Jak przechowywać perfumy

Jak przechowywać perfumy, aby nie straciły swojego zapachu oraz trwałości? Pytanie to jest niezwykle ważne, a przy tym – paradoksalnie – dość rzadko zadawane, bowiem wielu osobom wydaje się, że flakonik można odstawić w dowolne miejsce. I jest to podstawowy błąd, który w bardzo dużym stopniu wpływa na trwałość perfum.


Spis treści:

  1. Jak przechowywać perfumy? Dbaj o trwałość zapachu!
  2. Przechowywanie perfum – kilka cennych wskazówek
    2.1. Gdzie przechowywać perfumy?
  3. Jak przechowywać perfumy? Jak długo można to robić?

Perfumy to nie tylko unikalny zapach. To dopełnienie naszej osobowości, charakteru, a nawet stylizacji. Nie dziwi więc, że wiele osób jest w stanie przeznaczyć na ich zakup sporą kwotę. Luksus i elegancja kosztują, warto zatem wiedzieć, co zrobić, by perfumy nie traciły swoich właściwości i ekskluzywnego zapachu, a tym samym służyły nam jak najdłużej!

Jak przechowywać perfumy? Dbaj o trwałość zapachu!

Jak przechowywać perfumy, by możliwie najdłużej zachwycały nas swoim zapachem? Jak wiadomo, wody perfumowane czy toaletowe, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, by aromaty nie traciły na intensywności oraz nie wietrzały.

Tak, jak i kosmetyki, również perfumy damskie i perfumy męskie mają określoną datę przydatności. Nie jest ona krótka, gdyż wysokiej jakości perfumy mogą nam służyć nawet przez kilka lat – jednak tylko wtedy, gdy będziemy przechowywać je w odpowiednim miejscu oraz warunkach.

Perfumom szkodzą przede wszystkim czynniki zewnętrzne – to one sprawiają, że walory zapachowe zanikają, perfumy wietrzeją albo też, zaczynają po prostu nieprzyjemnie pachnieć. Flakoniki najczęściej przechowujemy w łazience albo na toaletkach przy oknie i jest to podstawowy błąd, gdyż w tych miejscach narażone są na czynniki, które szkodzą związkom zapachowym. Są to m. in.:

  • promienie słoneczne,
  • zmieniające się temperatury,
  • wilgoć,
  • kontakt z powietrzem.

Zatem, jak przechowywać perfumy, by substancje zapachowe zachwycały nas jak najdłużej? Koniecznie zrezygnujmy z łazienek, lodówek, nasłonecznionych miejsc przy oknie i w otoczeniu kaloryferów.


Przeczytaj koniecznie: Jak używać perfum? Niech moc zapachu będzie z Tobą


Przechowywanie perfum – kilka cennych wskazówek

Przechowywanie perfum z dala od szkodliwych czynników zewnętrznych jest kwestią priorytetową, jeśli chcemy delektować się i rozpieszczać nasze zmysły unikalnymi i luksusowymi zapachami. Dowiedz się, jak przechowywać perfumy, by nie traciły na trwałości i intensywności zapachu!

Przechowywanie perfum

Przede wszystkim istotna jest temperatura otoczenia, a ta powinna być stała i oscylować w przedziale 16-20 stopni Celsjusza. Perfumom nie należy fundować częstych zmian temperatur, co oznacza, że łazienka nie jest dobrym wyborem – również z powodu wilgoci. Podobnie jest w przypadku lodówki – ich wyciąganie i odkładanie również naraża związki zapachowe na zmianę temperatur.

Perfumy należy zatem przechowywać w temperaturze pokojowej, nie narażając ich też na dużą wilgotność powietrza, gdyż ta może zmieniać ich kompozycję zapachową. Co ważne, flakony nie powinny być wystawiane na sztuczne światło oraz słońce, gdyż promienie słoneczne degradują cząsteczki zapachu.

Czynnikiem szkodzącym perfumom jest również powietrze – zatem, by perfumy nie wietrzały trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście flakony z atomizerem, które szczelnie je chronią przed przedostawaniem się powietrza. Zapach z pewnością szybciej ulotni się z flakonu zamykanego korkiem.


Polecamy artykuł: Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne? Kurs w 10 krokach


Gdzie przechowywać perfumy?

Gdzie przechowywać perfumy? Zacznijmy od tego, gdzie ich przechowywać nie należy, a więc kategorycznie: w łazience, w lodówce, w pobliżu kaloryferów, okien, na parapetach i innych nasłonecznionych miejscach.

Gdzie przechowywać perfumy?

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, flakony perfum najlepiej przechowywać w oryginalnych kartonowych opakowaniach bądź w zamykanej szafce, która zabezpieczy je przed czynnikami zewnętrznymi. Bezwzględnie należy je chronić przed zmieniającymi się temperaturami, źródłami ciepła, wilgocią oraz przeciągami.

Przepiękne flakony aż proszą się o ekspozycję w widocznym miejscu, jednak jest to podstawowy błąd, który sprawi, że perfumy szybciej stracą swoje właściwości, a zapach zjełczeje. Niestety, nawet najpiękniejsze flakoniki, warto zabezpieczyć kartonowym opakowaniem, specjalnym pojemnikiem bądź też przechowywać je w szafce. Cenniejsza od flakonu jest bowiem jego zawartość.


Warto przeczytać: Najpiękniejsze perfumy dla Niej i dla Niego. Jak znaleźć swój zapach perfum?


Jak przechowywać perfumy? Jak długo można to robić?

Jak długo można przechowywać perfumy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli będziemy przetrzymywać je w odpowiednich warunkach, mogą nam posłużyć nawet przez kilka dobrych lat, nie tracąc przy tym na swoim zapachu.

Jak długo przechowywać perfumy?

Pamiętajmy też, że wbrew powszechnym opiniom, perfumy psują się – zmieniają wówczas zapach oraz kolor na ciemniejszy. Nie należy ich stosować, gdyż mogą podrażnić skórę i wywołać uczulenie, dlatego tak ważne jest właściwe przechowywanie perfum.

Jak długo przechowywać perfumy? Wiele zależy od ich jakości. Zwykle jednak od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Tylko prawdziwe perły, stworzone przez wybitnych perfumiarzy, nie zmienią swojego zapachu w ciągu kilkudziesięciu lat – jednak takie można zakupić tylko na specjalnych aukcjach, które dostępne są wąskiemu gronu odbiorców. Za marki, które tworzą tak długotrwałe zapachy uznaje się m. in. Chanel, Dior czy Guerlain.

Olejki eteryczne, które budują kompozycję perfumeryjną, mają ograniczoną przydatność do użytku. Przyjmuje się, że przez 2-3 lata perfumy nie stracą na swoim zapachu ani trwałości, jednak tylko wtedy, gdy będą odpowiednio przechowywane.

Delikatne i wrażliwe związki zapachowe perfum, podatne są na czynniki zewnętrzne. Chcąc zachować trwałość zapachu, musimy je przed nimi uchronić. Tylko tyle i aż tyle. Wystarczy wprowadzić niewiele zmian, by móc cieszyć się luksusowymi zapachami przez wiele lat!