Glukonolakton to kolejny składnik kosmetyczny, który zyskał popularność i jest chętnie stosowany w różnych formułach produktów do pielęgnacji skóry. Cieszy się dobrą opinią wśród osób z różnymi typami skóry. Z uwagi na jego liczne i cenne właściwości pielęgnacyjne oraz szerokie spektrum zastosowania przyjrzymy się mu dzisiaj bliżej i sprawdzimy, jak oddziałuje na skórę, w jakich kosmetykach go znajdziemy i z jakimi składnikami najlepiej współpracuje.
Spis treści:
- Glukonolakton – co to jest?
- Glukonolakton – działanie i właściwości
- Glukonolakton – efekty stosowania
3.1. Glukonolakton – jak stosować?
3.2. Glukonolakton latem - Glukonolakton – kosmetyki, które warto znać
4.1. Kosmetyki z glukonolaktonem znajdziesz w naszej drogerii - Bezpieczeństwo składnika w kosmetykach
5.1. Glukonolakton – z czym łączyć?
5.2. Glukonolakton – z czym nie łączyć?
5.3. Glukonolakton a retinol
5.4. Glukonolakton w ciąży
5.5. Glukonolakton a karmienie piersią
Polecane produkty:
Glukonolakton – co to jest?
Glukonolakton (INCI: Gluconolactone, GDL) to, podobnie jak opisywany ostatnio kwas laktobionowy, przedstawiciel polihydroksykwasów, czyli PHA. Podobnie jak kwasy na twarz AHA i BHA należy do hydroksykwasów, z tą różnicą że posiada więcej grup hydroksylowych w jednej cząsteczce niż alfa- i beta-hydroksykwasy, bo aż 4 grupy hydroksylowe, co czyni glukonolakton związkiem o łagodniejszym działaniu złuszczającym niż kwasy z grupy AHA, jak na przykład: kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy oraz kwasy BHA, np. kwas salicylowy. Właśnie większa liczba grup hydroksylowych powoduje, że glukonolakton nazywany jest poli-(czyli wielo)hydroksykwasem, czyli PHA (polihydroxy acid).
Nazywany jest również kwasem nowej generacji, ponieważ posiada większą cząsteczkę niż kwasy AHA i BHA, dzięki czemu słabiej przenika przez skórę, nie podrażniając jej, jak to może stać się w przypadku kwasów alfa i beta. Jest łagodny w działaniu i nie wywołuje swędzenia, pieczenia i zaczerwienienia skóry. Jest po prostu dobrze tolerowany, nie posiada działania fototoksycznego, dlatego bez obaw można go stosować przez cały rok.
Jak powstaje glukonolakton? Ta pochodna glukozy powstaje podczas naturalnego procesu fermentacji kukurydzy lub w trakcie reakcji chemicznej przekształca się do kwasu glukonowego. Warto wiedzieć również, że ta substancja naturalnie występuje w skórze i jest syntetyzowana na poziomie komórkowym.
W czystej postaci glukonolakton ma formę białego, bezzapachowego proszku, który rozpuszcza się w wodzie. W produkcie kosmetycznym pełni funkcje chelatującą, czyli wiąże jony metali, zapobiegając tym samym negatywnemu wpływowi tych cząsteczek na konsystencję, stabilność i kolor preparatu. Reguluje również wartość odczynu – obniża pH.
Cera atroficzna – jak ją pielęgnować? Sprawdź!
Glukonolakton – działanie i właściwości
Glukonolakton, czyli mleczan kwasu glukonowego, zaczął być stosowany w leczeniu zmian skórnych już w połowie lat 80. i od tej pory jego popularność nie słabnie. Dlaczego? Otóż posiada wielofunkcyjne działanie i wiele właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych, które sprawdzą się w kuracji niemal każdego rodzaju skóry. Co istotne z jego działania skorzysta również cera wrażliwa, alergiczna, cera naczynkowa, cera trądzikowa i dojrzała, które nadreaktywnie mogą odpowiadać na klasyczne hydroksykwasy.
Jego działanie kosmetyczne jest wieloaspektowe. Poznaj właściwości glukonolaktonu:
- antyoksydacyjne i odmładzające – neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry; wspomaga syntezę kolagenu i elastyny,
- chroniące skórę przed promieniowaniem UV, a także przed negatywnymi skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce,
- nawilżające skórę i ograniczające TEWL (transepidermalną, czyli przeznaskórkową, utratę wody)
- regenerujące uszkodzony naskórek i przyspieszające proces gojenia się ran,
- eksfoliacyjne, czyli złuszczające martwe komórki naskórka,
- przeciwzapalne i wspomagające leczenie trądziku,
- łagodzące zaczerwienienia,
- kojące podrażnienia (również posłoneczne) i zmniejszające rumień,
- wzmacniające warstwę lipidową skóry,
- ujednolicające koloryt skóry,
- wyrównujące jej fakturę.
Do jakiej cery jest polecany? Delikatne właściwości złuszczające nie wywołują podrażnień i skutecznie przyczyniają się do przebudowy komórkowej. Z uwagi na 4 grupy hydroksylowe glukonolakton posiada silne właściwości nawilżające, które znakomicie sprawdzą się w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, z naruszoną warstwą hydrolipidową. Ponadto ta pochodna glukozy sprzyja zmniejszaniu przebarwień i rozjaśnianiu blizn potrądzikowych. Ma właściwości przeciwbakteryjne, dlatego będzie dobrym wyborem kuracji skóry po różnych zabiegach dermatologicznych, dotkniętych trądzikiem i innymi chorobami skórnymi. Zmniejsza objawy egzemy, AZS, łuszczycy czy nadmiernego wydzielaniu sebum. Co ciekawe glukonolakton polecany jest dla osób, które źle znoszą pielęgnację kosmetykami z innymi kwasami hydroksylowymi. Dlatego jeżeli zależy Ci na łagodnym działaniu eksfoliacyjnym, sięgnij po kosmetyki z glukonolaktonem i kwasem laktobionowym, które należą do delikatnych kwasów PHA.
Glukonolakton – efekty stosowania
Kosmetyki z glukonolaktonem działają na wielu polach pielęgnacji, jak mogliśmy się dowiedzieć z poprzednich akapitów. Czego możesz się spodziewać po kuracji zawierającej ten składnik? Przede wszystkim poprawy wyglądu i jakości skóry. Naskórek poddawany działaniu GDL staje się bardziej elastyczny i gładki. Nabiera odporności na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy wolne rodniki. Likwiduje szorstkość skóry. Zmniejsza widoczność zmarszczek i przebarwień. Wycisza zaczerwienienia, co jest szczególnie pożądane przy cerze naczyniowej. Zwęża pory i wygładza strukturę skóry.
Glukonolakton – jak stosować?
Decydując się na stworzenie własnego kosmetyku z tym składnikiem, możemy połączyć go np. z kwasem hialuronowym i wykonać serum do pielęgnacji skóry wrażliwej. Idealnie sprawdzi się także do stworzenia kremu lub toniku na bazie ulubionego hydrolatu. Jeżeli stosujemy gotowy produkt z tym kwasem PHA, należy nałożyć go na oczyszczoną, suchą skórę, a następnie po wchłonięciu zaaplikować krem z filtrem i/lub krem do twarzy, jaki stosujemy w naszej pielęgnacji.
Glukonolakton latem
Jak już wcześniej wspomniano to składnik, który nie wykazuje działania fototoksycznego, dlatego z powodzeniem można używać kosmetyków z nim w składzie również latem, a najlepiej przez cały rok. Nie zwalnia to nas absolutnie z tego, aby całorocznie stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremów z SPF 50.
Glukonolakton – kosmetyki, które warto znać
Kosmetyki z glukonolaktonem mają obecnie szeroki udział w rynku, ponieważ działają skutecznie, a jednocześnie są łagodne i nie wywołują niepożądanych skutków kuracji. Wiele osób chętnie tworzy własne kosmetyki z glukonolaktonem, ponieważ nie jest to skomplikowane, a i dostępność surowców jest duża. Najczęściej produkty DYI z tym składnikiem to tonik i serum. Warto pamiętać, że podczas samodzielnego przygotowywania kosmetyków z glukonolaktonem należy przestrzegać kilku zasad, w tym przede wszystkim zbadać odczyn pH gotowego produktu, który powinien być na poziomie wyższym niż 4. Przygotowując toniki do twarzy, należy również pamiętać, aby roztwór wodny był lekko podgrzany. Stężenie mleczanu kwasu glukonowego powinno mieścić się pomiędzy 1% a 15%.
A jakie kosmetyki drogeryjne z tym polihydroksykwasem wybrać? Znajdziemy go naprawdę w licznych formulacjach, takich jak: kremy na dzień, maseczki do twarzy, sera, toniki do twarzy, kosmetyki po opalaniu, żele oczyszczające czy serum pod oczy. Warto również zwrócić uwagę na całą recepturę kosmetyku, czy odpowiada potrzebom naszej skóry.
Kosmetyki z glukonolaktonem znajdziesz w naszej drogerii
⇒ Sprawdź: tonik z glukonolaktonem Yumi Tonik nawilżająco-rozświetlający 10% glukonolakton Morela-Cytryna (200 ml), który zawiera również sok z liści aloesu. Zawartość glukonolaktonu wspomaga regulację wydzielania sebum, łagodnie złuszcza naskórek i zwęża pory. Obecność w składzie witaminy C poprawia koloryt skóry i działa antyoksydacyjnie. Tonik jest w 100% wegański i posiada 98% składników pochodzenia naturalnego.
⇒ Sprawdź: SVR Sebiclear serum z glukonolaktonem i niacynamidem (SVR Sebiaclear Serum oczyszczające serum przeciw niedoskonałościom (30 ml) to znakomity produkt dla cery dojrzałej zmagającej się z trądzikiem. Zawiera skutecznie działający duet składników aktywnych: glukonolakton 14% i niacynamid 4%, które normalizują wydzielanie sebum, działają antybakteryjne, likwidują zaskórniki zamknięte. Serum zapewnia skuteczną walkę z niedoskonałościami cery, ale również silne działanie przeciwstarzeniowe, dzięki zawartości retinoidów i kwasu hialuronowego oraz roślinnych przeciwutleniaczy. Preparat zapewnia długotrwałe nawilżenie, a także matowe wykończenie.
⇒ Sprawdź: Lynia tonik z glukonolaktonem to preparat polskiej marki Lynia o działaniu złuszczająco-rozjaśniającym. Posiada przyjemną żelową konsystencję, która ułatwia aplikację. Bogaty skład zawiera glukonolakton, kwas hialuronowy, niacynamid i kwas migdałowy. Dzięki nim tonik łagodnie złuszcza skórę, przeciwdziała zaskórnikom, rozświetla cerę i dogłębnie ją nawilża. Działa przeciwstarzeniowo i rozjaśnia przebarwienia.
⇒ Sprawdź: Peeling z glukonolaktonem Nacomi Next Level peeling kwasowy z kwasem laktobionowym (30 ml) oferuje skojarzone działanie kwasów PHA – kwasu laktobionowego i glukonolaktonu. Regeneruje skórę i działa złuszczająco. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Stworzony do skóry wrażliwej.
Glukonolakton w kosmetykach przysłuży się pielęgnacji ukierunkowanej na wiele problemów skórnych.
Czy znasz już retinal? Dowiedz się o nim więcej!
Bezpieczeństwo składnika w kosmetykach
Gluconolactone to substancja, która nie wykazuje działania drażniącego na skórę. Jest bezpieczna do stosowania w produktach kosmetycznych. Jest też składnikiem, który dobrze współpracuje z innymi substancjami aktywnymi w kosmetykach, ponieważ ma taką ciekawą właściwość, że wzmacnia ich działanie. Często występuje w towarzystwie innych kwasów PHA, HA i innych związków, a także ekstraktów roślinnych. Poniżej znajdziesz wskazówki, z jakimi składnikami warto łączyć mleczan kwasu glukonowego, a z jakimi niekoniecznie.
Glukonolakton – z czym łączyć?
Ten przedstawiciel kwasów PHA doskonale łączy się z takimi składnikami, jak: kwas laktobionowy, niacynamid, kwas hialuronowy, kwas lewulinowy, gliceryna, mocznik, witamina E. Jeżeli zaś mówimy o witaminie C i A można stosować kosmetyki z tymi składnikami podczas kuracji z wykorzystaniem glukonolaktonu, jednak lepiej nie aplikować tych produktów zaraz po sobie, a jak już wspomnieliśmy, najlepiej rozdzielić je na rutynę poranną i wieczorną.
Glukonolakton – z czym nie łączyć?
Choć to łagodny przedstawiciel kwasów PHA, warto kierować się zasadą, aby w jednej rutynie pielęgnacyjnej nie łączyć kwasów z mocnymi związkami chemicznymi, które mogą wywoływać podrażnienia i wzmagać łuszczenie się skóry. Dobrze jest również w trakcie stosowania tego kwasu nie stosować kosmetyków myjących z mocnymi detergentami, takimi jak SLS, a wybierać te, które zawierają delikatne surfaktanty, takie jak Coco-Glucoside, czy Lauryl Glucoside.
Nie zaleca się również stosować kwasów PHA w połączeniu z witaminą C, a także z witaminą A w jednej rutynie. Jeżeli mamy takie kosmetyki w swojej pielęgnacji, stosujmy je osobno, np. rano z witaminą C, a wieczorem z glukonolaktonem, a najlepiej zamiennie, każdy składnik aktywny co drugi dzień.
Glukonolakton a retinol
To zgrana para, bowiem retinol możemy połączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej, a nawet w jednym produkcie z kwasami PHA – glukonolaktonem i kwasem laktobionowym w niskich stężeniach do 5%. Należy jednak pamiętać o złotej zasadzie – jeżeli wprowadzamy kwasy do kuracji, w której mamy już retinol, skóra powinna być już po etapie budowania tolerancji na retinol, czyli być już po etapie podrażnienia, przesuszenia i nadmiernego łuszczenia się.
Glukonolakton w ciąży
W ciąży można stosować kosmetyki z łagodniejszymi kwasami, takimi jak właśnie polihydroksywasy, czyli kwas laktobionowy i glukonolakton. Zaleca się również wybieranie produktów z kwasami AHA i BHA w niższych stężeniach.
Glukonolakton a karmienie piersią
Nie istnieją przeciwwskazania do stosowania kosmetyków z GDL w okresie karmienia piersią. Należy jednak mieć na uwadze, że zarówno w ciąży, jak i na etapie karmienia piersią, organizm kobiety jest pod wpływem burzy hormonów, dlatego warto jest zdawać sobie sprawę, że skóra można inaczej zareagować na konkretne składniki, które w innej sytuacji przyniosłyby nam same korzyści. Dlatego wprowadzenie nowych kosmetyków w tych momentach zawirowań hormonalnych należy robić umiejętnie i pojedynczo, wykonując wcześniej testy uczuleniowe na skórze za uchem (co zresztą zaleca się wszystkim, którzy chcą włączyć nowy preparat do pielęgnacji skóry).
Glukonolakton to wszechstronny składnik kosmetyczny, dlatego wspomoże pielęgnację różnych typów skóry na wielu polach. Łagodny w swoim działaniu, ale niezwykle skuteczny i dobrze tolerowany. Poznaj jego właściwości na własnej skórze, a najprawdopodobniej polubisz go tak samo jak my!
Polecane produkty: