Kosmetyki z glikolem polietylenowym

Glikol polietylenowy jest jedną z substancji, które wykorzystywane są zarówno w branży kosmetycznej, spożywczej, jak i w przemyśle. Choć wokół niej narosło sporo kontrowersji i mitów, należy uznać, że jest to jeden z najbezpieczniejszych konserwantów. Jednak jego rola w kosmetykach na tym się nie kończy. Zanim jednak ocenisz go negatywnie, sprawdź jego właściwości i to, w jakich produktach występuje najczęściej.


Spis treści:

  1. Glikol polietylenowy – co to jest?
    1.1. Glikol polietylenowy – właściwości
    1.2. Glikol polietylenowy w kosmetykach – gdzie występuje?

 

 

 

Glikol polietylenowy – co to jest i czy szkodzi?

To polimer w formie cieczy lub ciała stałego, który stosowany jest jako środek konserwujący, rozpuszczalnik, emulgator i środek zwiększający lepkość ciekłych kosmetyków i leków. Jego inne nazwy to poli(tlenek etylenu), PEG lub poliol. PEG-I (glikol polietylenowy) należy do grupy syntetycznych. Jego działanie jest bardzo dobrze przebadane. PEG-i należą do polieterów – grupy organicznych związków chemicznych.

Wszystkie PEG-i mają dobrze poznany profil toksykologiczny. Nie są toksyczne, nie wykazują działania genotoksycznego i mutagennego. Mit związany z negatywnym wpływem PEG-ów związany jest z tym, że mogą one być w niewielkim stopniu zanieczyszczone 1,4-dioksanem (substancją zakazaną do stosowania w kosmetykach). Jednak przeprowadzona w 2015 analiza  Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów ocena bezpieczeństwa, że nawet w przypadku nieznacznego zanieczyszczenia dioksanem (ilość do 10 ppm), nie zagraża zdrowiu. W związku z powyższym przyjęto, że glikol polietylenowy nie jest substancją szkodliwą. Z kolei uczulenie na glikol polietylenowy stosowany w postaci kosmetyków pojawia się rzadko i obejmuje miejscowe reakcje alergiczne – świąd, wysypka i podrażnienie skóry.

Jak sprawdzić, czy glikol polietylenowy znajduje się w wybranym przez Ciebie kosmetyku? Oto kilka nazw na niego i jego pochodne:

  • PEG,
  • PEO,
  • glikol polietylenoglikol,
  • poliethylene glikol,
  • poliglikol oksyetylenowy,
  • poliethylene oxide.

Formuły kosmetyków z glikolem polietanolowym

Glikol polietylenowy – właściwości i zastosowanie

Ze względu na dość szerokie właściwości tej substancji, znalazła ona zastosowanie w wielu produktach kosmetycznych i leczniczych. Skupmy się jednak na tych pierwszych. Choć nazwa glikol polietylenowy brzmi dość groźnie, w rzeczywistości nie ma się czego bać. Co daje jego zawartość w kosmetykach (a także jego pochodnych)?

  • odporny na zakażenia mikroorganizmami,
  • ma silne właściwości higroskopijne (wiąże cząsteczki wody),
  • zwiększa szybkość wchłaniania przez skórę związków hydrofobowych,
  • nietoksyczny dla skóry.
  • dobrze rozpuszczalny w wodzie, glicerolu czy acetonie,
  • humektant – substancja zatrzymująca wodę i nawilżająca,
  • pełni rolę stabilizatora, dzięki czemu możliwe jest wprowadzenie do roztworu wodnego substancji, która jest słabo rozpuszczalna w wodzie,
  • środek powierzchniowo czynny,
  • ułatwia transport innych składników przez skórę,
  • zwiększa lepkość produktów.

Wszechstronny składnik o wielokierunkowym działaniu? Tak, sprawdź kwas glikolowy i jak działa na skórę.


Glikol polietylenowy – gdzie występuje?

Jest to substancja najczęściej kojarzona z branżą kosmetyczną, choć jego właściwości są o wiele szersze. Jest stosowany także jako emulgator, rozpuszczalnik, a także środek konserwujący np. drewniane zabytki wydobywane z mokrych stanowisk archeologicznych. Brzmi groźnie? Niepotrzebnie, glikol polietylenowy w kosmetykach i lekach jest substancją dobrze przebadaną.

W kosmetyce stosowane są głównie trzy rodzaje PEG-ów: PEG-6, PEG-4, PEG-8 i PEG-10. PEG-6 jest rozpuszczalnikiem i substancją nawilżającą, PEG-4 zatrzymuje wodę w skórze, PEG-8 to stabilizator, a PEG-10 jest detergentem, środkiem powierzchniowo-czynnym. W przemyśle kosmetycznym glikol polietylenowy jest stosowany w wielu kosmetykach do pielęgnacji i makijażu. Mogą zawierać go kremy do twarzy, żele pod prysznic, podkłady do twarzy, a także szampony do włosów.

PEG jest jedną z tych substancji w kosmetyce, wokół narosło trochę mitów. Jednak badania, na razie ich nie potwierdzają, dlatego widząc go na etykiecie produktu, nie musisz natychmiast odkładać go na półkę. Jeżeli jednak obawiasz się, że takie składniki mogą negatywnie wpłynąć na kondycję Twojej skóry, wybieraj kosmetyki naturalne, gdzie podobne pozycje raczej nie występują.


Kwas bursztynowy – jak działa i w jakich kosmetykach powinien się znaleźć?