Jak dbać o paznokcie w domu, aby były mocne, zdrowe i błyszczące? Dbanie o paznokcie w domu nie jest skomplikowane. Może bywać żmudne i czasochłonne, ale jeżeli wprowadzimy kilka zasad pielęgnacyjnych i będziemy się ich trzymać, wykonując regularne, domowe zabiegi, czas, który na początku poświęcimy na doprowadzenie swoich paznokci do dobrego stanu, szybko zaprocentuje w przyszłości ich dobrą kondycją i na pewno skróci czas przy kolejnych zabiegach na ich odpowiednie opracowanie i pielęgnację.
Każdy z nas wie, że zadbane dłonie i paznokcie są najlepszą wizytówką nie tylko kobiety, lecz także mężczyzny. To jedna z pierwszych rzeczy, którą zauważamy, poznając nową osobę. Podobnie jak patrzymy na buty, włosy czy skórę. Nasza zewnętrzność jest ważna w pierwszym kontakcie, tutaj nie ma co się oszukiwać, dlatego warto się o nią zatroszczyć, nie tylko dla dobrego pierwszego wrażenia, ale przede wszystkim dla siebie, aby dobrze się czuć w swoim ciele.
Zadbane dłonie, gładkie, równe i zaróżowione paznokcie, mówią wiele o naszym zdrowiu. To nie tylko kwestia estetyczna, ale również oznaka tego, w jakie kondycji psychofizycznej jesteśmy. Paznokcie wiele nam powiedzą o naszym zdrowiu, ponieważ to po ich stanie właśnie bardzo często widać, czy jesteśmy zdrowi, czy coś nam dolega, ale jeszcze o tym nie wiemy.
Polecane produkty:
Jak dbać o paznokcie – 6 zasad, które to ułatwią
Jak dbać o paznokcie w domu, aby osiągnąć taki sam efekt jak u manicurzystki? Jak dbać o paznokcie po hybrydzie? Co zrobić, aby szybciej rosły i się nie łamały? Jak dbać o męskie paznokcie domowymi sposobami? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Podobnie jak dbamy o swoją skórę codziennie, tak samo powinniśmy troszczyć się o swoje paznokcie. Regularność popłaca w każdej dziedzinie, a w pielęgnacji tym bardziej, bo efekty widać, nomen omen, jak na dłoni z zadbanymi paznokciami.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak dbać o paznokcie i skórki, poznaj podstawowe zasady, dzięki którym kompleksowa pielęgnacja dłoni i paznokci będzie uporządkowana, a Ty będziesz wiedziała, co zrobić, a czego unikać, aby paznokcie były Twoim atutem, a nie powodem do zmartwień.
- Zadbaj o to, aby paznokcie były równo opiłowane. Krzywe i połamane paznokcie wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale są również bardzo uciążliwe i drażniące przy wykonywaniu codziennych czynności – haczą się, zaciągają ubrania i łamią. Należy je piłować tylko na sucho, za pomocą pilniczka szklanego lub papierowego, którym operujemy zawsze w jedną stronę – w lewo lub w prawo. Dzięki temu stworzysz upragniony kształt płytki paznokcia i unikniesz poszarpanych brzegów.
- Zatroszcz się o skórki wokół paznokci. Nawilżaj je i natłuszczaj, stosując oliwę z oliwek lub specjalnie opracowane do tego preparaty pielęgnacyjne, jak oliwki do skórek i paznokci, kremy do rąk, itp. Odsuwaj je delikatnie gumowym lub drewnianym kopytkiem. Jeżeli chcesz je wyciąć, rób to ostrożnie i delikatnie, używając do tego odpowiednich akcesoriów, takich jak cążki. Wycinanie skórek za pomocą brudnych narzędzi może skończyć się zakażeniem, dlatego zawsze pilnuj, aby były one czyste i zdezynfekowane. Ważne jest to, aby przed wycinaniem skórek, wymoczyć dłonie w wodzie z oliwką, aby skórki zmiękły i stały się łatwe do usunięcia. Wycinanie suchych skórek może powodować zacięcia i ranki. Zbyt mocne i głębokie wycinanie skórek może skończyć się naruszeniem macierzy paznokci i powodować ich fałdowanie podczas odrastania. Wiedz również, że zbyt częste usuwanie skórek wokół paznokci sprawia, że szybciej odrastają. Najlepiej jest odsuwać skórki gumowym kopytkiem lub drewnianym patyczkiem i dopiero takie podważone delikatnie przycinać.
- Unikaj sprzątania i zmywania naczyń bez rękawic ochronnych. Detergenty i zbyt długie moczenie paznokci szkodzą im, podobnie jak skórze dłoni. Chemia gospodarcza zawiera silne substancje czynne, które wysuszają i mogą podrażniać skórę, dlatego chroń ją przed nimi. Pamiętaj, aby po każdym zdjęciu rękawic, dokładnie umyć dłonie i zabezpieczyć jej kremem do rąk.
- Stosuj krem do rąk codziennie, najlepiej po każdym myciu. Nakremuj nie tylko wierzchnią stronę dłoni, ale całe, łącznie z palcami i nadgarstkiem. Nie zapominaj również o stosowaniu kremu z filtrem UV. Skóra na dłoniach, tak samo jak na całym ciele, potrzebuje takiej ochrony. Zbyt długa ekspozycja na słońce, przyspiesza starzenie skóry, która staje się wiotka i podatna na podrażnienia.
- Korzystaj z odżywek i oliwek do paznokci, które zawierają witaminy i przydatne pierwiastki chemiczne, które wzmacniają płytkę paznokci, wygładzają ją i zapobiegają jej łamaniu. Odżywki stosuj zawsze przed pomalowaniem paznokci na wybrany kolor. Oliwkę do paznokci stosuj jako wykończenie manicure, aby zmiękczyć skórki i nabłyszczyć paznokcie.
- Daj odpocząć swoim paznokciom od hybrydy. Raz na jakiś czas zrezygnuj z niej, aby paznokcie mogły się zregenerować. Lakiery hybrydowe utwardzane w lampach LED lub UV mogą osłabić paznokcie, dlatego niezbędna jest przerwa w wykonywaniu manicure’u hybrydowego.
Oprócz tych 6 podstawowych zasad, należy przypomnieć dwie, o których wszyscy wiemy, ale zapominamy.
- Nie obgryzaj paznokci i skórek. To zły zwyczaj, które może doprowadzić do katastrofalnego wyglądu Twoich dłoni. Oprócz względów stricte estetycznych warto wiedzieć, że obgryzanie skórek czy paznokci może doprowadzić do zakażenia i trudno gojących się ranek. Poza tym bardzo źle to wpływa na uzębienie i higienę jamy ustnej.
Obgryzanie często wiąże się ze stresem lub podenerwowaniem, dlatego warto sobie to uświadomić i podjąć odpowiednie kroki, aby pozbyć się tego nawyku. Można sobie pomóc, stosując specjalnie preparaty, które mają gorzki smak, dzięki któremu szybko wyeliminujemy manewrowanie zębami przy skórkach. Dla osób, które borykają się z tym problemem, dobrym rozwiązaniem jest manicure hybrydowy. Paznokcie są wówczas grubsze i twardsze, co sprawia, że nie można ich obgryzać.
Dowiedz się, jak dbać o suche dłonie
Jak dbać o męskie paznokcie?
Panowie coraz częściej odwiedzają salony kosmetyczne i wybierają takie zabiegi jak manicure i pedicure. To bardzo dobry zwyczaj i warto się przełamać i pozbyć się uprzedzeń. Dbanie o męskie paznokcie jest oczywiście również możliwie w domu – w tym zakresie panuje równouprawnienie.
Czyste i zadbane paznokcie u mężczyzn to nieodłączona część ich dobrego wizerunku i świadectwo higieny i nienachalnej elegancji. Podobnie jak u kobiet.
Jak zadbać o męskie dłonie w domu? Wystarczą podstawowe akcesoria i kosmetyki.
- Skróć paznokcie, nadając im prosty kształt.
- Opiłuj płytkę paznokci, wygładzając brzeg. Piłuj paznokcie zawsze w jedną stronę, dzięki temu będą równe i unikniesz ich rozdwajania. Stosuj pilniczki szklane lub papierowe.
- Po kąpieli odsuń drewnianym patyczkiem skórki i delikatnie je usuń.
- Nałóż krem na dłonie, nie zapominając o skórkach wokół paznokci.
- Pielęgnuj dłonie regularnie i nie dopuszczaj, aby paznokcie były zbyt długie.
Pielęgnacja to nie wszystko
Regularna pielęgnacja dłoni i paznokci może nie wystarczyć, dlatego należy prowadzić zdrowy tryb życia i jeść zbilansowane posiłki. Jak zadbać o paznokcie oprócz odpowiedniej pielęgnacji? Odpowiedzią jest dieta bogata w cynk, żelazo i krzem, a także witaminy z grupy B, które korzystanie wpływają na wygląd zarówno skóry, włosów, jak i paznokci. Uzupełnij menu w składniki bogate w te substancje, jak na przykład rośliny strączkowe, jaja, chude mięso, ryby, skrzyp polny, orzechy, słonecznik, nasiona dyni, olej lniany, sezam, suszone owoce, kakao. Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, 2 litry dziennie to polecana przez dietetyków norma.
Jak dbać o paznokcie domowymi sposobami? Poznaj produkty, które Ci w tym pomogą
Domowe SPA dla paznokci to prosty, a jednocześnie bardzo skuteczny sposób, aby pomóc im w regeneracji. Do zabiegów pielęgnacyjnych można użyć tego, co znajdziemy w swojej kuchni. My polecamy:
- Domowy eliksir z oliwy i cytryny – zafunduj paznokciom i skórkom odżywczą kąpiel w oliwie z oliwek i cytrynie. Podgrzana oliwa z oliwek dogłębnie nawilży i wzmocni paznokcie, wygładzając i zmiękczając jednocześnie skórki wokół nich. Cytryna natomiast zadziała rozjaśniająco na płytkę paznokci. Podgrzej 5 łyżek oliwy z oliwek. Dodaj pół cytryny i wymocz dłonie. Po zabiegu unikaj wycierania rąk. Wmasuj oliwkę w paznokcie i skórki, i poczekaj aż samoczynnie się wchłonie.
- Maseczka z siemienia lnianego – domowa maseczka z siemienia lnianego wzmacnia paznokcie i zapobiega ich rozdwajaniu się. Jedną łyżkę siemienia wysp do garnka i zalej szklanką wody. Gotuj do czasu uzyskania gęstego kleiku. Następnie wystudź go i zanurz w nim palce. Po upływie ok. 15 minut wyjmij dłonie. Dla podtrzymania efektów, stosuj maseczkę 3 razy w tygodniu.
- Witaminowa kuracja – skorzystaj z gotowych ampułek z witaminą A i E. Zaaplikuj preparat na płytkę paznokcia i masując, wcieraj go w paznokcie i skórki wokół nich.
- Odżywka do paznokci i do skórek – odżywka wzmacniająca i antybakteryjna – Dr Szmich – wzmacniający olejek do paznokci i skórek (1ml). To wielofunkcyjny produkt, który zarówno wzmacnia, jak i działa antybakteryjne i przeciwgrzybiczo. Dzięki bogatej formule, która zawiera 100% naturalne oleje (olej migdałowy, olejek makadamia, marula, rycynowy, oregano, z trawy cytrynowej, olejek herbaciany, rozmarynowy i lawendowy) preparat łączy w sobie działanie nawilżające, regenerujące i wzmacniające płytkę paznokci z działaniem antybakteryjnym, wygładzającym, łagodzącym podrażnienia i przyspieszającym gojenie się ranek.
- Domowy manicure – to zwieńczenie zabiegów pielęgnacyjnych. Będziesz potrzebowała kilku niezbędnych akcesoriów:
- pilniczek szklany i papierowy,
- drewniany patyczek do odsuwania skórek,
- cążki do paznokci,
- blok polerski,
- odżywka do paznokci,
- olejek do skórek,
- lakier do paznokci,
- top,
- cleaner.
- Po wymoczeniu paznokci w kąpieli z oliwką, przy pomocy papierowego pilniczka skróć paznokcie, piłując je w jedną stronę. Nadaj im pożądany kształt.
- Odsuń skórki drewnianym patyczkiem. Po kąpieli w oliwce są miękkie, więc łatwo je podważysz i, jeżeli jest taka potrzeba, delikatnie usuniesz cążkami.
- Zmatuj płytkę paznokci za pomocą bloku polerskiego.
- Przed nałożeniem odżywki i/lub lakieru odtłuść paznokcie odtłuszczaczem/cleanerem.
- Zaaplikuj odżywkę do paznokci.
- Jeżeli masz ochotę, po wyschnięciu odżywki nałóż dwie warstwy lakieru do paznokci.
- Na zakończenie nałóż top, aby wydłużyć trwałość manicure.
- Kropką nad i jest nałożenie oliwki na skórki i dokładne jej wtarcie.
Jak dbać o paznokcie po hybrydzie?
Manicure hybrydowy cieszy się nieustannie ogromnym powodzeniem u kobiet. Dzięki niemu paznokcie przez długi czas wyglądają pięknie, a lakier doskonale się trzyma. To i oszczędność czasu, i pieniędzy. Jednak każdy medal ma dwie strony – również ten zabieg może generować szkody. Po usunięciu lakieru hybrydowego paznokcie są miękkie, wrażliwe i mogą się łamać. Nieumiejętne ściąganie hybrydy może doprowadzić do uszkodzenia płytki, dlatego najlepiej wykonywać je u fachowców. Jeżeli same się tego podejmujemy, należy unikać acetonu, bo niszczy on płytkę. Najlepiej posłużyć się frezarką, jednak to tego należy mieć wprawę, ponieważ można przepiłować paznokcie i uszkodzić macierz.
Jak dbać o paznokcie po hybrydzie, aby móc nadal cieszyć się mocnymi i zadbanymi?
- Jeżeli zdejmujesz hybrydę w domu, postępuj ostrożnie, zgodnie ze sztuką i zaleceniami producenta.
- Po zdjęciu hybrydy, zadbaj o odpowiednie odżywienie paznokci i skórek wokół nich. Po zabiegach płytka paznokci jest miękka i podatna na uszkodzenia, dlatego należy zadbać o jej regenerację i wzmocnienie. Wykorzystaj do tego odżywki do paznokci, np. Long 4 Lashes Nails serum wypełniająco-odbudowujące do paznokci 10 ml. To skuteczny preparat, który odbudowuje strukturę keratynową paznokci. Formuła zawiera fitokeratynę, dzięki której paznokcie stają się mocniejsze i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto odżywka zawiera ekstrakty z alg brunatnych i witaminy C i E, dzięki którym paznokcie stają się odżywione i zabezpieczone przed łamaniem i rozdwajaniem.
- Nie zapomnij o skórkach, które wymagają nawilżenia i zmiękczenia. Wypróbuj Sally Hansen Cutcicle Rehab odżywka do paznokci 8,8 ml. To preparat olejkowy, który intensywnie odżywia i zmiękcza wysuszone skórki. Formuła zwiera witaminę E i ekstrakt z jaśminu i róży, które dogłębnie nawilżają i wygładzają odstające skórki wokół paznokci.
- Wcieraj również w skórki oliwkę. Możesz sięgnąć po gotowy preparat Neonail Vitamin Cucticle Oil oliwka do skórek (6,5 ml). To produkt, który bazuje na naturalnych składnikach. Jest ich aż 97,5 %. Oliwka nawilża i odżywia skóry, dzięki zawartości oleju ze słodkich migdałów, oleju z orzechów makadamia i witaminie E. Bardzo szybko się wchłania, wygładzając odstające skórki. Naturalne nawilżanie skóry jest podstawą jej dobrej kondycji, dlatego warto pamiętać nie tylko o twarzy i ciele, ale również o dłoniach.
Jak dbać o paznokcie, aby się nie łamały?
Zła dieta i stres niekorzystnie wypływają na cały nasz organizm. Często po złym stanie włosów, skóry i paznokci widać, że jesteśmy w nie najlepszej kondycji. Jak pielęgnować paznokcie, aby były mocne? Zadbaj o odpowiednią suplementację, wprowadzając do diety żywność bogatą w cynk, krzem i miedź, witaminy A, E i z grupy B. Orzechy, pestki dyni, słonecznika i migdały wspomagają naturalny wzrost paznokci, ponieważ zawierają cynk. Pozyskuj witaminę A, która w organizmie przekształca się w beta-karoten. Znajdziesz ją w pomidorach, marchwi, natce pietruszki, brokułach. Witamina A stymuluje wytwarzanie keratyny, kluczowego składnika budującego paznokcie i włosy. Dostarczaj organizmowi produkty bogate w białko – chude mięso, jaja, nabiał. Najważniejsze są surowe owoce i warzywa. Zrezygnuj z przetworzonej żywności. Pij ok. 2 litrów wody dziennie.
Wspomagaj paznokcie również z zewnątrz, stosując odżywki do paznokci z witaminami A i E, odbudowująco-wzmacniające, które zawierają keratynę, krzem, wapń. Nie stosuj odżywek z formaldehydem, który niszczy płytkę paznokci.
Jak dbać o paznokcie, aby szybciej rosły?
Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje paznokcie szybciej rosły, połącz odpowiednią suplementację z domowym SPA, w którym wykorzystasz odżywki do paznokci wspomagające wzrost paznokci. W diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w cynk, żelazo, magnez, biotynę i krzemionkę.
A jaką odżywkę wybrać? Sprawdź Eveline Nail Therapy odżywka do paznokci 6w1 (5 ml). Jej bogata formuła zawiera krzemionkę, wapń i kompleks olejków, które intensywnie odżywiają paznokcie, wzmacniając je i stymulując ich porost. Dodatkowo odżywka Eveline nadaje paznokciom lśniący połysk w delikatnym odcieniu różu. Stosując ten produkt, otrzymujesz jednocześnie wzmocnienie i stylizację paznokci.
Dobrym wyborem będzie również produkt marki Wibo Nail Spa serum do paznokci z keratyną i miodem 8,5 ml. To odżywka do skórek i paznokci, której receptura opiera się na wodzie termalnej z keratyną i miodem. Takie połączenie składników aktywnych sprawia, że preparat skutecznie wzmacnia, nawilża i odżywia paznokcie. Keratyna odbudowuje zniszczoną płytkę paznokci, natomiast miód i witamina E skutecznie nawilżają zarówno skórki, jak i paznokcie.
Jak dbać o paznokcie u nóg?
Paznokcie u stóp powinny być regularnie pielęgnowane, co przede wszystkim wiąże się z odpowiednim ich przycinaniem. Metoda obcinania paznokci jest bardzo ważna, choć wiele osób nie zdaje sobie z sprawy, jak bardzo. Obcinanie paznokci u stóp zawsze należy wykonywać na prosto. W innym razie pojawia się ryzyko wrastania paznokci. Podolodzy zalecają, aby przede wszystkim piłować paznokcie pilnikami szklanymi lub mineralnymi, a unikać obcinania ich nożyczkami czy obcinaczami, ponieważ może to prowadzić do zbyt mocnego skrócenia płytki i jej zgniecenia. Długość wolnego brzegu paznokci powinna wynosić ok. 2 mm.
Przed przystąpieniem do skracania paznokci u nóg, należy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub mydła, aby paznokcie zmiękły. Obcinamy je prosto, nie zaokrąglając boków. Na końcu możemy delikatnie opiłować boki, aby nie były ostre. Warto również wypolerować paznokcie blokiem polerskim, aby pozbyć się bruzd. Domowy pedicure możemy wykończyć, nakładając odżywkę do paznokci. Jeżeli chcemy pomalować je lakierem, dobrze jest również po odżywce zaaplikować bazę pod lakier kolorowy.
Już wiesz, jak zadbać o paznokcie. Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Dobrze opracowana rutyna pielęgnacyjna sprawi, że dbanie o skórki i paznokcie będzie przychodziło Ci naturalnie. Tak jak w każdym działaniu, tak i tutaj, liczy się regularność i dobre produkty. Zaopiekuj się swoimi dłońmi od A do Z, a szybko zauważysz rezultaty w postaci błyszczących paznokci i gładkich skórek.
super wpis
Dziękuję za ten artykuł. Znalazłam tutaj wiele cennych informacji na temat pielęgnacji paznokci w domu. Gratulacje dla autora.