peelingi enzymatyczne ranking

Jeżeli zastanawiałaś się, jak działa peeling enzymatyczny, czym jest i jaki wybrać – zapraszam do przeczytania tego artykułu, w którym starałam się zebrać niezbędne informacje o tym produkcie, który coraz bardziej zyskuje na popularności.

Jak działa peeling enzymatyczny? Siła tkwi w delikatnych enzymach

Poprzednie zdanie w kilku słowach opisuje, jak działa peeling enzymatycznego, który opiera się na enzymach roślinnych, rzadziej zwierzęcych, naturalnych lub syntetycznych. Enzymy skutecznie, choć delikatnie i nieinwazyjnie, rozpuszczają martwe komórki naskórka. To rodzaj produktu złuszczającego, który działa bez pocierania skóry, więc zachodzi mniejsze ryzyko podrażnień naskórka.

Dobry peeling enzymatyczny może zawierać różne enzymy w składzie – więcej na ich temat dowiesz się z dalszej części artykułu.

Co to jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny, inaczej eksfoliacja, to sposób na precyzyjne usunięcie zrogowaciałej warstwy naskórka. Należy do jednej z najdelikatniejszych form złuszczania naskórka, z którego skorzystać można przy niemal każdym rodzaju skóry. Jednak zawsze należy pamiętać, że każda skóra ma indywidualne potrzeby i może zareagować różnie na dane składniki, enzymy zawarte w kosmetyku. Pielęgnacja z użyciem tych preparatów wskazana jest do stosowania przy skórze suchej, tłustej, mieszanej, wrażliwej i naczynkowej. W porównaniu do peelingów chemicznych z alfa-hydrokwasami są bardzo delikatne. Eksfoliacja enzymatyczna nie podrażnia skóry, ponieważ substancje czynne zawarte w preparatach  na bazie enzymów nie przenikają w głąb skóry.

Przeciwwskazania

Uszkodzony naskórek, infekcje wirusowe lub bakteryjne powstałe na skórze twarzy, wykwity skórne z wysiękiem są przeciwwskazaniem do wykonywania złuszczania enzymatycznego. Można znaleźć informacje, że przy leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego można również stosować enzymatyczne złuszczanie naskórka, warto jednak być ostrożnym przy tego typu dolegliwościach i skonsultować swoją pielęgnację z dermatologiem.

Jak działa peeling enzymatyczny? Poznaj efekty złuszczania enzymami

peelingi enzymatyczne Quret i Eveline

Na początku warto wyjaśnić, że ta forma złuszczania należy do peelingów chemicznych w odróżnieniu od mechanicznych, do których zaliczamy scruby drobno i gruboziarniste. Zasada działania enzymatycznych peelingów opiera się na proteolizie. To proces chemiczny, który dąży do rozkładu białek na peptydy i aminokwasy.

Przekładając na język potoczny – enzymy powodują rozpuszczanie białek, znajdujących się w zrogowaciałych, martwych komórkach naskórka. A co za tym idzie – zabiegi kosmetyczne z użyciem enzymów przyczyniają się do szybszej regeneracji naskórka poprzez złuszczenie jego martwej warstwy. Eksfoliacja pobudza tworzenie nowych komórek skóry. Ponadto dzięki niej skóra znacznie łatwiej wchłania dobroczynne składniki zawarte w kremach, serach czy olejach pielęgnacyjnych. Skóra po złuszczaniu enzymami jest skutecznie oczyszczona, gładka, miękka i świetlista.

Rodzaje enzymów w peelingach – owocowe, ziołowe, zwierzęce, syntetyczne

Jakie enzymy najczęściej pojawiają się w składzie kosmetyków do złuszczania skóry?

  • papaina – pozyskiwana z owoców papai, ma działanie rozjaśniające plamy posłoneczne i trądzikowe blizny,
  • bromelaina – uzyskiwana z ananasa, działa złuszczająco i wygładzająco,
  • aktynidyna w owoców kiwi – złuszczanie martwych komórek naskórka,
  • z mango – polepsza elastyczność skóry i wspomaga jej odnowę,
  • ficyna – z miąższu fig, jest ponad 20-krotnie mocniejsza niż papaina,
  • arbutyna – z borówki bruszwicy, mącznicy lekarskiej o działaniu rozjaśniającym przebarwienia, antybakteryjnym i kojącym podrażnienia skórne,
  • keratolina – enzym pochodzenia syntetycznego – złuszcza naskórek i aktywuje skórę do odnowy komórek.

Oprócz enzymów często formuła tych produktów zawiera inne dobroczynne składniki: ekstrakty roślinne, delikatne kwasy, np. kwas mlekowy, przeciwutleniacze, witaminy, olejki, d-panthenol, aloes, alantoinę i inne. Wielokierunkowe działanie takich peelignów sprawia, że nie tylko oczyszczają skórę i złuszczają naskórek, ale również zmiękczają, odżywiają, nawilżają i łagodzą skórę.

Ciekawą propozycją jest peeling gommage, który jest połączeniem peelingu enzymatycznego z ziarnistym typu scrub. Przedstawicielem gommage w naszym rankingu jest Eveline Facemed+ Peeling enzymatyczny Gommage. Momentalnie wygładza skórę, złuszczając mechanicznie za pomocą drobinek martwy naskórek i dodatkowo rozpuszczając go przy użyciu enzymów. Zastosowanie złuszczania w wersji gommage pozwala pozbyć się zrogowaciałego naskórka i skutecznie oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń.


Czy wiesz, że…

Gommage, czyli gumkowanie twarzy, ponieważ słowo „gommage” pochodzi z języka francuskiego i oznacza „gumkę, ścieranie gumką”. Jeden z ulubionych zabiegów Francuzek, który w szybki, wygodny i bezpieczny sposób pozwala na redukcję przebarwień i wygładzenie nierówności. Skóra odzyskuje naturalny blask – jest miękka i gładka w dotyku.


Peeling gommage podobnie jak enzymatyczny również należy do tych delikatniejszych wersji srcubów. Nie powoduje podrażnień, dlatego można go stosować przy cerze wrażliwej. Jednak warto pamiętać, aby w przypadku nowego produktu, który wprowadzamy do naszej pielęgnacji, przeprowadzić próbę uczuleniową na 24 godziny przez zabiegiem z użyciem danego kosmetyku.

Peeling enzymatyczny czy mechaniczny?

Kosmetyki z enzymami różnią się od tych mechanicznych, ponieważ nie zawierają drobinek ścierających, więc są łagodniejsze i bardziej uniwersalne. Mogą z nich korzystać osoby nawet z cerą wrażliwą i skłonną do zaczerwienień. Osoby borykające się z trądzikiem powinny unikać złuszczania skóry w sposób mechaniczny, ponieważ pocieranie skóry może zaognić istniejące już stany zapalne i spowodować rozsiew bakterii. Mogą sięgać po enzymatyczne kosmetyki, jeżeli są takie wskazania.

Dlatego decydując się na rodzaj złuszczania naskórka, kierujmy się przede wszystkim kondycją naszej skóry. Jeżeli wiemy z doświadczenia, że peelingi do twarzy drobnoziarniste do twarzy są dla nas zbyt mocne, wybierzmy te delikatniejsze, enzymatyczne.


Jeżeli interesuje cię tematyka naturalnego oczyszczania twarzy, przeczytaj artykuł: Gąbka konjac – jak używać?


Jak stosować peeling enzymatyczny?

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie enzymatycznych peelingów, przeprowadźmy próbę uczuleniową. Niewielką ilość produktu należy nałożyć na przykład na skórę za uchem i po upływie doby sprawdzić, czy nie wystąpiła reakcja alergiczna na któryś ze składników.

Peeling enzymatyczny stosujemy na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Czyli najpierw usuwamy makijaż młynem micelarnym, następnie myjemy buzię żelem lub pianką do twarzy i nakładamy produkt złuszczający, omijając okolice oczu i ust. W zależności od zaleceń producenta trzymamy preparat na skórze ok. 10-15 minut, ale pojawiają się również takie produkty, którym wystarczą 2-3 minuty.

Po upływie określonego czasu zmywamy preparat ciepłą wodą i przechodzimy do kolejnych etapów w pielęgnacji. Możemy po zabiegu złuszczania nałożyć maskę w płachcie o działaniu łagodzący i nawilżającym. (Ten etap możemy pominąć, nie ma konieczności stosowania go w każdym rytuale pielęgnacyjnym). Tonizujemy skórę, aplikujemy krem lub serum albo oba produkty, zaczynając od serum, następnie krem nawilżający.

Jak często wykonywać peeling enzymatyczny?

Zaleca się wykonywać ten rodzaj złuszczania raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Ta ilość jest rekomendowana z uwagi na naturalny rytm odbudowy naskórka. To w zupełności wystarczy, aby utrzymać skórę w dobrej kondycji i zapewnić jej odpowiednią gładkość i miękkość. Zbyt częste peelingowanie skóry może doprowadzić do zaburzenia naturalnych funkcji ochronnych naskórka, a także przyczynić się do nadmiernego złuszczania naskórka. Pamiętajmy również o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok. Skóra po złuszczaniu jest jeszcze bardziej narażona na negatywna działanie promieni słonecznych, więc stosujmy krem z filtrem 30 lub 50 SPF.

Jaki peeling enzymatyczny wybrać?

peelingi enzymatyczne Yoskine i Lirene

Wybór produktów z tej kategorii jest na rynku bardzo duży. W naszej drogerii również przygotowaliśmy dla ciebie szeroką ofertę tych preparatów. Wiedząc już, jak działa peeling enzymatyczny, łatwiej będzie ci wybrać odpowiedni dla swojej skóry.

  • Jeżeli poszukujesz łagodnego złuszczenia, a jednocześnie wzmocnienia warstwy hydrolipidowej skóry, sprawdź peeling enzymatyczny Lirene z papainą i olejem migdałowym, który wzmacnia barierę lipidową skóry. Dogłębnie nawilża skórę i minimalizuje wystąpienie podrażnień. Papaina odpowiada za rozpuszczenie zrogowaciałego naskórka. Dodatek pantenolu sprawia, że preparat zyskuje właściwości łagodzące podrażnienia, dlatego z powodzeniem mogą go stosować osoby ze skórą wrażliwą.
  • Marka Yoskine stworzyła formułę peelingu opartą również na papinie. Ma postać kremu, który stosujemy na noc zamiast preparatu na noc. Szybko się wchłania i nie pozostawia klejącej warstewki. Rano zmywamy pozostałość produktu. Skóra jest widocznie bardziej gładka i miękka w dotyku. Produkt zwęża pory i poprawia wchłanianie kosmetyków nawilżających skórę.
  • Ciekawą propozycję stanowi kosmetyk z enzymami koreańskiej marki Quret, w którym działanie enzymów wzmocniono kwasami AHA (kwas glikolowy). Pojawia się tutaj również ekstrakt z białka jajka, dzięki czemu oprócz właściwości złuszczających, preparat zyskuje funkcje rozjaśniające przebarwienia.
  • Z kolei produkt marki Bielenda Professional Supremelab w swoim preparacie wykorzystała keratolinę, syntetyczną odmianę enzymu. Formuła została wzbogacona o witaminę C w stabilnej formie i rutynę. To składniki, które odpowiadają za działanie antyoksydacyjne i wzmacniające naczynka krwionośne. Warto sięgnąć po ten kosmetyk, jeżeli walczymy z popękanymi naczynkami. Po zabiegu skóra będzie ukojona, rozjaśniona i lepiej ukrwiona.
  • Dużą popularnością, nie tylko w naszej drogerii, cieszy Tołpa peeling enzymatyczny, którego bazę stanowią 3 enzymy: papaina, bromelaina i keratynaza.
  • Vis Plantis peeling enzymatyczny oprócz enzymu z papai zawiera filtrat ze śluzu ślimaka, który dodatkowo wygładza skórę i przyspiesza regenerację naskórka.
  • Wegańska formuła? Sprawdź, jak działa AA peeling enzymatyczny z olejkiem migdałowym i enzymem z papai oraz wyciągiem z owsa.

Dobry peeling enzymatyczny w efektywny sposób usuwa zrogowaciały naskórek, nie przenika w głębsze partie skóry. Nie jest tak inwazyjny jak mechaniczny, dlatego można go stosować przy wrażliwszych rodzajach cer. Przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji można go używać przez cały rok.