Wiele razy zastanawiałam się nad tym, jak rozjaśnić włosy w domu – naturalnie, delikatnie i bez użycia tzw. chemii. Cóż, okazało się, że proces ten wymaga trochę cierpliwości i regularności, ale efekty jak dla mnie są zadowalające. Poniżej kilka naturalnych sposobów na rozjaśnienie włosów i nadanie im zdrowego wyglądu. Polecam Ci ich wypróbowanie, zanim sięgniesz po rozjaśniacze lub farby.
Spis treści:
- Jak rozjaśnić włosy? – domowe sposoby
1.1. Czym rozjaśnić włosy w domu?
1.2. Domowe rozjaśniające maseczki do włosów
1.3. Płukanki rozjaśniające włosy - Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
2.1. Jak rozjaśnić włosy? – efekty
2.2. Czy rozjaśnianie włosów niszczy je?
Jak rozjaśnić włosy? – domowe sposoby
Na czym polega domowe rozjaśnianie włosów? To w skrócie użycie dobrze znanych składników w czystej, nieprzetworzonej formie. W grę wchodzi kilka ziół, owoce lub produkt za parę złotych, który zapewne masz w swojej apteczce. Ich stosowanie jest mniej inwazyjne i bardziej przyjazne włosom i skóry głowy, niż np. utleniacze do włosów czy farby do włosów.
Domowe sposoby na pielęgnację od kilu lat zyskują coraz większą sławę. Nic dziwnego, wiele bardzo dobrych składników mamy w swoich lodówkach i kuchennych szafkach. Dlaczego by nie wykorzystać ich nie tylko do celów spożywczych?
Czym rozjaśnić włosy w domu?
Do rozjaśniania włosów w domu nadają się produkty, które na pewno bardzo dobre znasz. Szampony do włosów, odżywki czy inne kosmetyki do włosów blond lub rozjaśnianych – to w nich znajdziesz z nich ekstrakty. W domu włosy rozjaśnisz stosując:
- Miód w kosmetyce to nie tylko działanie nawilżające i odmładzająco. Składnik ten doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów, przede wszystkim je rozjaśniając.
- Cytryna – efekt jej stosowania na włosy jest naturalny, jednak należy tu postępować ostrożnie i stosować sok w rozcieńczeniu. Najczęściej polecana jest jako jeden ze składników płukanek lub maseczek do włosów.
- Rumianek – to jedna z najpopularniejszych roślin w pielęgnacji włosów blond. Samej zdarza mi się stosować napar z rumianku jako płukanki do włosów.
- Korzeń rabarbaru – nadaje włosom ciepły odcień i lekko miedziane refleksy.
- Ocet jabłkowy na włosy – to najnowszy trend w pielęgnacji włosów: działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wygładza włosy, przywraca blask i delikatnie rozjaśnia.
- Chmiel – kolejna roślina, która pomoże Ci uzyskać jaśniejszy odcień, a jednocześnie zadba o dobrą kondycję włosów i skóry głowy.
- Cynamon – ta aromatyczna przyprawa również rozjaśnia, dlatego śmiało możesz wykorzystać ją w pielęgnacji włosów.
- Woda utleniona – zawarty w jej składzie nadtlenek wodoru skutecznie rozjaśnia, jednak aby nie zniszczyć kosmyków, wodę utlenioną należy stosować w rozcieńczeniu.
- Kosmetyki do rozjaśniania włosów – tu w grę wchodzą przede wszystkim rozjaśniacze i farby.
Do rozjaśniania sprawdzą się też inne zioła: nagietek, kwiat lipy, malwa i jaśmin, choć ich działanie jest raczej słabsze. Warto dodać, że powyższe składniki nadają włosom ciepłe tony, jeżeli chcesz nieco ochłodzić kolor, zastosuj chaber bławatek, piołun lub czarny bez.
Domowe rozjaśniające maseczki do włosów
Moim ulubionym sposobem na rozjaśnienie są maseczki do włosów – proste, kilkuskładnikowe i przede wszystkim: stosowane raz w tygodniu. Działają łagodnie i nie powinny podrażniać skóry, choć jak to zazwyczaj bywa, wszystko “zależy”. Dlatego warto zachować ostrożność, szczególnie w przypadku składników takich jak cytryna, cynamon czy korzeń rabarbaru. A teraz czas na przepisy!
Maseczka z miodu, soku z cytryny i rumianku
To mój ulubiony przepis, choć jego przygotowanie wymaga trochę czasu. Do jej wykonania potrzebujesz:
- 3 łyżki miodu (najlepiej lipowego lub akacjowego),
- sok z 1 cytryny,
- 150 ml naparu z dwóch torebek rumianku.
Gorącą wodą zalej rumianek i parz pod przykryciem przez około 15 minut. Gdy napar ostygnie, dodaj miód i sok z cytryny. Pozostaw na godzinę lub więcej – mikstura powinna trochę się pienić, co oznacza, że wytworzył się nadtlenek wodoru (naturalna woda utleniona). Następnie nałóż ją na włosy, załóż czepek lub turban i pozostaw na godzinę. Potem wystarczy spłukać i gotowe! Efekty zauważysz już po 2 – 3 aplikacjach.
Maseczka z korzenia rabarbaru
Ta domowa maseczka najlepiej sprawdzi się do rozjaśniania włosów blond lub jasnobrązowych. Potrzebujesz:
- 2 łyżki sproszkowanego korzenia rabarbaru,
- 3 łyżki oleju rzepakowego,
- 3 łyżki soku z cytryny,
- 150 ml wody.
Wymieszaj składniki, zalej je wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem 20 minut. Po tym czasie maseczka powinna trochę ostygnąć i może być nakładana na włosy. Pozostaw taką mieszankę na pół godziny, a następnie dokładnie spłucz. Po takim zabiegu włosy mogą wydawać się szorstkie, dlatego polecam zastosowanie odżywki uławiającej rozczesywanie.
Maseczka z cynamonem
Tu sprawa jest prosta ale czasochłonna. Do wykonania tej maseczki potrzebujesz:
- ulubionej odżywki,
- 2 łyżeczki cynamonu (lub więcej, co zależy od długości włosów).
Mieszankę rozprowadź równomiernie na całej długości włosów i pozostaw na 3 – 4 godziny. Następnie spłucz i umyj włosy szamponem.
Postaw na loki! Sprawdź artykuł: Jak wydobyć skręt włosów?
Płukanki rozjaśniające włosy
Płukanki są dużo prostsze w przygotowaniu i nie wymagają specjalnego wysiłku. Wystarczy zaparzyć jedno ze wspomnianych wyżej ziół i przepłukać nim włosy po myciu. Od czasu do czasu naparem możesz spryskać włosy w ciągu dnia. Efektem jest nie tylko delikatne rozjaśnienie, ale i złote refleksy, które podkreślają kolor włosów.
Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
Jest to zabieg popularny, choć zdecydowanie bardziej inwazyjny, niż stosowanie naturalnych składników, o których napisałam wyżej. Woda utleniona skutecznie rozjaśnia włosy, jednak może negatywnie wpływać na ich kondycję – zwłaszcza jeżeli stosujesz ją często i regularnie. Dlatego raczej odradzane jest jej stosowanie, bezpieczniej przeprowadzić zabieg rozjaśniania w salonie fryzjerskim z użyciem odpowiednich kosmetyków. Jeżeli jednak zdecydujesz się na rozjaśnianie włosów wodą utlenioną, rób to rzadko i pamiętaj o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Najlepsze będą silnie regenerujące i ochronne odżywki do włosów.
Jak przeprowadzić rozjaśnianie włosów wodą utlenioną?
- przygotuj 3% roztwór wody utlenionej,
- wymieszaj go z wodą, proporcje: 100 ml wody utlenionej, 200 ml wody zwykłej,
- przelej do butelki z atomizerem,
- spryskaj wilgotne włosy, a następnie je rozczesz, aby rozprowadzić mieszankę na całej długości pasm,
- po upływie 30 minut spłucz włosy letnią lub chłodną wodą,
- czynność powtarzaj raz w tygodniu.
Użycie wody utlenionej może rozjaśnić włosy nawet o 2 – 3 tony, jednak często kosztem ich kondycji. Weź pod uwagę, że woda utleniona działa inaczej na włosy jasne, a inaczej na brąz. Dlatego na początek wypróbuj tę metodę na niewielkim paśmie.
Jak rozjaśnić włosy? – efekty
W zależności od stosowanego produktu efekty mogą być bardzo wyraziste lub subtelne. Efekty domowego rozjaśniania bez użycia rozjaśniaczy lub farb są najlepiej widoczne na włosach blond, lub jasnobrązowych. Sytuacja wygląda trudniej, jeżeli próbujesz rozjaśnić włosy o kilka tonów – wtedy metody te raczej nie wystarczą. Jeżeli chcesz rozjaśnić włosy o kilka tonów, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w salonie fryzjerskim, gdzie zastosowane zostaną odpowiednie, i co ważniejsze, bezpieczne produkty.
Wzmocnij swoje włosy po rozjaśnianiu – sięgnij po naturalne sposoby na intensywną regenerację! Sprawdź artykuł: Skrzyp polny.
Czy rozjaśnianie włosów niszczy je?
Włosy mogą ulec uszkodzeniu na skutek działania substancji zawartych w rozjaśniaczach lub farbach do włosów. Zagrożeniem dla ich kondycji jest również zbyt częste stosowanie wody utlenionej. W przypadku naturalnych maseczek, takich jak te wyżej, działanie jest zdecydowanie łagodniejsze. W maseczkach znajdują się składniki pielęgnujące, które ograniczają ryzyko uszkodzeń. Jak zawsze jednak warto zachować umiar.