Jak dobrać perfumy

Jak dobrać perfumy? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem istnieje mnóstwo czynników, którymi należy się kierować, by znaleźć zapach idealny. Co ważne, perfumy nie mogą nam się wyłącznie podobać, ale muszą do nas przede wszystkim pasować.


Spis treści:

  1. Jak dobrać perfumy? Kilka prostych zasad
  2. Jak dobrać perfumy do siebie?
    2.1. Jak dobrać perfumy: TEST na własnej skórze
    2.2. Jak dobrać perfumy do osobowości?
  3. Jak wybrać perfumy przez internet?

Perfumy kwiatowe, cytrusowe, szyprowe, drzewne, orientalne… Rodzajów zapachów jest mnóstwo, dlatego wybór odpowiedniego, może sprawić wiele trudności. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, gdyż perfumy powinny idealnie do nas pasować, być dopełnieniem naszej osobowości, stylu i charakteru.

Jak dobrać perfumy? Kilka prostych zasad

Jak dobrać perfumy, by zapach nie tylko nam się podobał, ale również do nas pasował? Jak przebrnąć przez niezwykle rozbudowaną ofertę i zawęzić pole poszukiwań? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że zapach nie powinien nas przytłaczać – powinien być wyczuwalny nie przez nas, ale przez nasze otoczenie.

Branża perfumeryjna dzieli zapachy na kilka rodzajów, największą popularnością cieszą się zapachy kwiatowe, cytrusowe, szyprowe, drzewne, orientalne, paprociowe oraz skórzane. W każdym z nich dominują inne nuty zapachowe oraz aromaty, które to decydują o klasyfikacji danego zapachu.

Dokładne czytanie etykiet oraz składu jest pierwszorzędną kwestią w przypadku doboru perfum. Pamiętajmy też, że zapachy są wielopłaszczyznowe i składają się z trzech nut zapachowych: głowy, serca i bazy, a każda z nich rozwija swój potencjał w innym czasie.

Nuta głowy – wyczuwalna jest na samym początku, to właśnie ona z reguły decyduje o tym, czy wybierzemy konkretny zapach. Mamy z nią do czynienia od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Nuta serca łączy nutę głowy oraz bazy, ale sama jest dość intensywna i długotrwała. Wyczuwalna jest nawet przez kilka godzin, a jej aromat uwalnia się stopniowo.

Nuta bazy (głębi) jest bazowym aromatem, charakteryzującym się największą trwałością – utrzymuje się nawet przez kilkanaście godzin.

Z uwagi na to, że każda nuta uwalniana jest stopniowo, perfumy w trakcie dnia również zmieniają swój aromat. Oznacza to, że pełnię zapachu poznamy po kilku bądź kilkunastu godzinach, dlatego perfum nie należy wybierać pod wpływem chwili, warto odczekać dłuższy czas, by poznać ich docelowy aromat, który – albo pokochamy – albo znienawidzimy.


Polecamy artykuł: Jak używać perfum?


Przede wszystkim zwróćmy uwagę na nuty zapachowe, jakie nas interesują. Wanilia? Cytrusy, a może orientalne akordy? To, jakie substancje zostały użyte w kompozycji, jest bardzo dużą podpowiedzią i zawęża krąg poszukiwań, a jednocześnie przybliża nas do odpowiedzi na pytanie “jak dobrać perfumy damskie czy też perfumy męskie“.

Jak dobrać perfumy do siebie?

Jak dobrać perfumy do siebie? Oczywiście, niezwykle ważne jest kierowanie się własnym gustem, preferencjami i upodobaniami – wszak perfumy muszą przede wszystkim być uzupełnieniem naszego stylu życia, osobowości i charakteru.

Jak dobrać perfumy do siebie

Nie zapominajmy jednak, że te same perfumy na dwóch osobach mogą pachnieć zupełnie inaczej. Oznacza to, że zapach, który pasuje przyjaciółce, niekoniecznie będzie odpowiedni dla nas, a nie ma nic gorszego, niż źle dobrane perfumy.

By dobrać perfumy do siebie, musimy zatem zwrócić uwagę na typ naszej skóry, bowiem zależnie od jej rodzaju, nuty serca i bazy, mogą się na niej różnie rozwijać. Nigdy nie kupujmy perfum pod wpływem chwili – warto odczekać kilka bądź kilkanaście godzin, by wiedzieć, jak zapach się zachowa w dłuższej perspektywie czasowej i czy będzie nam pasował oraz odpowiadał.

Ogólne zasady mówią o tym, że w przypadku skóry suchej, należy unikać perfum z dużą zawartością alkoholu. Lepszym rozwiązaniem będą lżejsze wody perfumowane. Z kolei w przypadku skóry tłustej, zapach może być mocno intensywny, dlatego odradzane są ciężkie kompozycje zapachowe.


Przeczytaj koniecznie: Czym się różni woda toaletowa od perfum?


Jak dobrać perfumy do siebie? Przede wszystkim bez pośpiechu – zwłaszcza, gdy chcemy zainwestować w luksusowy produkt, który sporo kosztuje. Nie sugerujmy się zapachem z papierków – zawsze aplikujmy perfumy na skórę i obserwujmy, jak zapach rozwija się z godziny na godzinę. Odpowiednio dobrany zapach, będzie praktycznie niewyczuwalny przez nas, za to na pewno zachwalany przez osoby przebywające w naszym towarzystwie.

Jak dobrać perfumy: TEST na własnej skórze

Jak dobrać perfumy? Test może być podpowiedzią. W internetowej przestrzeni dostępne są różnorodne psychotesty, które mogą być pomocne w wyborze. Nie zapominajmy jednak, by kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a zapach oceniać przez kilka godzin, gdy rozwija się na skórze.

Pamiętajmy też, że zastanawiając się, jak dobrać perfumy, musimy wziąć pod uwagę także okazję i okoliczności. Inne zapachy mogą towarzyszyć nam na co dzień, w pracy, a na inne możemy sobie pozwolić podczas specjalnych okazji i wielkich wyjść. Warto więc, by mieć pod ręką więcej niż jeden flakonik, by w razie potrzeby móc dostosować zapach do okazji.

Jak dobrać perfumy? Test na własnej skórze jest najbardziej wiarygodny – czy to w perfumerii, czy też po zamówieniu próbki przez internet. Aplikując perfumy na skórę, możemy się przekonać, czy po kilku godzinach, zapach będzie tak samo zachwycający, jak w pierwszych minutach. Test ma wyeliminować ryzyko błędnego zakupu, by nie zainwestować w perfumy, które po kilku godzinach mogą po prostu nas przytłaczać, męczyć swoim zapachem, czy wywoływać nawet ból głowy.


Polecamy artykuł: Czy perfumy mogą się przeterminować?


Jak dobrać perfumy do osobowości?

Wiele kobiet zastanawia się również, jak dobrać perfumy do osobowości. Nic w tym dziwnego, bowiem styl życia ma bardzo duże znacznie przy wyborze zapachu. Styl życia determinuje poniekąd nasze aktywności, ale i okoliczności, w jakich zwykle się obracamy.

Jak dobrać perfumy do osobowości

Innego zapachu potrzebują więc biznes woman, a innego romantyczki czy sportsmenki. Kluczową kwestię odgrywają tu więc poszczególne nuty zapachowe i składniki, które budują całościową kompozycję perfumeryjną.

Przykładowo, kobiety aktywne, uprawiające sport, przede wszystkim szukają zapachów energetyzujących i orzeźwiających, a w tej roli doskonale sprawdzą się perfumy cytrusowe – lekkie i odświeżające.

Romantyczki powinny sięgać po perfumy kwiatowe, kobiety eleganckie po orientalne, a biznes woman po kuszące zapachy. Nie jest to oczywiście regułą, gdyż wiele zależy po prostu od gustu, ale również od tego, jak zapach zachowa się na naszej skórze.

Kobiety aktywne zawodowo i prężnie działające w biznesie, nie powinny wybierać zapachów zbyt mocnych i intensywnych, by nie przytłoczyć otoczenia, w którym przebywają. Biznes woman powinna postawić na nieco bardziej klasyczne kompozycje, np. kwiatowe, które dodają świeżości oraz energii.

Femme fatale z reguły nie lubią zapachów dyskretnych i delikatnych, a na każdym kroku podkreślają swoją siłę i niezależność. Idealne dla nich będą zapachy orientalne, które zawierają mocne i intensywne aromaty, które jednocześnie są niezwykle pociągające.

Jak wybrać perfumy przez internet?

Jak wybrać perfumy przez internet? W zasadzie, wszystkie wskazówki obowiązują również w tym przypadku. Gdy planujemy wydać na perfumy niemałą kwotę, warto wcześniej zamówić próbkę bądź wybrać się do perfumerii, gdzie będziemy mieli okazję nanieść perfumy na skórę.

Jak wybrać perfumy przez internet

Oczywiście, jednocześnie należy brać pod uwagę również pozostałe czynniki, a więc dopasować zapach do osobowości, indywidualnych cech charakteru, typu skóry, pory roku, okazji i okoliczności, a także gustu i własnych preferencji. W zminimalizowaniu ryzyka błędu, warto też poszperać w internecie – poznać opinie, zapoznać się z recenzjami na branżowych forach.

Jak dobrać perfumy idealne dla siebie? Testujmy i eksperymentujmy, aż znajdziemy zapach lub grupę zapachów, które skradną nasze serce. Perfumy muszą podkreślać naszą osobowość, charakter i indywidualny styl – współgrać z naszym życiem i rodzajem aktywności.