Czym jest Isopropyl Alcohol? Po polsku to nic innego jak alkohol izopropylowy. To związek organiczny w postaci płynnej i przezroczystej o specyficznym, mocnym zapachu, bardzo często stosowany w kosmetyce i medycynie.
Spis treści:
- Isopropyl Alcohol w kosmetykach – funkcje
- Isopropyl Alcohol – szkodliwość
- Isopropyl Alcohol – kosmetyki, w których go znajdziemy
3.1. Isopropyl Alcohol a włosy - Czym zastąpić alkohol izopropylowy?
- Isopropyl Alcohol – przeciwwskazania
Polecane produkty:
Isopropyl Alcohol w kosmetykach – funkcje
Jaką funkcję Isopropyl Alcohol pełni w kosmetykach? Przede wszystkim działa przeciwpieniąco i minimalizuje wydzielanie piany. Jest rozpuszczalnikiem i modyfikatorem reologii, czyli substancją, która po dodaniu do preparatu kosmetycznego podwyższa lub obniża lepkość produktu. W przypadku alkoholu izopropylowego obniża on lepkość gotowego produktu. Ten związek organiczny posiada pochodzenie syntetyczne.
Do czego służy alkohol izopropylowy w kosmetykach? Pełni funkcje antyseptyczne, czyli usuwa drobnoustroje, które znajdują się na skórze. Służy również do dezynfekcji akcesoriów kosmetycznych.
Pozostałe funkcje kosmetyczne:
- rozpuszcza tłuszcze i oleje,
- konserwuje kosmetyki,
- jest nośnikiem substancji aktywnych,
- odtłuszcza.
Isopropyl Alcohol transportuje składniki aktywne w głąb skóry i wspomaga ich przenikalność. Służy również do konserwacji mas kosmetycznych, dzięki czemu są bezpieczne, nie namnażają się w nich bakterie ani grzyby.
Dowiedz się, jak działa Sodium Benzoate w kosmetykach
Isopropyl Alcohol – szkodliwość
Czy alkohol izopropylowy jest szkodliwy? Isopropyl Alcohol jest składnikiem bezpiecznym i dopuszczonym do stosowania w kosmetykach. Potwierdza to opinia Cosmetic Ingredient Review. Zespół ekspertów w 2012 roku zapoznał się z dostępnymi i najnowszymi doniesieniami naukowymi na temat alkoholu izopropylowego, które skrupulatnie przeanalizował i potwierdził bezpieczeństwo stosowania tej substancji. To ważna informacja dla tych, którzy zastanawiają się nad tym, czy stosowanie alkoholu izopropylowego w kosmetykach nie jest szkodliwe dla naszej skóry.
Jeżeli chodzi zaś o właściwości czystej substancji to jest ona łatwopalna i może powodować zawroty głowy czy podrażnienie oczu. Podkreślmy – nie dotyczy to zastosowania jej w produktach do pielęgnacji, ponieważ w kosmetykach jest ona wprowadzana w odpowiednim, ściśle przestrzeganym, małym stężeniu, dlatego nie wywołuje powyższych efektów.
Isopropyl Alcohol – kosmetyki, w których go znajdziemy
Z uwagi na jego właściwości chłodzące często wykorzystuje się go w kosmetykach po goleniu. Znajduje swoje miejsce również w produktach do makijażu, preparatach do pielęgnacji paznokci, skóry i włosów, piankach do golenia, dezodorantach. Ostatnimi czasy często spotykaliśmy się z tym składnikiem w produktach do dezynfekcji rąk, tak popularnych podczas pandemii COVID-19.
Czy alkohol izopropylowy dezynfekuje? Isopropyl Alcohol to składowa formuły żeli odkażających ręce. Pierwotnie najczęściej służył do dezynfekcji rąk przed zabiegami chirurgicznymi i oczywiście nadal z powodzeniem do tego służy, ponieważ występuje w preparatach do odkażania skóry w klinikach i szpitalach. Aby alkohol izopropylowy był skuteczny w dezynfekcji, nie może być go mniej niż 60% w roztworze.
Stosując środki do dezynfekcji, warto wprowadzić do pielęgnacji kosmetyki intensywnie nawilżające i chroniące warstwę hydrolipidową przed przesuszeniem. Ratunkiem będą wówczas produkty, które zawierają: ceramidy, emolienty, np.: masło shea, olej jojoba, parafina, humektanty, np.: mocznik, gliceryna, aloes. Odpowiednio natłuszczona i wzmocniona warstwa ochronna skóry zapobiegnie przeznaskórkowej utracie wody (TEWL).
Jakie żele antybakteryjne wybrać? Sprawdź!
Isopropyl Alcohol a włosy
Z uwagi na to, że ta substancją dość często występuje w składzie kosmetyków do stylizacji włosów, należy stosować je sporadycznie, aby uniknąć osłabienia i wysuszenia kosmyków. Ta rada szczególnie tyczy się włosów cienkich, delikatnych, ze skłonnością do wypadania.
Ważna jest również prewencja, czyli zaawansowana pielęgnacja włosów, aby jak najlepiej je odżywić i zrewitalizować, uodporniając je na wysuszające działanie alkoholu izopropylowego. Kremowanie włosów czy olejowanie włosów to sprawdzone metody dogłębnej pielęgnacji włosów, które dobrze jest wprowadzić do swojej stałej rutyny, aby zniwelować ewentualne niekorzystne działanie tego rodzaju alkoholu w stylizatorach.
Czym zastąpić alkohol izopropylowy?
Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości alkoholu izopropylowego, jego efektywność w działaniu, z dużym trudem przychodzi znalezienie podobnie działającej substancji, dodatkowo w tak szerokim spektrum, aby zastąpić Isopropyl Alcohol innym związkiem chemicznym, niepochodzącym z rodziny alkoholi,
Isopropyl Alcohol – przeciwwskazania
Choć składnik ten stosowany jest w bezpiecznych dawkach w kosmetykach, nie zaleca się stosowania takich produktów kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Ponadto warto unikać takich preparatów, jeżeli nasza skóra ma skłonność do reakcji alergicznych i łatwo ją podrażnić.
Alkohol izopropylowy to kolejny związek chemiczny, który wzięliśmy na tapet w naszym cyklu tematycznym, który ma za zadanie objaśnić działanie substancji aktywnych znajdujących się w kosmetykach. Jeżeli wcześniej mieliście wątpliwości co do tego składnika, mamy nadzieję, że rozwialiśmy je wszystkie.
Polecane produkty: