Jak rozpoznać typ cery

Jak rozpoznać typ cery? To kluczowe pytanie, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, zanim zaczniemy zastanawiać się nad doborem kosmetyków i ustaleniem swojego codziennego planu pielęgnacji. Typ cery to z jednej strony kwestia genetyczna, z drugiej zaś czynniki zewnętrzne, które wypływają na nasze życie: promieniowanie słoneczne, smog, dieta, przyjmowane leki i inne.

Rozpoznanie typu skóry jest konieczne, aby dopasować odpowiednie kosmetyki, akcesoria, czy zabiegi kosmetyczne. Bez tej wiedzy możemy nie odnosić sukcesów na polu pielęgnacji i regeneracji skóry, a nasza codzienna rutyna może być niewystarczająca lub nawet może prowadzić do pogorszenia kondycji skóry.

Polecane kosmetyki do pielęgnacji różnych typów cery:

Jak rozpoznać typ cery? Odkryj osobliwe cechy każdej z nich

Być może zastanawiasz się, jak rozpoznać typ cery, bo dotychczas stosowana pielęgnacja nie przynosi zadowalających efektów. Kupowane kosmetyki do tej pory dobierałaś na oko, nie mając konkretnej wiedzy na temat osobliwych cech twojej skóry. Być może właśnie doszłaś do punktu zero – wszystko, czego na co dzień używasz do oczyszczania i nawilżania skóry nie działa tak, jak powinno. To zdecydowanie dobry moment na rozpoznanie swojego rodzaju cery. Oczywiście najlepiej zrobić to zawczasu, aby nie tracić niepotrzebnie czasu i pieniędzy na źle dobrane kosmetyki.

Typy cery dzielimy na cztery podstawowe rodzaje:

Cera normalna

Najbardziej pożądana spośród wszystkich. Dlaczego? To proste. Ten rodzaj skóry ma znormalizowane wszystkie działania. Gruczoły łojowe produkują odpowiednią ilość sebum, dzięki czemu warstwa hydrolipidowa funkcjonuje poprawnie. Skóra nie przetłuszcza się nadmiernie, ani nie jest przesuszona. W dotyku miękka i gładka. Pory są czyste i niewidoczne. Koloryt jest równomierny, bez przebarwień i zaczerwienień. Bardzo rzadko zdarzają się zaskórniki i wypryski. Zła informacja jest taka, że ten rodzaj skóry przypisywany jest najczęściej dzieciom. U dorosłych fenomen, nomen omen, normalnej skóry jest niestety rzadziej spotykany.

Cera sucha

Cechy charakterystyczne to przede wszystkim niekomfortowe uczucie ściągnięcia naskórka po umyciu. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ praca gruczołów łojowych jest zaburzona. Produkują niewystarczające ilości sebum, dlatego dochodzi do przesuszenia i utraty nawilżenia. Warstwa ochronna nie jest wystarczająco szczelna i chroniona, więc dochodzi do ucieczki wody z naskórka. To powoduje, że sucha skóra jest narażona na podrażnienia, suche skórki, szorstką fakturę. Dodatkowo ten typ charakteryzuje się cienkim i wrażliwym naskórkiem, który jest bardziej podatny na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Jest mało elastyczna, podatna na uszkodzenia, pęknięcia. Szybciej niż u innych typów skóry zaczynają być widoczne zmarszczki. Często towarzyszy jej uczucie napięcia, swędzenia i pieczenia. Wypróbuj serię Bakuchiol & Squalene marki OnlyBio o bogatej formule nawilżającej.

Cera tłusta

Pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

Opisowo można by o niej powiedzieć, że jest odwrotnością suchej cery. Ten typ rozpoznamy przede wszystkim po tym, że pojawia się bardzo widoczna nadprodukcja sebum. Gruczoły łojowe są rozregulowane i pracują zbyt intensywnie. Z tego powodu cerze tłustej często towarzyszą zapchane ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki otwarte i zamknięte, trądzik. Natomiast nie jest to jednoznaczne, ponieważ cera tłusta może być wolna o poważniejszych zmian skórnych. Pod palcami wyczuwalny jest tłusty film, który sprawia, że skóra się mocno błyszczy. Swoista ochrona jaką zapewnia zbyt duża ilość sebum sprawia, że skóra tłusta jest bardziej odporna na działanie niektórych czynników atmosferycznych, z wyłączeniem promieniowania UV.

Cera mieszana

Jak łatwo można się domyślić, to rodzaj skóry, który wykazuje cechy właściwe dla cery normalnej i tłustej. Wiąże się to na pewno z pewnymi utrudnieniami podczas pielęgnacji, ponieważ należy normalizować wydzielanie sebum w strefie T, nie zapominając o nawilżaniu i ochronie suchych partii skórnych. Jak rozpoznać typ cery mieszanej? Najłatwiej jest jej dowieść, ustalając, czy strefa T (czoło – nos – broda) przetłuszcza się, a policzki pozostają suche. W tłustej strefie mogą uwidaczniać się wypryski czy zaskórniki. Cera mieszana jest też najczęściej spotykaną spośród wszystkich pozostałych typów skóry. Sprawdź normalizującą serię marki Vianek, w której znajdziesz krem, tonik i żel myjący do twarzy, które normalizują produkcję sebum, zapobiegając stanom zapalnym.


Dowiedz się, jak oczyszczać skórę olejami. Sprawdź nasz artykuł: OCM – 5 rzeczy, które warto wiedzieć o oczyszczaniu skóry olejami


Podtypy cery:

Cera naczynkowa

Posiada tendencję do zaczerwienień i podrażnień, ujawniają się rozszerzone naczynia krwionośne, tak zwane „pajączki”. Najczęściej widać je na policzkach, przy skrzydełkach nosa. Skóra naczyniowa jest wrażliwa na zmiany temperatur i wszelkie ekstrema atmosferyczne. Podczas oczyszczania tego typu skóry, należy postępować ostrożnie, bez nadmiernego pocierania i rozciągania. Zauważa się również często skłonności do trądziku różowatego. Seria Kali Musi marki Orientana sprawdzi się w pielęgnacji skóry naczynkowej, ale również wrażliwej, przesuszonej i podrażnionej.

Cera trądzikowa

Możemy rozpoznać ją u siebie, jeżeli oprócz zaskórników otwartych i zamkniętych, okresowych wyprysków, pojawią się podskórne, bolesne zmiany, grudki, ropne torbiele. Ten rodzaj cery często ma podłoże genetyczne, duży wpływ mają również zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, zaniedbania pielęgnacyjne, inne dolegliwości, które wiążą się z przyjmowaniem leków. Czynnikiem powodującym trądzik jest również stres, a ponieważ współczesne życie niesie za sobą wiele napięć, coraz więcej osób boryka się z trądzikiem również w wieku dorosłym.


Jeśli interesuje Ciebie jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej to zajrzyj do tego artykułu, a rozwiejemy Twoje wątpliwości.


 

Cera atopowa

Nadmiernie reaguje na alergeny i chorobotwórcze drobnoustroje. Ma bardzo wrażliwą barierę hydrolipidową, która nie została poprawnie wykształcona, dlatego jej działanie ochronne jest zaburzone. Cera atopowa boryka się często ze świądem, wypryskiem alergicznym, egzemą, opuchlizną.

Cera odwodniona

To przejściowy typ cery, który łatwo pomylić z cerą suchą. Jednak w odróżnieniu od niej, cera odwodniona ma problem z zatrzymywaniem wody w naskórku, a nie ze zbyt skąpą produkcją sebum. Cera odwodniona jest mało elastyczna, sucha, ale partiami przetłuszczająca się. Pojawiają się zmarszczki, uczucie napięcia i szorstkość.

Wiemy już, jakie istnieją typy skóry. A jak je rozpoznać i w jaki sposób pielęgnować? Sprawdźmy

Jak rozpoznać rodzaj cery – test na miarę możliwości

Jak rozpoznać typ cery test

Przy określaniu typu skóry pomocny na pewno będzie dermatolog, który posiada wiedzę i odpowiednie narzędzia do ocenienia, jaką mamy skórę. Istnieje również prosta metoda, którą każda z nas może zastosować w domu i sprawdzić, jaki ma rodzaj cery. Nie jest to bardzo miarodajna ocena, jednak zawsze lepiej posiadać jakąś wiedzę na temat cech naszego typu skóry, niż nie wiedzieć nic.

W warunkach domowych rozpoznanie typu cery rozpoczynamy od umycia twarzy łagodnym żelem lub pianką. Osuszamy delikatnie skórę i nie nakładamy innych kosmetyków, typu tonik, krem, serum. Odczekujemy kilka minut i notujemy sobie w pamięci reakcje skóry i odczucia, jakie nam przy tym towarzyszą. Czy skóra staje się napięta, zaczerwieniona, zbyt wysuszona? Czy może nie odczuwamy dyskomfortu, a skóra zaczyna się wyświecać i pod palcami wyczuwamy warstewkę sebum?

Sprawdzian za pomocą chusteczki

Aby się upewnić w swoich obserwacjach, wygodnie jest wykonać test z chusteczką. Po godzinie od umycia twarzy, bez późniejszej aplikacji kosmetyków, przykładamy do niej rozpostartą chusteczkę higieniczną, w taki sposób, aby przykryła całą twarz. Po chwili zdejmujemy chusteczkę i sprawdzamy, w których miejscach jest tłusta, a które jej fragmenty są suche. Jeżeli stwierdzimy, że cała jest przetłuszczona, mamy do czynienia z cerą tłustą. Gdy sebum przeniosło się na chusteczkę i rozłożyło mniej więcej na kształt litery T, odpowiadającej obszarowi czoło – nos – broda, nasza cera przejawia cechy typu mieszanego. W przypadku gdy papier pozostaje suchy, a cera jest napięta, zaczerwieniona i pojawiają się suche skórki – jesteśmy posiadaczkami cery suchej.

Jeżeli nie zauważmy przetłuszczenia na chusteczce lub nadmiernej suchości na twarzy, prawdopodobnie mamy cerę normalną.

Pielęgnacja według typów cery

cera trądzikowa

Gdy już znasz odpowiedź na pytanie, jaki mam typ skóry, czas na poznanie podstawowych zasad pielęgnacji, która będzie odpowiadała na konkretne potrzeby skóry. Wymienione zalecenia należy traktować jako swojego rodzaju szablon, który można modyfikować, obserwując wygląd skóry. Wzorcowe zachowania pielęgnacyjne powinny wejść nam w krew, a dodatkowe zabiegi przyczynić się do poprawy stanu swojej skóry.


Czy wiesz, że…

Wspólnym kosmetykiem dla wszystkich typów cer powinien być krem z filtrem UVA i UVB, który we wzorowym planie pielęgnacji powinno się stosować cały rok. Niezależnie też od rodzaju skóry, warto wybierać kosmetyki pozbawione silnych konserwantów, które mają udowodnione działanie drażniące skórę. Nie każdy chce i może stosować kosmetyki 100% naturalne, jednak dobrze jest zwracać uwagę, aby preparaty do pielęgnacji miały wartościowe składy, uzupełnione o dopasowane do typu cery: roślinne ekstrakty i oleje, kwas hialuronowy, witaminy, peptydy, a także ceramidy w kosmetykach.


Cera normalna – jej pielęgnacja jest dość bezproblemowa. Dobrze sprawdzą się kosmetyki neutralne, które nie będą ani wysuszające, ani zbyt natłuszczające.

Cera tłusta – pielęgnacja powinna być zbalansowana i opierać się na kosmetykach intensywnie nawilżających, a z drugiej strony regulujących pracę gruczołów łojowych. Warto oczyszczać skórę środkami na bazie delikatnych substancji powierzchniowo-czynnych, stosować glinki, peelingi enzymatyczne, kremy o lekkich formułach. Nie należy nadmiernie wysuszać skóry tłustej, ponieważ mocne odtłuszczanie, wbrew oczekiwaniom, powoduje później zbyt aktywne wydzielanie sebum, ponieważ skóra domaga się nawilżenia.

Cera mieszana powinna czerpać z pielęgnacji skóry tłustej i normalnej. Należy działać równocześnie na dwa obszary – suche policzki i tłustą strefę T. W obu przypadkach na pewno niezbędne jest nawilżanie skóry twarzy.

Cera trądzikowa potrzebuje intensywnego nawilżenia, nie przepada za tłustymi, ciężkimi konsystencjami, które tworzą na skórze wyczuwalną mocno warstwę okluzyjną. Ma tendencję do zapychania, więc warto stosować oleje o niskiej komedogenności. Choć i takie mogą zatykać pory, jednak to już jest kwestia bardzo indywidualna i należy po prostu testować. Odpowiednie oczyszczanie kosmetykami z delikatnymi detergentami, które nie zaburzą warstwy hydrolipidowej sprawia, że zmiany się wyciszają i stają się mniej widoczne. Taka cera potrzebuje dwuetapowego oczyszczania.

Cera atopowa – w odróżnieniu od trądzikowej ten rodzaj skóry dobrze czuje się w pielęgnacji, która obfituje w emolienty. Pielęgnacja powinna łagodzić reakcje alergiczne, uspokajać cerę i doprowadzić do wzmocnienia naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Odpowiedź na pytanie– jak rozpoznać typ cery – jest dość złożona. Na jej prawidłowe określenie wpływa wiele czynników. Jednak konieczny na początku trud, włożony w rozpoznanie rodzaju skóry, jej obserwację oraz ułożenie wartościowej pielęgnacji, która w pewnym zakresie wyeliminuje dolegliwości charakterystyczne dla poszczególnych typów cery, na pewno zaprocentuje w przyszłości lepszą kondycją skóry i wyższą samooceną.