Gencjana na włosy

Gencjana to preparat, który idealnie wpisuje się w naturalne produkty kosmetyczne. Jest to roztwór roślinny, który przez lata wykorzystywany był w medycynie i mikrobiologii. W ostatnim czasie gencjana jest chętnie wykorzystywana w kosmetyce. Szampon koloryzujący jest tani, zdrowszy i szeroko dostępny. ” Magiczny fiolet” pozwala uratować nieudane zabiegi koloryzacyjne. Jak działa gencjana? Podpowiadamy.


Spis treści:

 1. Gencjana na włosy — co to jest?
 2. Gencjana na włosy — jak działa?
 3. Gencjana na włosy — jak używać?
  1. Gencjana na włosy — czym ją zmyć?
  2. Domowe przepisy na kosmetyki z gencjaną

Popularne płukanki do włosów:

 

Gencjana — co to jest?

Gencjana to roztwór, który został odkryty w 1861 roku przez francuskiego chemika Charlesa Lautha. Fiolet gencjanowy to 1% roztwór wodny lub alkoholowy, posiadający szerokie zastosowanie (wewnętrznie i zewnętrznie). Kiedyś gencjanę podawano dożylnie pacjentom zmagającymi się w zakażeniami bakteryjnymi. Teraz stosuje się ją np. na wysypki, randy i infekcje grzybicze. To, co nas interesuje to działanie kosmetyczne. Gencjana na włosy to nic innego jak naturalna farba do włosów. 

Początkowo gencjana była wykorzystywana jako barwnik dla bakterii, co sprawiało, że łatwiej je było obejrzeć pod mikroskopem. W kolejnych latach odkrywano inne właściwości i szersze działanie — przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Okazało się, że substancja ta sprawdza się jako odkażacz i osuszacz do ran. Warto również zauważyć, że praktycznie każdy dorosły na “swojej skórze” przetestował gencjanę. Fioletowa substancja sprawdza się w leczeniu ospy wietrznej i służy o dezynfekcji i osuszania wysypki. 

Gencjana na włosy — jak działa?

Planujesz zmienić kolor swoich włosów na nieco chłodniejszy? Gencjana to doskonała alternatywa i o wiele zdrowsza niż popularne płukanki do włosów. Ta fioletowa substancja sprawia, że kobiety o włosach blond, mogą sprawnie usunąć nieestetyczne żółte refleksy. Fioletowa płukanka może być wykorzystywana także przez osoby o brązowych włosach. Wówczas można skutecznie wytrącić rude kosmyki i nadać całości blasku i głębi koloru. Jak działa gencjana na poszczególne kolory włosów? Sprawdziliśmy:

 • Gencjana na włosy blond — fiolet sprawia, że żółte i ciepłe refleksy zostają skutecznie zniwelowane. Szampony do włosów pomagają w osiągnięciu niesamowitej platyny. Barwnik ten szybko radzi sobie z efektem żółtych włosów, który często powstaje podczas zabiegu farbowania jasnych włosów. 
 • Gencjana na brązowe włosy — tutaj najczęściej mamy do czynienia z miedzianymi refleksami. Łącząc gencjanę z preparatem koloryzującym w żółtym kolorze, możemy otrzymać produkt, który doskonale poradzi sobie z jaśniejszymi refleksami. Brunetkom polecane są odżywki do włosów, które zawierają gencjanę. Dzięki temu można uzyskać subtelniejsze i dobrze wyglądające efekty. Przed zabiegiem warto pamiętać o odżywieniu włosów. 
 • Gencjana na bardzo ciemne włosy — tutaj gencjana sprawdzi się jako substancja pozwalająca odświeżyć fryzurę. Fioletowy szampon w przypadku ciemnych włosów pozwala na stworzenie zupełnie nowego looku. Gdy zafarbujemy włosy i przetrzymamy fiolet dłużej, możemy sprawić, że włosy nabiorą bardzo modnego liliowego odcienia.
 • Gencjana na rude włosy — kobiety z rudymi włosami, podobnie jak blondynki są narażone na żółte refleksy. Gencjana poradzi sobie z nimi, ale w tym przypadku należy pamiętać, że rude włosy szybciej się przesuszają. By zadbać o pasma, należy dodać gencjanę do ulubionej, nawilżającej maski do włosów. 
 • Gencjana na siwe włosy — fioletowa substancja sprawdzi się przy uzyskaniu efektu chłodnego i błyszczącego na siwych włosach. W tym przypadku nie trzeba przygotowywać specjalnej płukanki. Wystarczy kroplę fioletu zmieszać z ulubionym szamponem. Należy tutaj pamiętać, by szampon był biały! Inny kolor może stworzyć inny odcień. 

Sprawdź również: Naturalna koloryzacja włosów — piękny, intensywny kolor i zdrowe włosy!


Gencjana na włosy — jak używać?

Jak nakładać gencjanę na włosy?

Fioletową płukankę do włosów można bez problemu stworzyć w domu. Wystarczy do tego niewielką ilość tej substancji (nawet 1 kropla wystarczy!) dodać do ulubionej maski lub odżywki. Po dokładnym wymieszaniu można nałożyć kosmetyk na końcówki i nasady włosów.  Podczas zabawy z gencjaną należy uważać, by nie poplamić ubrań, ręczników i skóry, ponieważ fiolet ten jest bardzo trudny do usunięcia. Podczas zabiegu warto zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki, miseczkę do mieszania składników i stary ręcznik, który bez żalu można poplamić.  Po aplikacji gencjany na włosy należy założyć czepek, a następnie owinąć głowę ręcznikiem. Pod wpływem ciepła substancja szybciej się wchłonie i zadziała. Roztwór należy po około pół godzinie zmyć z włosów i dokładnie wysuszyć. 

Gencjana na włosy — czym ją zmyć?

Efekt koloryzacyjny po uzyskaniu gencjany Cię nie zadowala? A może fiolet zafarbował skórę głowy i rąk? Okazuje się, że istnieją domowe sposoby, które pozwalają sprawnie usunąć barwnik. Zaliczamy do nich:

 • kwasek cytrynowy,
 • sok z cytryny,
 • proszek do pieczenia,
 • woda utleniona + ocet.

Wszystkie te składniki można wetrzeć w zabrudzoną skórę, a po kilku myciach fiolet zniknie z powierzchni. Trudniejsze zadanie jest w przypadku plam na ubraniach. Wówczas wykorzystać można wybielacz, zmywacz do paznokci lub rozpuszczalnik. Należy jednak wiedzieć, że stosują tego typu preparatu, na ubraniach mogą pozostać białe ślady.

Domowe przepisy na kosmetyki z gencjaną

Fioletowe kosmetyki można stworzyć w domowym zaciszu. Jak to zrobić?

 • Maska z gencjaną — nałóż porcję maski i dodaj do niej 2 krople gencjany. Wszystko dokładnie wymieszaj. Następnie rozprowadź odrobinę preparatu na umytych włosach i spłucz po 5 minutach. 
 • Szampon z gencjaną — użyj łagodnego szamponu i dodaj 1-2 krople gencjany i dokładnie wymieszaj. Nie wlewaj wody i mieszaj tak, by uzyskać intensywny fioletowy kolor. Szampon należy rozprowadzać na wilgotnych włosach, które wcześniej zostały umyte szampon. Spieniony szampon zostaw na włosach na 2 minuty, a na koniec dokładnie spłucz.
 • Płukanka z gencjaną — do miski z przegotowaną wodą, należy wlać gencjanę, pilnując proporcji: 1-2 krople na 1 litr wody. Następnie należy miksturę dokładnie wymieszać. Pamiętać należy o tym, by płukanka nie była zbyt intensywnie fioletowa. Wówczas istnieje duże ryzyko zafarbowania włosów właśnie na ten kolor. Płukankę należy aplikować na wilgotne i umyte włosy. Zanurzamy włosy w płukance i dokładnie osuszamy ręcznikiem. Ważne jest, by płukanki ponownie nie spłukiwać. 

Poznaj popularne szampony do włosów: