią pielęgnacją. Nazywane jest starzeniem zewnątrzpochodnym (egzogennym), na które nie mają wpływu geny. Za fotoaging odpowiedzialne są dwa rodzaje promieniowania: UVA i UVB (choć istnieje również UVC, ale nie wpływa ono na starzenie się skóry). Czym różnią się między sobą?

 • UVA – stanowi 95% promieniowania UV, które dociera do powierzchni Ziemi. Posiada największą długość fal 320-400 nm. To promieniowanie dłuższe. Potrafi przenikać przez skórę i docierać nawet do skóry właściwej, a nawet tkanki podskórnej. Przyczynia się do fotostarzenia i reakcji fotoalergicznych skóry. Uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe oraz ściany naczyń krwionośnych. Wywołuje również zmiany o charakterze kancerogennym i mutagennym. Zmiany, które powoduje w skórze, pojawiają się po latach i są bardzo trudne w leczeniu, a bywa, że pozostają z nami na zawsze i są nieodwracalne.
 • UVB – stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi. Zakres jego fal to 280-320 nm. Powoduje powstawanie poparzeń i rumienia, ponieważ bardzo intensywnie oddziałuje na naskórek. Wywołuje stany zapalne skóry i intensywne rogowacenie naskórka. Przyczynia się również do uszkodzenia DNA, ponieważ działa kancerogennie i mutagennie.
 • UVC – posiada najkrótszą długość fal 200-280 nm. To rodzaj promieniowania, który nie dociera do powierzchni naszej planety, ponieważ jest niemal całkowicie pochłaniany przez powłokę ozonową. Jednak z powodu coraz większej dziury ozonowej może jednak przenikać. Może uszkadzać rogówkę oka, ponieważ działa silnie promieniotwórczo.

Skoro już wiemy, jaki jest podział promieniowania, warto zdawać sobie sprawę jeszcze z jednej ważnej kwestii. Otóż promieniowanie UVA, choć niewidoczne na skórze, ponieważ nie powoduje opalenizny, jak UVB, to jest znaczenie bardziej groźne niż UVB. Dlaczego? Przenika bowiem do skóry właściwej, inaczej niż UVB, które penetruje naskórek. Promieniowania UVA jest całoroczne, nie powstrzymują go ani chmury, ani ubrania, ani okna czy szyby samochodowe. Dlatego istotne jest to, aby przez cały rok stosować fotoprotekcję, czyli kremy z filtrem nie tylko UVB, ale również UVA.

Skutki nadmiernego wystawienia skóry na promienie UVA nie są widoczne od razu, jednak kumulują się i są odpowiedzialne właśnie za fotostarzenie się skóry, przebarwienia na twarzy i plamy hiperpigmentacyjne. To zmiany skórne, które są skomplikowane zarówno w pielęgnacji, jak i w specjalistycznym leczeniu u kosmetologa. Nie zapominajmy również o tym, że promieniowanie UVA przyczynia się do powstawania zmian nowotworowych, w tym niezwykle niebezpiecznego czerniaka.

Warto wiedzieć, że promieniowanie ultrafioletowe to najgroźniejszy czynnik zewnątrzpochodny przyczyniający się do fotostarzenia się skóry. Gdy skóra starzeje się od wewnątrz, nie widzimy na niej przebarwień.

Objawy fotostarzenia skóry

objawy fotostarzenia się skóry

Skutki starzenia się skóry spowodowane nadmiernym wystawianiem ciała na promieniowanie UV są różne i zależą od wielu czynników. Jednak powszechnie wiadomo, jak wygląda skóra, która zbyt długo korzystała z ogromnych dawek słońca. Oprócz opalenizny widoczne są również inne objawy fotostarzenia. Na pewno szybciej zobaczymy skutki fotostarzenia przy jasnej karnacji, ponieważ taka skóra wytwarza mniej melaniny, czyli naturalnego pigmentu, który zabezpiecza skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które wchodzi w skład promieniowania słonecznego.

Skutki fotostarzenia skóry:

 • osłabienie i zmniejszenie włókien kolagenu i elastyny,
 • powstawanie zmarszczek, bruzd,
 • nadmierna utrata jędrności skóry,
 • zgrubienie warstwy rogowej skóry,
 • suchość i szorstkość naskórka,
 • powstawanie plam, przebarwień i piegów,
 • pojawienie się teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych,
 • zwiększenie wydzielania sebum,
 • powstawanie podskórnych krost, cyst i zaskórników,
 • rozszerzone pory na twarzy.

Czym są teleangiektazje? Dowiedz się więcej z artykułu: „Pajączki na twarzy


Fotostarzenie skóry – pielęgnacja. Jakie kosmetyki wybrać?

kremy z filtrem zapobiegające fotostarzeniu skóry

Odpowiednio dobrana pielęgnacja potrafi wiele zdziałać, ale należy ją wprowadzić odpowiednie wcześnie, zanim na skórze pojawiają się objawy fotostarzenia. Jakie kosmetyki zatem wybrać, aby skutecznie ochronić skórę przed promieniowaniem UV i zniwelować szkody, które ono wywołało?

Podstawowym kosmetykiem każdego z nas powinien być z krem z wysokim filtrem UVA i UVB. Nawet przy najbardziej prostej rutynie pielęgnacyjnej doskonale spełni swoją ochronną rolę. Preparaty chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym zapobiegają nie tylko poparzeniom skóry, ale również chronią przed fotostarzeniem i wspomagają regenerację skóry. Obecnie kremy z filtrami z pełną odpowiedzialnością mogą zastąpić kremy nawilżające, ponieważ pełnią również i taką rolę. Są bogate w składniki aktywnie nawilżające, regenerujące i odżywiające skórę, np. kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne, substancje wygładzające, zmiękczające i rozjaśniające skórę.

Sprawdź:

Szukając kosmetyków przeciwdziałających fotostarzeniu się skóry, koniecznie zwróćmy uwagę na antyoksydanty, których zadaniem jest znajdowanie i neutralizowanie wolnych rodników. Takie działanie chroni naskórek przed uszkodzeniem. Ponadto przeciwutleniacze działają przeciwzapalnie i wzmacniają naczynia krwionośne. Prawidłowo prowadzona antyoksydacja zabezpiecza skórę przed stresem oksydacyjnym spowodowanym nadmierną aktywnością wolnych rodników, co skutkuje przede wszystkim zniwelowaniem skutków przedwczesnego starzenia się skóry.

Jakie składniki to antyoksydanty? To m.in. witamina C, witamina E, resweratrol, ksantohumol, kwas ferulowy. Kupując kosmetyki z witaminą C, wybierajmy jej fotostabilną wersję. Kosmetyki z witaminą C stymulują produkcję kolagenu, chronią przed powstawaniem przebarwień, rozjaśniają skórę i znacznie opóźniają jej starzenie. Kosmetyki z witaminą E zabezpieczają skórę przed zbyt wczesnym starzeniem się, czyli zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Sprawdź:

Retinoidy w roli głównej

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, takie jak retinol i retinal, w leczeniu fotostarzenia się skóry są bardzo skuteczne. To również antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki i chronią skórę przed starzeniem się. Retinoidy są jednymi z najskuteczniejszych substancji przeciwstarzeniowych. Rozjaśniają przebarwienia i plamy posłoneczne, złuszczają naskórek, przyczyniając się do przebudowy skóry i jej odnowy. Cera trądzikowa również skorzysta z ich właściwości. Stosowanie retinoidów przyczynia się do odmłodzenia skóry, która staje się elastyczna i bardziej gęsta. Zmarszczki się spłycają i stają się mniej widoczne.

Sprawdź:

Fotostarzenie skóry – zabiegi kosmetyczne

efekty zabiegów kosmetycznych niwelujących skutki fotostarzenia skóry

Czasem niestety sama profilaktyka pielęgnacyjna nie wystarczy, bo zmiany na skórze są zbyt głębokie. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Mowa tu przede wszystkim o zabiegach laserowych i peelingach medycznych. Przydatne będzie też wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym czy fotoodmładzanie laserem IPL. Zabiegi kosmetyczne niwelujące skutki fotostarzenia skóry ukierunkowane są na:

 • zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu,
 • poprawienie mikrokrążenia skóry,
 • rozjaśnienie widocznych plam.

W zwalczaniu objawów fotostarzenia się skóry najistotniejsza jest prewencja, czyli całoroczne stosowanie preparatów fotoprotekcyjnych z wysokim filtrem SPF 50 UVA i UVB. Wprowadzenie antyoksydantów w postaci kosmetyków z witaminami C i E, kuracja skóry retinoidami to najlepsze sposoby na pielęgnację skóry, które zwalczają wolne rodniki i skutecznie spowalniają procesy fotostarzenia się skóry.

Polecane produkty: