Jak nawilżyć włosy? To prawdopodobnie jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród kobiet, których kosmyki są zniszczone, sianowate i przesuszone. Nawilżenie włosów, ale i skóry głowy, jest podstawą pięknego wyglądu, a więc lśniących i zdrowych kosmyków.
Spis treści:
- Jak nawilżyć włosy? Dlaczego nawilżenie kosmyków jest tak ważne?
- Jak nawilżyć skórę głowy?
- Jak nawilżyć włosy? Domowe sposoby
- Czym nawilżyć włosy? Polecane kosmetyki
Dogłębne nawilżenie kosmyków jest możliwe dzięki określonym składnikom, ale i zabiegom pielęgnującym. Warto zatem wiedzieć, jakich substancji poszukiwać w produktach kosmetycznych, by dostarczyć włosom tego, czego potrzebują, a w efekcie utrzymać je w dobrej kondycji.
Jak nawilżyć włosy? Dlaczego nawilżenie kosmyków jest tak ważne?
Jak nawilżyć włosy, by zachwycały swoim wyglądem i podkreślały naszą urodę? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bowiem przyczyn suchych i sianowatych włosów może być wiele – od zaburzeń hormonalnych, przez niewłaściwą dietę, na nieodpowiedniej i niewystarczającej pielęgnacji kończąc. Dobór kuracji uzależniony jest więc od przyczyny.
Nawilżenia potrzebuje każdy rodzaj włosów, nawet te kosmyki, które wyglądają pięknie i zdrowo – choć oczywiście w innej częstotliwości niż włosy przesuszone, matowe i zniszczone, które mają tendencje do puszczenia i elektryzowania się, a do tego są trudne w stylizacji.
Przesuszone i zniszczone włosy, które dodatkowo są kruche i łamliwe, wymagają pilnej interwencji – zmiany diety, ale i kosmetyków, które będą odpowiednio dobrane do rodzaju włosów, a więc ich potrzeb i problemów. Najważniejsza jest regularność zabiegów, a czas regeneracji będzie tym dłuższy, im włosy bardziej zniszczone i zaniedbane.
Przeczytaj koniecznie: Suche włosy: zadbaj o nie we właściwy sposób!
Nie zapominajmy, że pytanie “jak nawilżyć włosy?” nie dotyczy wyłącznie produktów pielęgnacyjnych. W utrzymaniu włosów w dobrej kondycji i wyeliminowaniu ich suchości i sianowatości, równie ważne są regularne zabiegi, m.in. podcinanie końcówek, czy też ograniczenie stylizacji, które wymagają używania suszarki, lokówki czy prostownicy. Niepożądane są także częste zabiegi koloryzacji i rozjaśniania.
Najważniejsze jest natomiast znalezienie optymalnej kuracji – optymalnej, czyli takiej, która dostarczy włosom pożądanych substancji aktywnych oraz składników pozwalających je nawilżyć, ale też utrzymać nawilżeniu we wnętrzu włosa.
Jak nawilżyć skórę głowy?
Jak nawilżyć skórę głowy? Oto pytanie, które powinno być zadawane jednocześnie z pytaniem „jak nawilżyć włosy”, bowiem kondycja kosmyków, w bardzo dużym stopniu, uzależniona jest od kondycji skóry głowy.
Warto wspomnieć, że zbyt sucha skóra głowy, bardzo często jest przyczyną łupieżu, podrażnień, pieczenia i swędzenia, egzemy, a nawet wypadania włosów, dlatego nawilżenie jej jest konieczne, by wyeliminować potencjalne problemy i móc cieszyć się pięknymi kosmykami.
Oczywiście niezbędne są odpowiednie kosmetyki, które dostarczą skórze głowy niezbędnych witamin czy aminokwasów. Substancjami, jakich należy poszukiwać w produktach kosmetycznych są m.in. mocznik, gliceryna czy kwas hialuronowy.
O kondycję skóry głowy i jej optymalne nawilżenie zadbać można również dietą, suplementami diety, ale i produktami znajdującymi się w każdym domu. Świetne efekty daje ocet jabłkowy, który skutecznie niweluje problem swędzącej czy przesuszonej skóry. Pożądane rezultaty przyniesie także zastosowanie soku z cytryny, który usuwa nadmiar sebum, będący częstą przyczyną przesuszonej skóry głowy.
Pamiętajmy też o ogólnych zasadach: myjąc włosy, skóry głowy nie należy pocierać zbyt intensywnie. Warto natomiast wykonywać delikatny masaż skalpu, który poprawi ukrwienie, ale też pozytywnie wpłynie na cebulki włosów. Duże znaczenie ma też samo mycie włosów – woda nie powinna być gorąca, a przy spłukiwaniu szamponu lub maski, wręcz warto użyć zimnej wody. Jeśli musimy użyć suszarki, postawmy na chłodne powietrze.
Przeczytaj również: Miód w kosmetyce – 100% naturalnej pielęgnacji
Jak nawilżyć włosy? Domowe sposoby
Jak nawilżyć włosy domowymi sposobami? Rozwiązań jest naprawdę wiele! Najbardziej popularnymi metodami są w ostatnim czasie maseczki do włosów DYI, olejowanie włosów czy też miodowanie włosów.
Za klasyczną domową maseczkę uznaje się tę, która wykonana jest żółtek jaj i oleju rycynowego, która mocno nawilża, odżywia oraz regeneruje włosy. Świetnie sprawdza się również połączenie aloesu z miodem bądź płatków owsianych, mleka i oleju kokosowego. Fenomenalne efekty przynosi również maseczka miodowa, czyli połączeniu miodu, oliwy z oliwek i oleju rycynowego.
Najpopularniejszymi metodami są natomiast olejowanie włosów oraz miodowanie włosów. Pierwsza polega na aplikowaniu na kosmyki odżywczych olejów i pozostawianiu ich na włosach przez minimum przez kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Do olejów, które świetnie nawilżają zalicza się olejek arganowy, olej jojoba, ze słodkich migdałów, olej z ogórecznika, lniany, konopny. Oczywiście olej należy dobrać odpowiednio do rodzaju i porowatości włosów.
Dowiedz się więcej: Porowatość włosów – jak ją rozpoznać?
Z kolei zabieg miodowania włosów polega na połączeniu miodu z ulubioną odżywką, co niekiedy okazuje się ostatnim ratunkiem dla włosów mocno zniszczonych oraz suchych. Miodowanie włosów gwarantuje przede wszystkim silne nawilżenie i dogłębną regenerację.
Czym nawilżyć włosy? Polecane kosmetyki
Czym nawilżyć włosy, by ich kondycja uległa zdecydowanej poprawie? Przede wszystkim należy wiedzieć, jakie składniki nawilżają włosy, ale też wyeliminować te, które nie są pożądane i mogą działać wysuszająco. Są to m.in. alkohol oraz SLS.
Wskazanymi substancjami nawilżającymi są bez wątpienia olej arganowy, olej jojoba, masło shea. W kosmetykach warto poszukiwać również aloesu, pantenolu, miodu, ceramidów, wyciągów roślinnych oraz witamin.
W nawilżaniu włosów najważniejszą rolę odgrywają szampon, odżywka i maska, czyli podstawowe kosmetyki do pielęgnacji. Oczywiście, ich działanie można wzbogacić i urozmaicić za pomocą serów czy ampułek. Najważniejsze jednak, to dobrej jakości szampon nawilżający oraz odżywka, którą bezwzględnie należy stosować po każdym myciu włosów.
Formuły szamponów nawilżających powinny być lekkie, by warstwa ochronna skóry głowy nie została naruszona. Pożądane są oczywiście składniki nawilżające i wszelkiego rodzaju odżywcze olejki. Im więcej naturalnych składników, tym lepiej.
Łagodnym, ale skutecznym działaniem wyróżnia się Vianek nawilżający szampon do włosów suchych i normalnych, który oprócz tego, że precyzyjnie oczyszcza kosmyki i skórę głowy, to dodatkowo zapewnia im optymalne nawilżenie oraz odżywienie.
W jego składzie można odnaleźć wiele składników odżywczych, m.in. glicerynę, panthenol, proteiny owsa, ekstrakt z korzenia mniszka bądź olej z kiełków pszenicy, które z jednej strony nawilżają i działają ochronnie, zabezpieczając kosmyki przed utratą wilgoci.
Rewelacyjne recenzje zbiera również Balmain Moisturizing Shampoo nawilżający szampon do włosów z olejkiem arganowym, który jednocześnie wzmacnia, regeneruje, chroni oraz wygładza kosmyki.
Jak nawilżyć włosy? Bez specjalnych odżywek się nie obejdzie, bowiem te z jednej strony nawilżają włosy, ale też zapobiegają utracie wilgoci. Zamiennie z odżywkami można używać olejów. Voono Hydrating Conditioner nawilżająca odżywka do włosów zniszczonych nawilża i odżywia, ale też uodparnia kosmyki na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Produkt wypełnione jest naturalnymi olejami i ekstraktami roślinnymi.
Uzupełnieniem kuracji są maseczki do włosów, który intensyfikują właściwości szamponów oraz odżywek. Ich formuła zazwyczaj jest bardziej skoncentrowana, dlatego też działają silniej i intensywniej. Maskę należy nakładać na włosy minimum raz w tygodniu. Szczególnie polecanym produktem jest Kevin Murphy Hydrate Me Masque maska nawilżająca do włosów, która wzbogacona jest o olejek z róży, wiesiołka oraz ekstrakt ze śliwek.
Jak nawilżyć włosy? Jak widać, sposobów jest mnóstwo – warto zatem wprowadzić pewne produkty i zabiegi do swojej pielęgnacji, by móc cieszyć się zdrowymi, gładkimi, lśniącymi i pięknie wyglądającymi kosmykami.