Gliceryna w kosmetykach

Gliceryna w kosmetykach pełni bardzo istotne funkcje. Zasila formulacje produktów do skóry oraz włosów. Na jej temat krąży natomiast bardzo wiele mitów, tymczasem substancja ta, stosowana w odpowiednim stężeniu, przynosi znakomite efekty pielęgnacyjne.


Spis treści:

 1. Gliceryna w kosmetykach: co to właściwie jest?
 2. Gliceryna: funkcja w kosmetykach. Poznaj jej właściwości
  2.1. Gliceryna w kosmetykach: czy jest szkodliwa?
 3. Gliceryna w kosmetyce

Gliceryna kosmetyczna jest jednym z tych składników, o którym słyszał niemalże każdy, jednak niewiele osób ma świadomość, jak działa, jakie pełni funkcje, a także jakie ma zastosowanie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy gliceryna faktycznie jest szkodliwa, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

 

Polecane kosmetyki z gliceryną:

Gliceryna w kosmetykach: co to właściwie jest?

Gliceryna w kosmetykach wykorzystywana jest od bardzo, bardzo dawna. Dziś stosowana jest przez branżę beauty przede wszystkim ze względu na silne właściwości nawilżające. Ale nie tylko. Substancja ta pełni o wiele więcej istotnych funkcji.

Czym jest gliceryna? Substancja ta występuje również pod nazwą „glicerol” (w przemyśle spożywczym przyjmuje oznaczenie E422). Z chemicznego punktu widzenia jest to wodny roztwór alkoholu trójwodorotlenowego-propan-1,2,3-triolu. Substancja ta ma postać płynną, jest bezwonna i bezbarwna.

Z czego jest gliceryna? Gliceryna może mieć różne pochodzenie: syntetyczne, ale też naturalne i roślinne. W przypadku substancji syntetycznej, jest produktem ubocznym przy produkcji biopaliw. Z kolei postać roślinna uzyskiwana jest przy zmydlaniu tłuszczów (np. olej palmowy, olej kokosowy).

Stosowana jest nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale przede wszystkim spożywczym, a także w medycynie i farmacji. Właśnie dlatego możemy spotkać się z wieloma nazwami – w zależności od tego, z jaką gałęzią przemysłu mamy do czynienia. Gliceryna może być więc kosmetyczna, apteczna, farmaceutyczna, a także spożywcza czy warzywna.

Gliceryna: co to jest?

Gliceryna – funkcja w kosmetykach. Poznaj jej właściwości

Gliceryna w kosmetykach pełnić może wiele istotnych funkcji, jednak najczęściej doceniane są jej właściwości nawilżające i natłuszczające – właśnie dlatego zasila najczęściej składy kremów i balsamów do pielęgnacji twarzy i całego ciała. Zaliczana jest do grona humektantów.


Dowiedz się więcej: Humektanty – co powinnaś o nich wiedzieć?


Swoiste dla gliceryny jest to, że doskonale rozpuszcza się w wodzie, jest dobrym rozpuszczalnikiem, ma niewielkie rozmiary i należy do substancji higroskopijnych. Może dotrzeć do głębokich warstw naskórka i doskonale zatrzymywać wodę, a przy tym ułatwia innym składnikom aktywnym przenikanie w głąb skóry.

Warto podkreślić, że w niższych stężeniach silnie nawilża oraz natłuszcza. Bardzo często zasila również formulacje kosmetyków przeciwstarzeniowych, bowiem poprawia napięcie i ujędrnienie skóry. Gwarantuje też ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, np. mrozu czy wiatru.

Gliceryna w kosmetykach występuje nie tylko w preparatach do pielęgnacji skóry, ale również włosów – zwłaszcza w odżywkach oraz maskach. Warto też wspomnieć, że znajduje zastosowanie nie tylko strice pielęgnacyjne, bowiem gliceryna w produktach kosmetycznych bardzo często jest dodawana, by zapobiegała wysychaniu masy kosmetycznej. Jest też dodatkiem, który wzmacnia działanie konserwujące.

Właściwości gliceryny w kosmetykach:

 • nawilża i natłuszcza,
 • działa higroskopijnie,
 • zatrzymuje wodę we wnętrzu skóry,
 • napina i ujędrnia skórę,
 • chroni naskórek przed odwodnieniem,
 • zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi (np. wiatr, mróz),
 • odżywia i nawilża włosy
 • przywraca kosmykom blask
 • działa konserwująco i przedłuża trwałość kosmetyków.

Gliceryna w kosmetykach: czy jest szkodliwa?

Gliceryna w kosmetykach – czy jest szkodliwa? To chyba najczęściej pojawiające się pytanie dotyczące tej substancji. Jest w pełni zasadne, bowiem właściwości kosmetyczne uzależnione są od stężenia, w jakim występuje.

Niskie stężenia gliceryny sprawiają, że działa nawilżająco, jednak gliceryna kosmetyczna w wysokich stężeniach może wysuszyć i podrażnić skórę. Zatem, kupując glicerynę i dodając ją do domowych kosmetyków, należy pamiętać o odpowiednim rozcieńczeniu – w małych stężeniach jest całkowicie bezpieczna i uwalnia swój potencjał pielęgnacyjny.

Gliceryna w kosmetykach: czy jest szkodliwa

W wysokich stężeniach można ją uznać za szkodliwą, gdyż może zadziałać na skórę wysuszająco. Należy również pamiętać, że jak każda substancja, może wywołać reakcje alergiczne, jednakże zdarza się to niezwykle rzadko.

Czy gliceryna zapycha pory? To kolejne pytanie, które pojawia się bardzo często. Substancja ta nie jest uznawana za składnik komedogenny, jednak również w tym przypadku wiele zależy od stężenia. Im wyższe, tym większe ryzyko, że pory zostaną zapchane, właśnie dlatego w pielęgnacji należy wykorzystywać gliceron w niskich stężeniach.

Czy gliceryna wysusza? W niskich stężeniach działa nawilżająco i natłuszczająco, jednak w wyższych stężeniach może doprowadzić do przesuszenia skóry oraz podrażnień. Nie zaleca się więc stosowania gliceryny w stężeniu wyższym niż 20%.

 

Polecane kosmetyki z gliceryną:

Gliceryna w kosmetyce

Gliceryna jest niezwykle popularna w kosmetyce – głównie za sprawą silnego działania nawilżającego, ale również tego, że koszt jej produkcji jest dość niski. Nie dziwi więc, że jest substancją powszechnie stosowaną w branży beauty.

Przez lata narosło wokół niej wiele mitów, a tak naprawdę wiedząc jak stosować tę substancję, możemy osiągnąć wiele korzyści pielęgnacyjnych. Idealnie sprawdzi się w przypadku cer odwodnionych, z pierwszymi oznakami starzenia. Z jej właściwości skorzysta także cera dojrzała.

Pamiętajmy też, że gliceryna ułatwia innym substancjom aktywnym wnikanie w głąb skóry, co oznacza, że stosowany kosmetyk będzie mógł uwolnić swój potencjał i oddziaływać na skórę jeszcze intensywniej.